Rywale Polaków podczas Mistrzostw Świata Dywizji IA. Japonia
Przed reprezentacją Polski czwarty mecz Mistrzostw Świata Dywizji IA. O 19:30 biało-czerwoni zmierzą się z Japonią, a to spotkanie może sporo wyjaśnić w tabeli. Zapraszamy na pigułkę informacyjną dotyczącą naszego dzisiejszego rywala.
Zespół z Kraju Kwitnącej Wiśni od lat uchodzi za drużynę niewygodną i bardzo dobrze zorganizowaną. Japończycy nie należą do faworytów turnieju, ale potrafią skutecznie komplikować życie rywalom.
Ekipa prowadzona przez Jarroda Skalde preferuje hokej szybki, uporządkowany i oparty na dyscyplinie taktycznej. To drużyna, która dobrze porusza się po lodzie, stawia na krótkie, dokładne podania i unika chaosu. Japończycy trzymają strukturę, rzadko tracą ustawienie i potrafią sprawnie przechodzić z obrony do ataku. Ich siłą jest kolektyw i konsekwencja w realizacji założeń, a także aktywność na całym lodzie - zarówno w forecheckingu, jak i powrotach do defensywy.
Nie jest to jednak zespół pozbawiony słabości. W starciach z drużynami grającymi bardziej fizycznie Japończycy mają problemy w walce przy bandach i pod bramką. Gdy rywal narzuci twarde warunki i wysokie tempo fizyczne, Japonia potrafi oddać inicjatywę.
Japończycy mają za sobą długie przygotowania. Pierwszy etap odbyli w Tomakomai na wyspie Hokkaido, gdzie od 13 kwietnia trenowali pod okiem selekcjonera. Zwieńczeniem tej części były dwa wygrane mecze nad Koreą Południową (2:1 i 6:2) w ramach „Asia Classic Ice Hockey”. Następnie przenieśli się do Europy, do węgierskiego Győr, gdzie rozegrali kolejne sparingi – tym razem z reprezentacją Węgier. I znów okazali się lepsi, wygrywając 4:3 i 4:2.
Również na samym turnieju potwierdzają, że są zespołem groźnym. W pierwszym meczu ulegli Francuzom 3:4, tracąc dwa gole w końcówce. Potem wprawdzie wysoko przegrali z Kazachstanem 0:6, a w ostatnim meczu wygrali po dogrywce z Litwą 3:2.
Kadra Japonii oparta jest głównie na zawodnikach występujących w Lidze Azjatyckiej. Uzupełniają ją gracze z zagranicy, w tym Yushiroh Hirano, który występuje w niemieckim drugoligowcu Düsseldorfer EG, a także grający za oceanem Jordan Keller (WHL) i Yuki Miura (ECHL)
Kadra Japonii na Mistrzostwa Świata dywizji I grupy A
Bramkarze: Yuta Narisawa (Red Eagles Hokkaido), Issa Otsuka (Nikkō Ice Bucks), Kai Tomita (Yokohama Grits).
Obrońcy: Jiei Halliday, Shunta Kimura, Taiki Takebe, Yutaka Toko (Red Eagles Hokkaido), Seiya Hayata (Nikkō Ice Bucks), Ray Murakami (Niagara University/NCAA), Yusei Otsu (HL Anyang/Korea Południowa/Liga Azjatycka), Koki Yoneyama (Tohoku Free Blades).
Napastnicy: Taiga Irikura, Sota Isogai, Tohi Kobayashi, Teruto Nakajima, Kenta Takagi (Red Eagles Hokkaido), Chikara Hanzawa (HL Anyang/Korea Południowa/Liga Azjatycka), Yushiroh Hirano (Düsseldorfer EG/Niemcy 2), Jordan Keller (Kamloops Blazers/WHL), Yuki Miura (Iowa Heartlanders/ECHL), Yuto Osawa (Yokohama Grits), Yu Sato (Dynamo-Ałtaj Barnauł/Rosja 2), Fuji Suzuki (North Iowa Bulls/NAHL), Madoka Suzuki (Nikkō Ice Bucks).
Lider zespołu – Yushiroh Hirano

To naturalny lider i bardzo niebezpieczny na lodzie zawodnik. Jest szybki, dynamiczny i bardzo dobrze odnajduje się pod bramką rywali.
W swojej karierze wielokrotnie udowadniał, że potrafi brać odpowiedzialność za wynik i być motorem napędowym ofensywy. To na niego obrońcy naszej kadry będą musieli zwrócić szczególną uwagę.
25-letni napastnik ma za sobą występy w Ameryce Północnej i Europie, a ostatnio grał na zapleczu niemieckiej DEL. W 40 spotkaniach zdobył 20 bramek i zanotował 26 asyst, a na ławce kar spędził 51 minut.
Trener – Jarrod Skalde

55-letni kanadyjski szkoleniowiec preferuje hokej szybki i uporządkowany. Stawia na dyscyplinę, odpowiedzialność w każdej formacji i konsekwentną realizację założeń taktycznych.
Ma bogate doświadczenie trenerskie, bo może pochwalić się samodzielną pracą w AHL, ECHL i brytyjskiej EIHL
Z reprezentacją "Samurajów" pracuje już trzeci rok.
JAPONIA:
Miejsce w rankingu IIHF: 22
Bilans spotkań z Polską (Z, R, P): 6-2-35
Bilans bramek z Polską: 99-216
Najwyższe zwycięstwo z Polską: 5:2
Najwyższa porażka z Polską: 1:11
Aktualna dywizja: IA
Ostatnich pięć meczów Polski z Japonią
Polska - Japonia 2:1 (2:0, 0:0, 0:1 - kwiecień 2025, Mistrzostwa Świata Dywizji IA
Bramki: Bizacki, Krężołek - Osawa
Japonia - Polska 4:3 d. (0:1, 1:1, 2:1, 1:0 d.) - luty 2023, EIHC
Bramki: Takagi (2), Sato, Nakajima - Łyszczarczyk, Jeziorski, Jaśkiewicz
Polska - Japonia 2:0 (0:0, 1:0, 1:0) - maj 2022, Mistrzostwa Świata Dywizji IB
Bramki: Kostek, Łyszczarczyk
Polska - Japonia 3:2 (1:1, 2:0, 0:1) - listopad 2019, EIHC
Bramki: Chmielewski, Bryk, Marzec - Minoshima, Nakajima
Polska - Japonia 7:4 (1:1, 4:0, 2:3) - maj 2019, Mistrzostwa Świata Dywizji IB
Bramki: Marzec, Dziubiński, Gościński, Wronka, Jeziorski, Bryk, Komorski - Nakayashiki (2), Shinohara, Terao
Ostatnie pięć spotkań Japonii:
Litwa - Japonia 2:3 d. (0:1, 1:1, 1:0, 0:1 d.)
Sato (2), Yoneyama
Kazachstan - Japonia 6:0 (0:0, 3:0, 3:0)
Japonia - Francja 3:4 (0:1, 1:1, 2:2)
Takagi, Suzuki, Sato
Węgry - Japonia 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)
Sato, Hirano, Keller, Hanzawa
Węgry - Japonia 3:4 (1:3, 1:1, 1:0)
Nakajima, Takebe, Murakami, Hirano
Czytaj także:
- PZHL ogłosił nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Przed nim wielkie wyzwanie
- Czas na zgrupowanie U16. Powołania już rozesłane
- Ruszyło odliczanie do MŚ. Organizatorzy odsłonili wyjątkowe logo
- To będą miesiące prawdy dla reprezentacji Polski. Znamy pełny plan przygotowań
- Polska poznała rywali! Dwa mecze z Ukrainą w nowym sezonie
2025/26 - Reprezentacje: Mistrzostwa Świata Dywizji IA
Ostatnie mecze
| 2026-05-08 | ||||
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-08 12:30 |
Kazachstan
Kazachstan
|
- |
Francja
Francja
|
2:1 k. (0:0, 0:0, 1:1, d. 0:0, k. 3:2) |
| 2026-05-08 16:00 |
Ukraina
Ukraina
|
- |
Japonia
Japonia
|
3:1 (3:1, 0:0, 0:0) |
| 2026-05-08 19:30 |
Polska
Polska
|
- |
Litwa
Litwa
|
1:2 d. (0:1, 1:0, 0:0, d. 0:1) |

Komentarze