Hokej.net Logo

Siarhiej Bahalejsza: Może zareklamuję się w Jastrzębiu i odejdę gdzie indziej

Siarhiej Bahalejsza: Może zareklamuję się w Jastrzębiu i odejdę gdzie indziej

Nowy nabytek JKH GKS-u Jastrzębie Siarhiej Bahalejsza w długim wywiadzie zdradza między innymi, dlaczego zdecydował się na przyjazd do Polski, czy w naszym kraju zarobi więcej niż na Białorusi i dlaczego trafił do Jastrzębia, a nie do Oświęcimia.


Doświadczony białoruski obrońca udzielił portalowi Federacji Hokeja Białorusi hockey.by wywiadu, w którym między innymi opowiedział, dlaczego zdecydował się na transfer do Polski.


Problem z pieniędzmi w Soligorsku


Bahalejsza w ostatnim sezonie rozegrał 4 mecze w barwach Dynama Mińsk w KHL, ale przede wszystkim występował w Szachciorze Soligorsk, który zdobył brązowy medal mistrzostw Białorusi, a którego graczem w nowym sezonie będzie Radosław Sawicki. Nowy nabytek JKH zdradził, że na jego odejście z drużyny "Górników" wpłynęły problemy z regularnymi wypłatami.

- Myślę, że nie jest to tajemnicą, że w Soligorsku była niefajna sytuacja. Drużyna nie dostała połowy pensji za marzec i kwiecień plus dodatków za luty - mówi. - Nie miałem żadnej ochoty zostać w Szachciorze.


Hokejowa Liga Mistrzów dodatkową motywacją


Urodzony w Grodnie Bahalejsza przyznaje, że mógł za to zostać na Białorusi. Rozmawiał w sprawie transferu z prowadzącym jego macierzysty Nioman Andriejem Sidorienką oraz dyrektorem klubu z Grodna, a także miał ofertę z Mietałłurha Żłobin, ale przekonała go propozycja JKH, w tym możliwość występów na arenie międzynarodowej.

- W kwietniu skontaktowało się ze mną Jastrzębie i złożyło mi interesującą propozycję, zarówno pod względem finansowym, jak i sportowym - mówi. - W przyszłym roku drużyna będzie grała w Hokejowej Lidze Mistrzów i to była dodatkowa zachęta. Popytałem trochę o klub i o polską ligę, rozmawiałem też z Krystianem Dziubińskim i doradzał mi ten transfer.


Niedoszły transfer do Unii


Była jednak także możliwość, że 31-latek wyląduje nie w Jastrzębiu, a w Oświęcimiu. Mógł zostać zawodnikiem Unii, gdyby objął ją Andriej Gusow.

- Na początku to z nim rozmawiałem. Wiosną mógł objąć Unię i zaproponował mi wtedy przejście - mówi defensor. - Później jednak jego plany Andrieja Leonidowicza się zmieniły i zdecydował się zostać w Podhalu, które będzie grało głównie wychowankami. Ale powiedział, że inne kluby są zainteresowane kontaktem ze mną, więc pewnie rekomendacja Gusowa też pomogła. Od kwietnia jestem w stałym kontakcie z dyrektorem sportowym klubu (Leszkiem Laszkiewiczem - red.) Na razie wszystko mi pasuje.

Bahalejsza w tej chwili pozostaje w Grodnie i pracuje nad skompletowaniem wszystkich niezbędnych dokumentów związanych z przeprowadzką do Polski. Do Jastrzębia miał początkowo trafić wspólnie ze swoim rodakiem Jauhenem Dadonowem, ale jak pisaliśmy przed dwoma tygodniami, ten w ostatniej chwili dostał lepszą ofertę z białoruskiego HK Homel i zostanie w ojczyźnie.

- Żenia w ostatniej chwili zmienił zdanie i dogadał się z Homlem. Być może byłoby mi łatwiej zaadaptować się w nowym miejscu razem z nim, ale jest w porządku. Przejście w nowe, nieznane miejsce, nie jest dla mnie problemem. Mam już takie doświadczenie - tłumaczy Bahalejsza.Fot. belarushockey.com


Większe pieniądze niż na Białorusi


Nowy obrońca JKH przyznaje, że mistrzowie Polski zaoferowali mu lepsze warunki finansowe niż wcześniej Szachcior. - Wynagrodzenie jest wyższe - zdradza. - Ale w Polsce jest inny system bonusów. Nie ma dodatkowych wypłat za zwycięstwa i inne rzeczy. Premia jest wypłacana tylko za zwycięstwo w rozgrywkach. Ale - jak pokazuje praktyka - na Białorusi też nie zawsze można obiecane dodatki dostać.

Trzykrotny mistrz Białorusi i zdobywca Pucharu Kontynentalnego z 2015 roku do drużyny z Jastrzębia dołączy dopiero za miesiąc.


- Mam jeszcze czas. Muszę przyjechać na obóz drużyny 20 lipca, mimo że Jastrzębie już trenuje. Rozmawiałem z Żenią Kamienieuem, który gra w Polsce już kilka lat i mówił mi, że tam jest szczególny system. Nie mają takich długich urlopów jak u nas. Kilka tygodni po zakończeniu sezonu kluby zaczynają trenować w cyklach i w Jastrzębiu też przygotowania są w pełni. Tylko obcokrajowcy i lepiej zarabiający Polacy dołączają do drużyny, kiedy jest już bliżej sezonu. Ale to nie znaczy, że mogę przyjechać do Polski nieprzygotowany, dlatego teraz cały czas trenuję w Grodnie - mówi.


Wyższe oczekiwania wobec obcokrajowca


Zapytany o cele swojej nowy drużyny, białoruski obrońca odpowiada: - Myślę, że najwyższe - drużyna musi bronić zdobytego tytułu mistrzowskiego. Ale o celach jeszcze nie rozmawialiśmy. Na pewno omówimy je bliżej sezonu, gdy poznam pierwszego trenera.

Więcej wie za to o indywidualnych oczekiwaniach wobec niego. Ma pomagać drużynie nie tylko w obronie, ale także w ataku, najlepiej tak jak Szachciorowi w sezonie 2019-20, gdy z 35 punktami w 55 meczach był najskuteczniejszym obrońcą rozgrywek zasadniczych białoruskiej ekstraklasy. W ubiegłym sezonie w 34 spotkaniach strzelił 2 gole i miał 17 asyst. W fazie play-off dołożył 8 punktów (gol i 7 asyst w 9 meczach).

- Oczekuje się ode mnie poziomu, jaki pokazywałem na Białorusi - mówi. - Mam grać w przewagach, zdobywać punkty i pomagać drużynie wygrywać. Myślę, że tak jak w każdej lidze, będą oczekiwać trochę więcej od obcokrajowca niż od miejscowych zawodników. Sam świetnie to rozumiem i nastawiam się na dobry wynik. Będzie ciekawie. Zawsze każde nowe doświadczenie może ci dać coś dobrego.Fot. shahter.hockey.by


Lekcja polskiego


Bahalejsza pochodzi z Grodna, w którym Polacy stanowią około 20 % mieszkańców. W rozmowach z Laszkiewiczem przekonał się jednak, że swój język polski musi jeszcze trochę podszlifować.

- Grodno to taka malutka Europa - mówi ze śmiechem. - Każdy do pewnego stopnia zna polski. Na początku powiedziałem dyrektorowi, żebyśmy spróbowali porozmawiać po polsku, ale zaczął mówić bardzo szybko i stwierdziłem, że może jednak lepiej po angielsku. Generalnie polski nie jest trudnym językiem. Myślę, że po miesiącu w Polsce będę w stanie mówić na podstawowym poziomie. Poza tym nie ma znaczenia, w jakim kraju jesteś i w jakim języku tam mówią - język hokejowy jest taki sam wszędzie. Jestem ciekaw jego polskiej wersji.


Zawodnik przyznaje, że rozmawiał z zawodnikami, którzy występują lub występowali w Polsce. - Wszyscy mówili, że powinno mi się spodobać, ale dopóki sam nie zobaczę, nie mogę powiedzieć nic konkretnego. O lidze będę mógł porozmawiać później - wyjaśnia. - Tam też wszystko się bardzo szybko zmienia. To, co się działo kilka lat temu, dziś już nie ma znaczenia. Rozmawiałem z Aleksiejem Trandinem, z którym grałem w Iżstali Iżewsk. Powiedział mi, że poziom ligi rośnie. W dodatku przed play-offami najlepsze drużyny z dobrymi możliwościami finansowymi przeglądają rynek i ściągają zawodników z doświadczeniem w KHL, a nawet w NHL. Swoją drogą, przed ostatnimi play-offami też miałem ofertę z Polski za niezłe pieniądze, ale wtedy byłem związany kontraktem z Szachciorem.


Szansa na wypromowanie się


Bahalejsza został także zapytany czy fakt, że coraz więcej Białorusinów pojawia się w polskiej lidze oznacza, że białoruska liga jest w naszym kraju oglądana.

- Nie wiem, na ile poważnie śledzą, ale na pewno robią jakieś rozpoznanie. W tym przez Andrieja Gusowa, który bardzo dobrze zna naszą ligę, a pokazał się też z dobrej strony w polskiej - mówi. - Jak rozumiem, tam wszyscy trenerzy i dyrektorzy sportowi są w kontakcie. A teraz to nie jest problem, żeby znaleźć statystyki czy nagrania. Jeśli klub szuka kogoś na konkretną pozycję, to materiały są dostępne. Tylko problemem z polską ligą jest to, że Białorusini muszą występować o pozwolenie na pracę, jest z tym dużo papierkowej roboty. Gdyby nie to, to jestem pewien, że byłoby jeszcze więcej naszych zawodników w Polsce i innych europejskich krajach.

Bahalejsza widzi grę w Jastrzębiu jako szansę wypromowania się. - Być może zareklamuję się w Jastrzębiu i odejdę jeszcze gdzie indziej - mówi. - A jeśli coś się nie uda, to zawsze chętnie wrócę do domu i zagram w naszej Ekstralidze.


Przeczytaj dodatkowo
Liczba komentarzy: 0

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Wypowiedz się!
Shoutbox
 • Paskal79: Pavlosa bym wziął do Uni 😁
 • wiemswoje: Myślę że oni wybiorą inny kierunek
 • Luque: Przychodzą tutaj żeby się wypromować i iść do jeszcze lepszej ligi, więc na pewno będą śmigać
 • Miletor: Co do wychowanków JKH Wróblewski zakończył „karierę”
 • Luque: Kotuła też... nie ma solidnej 1 ligi to gdzie te chłopaki się mają ogrywać...
 • hubal: Miletor dokładnie
 • redgar: jak tam, wszyscy trenerzy odpadli i cisza? Nikt nie chce u nas pracować, nie dziwie się
 • KubaKSU: Jak tak dalej będzie to nasi obudzą się z ręką w nocniku...
 • redgar: wszyscy się wzmacniają, u nas trenera nie ma, nie wiadomo kiedy będzie, zanim kogoś ściągnie to zaś minie miesiąc jak nie lepiej i znowu nie będą przygotowani do sezonu, a Pani od wf-u to cudów nie czyni
 • Arma: Ale brameczka
 • Luque: Bramka Nylandera to palce lizać :)
 • Luque: A jeśli chodzi o trenera to Krzysiek czeka na telefon ;)
 • emeryt: a Ivo Jan wciąź czeka na telefon.......
 • emeryt: Luka Gracnar łapaczem i Alleluja i do przodu
 • emeryt: Luka Zorko def
 • Luque: Eme Twój talent do znajdowania zawodników się marnuje ;P
 • Luque: 3-3 Ohh Canada ;)
 • Luque: Brawo Kanadole! Zrobili to tak jak to często bywa w NHL z 0-3 na 4-3 po dogrywce ^^
 • Simonn23: Unia i Jastrzębie spotkają się z dawnymi znajomymi. Reznarem i Suchankiem ;D
 • Paskal79: Simon w sensie?
 • gbr22\\/: W prostym sensie, zagrają z Porubą i Prostejowem.
 • KubaKSU: Na razie nie mamy kim😂
 • gbr22\\/: No jakby się wam Kim udało ściągnąć to byście medialnie rządzili haha.
 • gbr22\\/: Tylko czy ona potrafi na łyżwach śmigać?
 • emeryt: a tymczasem...Robur na Chemików
 • Beta: z przyczepą eme ?
 • emeryt: transakcja tylko wiązana...kołcz+przyczepka
 • Beta: 13 sierpnia:

  12.00 JKH GKS Jastrzębie – Re-Plast Unia Oświęcim w ramach turnieju Torax w Porubie
 • Arma: Mam nadzieję że to starcie będzie fair dla każdej z drużyn więc Jastrzębie zagra 7 vs 7.
 • emeryt: Radzie czy możemy prosić o meldunek z Chemików...?
 • Luque: Coś czuję, że po tym meczu 13 sierpnia już będą pierwsze zwolnienia na sb.. ;)
 • Luque: Szajbu tutaj pisał że na bank w Spodku grają CHL? Jakoś rzeczywistość jest inna
 • Arma: Nie chciałem tego pisać bo znowu by było że coś mnie boli.
 • Luque: Ale Szwajcarzy babole robią...
 • covid19: Słowacja dostała bramę do szatni, wciąż jednak wygrywają
 • hubal: a Majstra i tak Fińczyki ugrają
 • Luque: Hubi wiemy, że im kibicujesz ;P
 • Luque: Ale Kanadole mogą pójść na fali tego dzisiejszego zwycięstwa ;)
 • hubal: komentator po szpilu z Szwedami pierdnoł ,ze Kanadziory
 • hubal: tak Luqu od dłuższego czasu pasuje mi ich szkoła hokeja , Słowaków też lubię natomiast od zawsze nie trawię Szwedów i w hokeju i w kopanej
 • covid19: Finowie wyrównali jest 2-2
 • covid19: a wygrywała Słowacja 2-0
 • Luque: To Slafkovsky musi odpalić armatę teraz ;)
 • hubal: na igrzyskach to właśnie Finczyki i Slowaki grali naj hokej
 • hubal: Armia obalony :)
 • Luque: Szwajcaria szła jak burza w grupie a teraz się zacięło coś...
 • covid19: 3-2 dla Finów
 • hubal: Fińczyki Majster !
 • Luque: Pecha miał Slavkovsky... szkoda, że nie trefił ;P
 • covid19: Słowacja całkiem duży opór stawia, ładny mecz
 • covid19: miał pecha- to fakt
 • Luque: Juraj! Juraj!!! ;)
 • Luque: Walczyli ale brakło chyba już siły w końcówce, wysoki poziom tego meczu
 • covid19: szkoda
 • Młodziutki: Jozef Doboš witamy!
 • Luque: Serio Józek? Ee taka podpucha ;P
 • swojak: Dziwnie to wygląda. Miało być info o trenerze w tamtym tygodniu. Tymczasem mija kolejny i cisza. A tu mamy już koniec maja :(
 • Luque: Oj tam, oj tam.. Pospolite ruszenie zbierze się w sierpniu i do PO jakoś to będzie ;)
 • Luque: Po co płacić trenerowi za maj, czerwiec, lipiec jak w grudniu trza zwolnić? Od sierpnia bezpieczna opcja ;P
 • Młodziutki: Albo Magiera trenerem na sezon jak nie teraz to kiedy
 • Arma: I kogo ściągnie Magiera ?
 • swojak: Widzę, że próbujecie obrócić to w żart ale obecna sytuacja nie wpływa pozytywnie na wizerunek było nie było vice-mistrza. O potencjalnych sponsorach nie wspomnę.
 • Luque: Zawsze myślałem, że od transferów to jest dyrektor sportowy i z kołczem konsultuje to wszystko no ale co ja się tam znam ;p
 • Młodziutki: No jak to kogo... Młodzi przyjdą i sezon oszczędny będzie
 • Luque: A tak szczerze powiedziawszy to kogo Wam Coolen ściągnął?
 • Arma: Dobrze. Zadam inaczej pytanie. Magiera przychodzi i ma 7 grajków na przygotowaniach. Brakuje 12 grajków ? Bramkarza też nie ma bo Clark jest dziurawy.
 • swojak: Luque w normalnych klubach pewno tak jest. Ale czy Unia to normalny klub?
 • Młodziutki: Płonka jeszcze jest
 • Luque: Te szroty w postaci Wisharta i Dudasa? ;p
 • Arma: A no tak. Płonka na PK. Brzmi dobrze
 • Arma: To może ja się załapie na obronę, nie umiem jeździć na łyżwach ale jestem duży to napastnicy będą mieli cięzko pod bandami.
 • Młodziutki: Teraz na poważnie, niestety bardzo niepokoi fakt że Unia bez trenera a maj się już kończy powoli. Ciekawi mnie jakie transfery zrobi Unia bo z naszego podwórka to już nie ma nikogo. Coś czuje że będzie ciężki sezon....
 • Luque: Arma ja coś tam umiem jeździć to może też się załapię? 185cm/80-82kg, lewy uchwyt kija? ;D
 • Młodziutki: To ja na bramkę :D 194 cm 105 kg chyba się nadam 😅
 • Luque: A którą ręką łapiesz? ;D
 • Arma: O ile nie zażyczysz sobie stawki krajowych grajków to się dogadamy tylko nie można cię puszczać do wywiadów w TVP Sport
 • swojak: Młodziutki a kto Cię bedzie przesuwał na lodzie? :)
 • Młodziutki: Luque ja łapie lewą ;D
 • Arma: Już jest trzech. Brakuje z 10 chłopa ale w takim tempie do czerwca się wyrobimy.
 • Młodziutki: Swojak parę w nogach mam
 • swojak: A czy w PLH jest limit wiekowy dla zawodników? Bo jak nie to ja może też spróbuję? Na łyżwach całkiem, całkiema. Daaaawno, daaawno temu troche pogrywałem ;) Przypuszczam, że od gwiazdy KHL niejakiego Apalkowa nie byłbym chyba wolniejszy ;)
 • Luque: Ale chcesz taki kontrakt jak Apalkow? ;P
 • Luque: A tak szczerze to żeby z 3 kandydatów nie zakontraktować żadnego to jest w sumie sztuka...
 • Luque: Chodzi mi oczywiście o tych trenerów co to mieli u Was być ;P
 • swojak: Luque, wystarczy połowa ;) . Nasz zarząd ma "wybitne" zdolności do trenerów. Chyba żaden klub nie miał w ostatnich 4 latach takich jaj jak my :(
 • Luque: Toruń czy Sanok daje radę znaleźć trenera, a tam wcale nie ma jakichś niesamowitych pieniędzy, a u Was to trochę grosza jest nawet
 • Arma: Jako [****] z HN powiedziałbym że Unii nie służy gra o ogólnie pojęte puchary i wszystko z tym związane
 • Arma: p ajac*
 • emeryt: za chwile minie 2 tyg jak mielismy poznac nazwisko trenera Unii,Panie Kram może wypadałoby cos napisac...niech szanowny Zarząd sobie wyobrazi że kibiców jednak interesuje co sie dzieje w ich ukochanym klubie...pozdrawiam
 • Młodziutki: Zarząd chyba żartuje z kibiców... Żadnych informacji i to się nazywa profesjonalny klub. To się robi żałosne
 • emeryt: Radzie naprawde nie mozna napisac krótkiego acz treściwego posta co sie w klubie dzieje...ilu zawodników trenuje,jakas krótka rozmowa,jakies foto,przeciez to nie tajemnica...
 • emeryt: pózniej sie oburzacie że ludzie pier.oły na hokej.net piszo
 • Luque: To się nazywa "zasłona dymna" wszyscy przeciwnicy są zdezorientowani i w sezonie uderzycie z partyzanta ;)
 • Arma: Im dłuzej to trwa tym bardziej narasta we mnie przekonanie że trener to będzie niewypał.
 • emeryt: https://www.hcporuba.cz/clanek.asp?id=O-pohar-RT-TORAX-se-vraci-v-desatem-rocnikuJaci-souperi-cekaji-na-Porubu--7273
 • emeryt: Unia w sierpniu wystapi w turnieju w Porubie,mozna cos napisac czy tajemnica...
 • Luque: Arma ale oszczędności są, nie trza płacić od maja a recesja idzie ;)
 • swojak: eme, ludzie piszą w odróżnieniu od tych którzy powinni pisać a nie piszą.
 • Arma: W idealnym świecie po 3 latach zajmowania się czymś można już dojść do wprawy i ograniczyć błędne decyzje. W idealnym świecie po takim czasie wszystko przychodzi sprawniej. W idealnym świecie. Tyle przemyśleń ode mnie.
 • Luque: Armo chyba, że jest się saperem to błędne decyzje trochę kosztują zdrowia ;P
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2022 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe