Hokej.net Logo
MAR
20
MAR
22
MAR
25
MAR
26

"Święta Wojna" w ogniu sędziowskich kontrowersji [WIDEO]

fot. Jarosław Fiedor
fot. Jarosław Fiedor

Wciąż nie milkną echa po ostatnim spotkaniu TAURON Re-Plast Unii Oświęcim - GKS Tychy, wygranym przez oświęcimian 4:2. Nie chodzi tutaj jednak o sam wynik spotkania, ale o kilka decyzji sędziowskich. Zawodnicy biało-niebieskich mieli sporo pretensji do pracy arbitrów w tym starciu.

Pierwsze kontrowersje były jeszcze w pierwszej odsłonie. Mocnym echem odbiła się nieuznana bramka Teddy'ego Da Costy z 20. minuty spotkania. Oświęcimianie wyszli z szybką kontrą lewym skrzydłem, skąd Alexander Szczechura zagrał krążek na środek do "Tadka", który trafił do siatki.

Sędzia główny wskazał ręką na bramkę. Po protestach tyszan sędziowie zaczęli ze sobą rozmawiać i doszli do wniosku, iż wcześniej Da Costa dopuścił się przewinienia, wytrącając kij tyskiemu graczowi. Decyzja jak najbardziej słuszna, ale gra powinna zostać przerwana tuż po tym, jak Alexander Younan stracił kij. To mały kamyczek do ogródka Patryka Kasprzyka.

Podobna sytuacja powtórzyła się w 34. minucie spotkania, gdy ponownie sędziowie nie uznali gola dla gospodarzy. Pawło Padakin zagrał ze środka i krążek po odbiciu się od barku Krystiana Dziubińskiego wpadł do siatki.

Bartosz Kaczmarek od razu wskazał, że zamierza sprawdzić zapis wideo. Po zobaczeniu dokładniej tej sytuacji i analizie jej z Patrykiem Kasprzykiem doszli do wniosku, iż kapitan Unii celowo trącił gumę ręką, aby guma zatrzepotała w siatce.

Co o takim zdarzeniu mówią przepisy? Jeśli zawodnik drużyny atakującej zrobi - zdaniem arbitrów - celowy ruch ciałem, aby krążek wpadł do bramki, wówczas nie zostaje ona uznana.

Inny punkt widzenia na tę sytuację ma Krystian Dziubiński, który mówił, że postanowił się osłonić, by krążek nie trafił go w twarz.  

Zadziałałem instynktownie. Krążek trafił w mój bark, a potem sam nie wiedziałem gdzie on jest, dlatego wykonałem obrót wokół własnej osi. Z tego, co mówili mi koledzy, guma jeszcze odbiła się od golkipera rywali i dopiero potem wpadła do bramki. Nie rozumiem więc czemu ten gol miałby być nieuznany – zaznaczył "Dziubek".

Federacja musi sprecyzować przepisy w tej kwestii. Widziałem, że w drugim meczu w Krakowie, uderzony przez Alana Łyszczarczyka krążek odbił się od ręki Damiana Kapicy i wpadł do bramki. To był czysty gol, bez żadnych kontrowersji. Tymczasem sędziowie tłumaczyli mi, że jeśli jest kontakt krążka z ręką, a potem z bramkarzem, to gol i tak nie może być uznany. Zrozumiałbym, że gdybym skierował tę gumę do bramki jak Diego Maradona, ale tu miał miejsce przypadkowy kontakt z moim barkiem. Chyba każdy widział, że ja się tylko odwracałem, a bramkarz miał okazję to złapać – dodał.

 

Sporo kontrowersji wywołał też brak kary dla golkipera trójkolorowych. Gdy w trzeciej tercji - wspomniany wyżej - Teddy Da Costa pognał za tyską bramkę i przewrócił on się. Na pierwszy rzut oka można było odnieść wrażenie, że była to jedynie próba wymuszenia kary. Ale...

Na zdjęciu naszego fotoreportera Jarosława Fiedor widać, że Tomáš Fučík włożył swój kij przed nogi "Tadka", który momentalnie stracił równowagę. Sędzia główny stał blisko tej akcji.

Sędziowie przeoczyli też moment, w którym sześciu graczy znalazło się na lodzie. Dokładnie widać to na poniższym materiale wideo. Widać też, że sędzia główny ponownie był blisko całej akcji.

Spore kontrowersje wywołała także decyzja o karze jaką na Pawło Padakina nałożył Patryk Kasprzyk. Ukrainiec jadąc w tyskiej tercji został przyblokowany przez dwóch zawodników GKS-u i wpadł na golkipera trójkolorowych. Za to zagranie otrzymał karę dwóch minut. Z kolei sędzia główny Bartosz Kaczmarek wykluczył z gry na dwie minuty Bartosza Ciurę.

Oczywiście to nie były wszystkie kontrowersje w tym spotkaniu, których było więcej. ZNAJDZIECIE JE NA NASZYM KANALE YOUTUBE (chociaż wciąż nie wszystkie)

Przeczytaj dodatkowo
Liczba komentarzy: 16

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Lista komentarzy
 • unista55
  2023-03-15 15:50:25

  A opinia "obserwatora" spotkania?

 • BOMBI TRĄBI NA TWOJĄ MATKĘ
  2023-03-15 16:39:01

  autor tego artykułu niesamowita szuja! Jak można tak podżegać do nienawiści? Obydwa mecze mocno sędziowane pod gospodarzy. Gol Da Costy nie uznany, bo zawodnik Unii prawie złamał rękę, wybijając wcześniej kij z rąk, uniemożliwiając interwencje.

 • botanick
  2023-03-15 16:47:46

  "TomášFučík nieprzypadkowo włożył swój kij przed nogi "Tadka", który momentalnie stracił równowagę.." Niesamowite.Może autor pokaże jak Tadek opuszcza ławkę kar i dymi?Kara meczu za takie coś.

 • LukaszOsw
  2023-03-15 16:50:29

  Bombi: kłania się umiejętność czytania ze zrozumieniem. A jak twierdzisz że oba mecze sędziowane pod Unię to również kłania się znajomość przepisów.

 • botanick
  2023-03-15 16:54:40

  Dziubiński jest najlepszy"nic nie widziałem,nic nie słyszałem" "nie mam pańskiego płaszcza" i zarobiony jestem.

 • mss.bogas
  2023-03-15 17:03:40

  Hehe widzę że obiektywnie napisany artykuł. Bo reszta w materiale na YouTube gdzie po przeczytaniu tych wypocin się odechciewa. A tak na poważnie to sędziowie rzeczywiście powinni się przyjrzeć obrońcą którzy blokują zawodnika przez co on wpada na bramkarza. Bo to nie powinno być karane.

 • unista55
  2023-03-15 17:06:34

  @BOMBI - jak już to prawie kij złamał, a nie rękę :)
  Ręka to chyba lekko wyżej jest.

 • Antekoś
  2023-03-15 17:10:44

  Należy zadać pytanie
  Dlaczego wszystko błędy sędziowskie były na korzyść GKS Tychy?

 • unista55
  2023-03-15 17:10:44

  A krążek po tym "rzuceniu krążka" (jak to sędzia pokazał) przez Dziubińskiego, nie odbił się jeszcze od ręki Fucika? Wtedy to chyba w ogóle gol powiniej być uznany... Tak, czy inaczej sędziowie tragedia i robili błędy w jedną i drugą stronę.

 • J_Ruutu
  2023-03-15 17:23:46

  Jaka liga takie sędziowanie - po prostu. Z jakiego powodu sędziowie w plh mieliby być bezbłędni, skoro zawodnicy walą babole za babolami?
  :D

 • swojak
  2023-03-15 17:55:40

  Trudno odnieść się do komentarzy inteligentnych inaczej jak np. ten "Trąba Bomba swoją matkę" czy jakoś tak. Jego post świadczy o tym, że w Rybniku uruchomili internet.

 • Guzik
  2023-03-15 18:25:06

  Boże... Co to za portal... Schodzicie na psy!!!

 • Wowo1
  2023-03-15 21:25:07

  Właśnie bardzo dobrze, że redakcja pokazała skróty aby każdy zainteresowany mógł ocenić sam. Co poniektórzy z komentujących zachowują się jakby zostali przyłapani przez monitoring na kradzieży. Powinni po każdym meczu wyłapywać kontrowersyjne sytuacje i je pokazywać tym co ich nie wyłapali podczas gry.

 • Guzik
  2023-03-15 22:51:48

  Wowo1, udokumentowanie fatalnego sędziowania a pokazanie błędów arbitrów na niekorzyść jednej drużyny to są dwie różne rzeczy. Druga sprawa - publikacja takich artykułów. O ile niedawny artykuł opublikowany przez portal Hokej.net odnośnie błędów w parze Cracovia-Gieksa był na podstawie artykułów z stron Cracovii, tak w tym przypadku artykuł został przygotowany bezpośrednio przez redaktora tego portalu. Panie z Królicki, jeżeli artykuły nie są w ogóle kontrolowane przez Pana przed ich publikacją, to proszę o kontakt mejlowy bezpośrednio do mnie - z miłą chęcią od przyszłego sezonu również popisze takie dzbury jak w tym przypadku małolat Mikołaj 🎅

 • Wowo1
  2023-03-16 00:20:35

  Guzik.
  Są pokazane 2 sytuacje gdzie bramek nie uznano co było dobrą decyzją sędziów wbrew temu co sądzili kibice.
  Później widzimy parę sytuacji gdzie jest błąd sędziów i tutaj kibice mieli rację.
  Przecież to są fragmenty meczu I chyba ciężko podważyć materiał filmowy. Po prostu to się już wydarzyło i nie powinni tego pokazywać?
  Jakieś dziwne jest twoje myślenie.
  Powiedz tylko czy na następnym meczu w Oświęcimiu jak sędziowie skrzywdzą drużynę Tyską tak że przegrają mecz, to redakcja też ma tego nie ujawniać?

 • hubal
  2023-03-16 10:57:27

  Kneflik natychmiast przeproś Pana Hodera , wczoraj odebrał dowód osobisty :)

Wypowiedz się o hokeju!
Shoutbox
 • emeryt: Morbicie ok ale na bardziej masowo skale to nie przejdzie,wiele zależy tez od przebiegu spotkania,jesli prym wiodo goscie to wizytacja na danym lodowisku moze skończyc sie dośc przykro
 • fruwaj: nie wierzę że gdybym do Kato przyszedł w tyskich barwach wyszedłbym cało...
 • MORBIT: Samobójcą nie jestem;)
 • fruwaj: no właśnie ;)
 • emeryt: nie znam za bardzo historii układów kibicowskich w Czechach ale może wiecie czy takie zgody na meczach to dawna utarta historia czy oni tez zmagali sie kiedyś z patologio na trybunach?
 • Figowiec22: MORBIT mieszkasz na balbinie?
 • emeryt: w Trincu byłem 2x w życiu nawet nie pamietam dobrze tego co działo sie na lodo jak tej otoczki na trybunach,tej tolerancji i fajnej atmo na trybunach i w kolejce...po piwo z kibicami gości
 • emeryt: nie obrażajmy sie na tv,zróbmy porządek we własnych kuwetach a przyjdzie taki dzień że i o hokeju w tv sobie przypomno
 • hanysTHU: Ale szali Jebat Vitki z fakersami we Trzyńcu nie widzieli,co?
 • hanysTHU: Frydek też się lubi z Havirzovem
 • botanick: A Żwirek z Muchomorkiem..
 • emeryt: czarne owce zawsze się znajdo hanysie,liczy sie trend
 • MORBIT: @ Figowiec: mieszkam 20 lat w Katowicach
 • Figowiec22: ok
 • hanysTHU: Gucio z Mają
 • hanysTHU: Teklę omijają xd
 • Frasier: Morbit, podpisuję się pod Twoim komentarzem. Na półfinałach momentami też była jazda na rywala, ale ci chłopcy po 4 latach rozruszali całą halę i atmosfera była jak za dawnych lat. "Nic się nie dzieje" chciał śpiewać każdy. Niestety finał został zepsuty przez kibolów piłkarskich wraz z wodzirejem, który na twarzy (hm?) ma wręcz wypisaną nienawiść do przeciwnika z Katowic. Jedyne co zrobili to obrażali rywali, zepsuli atmosferę całej hali, zniechęcili dzieci i zabrali bilety hokejowym k
 • Frasier: kibicom, którzy minutę po 13 już nie mogli kupić biletów,bo te byly rozprowadzone wsrpd piłkarskich tzw. kibiców
 • PanFan1: Drobne szczegóły, ale przecież w każdym finale o to właśnie chodzi, 4:0 - tak myślę że będzie, po trzech meczach w półfinale (gieksa v pasy) napisałem, tu gra mistrz .
 • Frasier: Ale wcześniej pisałeś, że Cracovia w drodze po mistrzostwo odda góra jeden mecz w całych plejofach ;)
 • Luque: Żeby zrobić to o czym marzycie potrzeba by stworzyć kluby hokejowe o innych nazwach, które nie są kojarzone z piłką nożną, tylko wtedy już nie będzie takiego dopingu itd.
 • botanick: Jedno miasto,jeden klub GKS Tychy,mam nadzieję że mroczne czasy wynalazków typu Sokół czy Tysovii już minęły bezpowrotnie.
 • botanick: Tymczasem gratulację dla Polonii Bytom za MP juniorów.Może w następnym sezonie Polonia PHL?
 • Ligota_GKS: Nie wiem czy wiecie, ale na przełomie lat 80/90 (nie pamiętam dokładnie) mieliśmy z Tychami tzw. zgodę kibicowską;)
 • born-for-unia: Dzisiaj mecz spuszczonych głów. Zgadzacie się z Rudolfem, że nie powinno to być grane?
 • KOS46: Powinny być grane. Mamy coś jednak do udowodnienia i mam nadzieję, że to udowodnimy, a poza tym to gra o podium MP, chyba, że sami mamy to w głębokim poważaniu i tak chcemy budować prestiż polskiego hokeja pokazując, że nie ma znaczenia medal MP.
 • emeryt: pytanie pomocnicze...a gdyby o walki o 3 miejsce stanęła ekipa Sosnowca albo Torunia?
 • emeryt: KOS ale my już nie musimy nic udowadniać,koń/sezon jaki jest każdy widzi
 • KOS46: Rudolfowi się punkt widzenia zmienił... on kilka razy już walczył o brąz i wtedy uważał to za sukces... prześledźcie jego trenerską karierę sprzed Cracovii (trenował KTH, Polonię, Tychy) - wtedy brązy, które zdobywał były sukcesem
 • born-for-unia: My też mieliśmy brąz po siedmiomeczowej batalii z Jastrzębiem i to był sukces. Teraz przy formule best of three to prestiżu wielkiego nie ma. Bardziej chodziło mi o to, że może na przyszły sezon dać dwa brązy, albo medal lepszemu po zasadniczej, wtedy rośnie prestiż sezonu regularnego
 • born-for-unia: Poza tym np takie mało prestiżowe rozgrywki o Puchar Stanleya nie grają o trzecie miejsce ;)
 • uniaosw: Ktoś wie czy Padakin już dzisiaj zostawia sprzęt w Krakowie?
 • hanysTHU: https://zrzutka.pl/valhalla-cup-2023
 • emeryt: uniaosw a pamietasz może jak to było z Philipsem...?
 • PanFan1: @Fraiser - tak pisałem że Cracovia zdobędzie mistrza i że odda góra trzy mecze rywalom w drodze do tytułu, ale nie zakładałem - a pewny jestem że nie tylko ja, bo postawa gieksy w PO jest dużą niespodzianką nawet dla wielu kibiców jej samej - że Gieksa tak odpali, pisałem też po drugim meczu półfinału że to będzie długa i wyrównana rywalizacja i że w tej parze gra przyszły i obecny mistrz, to też mi pamiętasz ❓
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Ligota GKS to nie do końca było tak jak piszesz. Część od nas jeździła do was za co musieli później przepraszać. Byłem na tym wyjeździe na którym przepraszali.
 • Frasier: Panie Fanie, mam nadzieję, że pomylisz się też tak jak z tą Cracovią :)
 • PanFan1: obaczymy, ale przypuszczam że wątpię 😉
 • uniaosw: Eme pamiętam no i ?
 • emeryt: no i chyba Cie to nie dziwi
 • emeryt: rozmawianie z zawodnikami jeszcze w czasie trwania rozgrywek
 • uniaosw: Kompletnie nie dziwi bo tak każdy robi
 • uniaosw: Tylko trochę słabo dawać swoje namiary Sidorowi podczas trwania półfinałów, po sezonie ok
 • uniaosw: Pewnie napisałem za dużo ale dla mnie i tak jest po sezonie więc co to za tajemnica żadna, chyba że nagle zostanie
 • unista55: @uniaosw - a co w tym dziwnego? (o ile to prawda), przecież od X lat tak się robi. Końcówka sezonu = początke negocjacji, niezależnie od tego, czy play-offy jeszcze trwają.
 • unista55: To tak jakbyś miał normalną pracę, z umową do końca kwietnia i oczywiste, że rozmawiasz, wysyłasz swoje CV do innych pracodawców, mimo, że pracujesz nadal w obecnej firmie.
 • Hokejowy1964: I takim to sposobem mecz o 3 miejsce nie zmieścił się w ramówce tvpis bo kopaczy do 21 lat pokazują.....mają w rzyci hokej , z wielką łachą pokazują Finały , które w żaden sposób nie były reklamowane.....lepiej pokazać piłkę wodną i hokej.....podwodny - noż k..... mać !!!
 • hubal: kiedy leci hokej podwodny ?
  chętnie luknę
 • emeryt: radakcjo prosimy o wyniki oglądalnosci pierwszego finału phl...moze wtedy 1964 przestanie beceć
 • Unikatowy99: Hubal uważam że wygraliście z nami po to aby sięgnąć po mistrza
 • hubal: 99 finał trwa , dzieki za wsparcie
 • Luque: Hokejowy nie płacz, mecz o 3 miejsce to taki medal z kartofla nie praktykowany prawie nigdzie...
 • gieksa76: Dzisiaj final pocieszenia wielkich drużyn z Małopolski. Odpowiednie drużyny w odpowiednim miejscu.
 • szop: gieksa76 odpusc zlosliwosci pozdro
 • szop: to marna prowokacja :)
 • unista55: A niech się cieszy sukcesem Katowic, wszystko szybko mija...
 • hanysTHU: Pustki ...
 • hanysTHU: Aaaeeeej.jaaaoooo!
 • gieksa76: Inni prowokują jest dobrze. Jakby GIEKSA była słaba i grała o brąz to by się działo. Powodzenia w finale pocieszenia niech wygra lepszy
 • Młodziutki: Atmosfera jak mecz ligowy
 • Cola: niby bramkarza mamy i niby stoi w tej bramce
 • Luque: Zielona religia wchodzi do hokeja... paranoja na całego i to się szykuje na całym świecie...
 • BernsztajnAlef: Dzieńdoby Panom wszystkim tutaj
 • Zaba: Festiwal niewykorzystanych sytuacji z obu stron. Póki co źle się to ogląda...
 • BernsztajnAlef: Pan Zaba ogląda rozumiem
 • Luque: Mecz za karę to i pewnie grają jakby grali za karę...
 • Zaba: 5-3 przez dwie pełne min
 • Zaba: Tempo powolne
 • BernsztajnAlef: Można widzieć, że jednak te mecze niewielu potrzebuje
 • hanysTHU: Tsiule
 • normas: Kończmy ten sezon, nie chce się tego nawet oglądać...
 • 1988: Dramat....
 • BernsztajnAlef: Ten brązowy medal to trzeba dać albo drużynom, które przegrały półfinał albo drużynie wyżej sklasyfikowanej, która przegrała półfinał albo wcale
 • Luque: Bern albo dać dwa medale z kartofla...
 • hanysTHU: Lepszy z preswusztu
 • Arma: Już lepiej byłoby stworzyć nagrodę dla drużyny która zrobiła w tym sezonie najwięcej w socjalach, na trybunach było najwięcej kibiców albo jakoś inaczej to opakować. Medale za trzecie miejsce wyrzucić w uj.
 • swojak: Cóż, kompromitacji ciąg dalszy :(
 • BernsztajnAlef: Tak pisałem Pan Luque, dla drużyn które przegrały półfinał
 • Oświęcimianin_23: gieksa76 jest znanym dywaniarzem, któremu wodzionka wypaliła mózg i jedyne co w niej ma to Unię Oświęcim bo dość często o niej pisze. To, że nie w superlatywach to już trudno, widocznie nie zna innego słownictwa:)
 • hanysTHU: W której najlepsze wonsy mieli
 • BernsztajnAlef: Pan też dużo o tych dywanach
 • Oświęcimianin_23: Lubię małe dywaniki czy to do łazienki czy do salonu.
 • Luque: Ciekawe czy żelki się dzisiaj znowu skompromitują?
 • BernsztajnAlef: Pan dobrze wie co ja piszę, to nie jest tak jak Pan pisze o dywanikach i Pan wie i ja też
 • BernsztajnAlef: Cracovia z największym (prywatnym) budżetem w phl, Oświęcim, Katowice, Tychy z bardzo zbliżonymi i całkiem przyzwoite, Jastrzębie, Sosnowiec, Toruń, Sanok, Nowy Targ. Ciekawe ile kosztuje jeden punkt mieszkańca każdego miasta
 • Oświęcimianin_23: Unia wbrew wynikom ma budżet gorszy niż TOP3.
 • Oświęcimianin_23: Mam na myśli Tychy, Kato i Craxa
 • BernsztajnAlef: Może i ciut gorszy ale niewiele, jeszcze Pan doliczy Tauron, wyraźnie pisane tu było, że to na walkę o medale
 • Luque: Bern czyli Tychy nie mają już prywatnych sponsorów?
 • Arma: Tylko niewiadomo czy to było na same PO. Po sezonie się zobaczy czy sypną na nowy sezon ogórkowy
 • BernsztajnAlef: Mają, drobnych. Z uwagi na obecność w strefie - Pan Wie
 • thpwk: #brązowyrenifer.
 • thpwk: Jedyna szansa ma pozostanie renifera na stanowisku to medal. Pociś Cracovia
 • hanysTHU: Beza king
 • Unikatowy99: dlaczego uznano bramkę Nemca przecież bramka zdobyta po niemiecku
 • Zaba: ale, że Beza?
 • Jersan1: Renifer najwiekszy szkodnik polskiego hokeja
 • Jersan1: emerycie nie powinno rozmawiać się z grajkamimw czasie trwania sezonu..hmmm Wy już Valtole skaperowaliscie ..
 • Zaba: Krakowskiego tak, ale czy polskiego? Gdyby tam był inny trener to szanse ns Mistrza dla innych zespolow byłyby minimalne...
 • statys: Prawdziwe męstwo to wygrać brąz. Dlatego, że po porażce w półfinale i dlatego, że do dwóch zwycięstw, a nie do czterech jak w jakiejś telenoweli brazylijskiej. Zdobywca brązowego medalu będzie moralnym mistrzem.
  Tak się pocieszam :)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2023 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe