Hokej.net Logo

Wolni agenci ze Słowacji. Czy skuszą polskie kluby?

Wolni agenci ze Słowacji. Czy skuszą polskie kluby?

Paradoksalnie, w hokeju na lodzie jednym z najgorętszych miesięcy w roku jest grudzień. Przerwa świąteczno-noworoczna daje działaczom moment wytchnienia i szansę na dokonanie kadrowych roszad. Przedstawiamy listę słowackich zawodników, którzy pozostają bez pracodawcy. Kto wie, może niebawem ujrzymy ich na polskich lodowiskach? Niniejszy materiał może stanowić niezłą „ściągę” przy dokonywaniu wzmocnień w trybie „last minute”.


Dávid Bondra

Wiek: 28 lat.

Pozycja: skrzydłowy.

Chwyt kija: lewy.

Ostatni klub: Kunlun Red Star – KHL.

Bilans: 15 meczów, 1 bramka, 1 asysta.


Syn słynnego Petera Bondry, niegdyś znakomitego prawoskrzydłowego Washington Capitals, pierwsze kroki stawiał za oceanem. Nie sprawdził się jednak w akademickich rozgrywkach NCAA, więc zdecydował się na powrót do kraju ojca. W Popradzie wywalczył sobie pozycję jednego z kluczowych graczy, co zaowocowało transferem do chińskiego Kunlunu Red Star, występującego na co dzień w KHL. Prestiżowa liga zweryfikowała jednak Bondrę juniora, przez co w połowie grudnia klub zakończył z nim współpracę. W jego CV znajdziemy ponad 150 meczów w słowackiej ekstralidze, gdzie wywalczył 73 punkty (37G + 36A). Solidną wartość dodaną tego zawodnika stanowi reprezentacyjne doświadczenie. Przywdziewał on bowiem barwy narodowe na Mistrzostwach Świata w 2018 i 2019 roku.Peter Šišovský

Wiek: 29 lat.

Pozycja: skrzydłowy.

Chwyt kija: lewy.

Ostatni klub: HC Witkowice Ridera – ekstraliga Czechy.

Bilans: 14 meczów, 0 bramek, 1 asysta.

Šišovský notuje rozczarowujący sezon, podobnie jak cała ekipa Witkowic. Podziękowano mu za współpracę w tym samym dniu, co Dávidowi Bondrze, choć w biogramie obydwu napastników ciężko jest znaleźć więcej cech wspólnych. Na korzyść Šišovský’ego działa przede wszystkim fakt, iż mimo że jest rok zaledwie o rok starszy od Bondry, to dysponuje nieporównywalnie większym doświadczeniem w europejskim hokeju. Niemalże całą karierę spędził w ojczyźnie, a transfer do Witkowic, który miał miejsce na początku roku, był jego pierwszą zagraniczną przygodą. Należy jednak zaznaczyć, że nie zawojował on czeskiej ekstraligi. Napastnik urodzony w Dubnicy wystąpił w przeszło 400 meczach na poziomie rozgrywek, zwących się obecnie Tipos Extraligą, gdzie osiągnął przyzwoitą średnią wynoszącą blisko pół punktu na mecz. Zanotował także epizod w reprezentacji narodowej, jednak nie okazał się być zbawieniem słowackiego hokeja.

Oldřich Kotvan

Wiek: 30 lat.

Pozycja: obrońca.

Chwyt kija: lewy.

Ostatni klub: HC Energie Karlowe Wary – ekstraliga Czechy.

Bilans: 5 meczów, 0 bramek, 1 asysta.

Zawodnik będący istnym ewenementem, bowiem nigdy nie wystąpił na najwyższym poziomie rozgrywkowym w swoim kraju, spędzając całą seniorską karierę w Czechach. Przed sezonem wszyscy oczekiwali, że będzie stanowił solidne zabezpieczenie na tyłach Energie, a skończyło się kontraktem rozwiązanym na początku grudnia, by ratować klubowy budżet. Aktualnie mówi się o zainteresowaniu jego osobą wyrażanym przez Slovana Bratysława. Przez pewien moment był etatowym obrońcą reprezentacji, lecz od jego ostatniego powołania upłynęło już sporo czasu.

Karol Sloboda

Wiek: 37 lat.

Pozycja: obrońca.

Chwyt kija: prawy.

Ostatni klub: Bratislava Capitals – ICE Hockey League.

Bilans: 13 meczów, 0 bramek, 3 asysty.

Najstarszy zawodnik na całej liście. Padł ofiarą rewolucji, jaka miała miejsce w szatni Capitals pod koniec listopada i która zakończyła się zwolnieniem trenera Rostislava Čady. Nie uchroniła go nawet literka „C” na piersi, którą dumnie nosił od początku sezonu. Przez lata był podporą Witkowic, zaliczył także sezon w KHL w barwach Łady Togliatti, a po opuszczeniu Czech notował świetne występy w Bańskiej Bystrzycy. Minione rozgrywki spędził w drugiej lidze słowackiej, lecz po dołączeniu Capitals do ICE Hockey League, nie dał rady dostosować się do wyższego poziomu.

Timotej Šille

Wiek: 25 lat.

Pozycja: center.

Chwyt kija: lewy.

Ostatni klub: HC Nowe Zamki (2019/2020).

Bilans: 12 meczów, 1 bramka, 2 asysty (Fehérvár AV19 – EBEL) | 22 mecze, 6 bramek, 3 asysty (HC Bańska Bystrzyca) | 9 meczów, 3 bramki, 2 asysty (HC Nowe Zamki).

Mimo wciąż stosunkowo młodego wieku, Timotej Šille zdążył zwiedzić już kawałek świata. Może pochwalić się on grą dla klubów z Kanady, Austrii, Węgier czy Szwecji. Do tego, ostatni sezon spędził na walizkach, bowiem miał okazję występować dla trzech klubów. Po obiecującym pierwszym sezonie dla Fehérváru, kompletnie zawiódł na początku następnej kampanii. Zdecydował się na powrót do ojczyzny, do Bańskiej Bystrzycy, a po niespełna trzech miesiącach parafował umowę z Nowymi Zamkami.

Tomáš Hričina

Wiek: 30 lat.

Pozycja: skrzydłowy.

Chwyt kija: lewy.

Ostatni klub: HC Bańska Bystrzyca (2019/2020).

Bilans: 36 meczów, 5 bramek, 7 asyst (HK Dukla Michalovce) | 7 meczów, 2 bramki, 2 asysty (HC Bańska Bystrzyca).

Rosły skrzydłowy od ponad 5 lat był gwarantem przyzwoitego dorobku punktowego, co udowodnił występami dla Koszyc. Co prawda na lodzie nie zapewniał fajerwerków, ale trenerzy mogli liczyć na niego w każdym momencie. Sytuacja zmieniła się nieco po opuszczeniu klubu ze wschodniej Słowacji i przenosinach do Dukli Michalovce, z którą rozstał się w lutym, odchodząc na raptem kilka tygodni do Bańskiej Bystrzycy. W tym sezonie jego usługi nie znalazły jednak zainteresowania, a on sam pozostaje wciąż bez klubu.

Michal Hlinka

Wiek: 27 lat.

Pozycja: napastnik.

Chwyt kija: lewy.

Ostatni klub: HK Dukla Trenczyn.

Bilans: 8 meczów, 0 bramek, 0 asyst.

W trakcie sezonu w Trenczynie doszło do sporych roszad, które dotknęły również tego długoletniego zawodnika Dukli. W ostatnich latach jego liczby nie robią na nikim wrażenia, ale kiedy był młodszy, zapowiadał się na naprawdę obiecującego zawodnika, otrzymując nawet szansę w Slovanie Bratysława, występującym wówczas w KHL. Ostatnie 2 lata stanowią jednak spory regres jego formy, lecz chyba nie warto go jeszcze całkowicie przekreślać. Wydaje się, że zmiana otoczenia może mu wyjść na dobre, choć najpierw musi uporać się z kontuzją.

Filip Čenka

Wiek: 20 lat.

Pozycja: center.

Chwyt kija: lewy.

Ostatni klub: HC Detva (2019/2020).

Bilans: 52 mecze, 0 bramek, 2 asysty.

Potężnie zbudowany center nigdy nie należał do najlepiej punktujących zawodników, ale na lodzie jego prawdziwa wartość tkwiła w jego warunkach fizycznych. Dla klubów, które potrzebują wzmocnienia na „cito”, będzie on raczej nie najlepszym rozwiązaniem, wspominamy tu jednak o nim z innego powodu, bowiem jeszcze w zeszłym sezonie grał regularnie dla młodzieżowej reprezentacji swojego kraju.

Marcel Dlugoš

Wiek: 20 lat.

Pozycja: obrońca.

Chwyt kija: lewy.

Ostatni klub: HK 32 Liptowski Mikułasz (2019/2020).

Bilans: 16 meczów, 3 bramki, 0 asyst (HC Nowe Zamki) | 5 meczów, 1 bramka, 1 asysta (MsHK Żylina – 1. liga) | 6 meczów, 1 bramka, 0 asyst (HK 32 Liptowski Mikułasz).

Kolejny młody zawodnik, który nie znalazł angażu na nadchodzący sezon. Ewidentnie brakuje mu stabilizacji, bo w ostatnich latach kluby zmieniał częściej niż rękawiczki. O fakcie, iż potrafi grać w hokej, świadczy jednak fakt, iż na ostatnich Mistrzostwach Świata do lat 20 zasłużył na powołanie do kadry. Wyróżnić można jego dobre warunki fizyczne, bowiem przy 193 centymetrach wzrostu waży 94 kilogramy.

Radoslav Macík

Wiek: 28 lat.

Pozycja: skrzydłowy.

Chwyt kija: prawy.

Ostatni klub: HK 32 Liptowski Mikułasz (2019/2020).

Bilans: 15 meczów, 1 bramka, 2 asysty.

Intrygujący przypadek. Macík przez długi czas krążył między pierwszym, a drugim poziomem rozgrywkowym, lecz kiedy otrzymywał szanse w ekstralidze, to na ogół nie zawodził. Przełom nastąpił po jego transferze do Nitry, kiedy to zanotował dwa rewelacyjne sezony (39 punktów w 54 meczach w sezonie 2015/2016 i 34 punkty w 55 spotkaniach rok później), dzięki czemu wywalczył sobie nawet miejsce w reprezentacji narodowej. Zaowocowało to podpisaniem kontraktu z czeską Duklą Igława, występującą wówczas na najwyższym szczeblu rozgrywkowym i wydawało się, że świat stoi u jego stóp. Słaba gra zmusiła go jednak do powrotu do ojczyzny, a jego produktywność z roku na rok pogarszała się, czego pokłosiem był zeszły sezon.

Matúš Matis

Wiek: 27 lat.

Pozycja: skrzydłowy.

Chwyt kija: prawy.

Ostatni klub: HK Poprad (2019/2020).

Bilans: 6 meczów, 0 asyst, 0 bramek.

Powyższa statystyka może okazać się złudna, bowiem na samym początku należy zaznaczyć, iż Matis przez cały sezon zmagał się z poważnym złamaniem nogi. Swoją klasę potwierdził jednak w sezonie 2018/2019, kiedy to w uznanej lidze francuskiej w 43 meczach zanotował 34 punkty za 17 bramek i tyleż samo asyst. Obecny sezon miał dla niego stanowić powrót do kraju Napoleona Bonapartego, gdyż mówiło się o sporym zainteresowaniu ze strony Diables Rouges de Briançon. Ponadto, w lato oblał testy w Koszycach i dziś pozostał na, nomen omen, lodzie.

Jakub Nespala

Wiek: 20 lat.

Pozycja: skrzydłowy.

Chwyt kija: lewy.

Ostatni klub: HK Poprad (2019/2020).

Bilans: 30 meczów, 14 bramek, 25 asyst (HK Poprad U20 – liga U20) | 3 mecze, 0 bramek, 0 asyst (HK Poprad) | 7 meczów, 1 bramka, 2 asysty (HK Nowa Wieś Spiska – 1. liga) | 4 mecze, 0 bramek, 0 asyst (HK 32 Liptowski Mikułasz).

Bieżący sezon miał rozpocząć w fińskim trzecioligowcu – MUIK Hockey. Jego casus wydaje się być podobny, co w przypadku rówieśników wymienionych wyżej: spory potencjał potwierdzają dobre występy w ligach juniorskich, co znajduje odzwierciedlenie w powołaniach do reprezentacji juniorskiej, ale w seniorskim hokeju brakuje mu stabilizacji, która umożliwiłaby mu dobre występy.

Filip Surovka

Wiek: 30 lat.

Pozycja: center.

Chwyt kija: lewy.

Ostatni klub: Bratislava Capitals – 1. liga (2019/2020).

Bilans: 46 meczów, 16 bramek, 12 asyst.

Surovka ostatni sezon spędził grając na zapleczu, ale już w przeszłości udowadniał, że potrafi też zapunktować na najwyższym poziomie. Na obecną chwilę jego dorobek w ekstralidze wynosi 212 spotkań, w których zainkasował 73 „oczka” (33G + 40A). Najbardziej udany okres notował grając w Martinie. Po zakończeniu rozgrywek, jego poprzedni klub dołączył do ICE Hockey League, a dla niego zabrakło miejsca w kadrze zespołu. Do tej pory pozostaje więc wolnym zawodnikiem.

Przeczytaj dodatkowo
Liczba komentarzy: 0

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Wypowiedz się!
Shoutbox
 • Arma: Dzisiaj przechwyciłem gołębia z wiadomością, było tam pewne nazwisko. Trzeba czekać
 • emeryt: Armo czy doszło do próby przechwycenia ? Czy gołąb był ranny?
 • PEL52: Jutro wtorek wybiore sie na targ moze babsko bedzie to sie cos dowiem
 • Arma: Gołąb miał wyraźne ślady lakieru do włosów na piórach i był delikatny osad węglowy na szyi. Większych obrażeń nie stwierdzono.
 • emeryt: Gps wyraźnie pokazuje że doszło do gwałtownego obniżenia lotu nad Kostuchno
 • gbr22\\/: No i jak obiecali tak zrobili, pisiont groszy wincyj za chleb, a do tego trzeba wykonać gest wyrażający uznanie dla prezesa za obniżenie vatu, pod groźbą karceru.
  Jedzmy ciastka.
  Jutro w końcu pełna kolejka, ciekawe w jakich składach.
 • emeryt: musztarda strasznie poszła w góre
 • Unikatowy99: rząd wprowadza możliwość kupienia musztardy na raty mają pokryć wszystkie odsetki z tego tytułu
 • Yzerman #19: Poczekaj jak wprowadza większy vat na gorczyce :D
 • emeryt: https://www.youtube.com/watch?v=Z4oWDpBHilU
 • emeryt: 14:24 :):)
 • Jamer: eme dzisiaj ogłoszą nowego kocura? :)
 • Jamer: Prawie 3 piątki trenują aż miło!
 • swojak: Dzisiaj spacerując z psem znalazłem taką kartkę. U dołu był dopisek BRAĆ! I nieczytelny podpis. Nie wiem czy to nasze czy może zza Wisły przywiało? https://www.eliteprospects.com/player/47536/daniil-apalkov
 • rober03: Wszystko fajnie tylko jak długo by było trzeba czekać na takiego grajka. Kierunek Rosja równa się czekanie a czasu kluby mają coraz mniej.
 • emeryt: a Jano wciąz czeka na telefon...
 • rober03: Unia już chyba dogra tym co mamy.
 • uniaosw: Oj swojak puknij sie w głowę...
 • hubal: podpis czytelny - "pani brożka" ale swojak na feriach mózg wyłączył
 • Hasek64: Nigdy nie byłem w Ameryce, ale znam kogoś kto był I opowiadał, że niedawno spacerując z kotem na wieczornej kupci spotkał przez przypadek w parku A. Owieczkina i N. Kuczerowa. Poprosił o autograf a gdy podziękował i odszedł kilka kroków znalazł dwa bilety które wypadły Aleksandrowi z kieszeni. Były to dwa bilety do Oświęcimia. Oj co to będą za play offy
 • Hasek64: Kolusz dwie bramki :) widać dobrze mu się gra z Wronesem
 • gieksa76: Jestem spokojny forma wraca
 • Unikatowy99: Gratulacje dla Tych oby tak dalej a będzie bardzo ciekawy play off
 • Hasek64: JTKJ !!!
 • rober03: Ciekawe ile jeszcze meczy będzie nam dane zobaczyć na żywo i czy dograja w tym sezonie do końca Play off
 • Unikatowy99: Uważam jeżeli mają wprowadzić zakazy to tylko dla nie zaszczepionych
 • hokej_fan: Dzisiaj rozmawiałem z moim znajomym taksówkarzem. Opowiadał, że wiózł dzisiaj dwa knedle z dworca na Chemików. Może w piątek zadebiutują.
 • uniaosw: To zmień taksówkarza :)
 • Jamer: uniaosw, będzie dobrze ze wzmocnieniami? :)
 • PEL52: Kto zamawia 2 knedle,przeciez tym nikt nie poje
 • Paskal79: Myślę że będą dwa wzmocnienia do końca stycznia jeszcze jest trochę czasu 👍😁
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Taka mała odpowiedź na JTKJ upośledzonego Haska 64
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Relacja z wyjazdu giełdy do Jastrzębia
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: https://youtu.be/pU8DYKSfrZo
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: 😂😂😂
 • uniaosw: Paskal pozdro
 • uniaosw: Jak mawiał klasyk nie uprzedzajmy faktów
 • uniaosw: I dajmy czasowi czas
 • Yzerman #19: Ejjjj...ale to moje :D
 • emeryt: jako dyżurny cieć tego gremium potwierdzam,powiedzenie "dajmy czasowi czas" to dziecko mana19
 • Hasek64: Tyski dzbanie słabe kopiowanie żałosnych filmików od rywala z gorolowa. Jeszcze jakbyście to wymyślili, ale wy tam u siebie macie problem z myśleniem więc nie dziwne, że nawet takiego czegoś nikt nie zmontował i was :D jedyne co z zmontować to potraficie ustawić się z psami w parku A potem udawać prawilną ekipę hahaha:d
 • Paskal79: Pozdro uniaosw👍
 • Paskal79: Coś na pewno się wzmocniony priorytet obrońca tak jak pisze bo w bo artykule a może będzie bonus 🤔😁
 • Jamer: Pascal79 Trzymamy kciuki za dobre wzmocnienia! Teraz weekend i dwa arcyważne spotkania...
 • Paskal79: No na pewno jak będzie obrońca to już jest dobrze bo w ataku mamy wybór a i jest może z dwóch młodych co mogą dać coś nieprzewidywalnego jak to młodzi więc jest dobrze
 • Paskal79: A co do meczy to b ważne i bardzo ciężkie
 • hokej_fan: Dwa głodne renifery widziane na dworcu PKP w Oświęcimiu. Pytały o drogę na Chemików. Pewne info
 • Paskal79: Hokej fan lepiej by były to pitbulle 😁
 • hokej_fan: Syber.yjski niedźwiedź był w drodze, ale Dr. Rudi go przechwycił
 • Paskal79: No.nie można nic pisać po polsku ani czesku bo rudi.przechwyci i przebiję ofertę choć nie tylko on tak może zrobić.... Bo już byli tacy ...😁
 • hokej_fan: Др. Руди, отпусти это
 • Unikatowy99: ***** ***
 • Luque: Unikatowy czyżbyś poczuł #NowyWał w swojej kieszeni? ;p
 • Unikatowy99: tak zabrać ludziom przedsiębiorczym dać nieudacznikom pisowskiej ciemnocie, która na nich głosuje
 • PEL52: Unikatowy99,nic dodac,nic ujac.Trafione w samo sedno
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Hasek jakie kopiowanie?? Przecież cała Polska wie, że jesteście cyganami, a Persja to wasza ojczyzna. Sam przygłupie się szarpiesz, a później masz pretensje.
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Cisniesz tu [****] po wszystkich, a później płaczesz.
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Weź swój dywan i leć spać.
 • gieksa76: Tyski dzbanie ale zaimponowałeś
 • hubal: dzbany i dywany jo niy moga Ciule :)
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Gieksa leć na bazar może sprzedasz swój perski
 • Hasek64: Hokej fan ty się lepiej martw o wyniki a nie mydl oczu perskimi dywanami, w tym roku już mistrza przy zielonym stoliku nie będzie 😂😂😂 nie pomoże ani covid ani Sidor. Pozostanie
 • Hasek64: Jedynie płacz I wymyślanie bajeczek o dywanach
 • hokej_fan: Jutro wszyscy na Chemików 4 zobaczyć łowne kocury!
 • Hasek64: Hokej_fan. Co to za kocury będą? :D
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Tato tato kiedy gieksa miała mistrza Polski?? Nie wiem, zapytaj dziadka 😆
 • hokej_fan: Wygłodniałe
 • emeryt: Fanie ten filmik 1 klasa:)
 • hokej_fan: Jutrzejsza obecność na Chemików 4 obowiązkowa
 • emeryt: https://www.youtube.com/watch?v=pU8DYKSfrZo
 • emeryt: majstersztyk:)
 • hokej_fan: eme dzisiaj czwartek, co tam babka z targu mówiła?
 • emeryt: babsko siedzi na Malediwach
 • Oświęcimianin_23: Chyba na Zanzi.
 • KubaKSU: Hokej fan cygany lubią brąz:D
 • Szefu1982: Hokej_fan bardzo chciałbym jutro być na Ch4 ale mam chrzest córeczki w niedzielę i mam na 19 obowiązkowe spotkanie z facetem w czarnej sukience
 • hokej_fan: To ja cię zwalniam z takiego spotkania
 • Szefu1982: Dzięki ale żona raczej by nie była zadowolona
 • hokej_fan: Są sprawy ważne i ważniejsze
 • Unikatowy99: Panowie
 • emeryt: 99 uczy kultury...
 • Unikatowy99: emeryt jak obstawiasz jutrzejszy wynik naszego meczu?
 • Hokejowy1964: KubaKSU cygana widzisz w lustrze
 • Luque: Dziś prawdziwych cyganów już nie ma.. ;p
 • Oświęcimianin_23: Luque, 11/10
 • KubaKSU: Hokejowy,patrzę i za uja pana Cię nie widzę :D
 • Hokejowy1964: KubaKSU i właśnie widzisz swoją cygańską gębę :)
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Emerycie też się uśmiałem.
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Hokejowy ale cała tą dyskusję zaczął upośledzony Hasek pisząc nie zaczepiany "JTKJ"
 • kuba17: Panowie, jak tak patrzę i widzę jakie tutaj głupoty wypisujecie, to naprawdę mi die wydaje, że macie po paręnaście latek :p
 • kuba17: Się*
 • Hokejowy1964: Hokej_fan tego nie wiem, nie śledzę non stop wpisów tutaj co nie zmienia postaci rzeczy od czasu do czasu ktoś tu nie wytrzymuje i pisze dziwne rzeczy.
 • Hokejowy1964: Luque masz rację...a i pustego dzbana coraz ciężej spotkać ;)
 • KubaKSU: Hokejowy , cały czas się tu napinasz ,to co się dziwisz ,ze każdy ma Cię za kogo ma :)
 • Hokejowy1964: KubaKSU nigdy nie zaczepiam nikogo jako pierwszy, reaguję wtedy kiedy ktoś wypisuje prymitywne rzeczy. A już to co o mnie sądzą tu piszący, w przewadze małe zawistne ludziki to mam w....głębokim poważaniu...Ile ty masz lat żeby takich argumentów używać ?
 • Hasek64: JTKJ lolololloloooo!!!
 • statys: Miłość własna niektórych nie zna granic, kosmos wypełnia.
 • Hasek64: JTKJ!!
 • KubaKSU: Nie dyskutuje juz z toba ..z samego początku zachowywałes się normalnie i można było polemizować w kulturalny sposób...natomiast teraz na każdym kroku razem z kolegą Haskiem szukacie zaczepki..Tyle z mojej strony..miłego oglądania dzisiejszego starcia,mi niestety praca nie pozwoli .Pozdro bez napinki:)
 • Cola: a Wy dalej z nimi gadacie?
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2022 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe