Zagłębie z pierwszym transferem spoza ligi. Fiński center melduje się w Sosnowcu!
ECB Zagłębie Sosnowiec powoli kompletuje kadrę na nadchodzący sezon 2026/27. Obecnie ich kadra liczy 19 nazwisk, a najnowszym z nich jest Eero Savilahti, który właśnie zasilił ich szeregi.
Fin, urodzony w Tampere mierzy 186 centymetrów oraz waży 86 kilogramów. Operuje lewym uchwytem kija i jest napastnikiem typu two-way, który dobrze radzi sobie po obu stronach tafli. Ponadto może występować na środku, jak i na skrzydle.
Jego największymi atutami ma być gra z krążkiem i na bliskim dystansie. Potrafi również dać jakość w ofensywie.
– Eero jest doświadczonym skrzydłowo-rozgrywającym, który może grać zarówno na środku, jak i na skrzydle. Zawsze stawia drużynę na pierwszym miejscu i idealnie pasuje do założeń taktycznych i stylu gry – przekazał Matias Lehtonen, trener Zagłębia.
W jego hokejowym CV możemy odnaleźć 232 występy w fińskiej ekstralidze, w których zaksięgował 75 punktów za 30 bramek i 45 asyst.
Oprócz tego występował też w Mestis czy DEL2, a ostatnie lata spędzał w Szwecji na drugim i trzecim szczeblu rozgrywkowym. Miniony sezon spędził w szwedzkim Östersunds IK, który występuje w Allsvenskan. Rozegrał tam 25 meczów, zdobywając bramkę oraz 8 asyst. W klasyfikacji plus/minus wypadł na +3, a sędziowie nałożyli na niego 8 minut karnych.
Kadra Zagłębia na sezon 2026/2027
Bramkarze: Karolus Kaarlehto i Gabriel Kaczkowski.
Obrońcy: Matthew Sozanski, Karol Biłas, Bartosz Ciura, Michał Kotlorz, Michał Naróg, Jakub Wanacki i Oskar Krawczyk.
Napastnicy: Eero Savilahti, Joni Piipponen, Erkka Seppälä, Väinö Sirkia, Michał Bernacki, Sebastian Brynkus, Aron Chmielewski, Jakub Musioł, Adrian Gromadzki i Olaf Zachariasz.
Czytaj także:
- Kanadyjski twardziel opuścił GieKSę. Ma już nowy klub
- To już oficjalne. Były gwiazdor GKS-u Tychy znalazł nowy klub
- Ma za sobą najlepszy sezon w karierze. Kreator gry trafi do Polski?
- Był skuteczny i waleczny. Mistrzowie Polski zatrzymali ważne ogniwo
- Polski hokej w żałobie. Zmarł były bramkarz dwóch zasłużonych klubów

Komentarze
Lista komentarzy
bolo73
Dla mnie za stary - kuźwa młodszych nie ma? Pawlik uderza to do Tychów to do Oświęcimia po samych dziadków a jak nie uda się to zza granicy dziadka sprowadza - nie podoba mnie się to...młodych szukać bo już sekcja piłkarska szła tą drogą i widać jakie efekty to przyniosło
innuendo
Gość jest za Roine, więc odmłodziliśmy skład😉
Werxo
Za Roine albo Alanena :) Na bazie oficjalek zostają 4 miejsca z przodu, 1 def i bramkarz (pewnie dalej MM)
innuendo
Jak za Alanena to zmiana na minus.
Mogiel
Kolejny Fin pewnie z polecenia Lehtonena i kolejny Fin bez tzw. gola czego ta kadra potrzebuje bo na samym Chmielewskim długo nie pociągniemy. Na chwilę obecną w ogóle nie podoba mi się budowa kadry.
innuendo
W nagłówku jest błąd. Zachariasz też grał za granicą. Ojoj a już wszyscy się złapali na clickbajty jak to Pawlik nie kontraktuje nikogo spoza THL. Tymczasem fakty są takie 18 zawodników przedłużyło. Potwierdzone transfery to Musioł, Kaarlehto wewnątrz ligowe. Zachariasz, Savilahti spoza ligi. Szczekajcie dalej. A my kontraktujemy już do 8 ataku i dwie drużyny wystawimy w tej lidze biedaków 😉
robson_1906
Złodziek Pawlik chce wykupić cala loge, po czym pierwzzy potwierdzony transfer bardzo po cichu i spoza ligi. Moze to nauczy Tyskich i Oswiecimskich trzymać gęby krótko.
A co do sa.ego grajka:
Bolo, mam podobne wrazenie, natomiast bardziej dziwi mnie mimo wszystko, ze nie bierzemy typowych centrów, gdzie w PO widać jednak bylo tą róznicę.
No nic na ten moment pozostaje zyczyc powodzenia i liczyf, że Eero bedxie zdrowy i nam pomoze. No ale nie jest to typ do pierwszej formacji wiec lecimy dalej.
PanObiektywny
teraz będziesz się gwałcił kilka dni? pogadamy w kwietniu :)
Mogiel
mamy kwiecień [****]u
PanObiektywny
za rok mogielku :) i nie lajkuj swoich wypowiedzi bo to jest śmieszne :D
robson_1906
A o czym ja mam z Toba gadać w kwietniu? Od 2 tygodni nie czytam nic innego wiec zwracam uwage na pewien fakt i tyle. Chcesz to sobie podsumujemy przed sezonem ile transferow jest skad i gwarantuje Ci, ze wiekszosc bedzie jednak z zewnatrz.
Mogiel
Spokojnie "Panie Obiektywny" nic nie jest śmieszniejsze niż twoje regularne kompromitacje na tej platformie.
PanObiektywny
Możemy sobie podsumować sezon niedawno zakończony.
We wrześniu sobie rozdaliście już złote medale, puchar Polski wsadziliście do gabloty, a tu ledwo wyszarpany brąz Unii, która walczyła w półfinale, a nie tak jak wy - szybkie 4:0 :) ale za to świętowaliście ten niechciany medal jak zwycięstwo w Lidze Mistrzów :D
Mogiel
A pokażesz nam kto z nas rozdawał te medale? Czy skończy się tak jak zawsze że nie potrafisz nam pokazać kto tak pisał i tylko w swojej głupiej główce to sobie ubzdurałeś? No dawaj podobno jesteś taki "obiektywny". Ja również jestem obiektywny i dla mnie jesteś Pan Głupi.
PanObiektywny
czy ty jesteś poważny gorolu?! mam teraz pamiętać każdego z was z pyska i nicku ?! byłem u was kilka razy na meczu, czytałem wasze komentarze w trakcie i przed sezonem. Ty pewnie byłeś jednym z pierwszych tylko jeszcze pod innym nickiem. nie zapomnij sobie od razu pod postem dać Lajka :)
Mogiel
Tak jak sądziłem nie pamiętasz nagle kto tak pisał a przecież tak wielu z nas pisało o medalach i nagle każdy nick zapomniałeś no popatrz jaka ciekawostka. Jesteś absolutnie żenujący ale to nawet dobrze większość ludzi zobaczy jaki z ciebie przygłup.
Pablo364
Obiektywny ale zdecyduj się w końcu czy podsumowanie za przyszły sezon czy za ubiegły? Bo ci się teza nie skleiła więc odwróciłeś kota ogonem.
Prawda jest taka że każdy tu jedzie po zagłębiu jak to oni zawodników nie kradną, a jeszcze żadnego szałowego transferu wewnątrz ligi nie zrobili. Jest kasa to będą wydawać, wielkie halo. Zobaczymy czy w ogóle tam ktoś przyjdzie a wy się spuszczacie jakby całe kluby wykupywali. A z tym wieszaniem medali to też w sumie zawsze zabawne (to nie do ciebie, tak ogólnie) bo zawsze jak się o to zapyta to każdy nabiera wody w usta.
Pablo364
A i jeszce widzę że to obiektywny ma po jednym lajku w komentarzu a Mogiel po kilka, to ciekawe kto sobie tutaj sam lajkuje hah
dzidzio
Jagra dawać do Zagłębia!
innuendo
Cieszyliśmy się dużo bardziej niż wy ze złota. To jest właśnie dowód na to, że nikt sobie nie wieszał medali. Inni nam wieszają medale. Jakbyśmy robili to sami to po brązie był by zawód i smuta. Dzięki za samozaoranie.
PanObiektywny
gdybyś się troszkę wcześniej interesował hokejem, to byś zauważył, że z takiego medalu nie cieszą się kibice GKSów,Unii, w dobrych czasach Cracovii i Jastrzębia bo dla nich to jest porażka, że nie wygrali złota.
Ale co ty możesz o tym wiedzieć wieśniaku
robson_1906
Do czego to doszlo, żeby syty kot z miasta slabego piwa nas pouczał z czego i jak mamy sie cieszyć.
Jak Ci braz smierdzi, to mozesz w tym swoim kwietniu zostać na czwartym, gwarantuje Ci że wszyscy beda zadowoleni.
Poki co przegrywasz w walce na argumenty w kontekscie transferow Pawlika do Zaglebia, wiec usilnie odwracasz narracje zeby tylko nie przyznac ze pieprzysz głupoty. Rownie dobrze ja moge napisac ze jestes sezonowcem bez pojecia, który bilet na lodo wylosowal w chipsach.
innuendo
Interesuję się na tyle długo, żeby pamiętać jak Unia cieszyła się z brązu po latach chudych. Jak Jerzy Gabryś strzelał gola decydującego. Także jesteś Pan farmazoniarz i obiektywny inaczej. Bez pozdrowień😆
Rafał Unia
Mogiel, Ja mam wrażenie że ty jesteś największym znawcą hokeja, wiesz wszystko najlepiej. Nie jestem pewien, ale obstawiam że poza Sosnowcem to ty nigdzie na żadnym innym lodowisku nie byłeś. Po twoich wypowiedziach (nie tylko ja) myślę że naprawdę jesteś odklejony od rzeczywistości.
Mogiel
Nie wiem wszystkiego najlepiej ale jak ktoś atakuje mój klub argumentami totalnie z pupy to zawsze będę starać się go bronić. Wieloktrotnie na tej platformie krytykowałem ruchy Zagłębia czy samego trenera więc nie pisze tylko pozytywnie jakie to wielkie Zagłębie nie jest. A jeśli chodzi ci o pstryczki do Unii to bierz je z przymróżeniem oka wszystko to bajka zabawa gra.
bolo73
PanObiektywny znosiłem dotąd twoje nędzne wypowiedzi i żałosne insynuacje co do tego, że wieszaliśmy sobie medal koloru złotego, teraz doszło jeszcze, że i puchar podnosiliśmy we wrześniu. Jesteś po prostu żałosnym człowieczkiem. Możesz powrócić do archiwum bo nic nie ginie i jeżeli znajdziesz chociaż jeden taki wpis z września kibica Zagłębia traktujący o tym, że puchar jest nasz i że zostaniemy mistrzami to obiecuję tutaj, że stawiam ci Johny Walkera 1 litra. Bo to już jest wkur,iające takie pisanie o tym więc czekam. I podbijam, że nie chodzi mi tylko o wrzesień bo takiego wpisu z września na pewno nie znajdziesz ale ogólnie przytocz mi tutaj jeden wpis z sezonu tylko taki naprawdę sensowny i poważny traktujący na serio o tym, że złoto albo puchar będzie nasz. Czekam omnibusie
BOBEK
Do tych wszystkich z Sosnowca taka prawda a nikt nie będzie szukał w historii waszych napinani się ale medale żeście se wieszali, ubolewam ze wam Unia nie nakopała o Brąz bo sam pisałem przed PP ( jak już każdy z was pisał ze Puchar jest wasz) że żadnego medalu nie zdobędziecie. No szkoda bo od września pełno fachowców z zagranicy się pokazało a Mogiel ty ekspert ze powinien w tvp komentować NHL :)
Pablo364
Nikt nie będzie, bo tego najwidoczniej nie ma. Rzucasz tezę to ją uargumentuj. Jak nie to idzie do śmietnika.
Z fachowcami trochę racja niestety, ale patrzyłbym po pozytywach. Zagłębie jak na Polska ligę po budowie nowego lodowiska przyciągnęło całkiem sporo kibiców do hokeja. Działa to tylko na korzyść, czy nazywacie ich kibicami sukcesu (ale przecież brąz to nie sukces???) czy też nie. A koniec końców to na jakości tego sportu powinno nam wszystkim zależeć.
Mogiel
Nikt nie będzie szukał bo takich wiadomości nigdy nie było. Jeden z was tak napisał i wszyscy podłapaliście jak te pieski i teraz razem sobie szczekacie i liżecie sobie jaja. Taka jest prawda.
bolo73
BOBEK konkrety poproszę a nie kolejne insynuacje następny omnibusie. Bo rzucać oszczerstwa i kłamstwa łatwo jest. Dawaj konkret bo ja ci konkret napiszę. Otóż ja sam nigdy tutaj o medalu nie wspominałem, nawet przed finałem PP studziłem zapędy obawiając się że albo zawodnicy poczują się zbyt pewnie przed tym finałem i zlekceważą JKH albo po prostu coś się wydarzy i nie wygramy. innuendo też pisał w podobnym tonie bo pamiętam dokładnie więc nie pieprz głupot, że czuliśmy się zwycięzcami jeszcze przed rozegraniem meczu czy meczów. Każdy rozsądny kibic Zagłębia znał i zna miejsce w szyku i świadczy o tym dobitnie radość ze zdobytego po niemalże 3 dekadach medalu.
bolo73
A wypowiedzi co niektórych fanów z Tychów i Oświęcimia, że oni nigdy tak nie cieszyliby się z brązu jak my bo samo zdobycie brązu świadczy, że jest się przegranym bo wg nich liczy się tylko złoto jest dla mnie człowieka znającego i dobrze pamiętającego historię tak Zagłębia jak i właśnie GKS Tychy czy Unii żałosne. Nie pamięta wół jak cielęciem był? Otóż przypomnę bo może ci co piszą faktycznie nie pamiętają lat 80 czy 90 kiedy to Tychy były co najwyżej średniakiem a Unia non stop balansowała na granicy 1 i 2 ligi i wówczas oba kluby mogły co najwyżej pomarzyć o medalu i z pewnością dałyby wówczas wiele aby stanąć na "pudle". Ostatnie dwudziestolecie pełne sukcesów dla obu klubów spowodowało, że większości po prostu w [****]ch się poprzewracało i nie potrafią zrozumieć, że klub który swego czasu upadł i odradzał się w ostatnich dekadach dwa razy zaczynając od zera, tak naprawdę na zdrowych warunkach zaczął dopiero funkcjonować od dwóch lat więc radość jest
PawelPaul
Dokładnie tak, ta część Oświęcimsko-Tyskich płaczko-"fachowców" od siedmiu boleści. W latach 80 jak Zagłębie było potęgą (wciąż jest sporo kibiców Zagłębia, którzy te czasy pamiętają). To oni nie wiedzieli co to hokej jest. 20 lat grania na poziomie I myślą czereśniaki, że wszystkie rozumki Świata pozjadali hahaha. Taki ten obiektywny spod Oświęcimia to tutaj się kompromituje swoimi wypocinami pseudo fachowymi od dawna, a dzisiaj to już się ośmieszył na lata:)))
Falcon ZS
No cóż generalnie nagle cały slunsk boli, że sie pojawił nowy rozgrywający klub w lidze z aspiracjami- nie ma co tracić czasu na odpisywanie.
Damian03
Policz sobie ilość komentarzy z Sosnowca tu, pod artykułem o Kiełbickim, Kuru, a potem wypowiedz się o tym co tu kogo boli. Kilku sezonowców z Zagłębia robi tu śmietnik, a potem jeszcze tworzycie jakieś wizje że wszystkich, wszystko boli. Tak fanów GKSu boli to że mamy złoto, ligę mistrzów i póki co nie straciliśmy żadnego zawodnika na rzecz konkurencji. Boli nas również fakt że przyszedł do nas jeden ze zdolniejszych zawodników młodego pokolenia. Zdaje sobie sprawę że z Tychów też tu matołów nie brakuje, natomiast poziom odklejenia w "waszym" wykonaniu jest obecnie nie do osiągnięcia dla nikogo. Ale niech będzie że to nas wszystko boli, bo przecież macie wszystko to, czego my nie mamy.
robson_1906
Damian, macie złoto LM itd i mysle, że Wasz run w Play Offach każdy w Sosnowcu docenia. My dostajemy od Waszych i nie tylko Waszych kibiców info, że brąz to ch** nie medal ( mimo, ze przy Waszej formie wygralismy w zasadzie to co bylo mozliwe) + info że chceny wykupić cala lige co tez jest jest bzdura jak popatrzec na transfery z zewnatrz z zeszlego okienka
Sorry ale kij ma dwa konce. I Wy i my zrealizowalismy swoje cele na zeszly sezon ale rywalizacja trwa dalej. Nasza by skrócić dystans, Wasza by zrobić hattricka. Pozdro.
Pablo364
Damian, zapraszam poczytać komentarze pod wspomnianymi postami o transferach Kuru i Kiełbickiego. Poczytać a nie policzyć. Bo tych wyśmiewających Zagłębie, że zostało odprawione z kwitkiem jest jakoś nienaturalnie dużo.
Damian03
Pablo364 część czytałem na więcej szkoda psychiki, weź tylko pod uwagę że część z tych inteligentów zwalniała połowę drużyny GKSu w listopadzie, zresztą teraz też się chcą pozbywać wychowanka i jednego z lepszych skrzydłowych z polskim rodowodem. Także branie za wykładnik takiej grupy jest ryzykowne, zaufaj mi że mało przeciętny kibic w Tychach nabrał tyle pokory przez lata porażek że niechętnie się wdaje w jakieś dziecinne napinanie w internecie. Dla przykładu z waszej strony też w grudniu już było wybieranie przeciwnika bo Zagłębie ma na 99% pierwsze miejsce itd. Po prostu zrozum szerszy kontekst dlaczego te przytyki w waszą stronę się pojawiają.
robson_1906 no znów się nie zgodzimy, wiadomo że dla was każdy medal miał wyjątkowy smak. Ale przegraliście puchar polski będąc w finale, na własne życzenie straciliście 1 pozycję na koniec sezonu i finalnie musieliście się zadowolić brązem. Także z tą realizacją celów bym nie przesadzał.
robson_1906
Damian, pewnie że moglo być lepiej, niemniej cel sam w sobie byl okreslony jako medal + Krynica. Finału nie dzwignelismy, ale medal to rozlicza. W przyszlym juz nie będzie wymówek :-)
uruk
Najlepszym transferem jest kolega Mogiel, jedziesz z kormelami brachu równo!😂
PanObiektywny
4 do 0, GKS żegna gorola !!
innuendo
Zawsze myślałem że nie warto odpowiadać w necie na durnoty i pyskówki, ale po tym komentarzu widzę, że się myliłem. Pociśnięty z kilku stron przyjąłeś pozę już nie pisze z sensem tylko jak dziecko będę powtarzał jedno zdanie, żeby im dosrać. Nieźle. Problem polega na tym, że my nic nie mamy do waszej wygranej. Była bezdyskusyjna i gratulowałem Wam finału. Więc nie wiem co ten tekst wnosi do dyskusji. Po prostu od[****]cie się od nas, naszych transferów i udowadniania jakie medale są istotne, a jakie nie to nie będziemy odpisywać.
PanObiektywny
4 do 0 GKS żegna Mogiela :)