Hokej.net Logo

Zaszczepią hokeistów reprezentacji poza kolejnością

Zaszczepią hokeistów reprezentacji poza kolejnością

Po rządowej decyzji o zmianie w składzie grup uprzywilejowanych do szczepienia, wcześniej zostaną zaszczepieni między innymi hokeiści reprezentacji.

Taką decyzję podjął rząd Łotwy, która na przełomie maja i czerwca organizuje Mistrzostwa Świata elity. W czwartek władze tego kraju postanowiły przesunąć hokeistów reprezentacji, a także wszystkich sportowców, którzy będą uczestniczyli w Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio do wyższej grupy priorytetowej przy szczepieniach przeciwko COVID-19.

Olimpijczycy i hokejowi reprezentanci na Łotwie i tak mieli już być uprzywilejowani i znaleźć się w grupie 5. razem m.in. z nauczycielami i służbami mundurowymi, ale po nowej decyzji rządu zostaną zaszczepieni w grupie 4. razem z seniorami w wieku 60-70 lat.

Oprócz nich priorytetowo szczepienia w tej grupie otrzymają także całe sztaby trenerskie, dziennikarze obsługujący igrzyska i 35 kluczowych dla organizacji hokejowych Mistrzostw Świata pracowników. Łącznie grupa ta ma być złożona z 275 osób.

Ministerstwo Edukacji i Sportu (MEiS) Łotwy uzasadniło konieczność wcześniejszego zaszczepienia sportowców tym, że wykonują oni zawód związany ze zwiększonym ryzykiem zakażenia, ze względu na częste kontakty z innymi osobami i praktyczny brak możliwości zachowania dystansu w wielu sytuacjach podczas zawodów.

W związku z koniecznością przerwy pomiędzy dwiema dawkami szczepionek, hokeiści reprezentacji Łotwy przed MŚ zdążą otrzymać tylko jedną dawkę. Łotewskie MEiS wystąpiło za to o rozpoczęcie szczepień olimpijczyków najpóźniej do połowy kwietnia, by zdążyli oni przyjąć dwie dawki nie później niż 2 tygodnie przed startem imprezy w Tokio.

Łotwa, według stanu na 8 kwietnia, jest na przedostatnim miejscu w Unii Europejskiej pod względem tempa szczepień. Przynajmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło w kraju nad Dźwiną 7,64 % mieszkańców (w Polsce 13,65 %). Już wcześniej pewne kontrowersje wzbudziło zaszczepienie najważniejszych rządowych polityków w 2. grupie priorytetowej, zaraz po lekarzach i szczególnie narażonych pacjentach.

MEiS, uzasadniając przesunięcie sportowców do wyższej grupy, stwierdziło jednak, że jest to tak niewielka liczba osób, że nie spowoduje istotnych opóźnień w szczepieniach kolejnych grup.

Hokejowe Mistrzostwa Świata elity w Rydze odbędą się w dniach 21 maja - 6 czerwca.

Czytaj także:

Liczba komentarzy: 0

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
© Copyright 2003 - 2025 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe