Hokej.net Logo

Były mistrz NHL ostro o zawodnikach grających w KHL. "To ich dyskwalifikuje"

Michal Handzuš - mistrz świata z reprezentacją Słowacji (2002) i zdobywca Pucharu Stanleya z Chicago Blackhawks (2013).
Michal Handzuš - mistrz świata z reprezentacją Słowacji (2002) i zdobywca Pucharu Stanleya z Chicago Blackhawks (2013).

- Od 24 lutego nie da się dłużej patrzeć tylko na sportową stronę decyzji zawodników o grze w KHL - mówi mający na swoim koncie ponad 1 000 występów w NHL i Puchar Stanleya Michal Handzuš, który zrezygnował z posady we władzach słowackiego hokeja na znak protestu przeciwko brakowi wykluczenia zawodników KHL z gry w reprezentacji.

Michal Handzuš w NHL rozegrał 1009 meczów sezonów zasadniczych i 116 spotkań play-off. Ze Słowaków częściej w Pucharze Stanleya grali tylko Zdeno Chára i Marián Hossa. Handzuš w 2013 roku sięgnął w barwach Chicago Blackhawks po najważniejsze hokejowe trofeum. Ostatnio był członkiem Komitetu Wykonawczego Słowackiego Związku Hokeja na Lodzie (SZĽH).

Był, bo przed kilkoma dniami postanowił zrezygnować z tej posady. To jego protest przeciwko decyzji KW SZĽH, który nie zdecydował się zakazać gry w reprezentacji Słowacji zawodnikom występującym w KHL.

- W obecnej sytuacji uważam za niedopuszczalne, żeby Słowację reprezentowali zawodnicy z ligi, która jest propagandą reżimu odpowiedzialnego za zbrodnie wojenne w Ukrainie - mówi w rozmowie ze słowackim dziennikiem "Šport" były hokeista, który sam z reprezentacją Słowacji sięgnął po mistrzostwo świata w 2002 roku, a później był też asystentem trenera kadry.

Handzuš przyznaje, że z finansowego i sportowego punktu widzenia rozumie hokeistów, którzy podpisują kontrakty w KHL, ale jego zdaniem w obecnej sytuacji nie tylko to powinno być brane pod uwagę.

- To jest ich indywidualna decyzja i ja to szanuję. Od strony sportowej to rozumiem. To naturalne, że hokeista chce grać w najlepszych możliwych rozgrywkach, a sukces lub niepowodzenie kariery sportowej często mogą zależeć od wybrania właściwych rozgrywek w danym momencie - mówi. - Niestety od 24 lutego jesteśmy w sytuacji, w której nie da się dłużej patrzeć tylko na sportową stronę decyzji zawodników o grze w KHL.

Były słowacki hokeista przekonuje, że decyzja o podpisaniu kontraktu w KHL powinna pociągać za sobą konsekwencje dla gry zawodników w reprezentacji.

- Wybierając zawodników do reprezentacji pokazujemy w kraju i za granicą z jakich hokeistów jesteśmy dumni na Słowacji i którzy spośród tych najleszych są dla nas wzorem. Uważam, że zawodnicy mają nas reprezentować w każdym obszarze, nie tylko sportowym - mówi. - Jak wspomniałem, mogę zrozumieć, dlaczego hokeiści wybierają grę w KHL. Z drugiej strony jestem całkowicie przekonany, że ta decyzja w obecnych warunkach dyskwalifikuje ich jako reprezentantów kraju.

Władze słowackiego hokeja w sprawie dalszej gry w reprezentacji graczy KHL zdecydowały inaczej niż Czesi, Finowie, Francuzi, Łotysze czy Szwedzi. Ich wybór wywołał na Słowacji dużo dyskusji. W środowisku hokejowym głosy takie jak Handzuša należą raczej do mniejszości.

Były prezes krajowego związku Igor Němeček kilka dni temu pochwalił obecne władze za to, że te "miały odwagę pójść pod prąd", mistrz świata z reprezentacją Czechosłowacji z 1985 roku Igor Liba powiedział, że związek słusznie oparł się próbie politycznego sterowania, a sytuację, w której Rosja jest wykluczona z międzynarodowych rozgrywek nazwał "pomylonym światem".

Innego zdania jest legendarny napastnik Peter Šťastný, który w ostrych słowach skomentował decyzję związku, nazywając ją "cichą zgodą na zbrodnie wojenne popełnione na ludności ukraińskiej przez rosyjską armię".

Sam Handzuš przekonuje, że podjęcie przez Komitet Wykonawczy SZĽH decyzji nastawionej wyłącznie na wynik sportowy było dla niego moralnie nie do zaakceptowania.

- Jeśli w tych okolicznościach większość Komitetu zdecydowała, że będziemy wybierać zawodników wyłącznie w oparciu o grę, to stoi to w sprzeczności z moimi osobistymi przekonaniami i wartościami - mówi. - Powinniśmy pokazać, że rozumiemy, że są ważniejsze rzeczy niż hokej. Że są dla nas większe wartości niż najlepsze miejsce za każdą cenę.

Były napastnik m.in. Los Angeles Kings, Chicago Blackhawks i Philadelphia Flyers przyznaje, że spotkał się z nieprzychylnymi reakcjami po swojej rezygnacji z funkcji w SZĽH.

- Spotkałem się z komentarzami, że swoim odejściem pokazałem, że nie potrafię zaakceptować decyzji większości, a przecież na tym polega demokracja. W pełni akceptuję decyzję Komitetu Wykonawczego, jego wybrani członkowie zdecydowali, jakie wartości związek będzie dalej reprezentował. Ich wybór w praktyce oznacza, że jako organizacja będziemy patrzeć tylko na wyniki i wszystko podporządkujemy im. To dokładne przeciwieństwo roli, jaką w mojej opinii sport pełni w społeczeństwie - mówi Handzuš.

Decyzja podjęta przez Komitet Wykonawczy SZĽH może jednak nie być ostateczną, ponieważ przeciwko niej w ostatnich dniach wystąpiło Ministerstwo Edukacji, Nauki, Badań i Sportu Słowacji, a także główni sponsorzy drużyny narodowej.

Ministerstwo stwierdziło, że nie ma uprawnień do ingerowania w powołania zawodników do reprezentacji, ale zasugerowało, że jeśli zawodnicy KHL będą w niej grać, to otwarta pozostanie sprawa dalszego finansowania kadry ze środków budżetowych, których jest dysponentem. Przeciwko decyzji związku publicznie wystąpiły także sponsorujące reprezentację firmy: Orange i bukmacher Tipsport.

Tymczasem już po tym, jak związek zdecydował, że gra w KHL nie będzie przeszkodą dla występów w reprezentacji Słowacji, kontrakt z należącym do tej ligi kazachskim Barysem Nur-Sułtan podpisał doświadczony bramkarz Július Hudáček. Gracz, który zrezygnował już z gry w drużynie narodowej, w marcu jako zawodnik Sparty Praga wziął udział w meczu czeskiej ekstraklasy z Rytíři Kladno, podczas którego z inicjatywy Jaromíra Jágra zbierano pieniądze na pomoc dla Ukraińców. Hudáček po tamtym spotkaniu zaprosił na lód trzech ukraińskich chłopców, którzy trafili do Czech jako uchodźcy.

Teraz Słowak przekonuje, że nie ma związku między jego grą w KHL a wojną.

- Zmagałem się z moralnym dylematem, ale myślę, że to czy ja jako bramkarz albo jakiś inny zawodnik będzie grał w KHL nie ma wpływu na to czy będzie trwała wojna na Ukrainie i ta agresja z rosyjskiej strony - skomentował w rozmowie ze słowacką telewizją publiczną RTVS bramkarz, którego słowa o rosyjskiej agresji media w Rosji przetłumaczyły jako "rosyjskie działania".

Przeczytaj dodatkowo
Liczba komentarzy: 1

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Lista komentarzy
 • Kerad
  2022-09-19 16:48:34

  Brawo dla tego Pana! Szacun Michal Handzuš! Sa rzeczy wazne i wazniejsze.

Wypowiedz się o hokeju!
Shoutbox
 • born-for-unia: Raczej stawiam, że jak ktoś przyjdzie to na wymianę za najsłabsze ogniwo
 • Tellqvist: Paskal oby:) Na Słowacje wato by sie wybrac rzut beretem.
 • omgKsu: Też sie wybieram ale tak jak piszecie , co bedzie za kilka tygodni to sie zobaczy.
  Choć Unia w pucharach brzmi zachęcająco :)
 • Paskal79: Mieltior nie zgodzę się z Tobą powtórzenie finału będzie dużo trudniejsze w tym roku bo i Craxa mocniejsza Tychy też Kato również bardzo mocne Unia jest 4 drużyna do finału a jest jeszcze Jkh Toruń a może i Sanok
 • Tellqvist: Narazie nie powinni nikogo ruszac sam Prusak i Jerasov troche malo.
 • born-for-unia: Bardziej niż covidu bałbym się euro po 6 zł i benzyny po 10...
 • Paskal79: Born to wymień teraz słabe ogniwo,chyba nie ma
 • omgKsu: Born jechać busem grupą bedzie tanieh ;)
 • omgKsu: Paskal narazie niewidać słabszego ogniwa
 • born-for-unia: Na obronie bym znalazł jedno lub dwa nazwiska, ale daję dwie rundy spokoju
 • omgKsu: Nawet Rudy Majk jakby jakiś Złotawy sie robi :)
 • born-for-unia: OMG, poplułem ekran: D
 • omgKsu: :D
 • Miletor: Paskal dołóż jeszcze Zagłębie i Podhale i masz całą ligę ;) nie interesują mnie inni, nie zdobyliśmy jeśli nie zdobyliśmy vice mistrzostwa przez przypadek to liczę na powtórzenie tego wyniku. A jeśli mamy mniejsze ambicje to wole oglądać zawodników z Szabli bo za rok znowu 3/4 drużyny będzie nowa.
 • omgKsu: Utarłby nosa tyskim gdyby pokrył sie złotem :)
 • Paskal79: Może jedno z obrony, trochę odstaję nazwisko ale spokojnie grają chłopaki b.dobrze
 • Zaba: Born-for-unia w zeszłym roku na tym etapie rozgrywek zwalniał 3/4 składu:) Dlaterlgo jestem pod ogromnym wrazeniem jego pozytywnej zmiany, że w tym roku tylko dwa nazwiska i jeszxze łaskawie daje im szanse i póki co zawiesza ich zwalnianie :)
 • born-for-unia: Życie przewrotne, Car dołuje w Tychach, Majk na topie w Unii
 • born-for-unia: Żabo wierzę w Nika
 • Paskal79: Mieletor ok to pięć zespołów a na pewno 4 chcą grać w finale a miejsc 2 😁
 • omgKsu: Nik zrobi robote :)
 • omgKsu: Dobranoc wszystkim .
 • Paskal79: Omgksu dobrą noc
 • born-for-unia: Żabo na tym etapie trzeba było wy****ć Kanadziorów ;)
 • Zaba: Born... za pierwszym razem tez w niego wierzyłeś? Wiesz, że w internecie nic nie ginie...
 • emeryt: Golden Majk
 • Paskal79: Też kończę Pozdro jest przynajmniej dobrze i trzeba to szanować że z4-5 budżetem jesteśmy tak wysoko choć to dopiero pierwszą runda fajnie było by skończy zasadniczy w pierwszej trójce
 • born-for-unia: Był wybranym po Stantienie na plan trzyletni i przyniósł Kapłana, Koblara, Pretnara i Clarka
 • born-for-unia: Gdyby nie covid była realna szansa na złoto, z Tychami byłoby pół na pół
 • Paskal79: Teraz zupa mądrzejszy o ten rok w Unii, zna bardziej ligę więc na pewno będzie lepiej,bi drużyna za jego pierwszej próbie w Play off z meczu na mecz rosła
 • Paskal79: Sezon bardzo długi , więc spokojnie.... choć to wygląda na ten moment przynajmniej Dobrze
 • emeryt: bardzo lubie obserwacje meczu przez Pana Trenera "na surykatke' ,jedyna w swoim rodzaju bez zbędnych gestów czy nerwowych ruchów
 • born-for-unia: Cel krótkoterminowy to czwórka po drugiej rundzie, potem PK. Po tym czasie będzie miejsce na oceny
 • Arma: Po tym czasie będzie chwila na forsowanie opinii że w drużynie nie ma gwiazd.
 • emeryt: kochani...drużyna w czubie tabeli,pewna gra a tu niektórym korekty w składze majaczo...chyba sie nam troszku w doopach poprzewracało,pozdro,bez napinki
 • born-for-unia: Mój znajomy nazywa to oświęcimską klątwą Dworów ;)
 • Hokejowy1964: bornforunia a to wy przed covidem już w finale byliście.... ? No tak u was jest zawsze do przodu.....bo jak pamiętam to sezon został przerwany po pierwszej rundzie play off....ale rozumiem, rozumiem....przecież finał przez most miał być....tak jak w ostatnim sezonie.....bierz połowę tego co teraz bierzesz bo się w wymiarze przeniosłeś niebezpiecznie....
 • born-for-unia: Byliśmy faworytem półfinału, jeśli chodzi o ścisłość. Pozdro
 • Unikatowy99: Maja odżył u nas bez Bagisia
 • Luque: Jak Zupa znowu rzuci workiem z lodem w sędziego to wtedy będziesz mógł oceniać jakim trenerem jest Majkowski ;)
 • Hokejowy1964: born to nie jest nieścisłość jak napisałeś-to jednak zasadnicza różnica bo podzieliłeś skórę na niedźwiedziu....Pozdro.
 • botanick: Pomijając fakt że [****]sko oddaliśmy punkt Toruniowi. Zobaczcie za co Radek znokautował zawodnika z Torunia.
 • botanick: W tym momencie tracimy 2 bramki,a powinna być tak samo kara dla znokautowanego.
 • botanick: Tylko że ktoś go by musiał tam zaholować:)
 • Miletor: Ten Radek, który jest cieniem zawodnika z poprzedniego sezonu ? Mogliby z Mroczkiem grać sobie w jednym ataku
 • uniaosw: Sto lat trenerze
 • hokej_fan: Zupancić, Sto Lat i wszyscy życzymy Mistrzostwa Polski z Unią
 • hokej_fan: Wszyscy planować wolne popołudnie w niedzielę i atakować Chemików 4 , idziemy się zrewanżować Gieksie
 • Unikatowy99: Musimy się zrewanżować mamy już w meczach o stawkę, punkty z Katowicami 7 porażek pod rząd więc najwyższy czas
 • jastrzebie: Begin kuleczka
 • Luque: Rav zawsze lubił rosołki z dobrego kurczaczka... jak się okazuje karmionego paszami z dodatkami olejów technicznych, smacznego...
 • omgKsu: Kto ma viaplay od 20:15

  Sc Bern - Nashville Predators , otoczka meczu niesamowita ;)
 • Hokejowy1964: Dziś kolejny nasz mecz w CHL , będzie bardzo ciężko z nimi wygrać, na papierze mają lepszy skład, wyższy budżet ale Lions też mają i sensacja stała się faktem :). Super emocje przed nami !
 • rober03: Powodzenia w pucharach 👍
 • redgar: może mi ktoś powiedzieć gdzie jest nasza tabela ligowa? i po co mi punktacja kanadyjska ligi mistrzów zamiast mieć naszą? wchodze sobie na hokej net popatrzeć a tu strona przewrócona do góry nogami
 • redgar: dobra, znalazłem, ale żeby tego na głównej nie było to ja nie wiem
 • PEL52: Hokejowy,nie pier...ol glupot ja juz postawilem na GKS wiec macie wygrac
 • PEL52: Trzyniec na papierze tez wyglada lepiej a przegral z Belfastem
 • wpv: @redgar, jest ustawiona liga mistrzów na dzisiaj, ze względu, że polskie drużyny w niej dzisiaj występują
 • omgKsu: Paski mogą dostać bencki jak Szwedzi zagrają na maxa , ale za to Gksu Katowice niestawiałbym na straconej pozycji.
 • Luque: Liczę, że Katowice zrobią ku ku ekipie od Pana Kartkówki ;)
 • hubal: sam Kapi pie3dolnie że 3 tory
 • hubal: a Grześ że 4y
 • Polaczek1: Jest gdzieś w internetach mecz ?
 • Simonn23: jest i Kevin treneiro ;D
 • rdietrich: http://onhockey.tv/
 • Arkos_Snk: pokazują na Polsacie Sport News
 • jastrzebie: Nasi sędziowie są gościnni w CHL.
 • Prawdziwy Kibic Unii: VRC na rezerwie JS nie gra ale u nas nie zostali …
 • hanysTHU: Przewagi aż oczy bolą.
 • hubal: Giełda dostaje od Madziarów? toż to koniec świata
 • hubal: Gieksa "
 • wiemswoje: Jeżka granie to co najwyżej się nadaje na naszą PHL do tych lepszych mu sporo brakuje. Aż oczy bolą jak chłopa potrafi odpuścić
 • hanysTHU: Żujo i żujo i przeżuć nie mogo...
 • wiemswoje: 15 min grania drugiej tercji Cracovia bez celnego strzału..
 • hokej_fan: Ale ze gumożujca zjechał żelka
 • statys: Czarna rozpacz... jest tyle dobrych klubów w Europie, polskie nie muszą grać w CHL, nie ten budżet, nie ci zawodnicy, niestety.
 • gieksa76: Brawo GIEKSA za walkę za rok będzie lepiej
 • Unikatowy99: Skoro przeciętni Węgrzy ograli Katowice my również to zrobimy w niedzielę
 • gieksa76: Tak jak w ostatnich pięciu meczach
 • gieksa76: sorry 7 meczach
 • Unikatowy99: Jeżeli chodzi o liczbę naszych porażek z Katowicami to chyba 8 albo 7 pod rząd
 • hanysTHU: Nie ma to jak grać u siebie...
 • Hokejowy1964: Pel52 następnym razem napisz przed tym jak będziesz robił jakieś zakłady to może postawisz inaczej....
 • szajbu: GieKSa wygra teraz na wyjeździe
 • Luque: Kato przegrać z Magikiem to normalnie wstyd ;P
 • uniaosw: 111 czekamy
 • Prawdziwy Kibic Unii: Uniaosw prosze Cie zakoncz te plotki bo to juz jest nudne nikogo na tym etapie nie bedzie
 • rober03: Niektórzy napiszą wszystko żeby tylko tu w jakiś sposób zaistnieć. Z początku było to nawet śmieszne ale teraz to pie..przenie delikatnie mówiąc trochę irytuje.Coz demokracja nic nie poradzimy nie bluzga nie obraża a za głupie pisanie niestety nie banują
 • uniaosw: Liczba 111 oznacza plotkę?
 • Andrzejek111: O co chodzi?
 • uniaosw: Spokojnie Andrzejku nie o Ciebie 😁
 • hanysTHU: #inzupawetrust
 • hanysTHU: Co tam piszecie, że co?
 • emeryt: uniaosw dopisz jeszcze że def i czeka na wize,chłopy tak trudno poszukać na ellite o kim uniaosw pisze...?
 • emeryt: Zetik solenizant...zatem mały quiz kochani...w trakcie krórego meczu Zetik pokazał doope zgromadzonej widowni?
 • emeryt: a tymczasem Michalovce pożegnały 2 stranieri zza oceanu,ciekawe czy byli to ludzie Coolena
 • uniaosw: Eme odpuść
 • uniaosw: Podpisze to im gul dopiero skoczy 😁
 • emeryt: taaa,jeszcze meczu w tym sezonie nie zagrał
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2022 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe