Hokej.net Logo

Długa droga polskiego hokeja do Elity. Za nami konferencja w PKOl

Konferencja prasowa/ fot: PZHL
Konferencja prasowa/ fot: PZHL

Po 22 latach przerwy reprezentacja Polski w hokeju na lodzie wraca do światowej elity, co oznacza, że w 2024 roku podczas mistrzostw świata w Czechach zagra wśród 16 najlepszych drużyn globu. Drugie, premiowane awansem miejsce w turnieju Dywizji IA w Nottingham to zwieńczenie długiej drogi, którą przeszło całe hokejowe środowisko i ogromny sukces polskiego sportu. Podczas pierwszej w Polsce konferencji prasowej po zwycięstwie w Wielkiej Brytanii, w Centrum Olimpijskim w Warszawie opowiadali o tym trener, kapitan i team leader zwycięskiej drużyny oraz prezesi Polskiego Związku Hokeja na Lodzie i Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

To są duże rzeczy dla polskiego sportu. Czekaliśmy 22 lata na ten awans, wszyscy kibicowaliśmy, wszyscy trzymaliśmy kciuki, a ja z prezesem PZHL byliśmy cały czas w kontakcie. Nie ukrywam, że przeżywałem to wszystko, co się działo. Najważniejsze, że hokej wraca tam, gdzie jego miejsce i tam, gdzie zawsze byśmy chcieli oglądać naszą drużynę narodową. Cieszę się, że w przyszłym roku wystąpimy w Czechach w mistrzostwach świata i że będziemy mieli szansę gry, mam nadzieję, ze Stanami Zjednoczonymi, Kanadą i innymi najlepszymi drużynami – mówi Radosław Piesiewicz, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

W poszukiwaniu źródeł sukcesu w Nottingham należy się cofnąć o mniej więcej trzy lata. Wówczas miały miejsce wydarzenia, które przełożyły się na szereg sukcesów sportowych polskiej reprezentacji: wygraną z Kazachstanem w prekwalifikacjach olimpijskich (2020 r.), wygraną z  Białorusią w kwalifikacjach olimpijskich (2021 r.), awans z Dywizji IB do IA (2022 r.) i wreszcie awans z Dywizji IA do Elity (2023 r.). W tym czasie, największy klubowy sukces w historii dyscypliny w Polsce osiągnęła także Cracovia, zdobywając Puchar Kontynentalny (2022 r.).


Ważne decyzje sprzed trzech lat

Kiedy w czerwcu 2020 r. reprezentację Polski przejmował trener Róbert Kaláber, ta miała już na koncie ważną wygraną z Kazachstanem z Tomaszem Valtonenem u sterów.

Można powiedzieć, że doczekaliśmy się mistrzowskiego pokolenia w polskim hokeju, bo patrząc na obecną rangę dyscypliny w Polsce awans do elity to już jest mistrzostwo świata. Jako Związek zrobiliśmy wszystko, żeby ci chłopcy chcieli grać dla reprezentacji i aby systematycznie wzmacniać poziom Polskiej Hokej Ligi, w której występuje większość kadrowiczów – mówi Mirosław Minkina, prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie.

Trzy lata temu podjęliśmy szereg decyzji, które dzisiaj przekładają się na zmianę oblicza dyscypliny w Polsce. Zdecydowaliśmy się na zatrudnienie Roberta Kalabera, który równocześnie prowadzi jeden z klubów PHL (JKH GKS Jastrzębie) i doskonale zna polski hokej, zaprosiliśmy do współpracy Leszka Laszkiewicza, jako team leadera drużyny narodowej, sprofesjonalizowaliśmy działania promocyjne m.in. uruchamiając własną telewizję Polski Hokej TV i zmieniając identyfikację wizualną Ligi. Ale przede wszystkim zaczęliśmy uczciwie rozmawiać z zawodnikami o naszych możliwościach, jako federacji – dodaje prezes PZHL.

Te słowa potwierdza Krystian Dziubiński, kapitan drużyny narodowej i najlepszy napastnik zakończonych 5 maja Mistrzostw Świata Dywizji IA.

Trzy lata temu usiedliśmy wspólnie do stołu z działaczami PZHL, wszystko sobie wyjaśniliśmy i zabraliśmy się do pracy. Powstał silny, pewny siebie zespół. Atmosfera w drużynie jest wyśmienita, tworzymy zgraną paczkę na lodzie i poza nim – zaznacza Krystian Dziubiński, na co dzień zawodnik TAURON Re-Plast Unii Oświęcim.

Zaufanie światowych działaczy

Pozycja polskiego hokeja rośnie na świecie także w sferze organizacyjnej. Od 2016 r. w zarządzie Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF) zasiada Marta Zawadzka, a w 2022 r. Polskę odwiedził po raz pierwszy od ćwierćwiecza prezydent IIHF. Wizyta Luca Tardifa miała miejsce przy okazji organizowanych w Bytomiu Mistrzostw Świata U20 Dywizji IB, jednej z wielu imprez, które na zlecenie Międzynarodowej Federacji organizuje spółka Polish Ice Hockey Events Department. Tylko w 2022 r. polskie środowisko hokejowe zorganizowało trzy takie wydarzenia: Mistrzostwa Świata Dywizji IB kobiet w Katowicach, Mistrzostwa Świata Dywizji IB mężczyzn w Tychach oraz juniorską imprezę w Bytomiu. Duża liczba wydarzeń hokejowych o globalnym zasięgu, które odbywają się w Polsce, to wyraz uznania dla zdolności organizacyjnych polskich działaczy i promocja dyscypliny w kraju mającym na tym polu ogromny potencjał rozwojowy.  

Dla rozwoju naszej dyscypliny ważne jest posiadanie odpowiedniej liczby lodowisk. W wielu regionach i krajach największą przeszkodą w rozwoju hokeja na lodzie jest niewystarczająca ilość czasu, jaką zawodnicy spędzają na tafli. W Polsce jest obecnie 25 krytych lodowisk, w Czechach 183, a w Finlandii 289 (mimo mniejszej liczby ludności). To jeden z głównych powodów, dla których w Czechach i Finlandii jest o wiele więcej drużyn i zawodników, a zespoły zdobywają medale w mistrzostwach świata. Polska ma wspaniałą historię oraz pasję do hokeja na lodzie i mamy nadzieję, że powstanie tutaj więcej lodowisk, ponieważ wasz kraj ma duży potencjał – mówił w grudniu w Bytomiu Petr Briza, pierwszy wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie oraz szef komitetu organizacyjnego mistrzostw świata elity, w których w 2024 r. w Czechach wystąpią Polacy.

Kolejna szansa na sukces

Przyszłoroczne mistrzostwa świata odbędą się w Ostrawie i Pradze. O tym, gdzie dokładnie zagrają Biało-Czerwoni dowiemy się wstępnie pod koniec maja, a sukcesem w tym turnieju będzie utrzymanie w elicie.

Spodziewamy się, że będą nas dopingować tysiące polskich kibiców. Przechodziły mnie ciarki, kiedy fani w Nottingham śpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Chciałbym tego doświadczyć w Czechach. Moim zdaniem mamy duże szanse na utrzymanie – uważa Krystian Dziubiński.

Mam nadzieję, że nie raz zaśpiewamy hymn Polski, po wygranym meczu, w Czechach. Przeczuwam, że w grupie trafimy na Słowację – dodaje Róbert Kaláber, słowacki trener reprezentacji Polski.

Z kolei Leszek Laszkiewicz, team leader hokejowej reprezentacji Polski zauważa, że nasza drużyna hartowała się do imprezy w Nottingham w meczach kontrolnych z drużynami z elity i wyszła z nich z tarczą: – W sparingach graliśmy dwumecze z Łotwą, Słowenią i Węgrami. To były dla nas bardzo wartościowe spotkania, z których cztery wygraliśmy.

Zadomowić się w Elicie

Zarówno zawodnicy, jak i działacze mają świadomość, że aby zadomowić się w elicie trzeba zadbać o rozwój szkolenia młodzieży.

Seniorzy są na szczycie piramidy, ale dbamy również o najmłodszych hokeistów. W poprzednim tygodniu porozumieliśmy się z czeskim Bohuminem, gdzie swoją bazę będę miały nasze drużyny młodzieżowe – informuje Mirosław Minkina.

Dzięki dobrej współpracy PZHL z Czeskim Związkiem Hokeja na Lodzie już wcześniej drużyny Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Katowicach występowały w rozgrywkach ligi czeskiej.

Nie brakuje nam też pomysłów na skauting w Europie i za oceanem, z czego korzystają inne związki sportowe. Liczymy na to, że na kanwie sukcesu z Nottingham zbudujemy wreszcie stabilne zaplecze finansowe dla rozwoju dyscypliny. Dzisiaj jesteśmy wdzięczni sponsorom, którzy wsparli reprezentację tuż przed historycznym sukcesem – Orlenowi i Petralanie. Wejście w dyscyplinę w tym momencie świadczy o niezwykłej intuicji i znakomitej znajomości sportu w tych firmach – dodaje prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie.


– Cieszę się, że hokej na najwyższym poziomie jest teraz w Polsce. Serdeczne gratulacje dla wszystkich: dla prezesa PZHL, trenera, kapitana i całej drużyny, bo to co się wydarzyło, to dla polskiego sportu jest wielkim sukcesem, a odnoszenie sukcesów przez zawodników z orzełkiem na piersi to wielka radość. Wierzę, że wyniki sportowe spowodują pojawienie się dużych sponsorów na koszulkach narodowych. To jest dla nas wszystkich ogromna szansa na stworzenie czegoś fantastycznego w hokeju na lodzie, bo liga jest mocna, a reprezentacja bardzo mocna. Liczę, że to początek dobrego czasu dla polskiego hokeja – przyznał Radosław Piesiewicz, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.


Budowa zaplecza dla rozwoju dyscypliny

Współpraca z hokejową reprezentacją Polski przynosi partnerom wymierne korzyści. Wartość ekwiwalentu reklamowego (AVE), który wygenerowała hokejowa reprezentacja Polski w związku z Mistrzostwami Świata w Nottingham, według danych Instytutu Monitorowania Mediów, wyniosła blisko 23 mln zł.

Prowadzimy szereg rozmów dotyczących sponsoringu wszystkich reprezentacji oraz Polskiej Hokej Ligi. Cały czas zabiegamy również o więcej hokeja w telewizji i budowę kolejnych lodowisk. Lata temu hokej zajmował drugie lub trzecie miejsce w Polsce wśród sportów drużynowych. Sportowo już wróciliśmy na szczyt, ale walka o popularyzację dyscypliny będzie trwać nadal i cieszymy się, że mamy sojusznika w Polskim Komitecie Olimpijskim i prezesie Radosławie Piesiewiczu. Po latach zaniedbań sytuacja finansowa Związku jest wciąż ekstremalnie  trudna i nie uporamy się z nią sami – mówi Mirosław Minkina. 

Prezes PZHL zwraca również uwagę, że w kraju nie ma hali, w której można zorganizować towarzyski mecz hokejowy z rywalem pokroju Szwecji czy USA, co nie jest mrzonką bo sam IIHF zabiega o to, aby słabsze drużyny z Elity miały silnych sparingpartnerów.

Taki obiekt musiałby mieć minimum 8-10 tys. miejsc, tymczasem największe hale w Polsce, które mają wbudowany system mrożenia mają po ok. 2,5 tys. krzesełek. Dlatego od kilku lat forsuję ideę utworzenia Narodowego Centrum Sportów Lodowych, które odpowiadałoby na tę potrzebę hokeja, a przy okazji uzupełniało niedobory infrastrukturalne w innych dyscyplinach. Dziś, jeśli przyjdzie nam się mierzyć z najlepszymi drużynami z elity nie pozostanie mi nic innego, jak wynająć halę u naszych sąsiadów Czechów, jak najbliżej granicy – w Trzyńcu czy Ostrawie – dodaje prezes PZHL.

Przeczytaj dodatkowo
Liczba komentarzy: 9

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Lista komentarzy
 • danielos8
  2023-05-16 13:42:31

  No chyba prezes zapomniał chociażby o Tauron Arenie w Krakowie, 15 tys. miejsc siedzących.

 • Karol1964
  2023-05-16 15:55:05

  W spodku jest hala na 12 tyś i odbyły się tam jedyne mistrzostwa świata dywizji 1 w 1976 r problem w kasie którą Katowice musiały by wyłożyć na jeden czy dwa mecze, mrożenie tafli wymaga czasu a czas to kasa której związek nie ma.

  • Piotr 1234
   2023-05-17 10:02:13

   W Spodku były też inne imprezy hokejowe. Choćby MŚ dywizji 1A, jeśli dobrze pamiętam, w 2016 roku

  • JajcoW
   2023-05-17 10:02:38

   #Karol1976......nie tylko w kasie, ale mentalności Kalego włodarzy miasta. W 2012r. przy okazji remontu Spodka, zlikwidowano instalację do mrożenia tafli wraz nieekologiczną maszynownią do mrożenia lodu. Od tej pory największa hala na Śląsku jest "umartwiona" dla wszelkich eventów związanych z lodem, nie tylko z hokejem, każdorazowe wynajęcie instalacji do wybudowania tafli lodowej to koszt od 300k do 500k złotych lub przy inflacji może i 750k - więc bilety na taki szpil to byłby koszt po 2-3k na łeb, a na niego jeszcze nikt nie upadł....ale to jest taka tajemnica poliszynela, albo jak kto woli "czeski film" czyli nikt nic nie wie.......firma eksplorująca Spodek zamiast poczynić inwestycję w obiekt wyłącznie doi kasę od miasta i z organizowanych imprez....tak, tak nie przypadkowo użyłem sformułowania eksplorująca, a nie eksploatująca lub utrzymująca....a w Kato stawia się nowy stadion do kopanej i 6 lub 7 halę do letnich gier zespołowych zamiast lodowiska

 • PanFan1
  2023-05-16 17:53:41

  Dobrze że o tym wszystkim się na razie chociaż rozmawia, fajnie byłoby żeby coś konkretnego z tego wyniknęło. Ostrożnie podchodzić trzeba do po[****]wań i zapewnień wszelkiej maści samorządowców i polityków, mamy rok wyborczy, warto o tym pamiętać.

 • Hokej76
  2023-05-16 18:31:53

  Ja rozumiem, że takie centrum spotów lodowych jako obiekt całoroczny byłoby dobrym rozwiązaniem. Natomiast nie do końca mogę się zgodzić z faktem, że nie ma u nas kompletnie gdzie grać pojedynczych meczów z najlepszymi reprezentacjami. Jakoś w 2004 roku rozgrywaliśmy z gwiazdami NHL w Spodku jeden mecz, a Tauron Arena gościła tylko po dwa mecze Cracovii w LM w 2016 i 2017. Wiadomo, że to wiąże się ze sporymi kosztami i szkoda, że żaden klub nie dysponuje obiektem na przynajmniej 5 tysięcy miejsc. Niemniej jednak Ostravar Arena to obiekt wielofunkcyjny więc raczej nie o to miejsce do wynajmowania w Ostrawie prezesowi chodziło skoro podobne, a niektóre nawet i lepsze obiekty tego typu są w Polsce. Pewnie miał na myśli halę Poruby na 5 tys. widzów, bądź trochę większą Ocelari. Oczywiście za ich wynajem też trzeba byłoby zapłacić, zapewne mniej, tylko czy one zostałyby zapełnione kibicami na mecze towarzyskie nawet z tymi najlepszymi reprezentacjami?

  • JajcoW
   2023-05-17 10:07:20

   #Hokej76.....już deweloper postawił Nowy Nikiszowiec na miejscu, gdzie było boisko do kopanej przy Jantorze, a miało być Narodowe Centrum Sportów Lodowych......i tak się kręci lody przy hokeju....

 • danielos8
  2023-05-16 19:55:02

  Wszyscy widzę zapomnieli o hali Olivia na 5 tys. widzów, nie tak dawno była wyremontowana i jest bardzo mało wykorzystywana, więc nie jest z tymi dużymi halami aż tak źle, co nie znaczy że centrum sportów lodowych jest złym pomysłem.

 • danielos8
  2023-05-16 19:55:02

  Wszyscy widzę zapomnieli o hali Olivia na 5 tys. widzów, nie tak dawno była wyremontowana i jest bardzo mało wykorzystywana, więc nie jest z tymi dużymi halami aż tak źle, co nie znaczy że centrum sportów lodowych jest złym pomysłem.

Wypowiedz się o hokeju!
Shoutbox
 • szajbu: tu miało być 2:0
 • AgniechaNT: no i ekstra
 • dzidzio: Co się odwlecze to nie uciecze
 • PanFan1: o witamy kolejnego nie śpiącego 👍
 • rawa: Ciekawe jak przewage zagraja, bo ostatnio slabo bylo.
 • PanFan1: Powiem wam, że po takim zagraniu ciałem jakie przed chwilą przyjął Tkachuk, w polskiej lidze sędzia by się opssral 😜
 • PanFan1: Dobrze komentator zwrócił uwagę, żadnego pyskowania Kocury - gramy
 • rawa: Dokładnie. Ostatnio wiecej prowokowali niz grali.
 • AgniechaNT: Oby Tkachuk wrócił
 • dzidzio: Rycerze konkretniej graja w przewadze
 • dzidzio: Aptekarz
 • PanFan1: Szkoda tego sam na sam Llundela
 • PanFan1: Kutfa
 • rawa: Te durne kary zawsze sie mszcza.
 • PanFan1: na własne życzenie
 • szajbu: no jest znacznie lepiej ale mogli prowadzić 3:0 a mamy 1:1
 • PanFan1: oby postawili Tkachuka na nogi
 • rawa: Mam nadzieje, Tkachukowi wymienia ochraniacz do gryzienia i powroci w drugiej.
 • rawa: Ta kara dla Rumcajsa troche z d...
 • AgniechaNT: no nic czas na małą czarną
 • PanFan1: Tkachuk jak rozłożył Eichela mecz wcześniej, zarobił 2+10, Kolesar za Tkachuka dzisiaj nic, nie domagam się, bo było czysto, ale ...
 • rawa: Kocurom wszystko gwizdza.
 • rawa: Faktem jest tez ze podstawa to dyscyplina i chlodna glowa.
 • rawa: No nic czas na kawę.
 • AgniechaNT: rawa nie wiesz czy Mrugała zostaje u was ? bo coś słyszałam że ma do NT wracać
 • rawa: Nie jestem pewien. Szajbu jest na miejscu moze wie cos wiecej.
 • AgniechaNT: szajbu wiesz coś ?
 • PanFan1: Wróci w ramach Zdzisławowego exodusu wychowanków 😁😜
 • szajbu: wydaje mi się że wraca do was
 • dzidzio: Rycerze przyczajeni
 • szajbu: Brawo Bobrovsky
 • PanFan1: Rycerze grają cały czas swoje i to im wychodzi, niepokoi mnie to.
 • rawa: Bob daje rade.
 • rawa: Kolejna niepotrzebna kara.
 • PanFan1: zupełnie nie potrzebna
 • PanFan1: i [****]
 • rawa: Ja pierd....
 • szajbu: tak jak mówiłeś PF1
 • szajbu: grają swoje
 • dzidzio: Pobudka bo puchar odjeżdża!
 • AgniechaNT: może jeszcze się zbiorą, kiedy jak nie teraz
 • PanFan1: Co tam w Nowym Targu Aga, robimy ten hokej jeszcze jaki, czy już po ptokach jest ❓
 • AgniechaNT: był teraz nabór do szkółek, dużo chętnych się zgłosiło, bardzo dużo dzieciaków chce trenować u nas
 • AgniechaNT: Zientara przyciąga
 • PanFan1: Tak słyszałem, to dobre wieści, a seniorzy ❓wiesz coś ❓
 • AgniechaNT: tyle że ponoć wystartują, ale co i jak, nie wiem i chyba mało kto wie
 • PanFan1: Jak krew z nosa to idzie
 • AgniechaNT: cześć wszystkim będę się zbierać bo o 6:00 muszę być w pracy
 • rawa: Jak byla dyscyplina w grze na poczatku w grze to jakos to wygladalo. Potem gorace glowy i niepotrzebne faule. Vegas gra konsekwentnie swoje.
 • dzidzio: strzelać bo dnieje
 • PanFan1: Przewagi kompletnie nie idą, ale zobaczymy jeszcze, Panthers to dość nieobliczalna drużyna.
 • PanFan1: No i jak to widzicie❓bo ja raczej słabo 😉
 • rawa: Nie wyglada to ciekawie.
 • dzidzio: Gudasowi za to nie można odmówić ducha walki
 • PanFan1: 28 razy się zdarzyło w historii że po trzech meczach był wynik 3:0, 27 razy ta drużyna która prowadziła 3:0 sięgała po puchar
 • rawa: PF1 rozumiem, ze nadzieja umoera ostatnia ale fakty przemawiaja za Rycerzami. Glebia skladu i dyscyplina w grze. Tego brakuje Panterom.
 • dzidzio: ale jaja
 • dzidzio: zrobili to!
 • rawa: Ale faktem jest tez to ze sa Nieobliczalni.
 • rawa: Dzidzio jak jestes z nami podczas meczu to wygrywaja.
 • dzidzio: Przyznam się bez bicia że mecze w Vegas odpuściłem
 • PanFan1: Parzymy kawę
 • dzidzio: I to też zrobili znaczy głupią karę
 • PanFan1: Aga śpisz ❓❓
 • dzidzio: Pisała że na 6 idzie do pracy
 • rawa: PF1 Aga pisala, ze do pracy na 6:00 musi sie zbierac.
 • rawa: Kara troche z d...
 • PanFan1: może się mylę, ale przy każdym kontakcie można by się dopatrzyć jakiejś drobnostki i usprawiedliwić nią odgwizdanie przewinienia
 • PanFan1: pewnie że kara z tyłka
 • rawa: Nie mogli grac tych przewag jak koncowke 3t?
 • PanFan1: Gretzky jest w studio meczowym i twierdzi że to był niewystarczający kontakt na odgwizdanie przewinienia
 • rawa: Wiecej bylo gry aktorskiej niz kontaktu.
 • rawa: Jeeeest
 • dzidzio: mamy ich!
 • rawa: Dzidzio musisz w niedziele ogladac
 • dzidzio: a człowiek nastawiał się na dłuższy poranek :)
 • dzidzio: heh przesądy
 • PanFan1: Carter
 • rawa: Kocury mistrzowie dogrywek
 • PanFan1: No to zabawa jeszcze potrwa 💪👏
 • rawa: Chlodna glowa to podstawa.
 • PanFan1: Sprawdza się, że Kocurów oglądać trzeba do samego końca
 • PanFan1: dzięki Pani i Panom za dziś, do niedzieli
 • rawa: Dziekuję Aga i Panowie za wspólne ogladanie. Do niedzieli.
  Dzidzio nie zawiedz;)
 • rawa: https://m.youtube.com/watch?v=JNXs0czHtI0
 • rawa: Kocury 🐀
 • rawa: Eme spiąco królewno przejmuj pałeczka na eSBeku. Cały dzien možesz teraz puszczac kawałki "Bob" Marleya;)
 • uniaosw: Gorący lipiec przed nami :)
 • uniaosw: Prawie południe, ktoś wie czy kosił dzisiaj?
 • Andrzejek111: Rano śpi. Około 18, w porze meczu.
 • emeryt: nie pokosi,zaczyna podać,trudno ,co zrobić
 • botanick: Można jakieś info co tam u Bukowskiego?
 • Arma: 20 zł za transmisję. Hmm
 • statys: I spojrzy jeden potencjalny sponsor z drugim na wspólne zdjęcia działaczy klubów PHL i stwierdzi, no nie, jeszcze tylko
  krótkich spodenek zabrakło.
  Wstyd, moim zdaniem.
 • emeryt: troszke jak spotkanie klasowe,prawda?
 • Luque: Czyli co Minkina z Frasem najbardziej szykowni? ;P
 • Luque: Jak ta reklama z jeeeebbb... nym pingwinem nie przestanie utrudniać mi przeglądania tej strony to chyba sobie odpuszczę... No ileż można...
 • Luque: Chyba 15 razy ją zamknąłem żeby przeczytać artykuł i coś tutaj napisać... żenada...
 • skh: Dziękujemy za uwagę, sprawdzimy ten temat. Postaramy się usunąć problem.
 • Andrzejek111: o. p. e. r. a
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2023 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe