Hokej.net Logo

Ekroth: - Chcę być częścią nowego rozdziału hokeja w Gdańsku

Ekroth: - Chcę być częścią nowego rozdziału hokeja w Gdańsku

- Wszyscy zawodnicy w drużynie są bardzo ambitni i mają ogromną chęć do ciężkiej pracy każdego dnia. Nie mogę być bardziej szczęśliwy, widząc jak trenują, jaką mają wysoką etykę pracy i jak budują duch tego zespołu - mówi Peter Ekroth, trener MH Automatyki Stoczniowca 2014 Gdańsk.

Fot. Krzysztof Więcki


S.2014: Mieszka Pan już w Gdańsku ponad miesiąc. Jak Pan ocenia miasto i jego mieszkańców?

Peter Ekroth: - W chwili obecnej cieszę się każdą minutą. Jest wiele nowych wrażeń. Ludzie są przyjaźnie nastawieni oraz bardzo pomocni. Zresztą czułem to już w 2008 roku, kiedy mieszkałem w Warszawie, będąc trenerem reprezentacji Polski. Klub traktuje mnie dobrze, a miasto jest bardzo ekscytujące. Jest wiele nowych rzeczy do zobaczenia. Mam ładne mieszkanie, ale muszę je przemalować, bo nie podobają mi się jego kolory (śmiech).

Niedawno miał Pan okazję obejrzeć ostatni meczu sezonu piłkarskiego – Lechia vs. Legia. Jak się Panu podobał mecz, atmosfera oraz stadion?

- Było niesamowicie. Atmosfera była wspaniała, zawodnicy muszą kochać występy na takich stadionie i przed taką publicznością. Sam stadion też jest pięknym miejscem do oglądania sportu.

Pana syn jest profesjonalnym piłkarzem. Czemu postawił piłkę nożną nad hokejem?

- Był bardzo dobrym bramkarzem hokejowym. Grał w drużynie do lat 18, mając zaledwie 14 lat. Jednak z powodu życia w małym mieście ciężko było rozwijać mu swoje umiejętności, brakowało ludzi, którzy mogli mu w tym pomóc. Jego starsza siostra jest również profesjonalną zawodniczką piłki nożnej w Sztokholmie, więc syn poszedł za jej przykładem. Z tego powodu wybór piłki nożnej był dla niego łatwiejszy. Ja nie mam z tym problemu, jestem po prostu szczęśliwy, że nadal cieszy się sportem i dzięki temu nie ma czasu na głupoty. Byłoby zabawne, gdyby mógł kontynuować karierę w przyszłości w Gdańsku. Nie ma nic naprzeciwko, aby przenieść się ze Szwecji.

Porozmawiajmy o drużynie. Dysponujemy bardzo młodą drużyną. Nie obawia się Pan, że zawodnicy nie udźwigną ciążącej na nich presji?

- Tak długo jak presja nie przyjdzie z wewnątrz klubu, nie widzę żadnego problem. Zawodnicy muszą nauczyć się radzić sobie z presją. Ona zawsze przyjdzie od ludzi z zewnątrz – na przykład sponsorów czy też kibiców. Natomiast czy ktoś jest młodym czy doświadczonym zawodnikiem, to nie gra roli. Jest tak dużo rzeczy, których zawodnicy muszą się nauczyć, nad którymi muszą pracować, że uważam, że młodszym chłopakom jest łatwiej w tej kwestii. Jako trener będę stał na czele drużyny, aby wspierać chłopaków i im pomagać.

Jakie ma Pan odczucia po pierwszych tygodniach pracy z zespołem?

- Jestem bardzo zadowolony z mojej drużyny. Wiadomo, że czasem zawodnicy trochę mnie rozczarują, ale to także jest naturalne. Aktualnie przechodzą proces uczenia się wielu nowych rzeczy od zagranicznego trenera, więc w takich momentach także zastanawiam się nad sobą. Że może powinienem być lepszym nauczycielem, aby zawodnicy mogli uczyć się szybciej. Dałem im czas na naukę tego, czego od nich oczekuje. Najważniejszy jest fakt, że wszyscy reprezentujemy klub 7 dni w tygodniu przez 24 godziny. Wyjątkiem będzie, gdy ktoś otrzyma drugą szansę, jeśli nawali. Wszyscy zawodnicy w drużynie są bardzo ambitni i mają ogromną chęć do ciężkiej pracy każdego dnia. Nie mogę być bardziej szczęśliwy, widząc jak trenują, jaką mają wysoką etykę pracy i jak budują duch tego zespołu.

W trakcie pierwszego miesiąca pracy miał Pan szansę zapoznać się z zawodnikami. Jakie są ich mocne strony, a nad czym powinni jeszcze popracować. Czy chciałby Pan wyróżnić kogoś za postawę oraz nadprogramową pracę włożoną podczas letnich przygotowań?

- Aby być częścią mojego zespołu, dobrze jest mieć umiejętności i siłę, ale to rzecz nabyta. Najważniejsze jest zaangażowanie, ciężka praca i duch zespołu. Jeżeli nie stawiasz drużyny ponad jednostkę, możesz iść na studia i kształcić się na przykład w zawodzie lekarza czy inżyniera. Mamy braki na wielu polach, ale mamy także czas, aby eliminować te słabości. Natomiast własne „ego” zawsze będzie na dalszym planie w mojej drużynie. W chwili obecnej głównie obserwuje jak zawodnik pracuje, jak się angażuje oraz jaki wnosi wkład do drużyny.

Wielu bardzo dobrych zawodników pochodzi z Gdańska i występuje aktualnie w innych polskich zespołach. Kogo chciałby Pan mieć w zespole, gdyby była taka możliwość już teraz.

- Faktycznie jest trochę zawodników, ale nie chciałbym operować nazwiskami. Spójrzmy na to w ten sposób, budujemy klub od podstaw i kiedy pokażemy swoją wiarygodność, że jesteśmy poważą drużyną w hokejowym biznesie, będziemy wówczas mogli sięgnąć po zawodników wywodzących się z Gdańska. Oczywiście, jeśli oni również będą chcieli wrócić w rodzinne strony i pomóc klubowi. Musi odbyć to się warunkach, jakie klub będzie mógł im zaproponować. Czas pokaże. Myślę, że każdy chciałby zobaczyć Odrobnego, Rompowskiego, Łopuskiego, Urbanowicza czy Wróbla. Nawet Bagińskiego, ale w jego przypadku wiek może odgrywać znaczenie. W chwili obecnej żaden z nich nie może wrócić do Gdańska z dwóch powodów. Pierwszym są finanse, a drugim moja wiara w to, że wielu graczy z naszej drużyny zachowa miejsce w zespole, gdyż w nadchodzącym sezonie pokażą swoją przydatność dla tej drużyny i rozwiną się sportowo.

W tym roku pojawi się w przygotowaniach letnich nowy element. Oprócz tradycyjnych meczów sparingowych z drużyną z Torunia, do Gdańska przyjedzie na dwa spotkaniach zespół ze szwedzkiego Kallinge. Czy mógłby Pan powiedzieć coś więcej o naszym sparingowym rywalu?

- Nie znam za dobrze tej drużyny. Grają w trzeciej lidze w Szwecji (Division 1 South). Przez wiele sezonów ligowych Kallinge było bardzo silnym rywalem dla swoich przeciwników. Myślę, że gra z nimi będzie dla nas ciekawym wyzwaniem.

Dziękuję. Życzymy powodzenia na nadchodzący sezon.

- Również dziękuję. Korzystając z okazji, chciałbym również powiedzieć, że czekam na spotkanie z fanami oraz sponsorami. Gdańsk przez wiele lat był idealnym miejscem do uprawiania hokeja na lodzie. Bardzo lubiłem tu przyjeżdżać, gdy byłem trenerem reprezentacji. Miasto jest wspaniałe i ma fantastyczną historię. Chcę być częścią nowego rozdziału hokeja na lodzie w tym mieście. Jeśli mnie zapytacie, to oczywiście jest możliwe, że zostanę w Gdańsku na wiele, wiele lat. Wraz z moją partnerką Evą, nie możemy się doczekać odkrywania zakątków miasta. Jedzenie jest pyszne, ludzie przyjaźnie nastawieni. Cieszy także bliskość morza. Zawsze kochałem wodę i statki, więc nie mogłem wymarzyć sobie lepszego miejsca do życia właśnie w takim otoczeniu. Podróż do Szwecji samolotem zajmuje tylko 50 minut i to też wielki pozytyw. Kocham tam jeździć i patrzeć na moje dzieci, grające w piłkę nożną.

Przeczytaj dodatkowo
Liczba komentarzy: 0

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Wypowiedz się!
Shoutbox
 • Hasek64: Wytłumacz to koronapanikarzom. Ich budżety nie interesują a zdrowie i bezpieczeństwo :D
 • Simonn23: Hasek w Jackowskiego się bawisz?
 • gbr22\\/: Ciekawostka, za Sidorenki ino jeden trening poranny.
 • Hasek64: Simonn nie muszę :) wystarczą mi pewne informacje :)
  A jeśli chodzi o Jakowskiego to dzisiaj przewiduję Sanok-Jastrzębie 2-1
  Torun-Katowice 2-6
 • hubal: gbr jeden ale 6 h :)
 • gbr22\\/: Tak, tak dalej opowiadajcie te bajki.
 • hubal: a co , już ślizgacze latają do Prezydium na skargi ?
 • gbr22\\/: I kolejne bajki...
  Tak z innej beczki nie potrzebuje ktoś skrzydłowego(jeszcze przed 30) ogranego w KHL, ciekawe jakby się sprawdził, albo na przyszły sezon takiego słowackiego Czereśniaka do obrony, ten to powinien być gwiazdą PHL, ciekawe czy by dał radę.
 • emeryt: witamy,poczekajmy na oficjalne info
 • ml3ko: cdn.livetv499.me/webplayer.php?t=ifrx&c=1761403&lang=pl&eid=17075015&lid=1761403&ci=322&si=2
 • ml3ko: gdyby ktos chcial trzyniec zobaczyc
 • Arma: Bardzo estetyczne reklamy na tafli, niby szczegół ale no
 • Gepoq: Spotkanie klubów się skończyło i raczej nie zapadły decyzje o pustych trybunach...hasek musisz źródło zweryfikowac
 • ml3ko: Aron gol
 • ml3ko: no i długo się nie cieszyli :D
 • Simonn23: Łyszczarczyk asysta! No pięknie
 • Simonn23: Aron po raz drugi!
 • PEL52: ml3ko,dzieki za link
 • PEL52: Torun 1-0
 • JARASSTO: Toruń2:1
 • rober03: Fajna ta liga nikt się przed nikim nie położy i każdy walczy z każdym . Tak trzymać
 • PEL52: Sanok 3-3,niezle obstawione Jastrzebie i Kato a tu jak na razie kupony do kosza
 • Luque: Ole Trzinec do toho ;) 6-2 i fajny meczyk Naszych chłopaków
 • gbr22\\/: Łyszczarczyk się bardzo dobrze pokazał, styl Komorskiego niestety jest taki, że robi wrażenie mało zaangażowanego, bardziej czeka na swoją okazję.
 • PEL52: Lycha ma szanse zalapac sie do Trzynca
 • gbr22\\/: Pod bramką nie miał zbytnio sytuacji żeby błysnąć, za to na bulikach robił jak zawsze dobrą robotę. No i brawo Aron, trudny sezon, ale idzie ku dobremu.
 • gieksa76: 3 minuty 3 bramki pięknie
 • Luque: Fajnie jakby obaj tam zostali i grali
 • Luque: Aron wprowadzenie krążka do tercji no Pan Profesor ;)
 • gbr22\\/: Tak, ma szanse na przyszły sezon, tym bardziej że bracia Kovarcik odchodzą.
 • Luque: Łycha fajnie walczył pod bandami i dużo pracował, no ale wszyscy wiemy że to jest utalentowany chłopak, szkoda że za oceanem mu tak nie poszło jakby tego chciał
 • gbr22\\/: Komora to raczej musi czekać na swoje szanse z doskoku, ale kto wie, tylko że on ma mało czasu z racji wieku żeby przekonać do siebie trenera, albo znaleźć zespół w którym by miał miejsce, aczkolwiek zaplecze też nie jest złe dla niego.
 • Zaba: Akurat Komorski dzis był dłużej na lodzie niż Łyszczarczyk...
 • Luque: Komora jako zadaniowiec to się sprawdza
 • kunta: Aron dzisiaj zawodnik meczu w drużynie stalowników. Zagrał super mecz, chociaż 2 brama dla baranów z jego winy. Łyszczarczyk coś szarpał, Komorski słabo. Niestety widać duużą różnicę w grze tych dwóch bądź co bądź jednych z lepszych polskich hokeistów w porównaniu z innymi graczami czeskiej ligi. Technika, ustawienie, przegląd sytuacji, na razie to na poziomie 20 latków czeskich. Bo do Finów, Szwedów, Kanadyjczyków, Rosjan czy innych nacji w tej kategorii wiekowej to nawet nie ma co..
 • kunta: porównywać. Taki jest niestety aktualny poziom polskiego hokeja..
 • Luque: W historii to my nigdy nie mieliśmy w meczu mistrza Czech w składzie 3 Polaków
 • kunta: W ogóle nie mieliśmy 3 Polaków w ekstraklasie czeskiej....
 • Luque: 4 prawie, bo Zygmunt nie grał dzisiaj
 • kunta: Aaa i jeszcze Zygmunt....A dotychczas były epizody z Klisiakiem i chyba jeszcze ktoś tam krótko...
 • Luque: Leszek Laszkiewicz kiedyś grał w ekstralidze
 • Luque: I w DEL też grał
 • kunta: No to Jastrząbki sobie komplikują...
 • Luque: Prowadzili 3-1 a przegrywają 7-4..
 • Luque: Sawicki ich załatwił ;p
 • PEL52: dobrze ze wykupilem Sanok -Jastrzebie bo bylo co poogladac.Graty Sanok
 • Zaba: Kolusz tez grał w Trzyncu
 • Luque: Zaba też prawda
 • kunta: Na skrzypcach?
 • Zaba: W latach 2005-2008, przy czym w pierwszym sezonie rozegrał tylko dwa mecze w Ocelari, a resztę na farmie. Dwa kolejne sezony rozegrał pełne. W sezonie kolejnym 2008/09 grał w słowackiej extralidze
 • kunta: Aron gra już tyle lat w Trzyńcu , a i tak czasem jeszcze widać, że to Polak. Jak się za dzieciaka techniki nie nauczy, to nawet święte boże nie pomoże.
 • gieksa76: Pięknie GIEKSA kryzys mamy za sobą
 • Oświęcimianin_23: Kryzys będzie zażegnany przy kilku zwycięstwach z rzędu :)
 • Hokejowy1964: Łapiemy świeżość w grze, jeszcze nie wszystko trybi ale idzie ku dobremu. Wychodzimy na prostą, brawo GieKSa !
 • Unikatowy99: PEL52: Ja oglądałem Katowice
 • PEL52: 99,no i jak Koluszko?
 • Unikatowy99: bardzo dobrze trener ma do niego duże zaufani cały czas było go widać już w pierwszym meczu idealnie się wkomponował w drużynę To jest duże wzmocnienie dla Katowic szkoda że nie dla nas
 • Unikatowy99: Ciekawe Czy nasz mecz z Katowicami 21.01.2022 również zostanie odwołany?
 • Gepoq: Jeżeli Jasiek się nie ogarnie to będzie slabo w PO
 • Hasek64: Gepoq mówiłem o poniedziałku :) chyba czytałeś że to pierwsze spotkanie?
 • Arma: Teraz już rozumiem czemu Unia grała na dwie piątki pół sezonu, teraz każda drużyna będzie grać na dwie piątki więc Unia będzie lepiej przygotowana. Jednak Coolen wyprzedza ligę o lata.
 • Unikatowy99: Arma bez względu na wszystko na tą chwilę najlepiej i bez problemów wygląda Kraków i chyba Katowice się odradzają zobaczymy jak wypadniemy z Katowicami w bezpośredniej rywalizacji 21.01.2022
 • emeryt: na to chwile to siedzimy na fotelu lidera i doceńmy to ...
 • PEL52: A Jastrzebie wczoraj zdrowe dzisiaj juz COVID,ciekawe czy Sanok tez odwola jutrzejszy mecz,bo jesli nie to znaczy ze Jastrzebie sciemnia.
 • gbr22\\/: Jak nie mają pozytywnych wyników, ani nie zostali "uziemieni" to czemu mieli by odwołać?
 • gbr22\\/: Ściemniają to w tv, byłem dzisiaj w piekarni, od poniedziałku mają być podwyżki(a nie dalej jak miesiąc temu też były), więc ja się pytam jakim ujem mówią że będzie taniej.
 • emeryt: zarabiać coraz więcej a koszty utrzymania coraz niższe...znacie taki kraj?
 • jastrzebie: Niby po co Jastrzębie by miało ściemniać?
 • PEL52: gbr22\\/,a co grali w maseczkach?czy nie bylo kontaktu ze jedni maja drudzy nie.
 • Jersan1: emerycie prowadziles kiedyś własny biznes ?
 • emeryt: nie Sanie ale każdy kto takowy prowadzi twierdzi ze sie nie opłaca,takie hasło na dzień dobry
 • Hasek64: Emeryt jeszcze dwie kolejki I czas będzie zjeść z fotela lidera :)
 • statys: A co to za ludzka namiętność każe pani Joli z piekarni podnosić ceny? A Frankowi z młyna? A Zbyszkowi z gazowni? Obniżone będą, czy już są vaty i akcyzy, a reszta to sprawa przedsiębiorców i ich świadomości, że na rynku jest pieniądz, który można wziąć.
 • Unikatowy99: Z godnie z nowymi przepisami jeżeli któraś z drużyn nie przystąpi o 5 rundy do meczu to walkower. Więc wiemy na czy stoimy chodzi mi o mecz 21.01.2021 z Katowicami
 • Simonn23: i tak mamy farta ze we wtorek pauzujemy
 • Luque: Statysku jak widać wielu ludziom przydałoby się poprowadzić jakiś biznes żeby zrozumieli jak to działa i dlaczego rosną ceny, bo obietnice dla gawiedzi za pieniądze tej gawiedzi to się fajnie składa, jednak prędzej czy później przychodzi za to rachunek ekonomiczny..
 • hubal: jaki problem , załóż jeden z drugim działalność i powodzenia , takie bzdety wygadują ludzie typu statysa
 • jastrzebie: PELE5 nie wymyślaj farmazonów. Właśnie JKH woli być na bieżąco z meczami. Chyba każda drużyna. Unia 6 stycznia zagrała z JKH, a 9 już nie doszło do spotkania Cracovia- Unia. Nagle po paru dniach kilka przypadków zakażenia u Nas. Ale nit nie wymyśla teorii spiskowych. Będzie protokół to się zrobi ciekawie.
 • Unikatowy99: moim zdaniem już wszyscy na całym świecie uczą się żyć w dobie wirusa stąd zmiany regulaminowe między innymi w PlH. Zmiana przepisów od 5 rundy to dobry krok do którego będą się musieli wszyscy dostosować w dobie pandemi. Z tego co mi wiadomo Tychy to jedna z nielicznych drużyn której covid 19 nie dotknął i niech tak zostanie bo w innym przypadku można domniemywać że będą najbardziej poszkodowani w dobie nowych przepisów.
 • Yzerman #19: Chcecie pogadac o działalnosci gospodarczej...Ja jeszcze próbuje...Ale na to wygląda ze moze dociągne do końca miesiąca.Tak to jest opłacalne
 • Jersan1: Dlatego piszę wszyscy którzy wypowiadają się na temat działalności a nigdy tego nie lizneli niech zamilkna .Nowy Ład wy kończy połowę drobnego biznesu . Teraz bardziej opłaca się nic nie robić i żyć Z różnej masy zasiłków
 • Ksiądz Robak: Prowadzę działalność prawie 20 lat i jak czytam niektóre wypowiedzi to mnie pot oblewa.....taka rad jak się nie ma pojęcia to lepiej mądrze milczeć niż głupio pie.dić
 • Andrzejek111: Celem tej władzy od początku "rządzenia" jest wykończenie drobnych i średnich przedsiębiorców. I jeszcze żeby ich jakiś "orlen" przejął.
 • Yzerman #19: Robaku stwek nie zmieniłem od kilku lat..paliwo wiadomo..a gdzie reszta. A do tego kodzty....rzygać mi sie chcę.Na szczęście mam inny dochód..ale to na przetrwanie
 • Yzerman #19: A do tego nic a nic nie dostałem..tak jak restauratorzy czy hotelarze..którzy za dotacje jezdzą.BMW 8
 • Yzerman #19: ceny podniesli..a im jeszcze mało
 • Luque: Panowie takich gości co myślą jak statys to jest cała masa w kraju, najlepiej jakby rząd jeszcze powołał nowoczesnych ORMOwc... tzn. Sygnalistów do sprawdzania cen w sklepach czy przypadkiem nie są inne niż te które narzuci nie bacząc na rzeczywiste koszty rynkowe
 • Yzerman #19: Luq a to nie ma tak. Mandaty za info z kamerek.Do tego doszło...To nie nowoczesne ORMO
 • szyba666: Rado może jakiś krótki wywiad z Maxem?
 • Luque: Ajzer o ile jeszcze rażące łamanie przepisów drogowych to jestem w stanie zrozumieć, że ktoś gliniarzom podsyła to ogólnie społeczeństwo się zaczyna robić takie roszczeniowe i do tego "uprzejmie donoszę" ;p
 • Hasek64: Luk no tacy nowocześni szmalcownicy. Ludzkie śmiecie nie mające własnego życia i próbujące udawać ormo
 • Simonn23: Bramka Pawła Zygmunta przeciwko Ostrawie
 • Hasek64: Szyba a co on ci może ciekawego powiedzieć? :D że podoba mu się Polska zima, Oświęcim to wspaniałe miasto z masą zabytków i droga Benzyna na stacji? :D aha no i trener robi fajne treningi ponoć ale mamy kwarantannę drużynową i słyszałem tylko od kolegów z drużyny
 • Yzerman #19: Lu ..Nie wiem jak u Was..ale to cu u nas się dzieje...Dla mnie to juz jest koniec świata...A to niby policja robi to juz jest najnormalniej wstyd
 • Unikatowy99: Yzerman #19 podziel się co się dzieje
 • Simonn23: Zygmunt druga bramka
 • QbaSTS: Sędziowanie dramat
 • PEL52: Dzisiaj Sanok to nie ten sam co w piatek,Cracovia caly czas w tercji Sanoka
 • Andrzejek111: Sanok Sanok. Jeszcze dwie, jeszcze dwie.
 • emeryt: manie19 no nie mów że mandaty wystawiajo?
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2022 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe