Hokej.net Logo

FELIETON. Cieszysz się z awansu do Elity? Przestań i to natychmiast

Radość Krystiana Dziubińskiego na dekoracji medalowej po awansie do Elity
Radość Krystiana Dziubińskiego na dekoracji medalowej po awansie do Elity

Mam nadzieję, że zdążyliście już pochwalić wszystkich za awans do Elity? Słusznie, bo panowie na to zasłużyli. Zasłużyli na brawa, oklaski, zwłaszcza za świetną grę w obronie. Spodziewałem się, że będzie to John Murray albo nikt. A tu proszę, trzecia formacja, defensywa – wszystko gra i buczy. Zgodnie z oczekiwaniami na salony medialne wjechali teraz działacze związani z polskim hokejem, by odtrąbić swój, ale też i troszkę hokeistów, sukces. Po kilku dniach od sukcesu naszej reprezentacji wielu mówiło, że boi się, że ta gloria zostanie zmarnowana. Dziwię się Wam, drodzy kibice. Wszak bać się trzeba wtedy, gdy istnieje jakakolwiek szansa, że to, czego się boimy, nie nastąpi – pisze w swoim felietonie Michał "Kojot" Kolasiński.

 

Wszyscy czekaliśmy…

W naszym kraju przyjęło się (co wcale nie jest światowym trendem), że najbardziej propagandowe media są zazwyczaj najnudniejsze i najbardziej toporne w formie. Nie inaczej jest w przypadku mediów uganiania się za krążkiem w kraju między Odrą a Bugiem. Nie zaskakuje mnie już ton prowadzącego o dynamice skandynawskiego romansu. Nie dziwi mnie już fakt, że spotkania hokejowe mają jedną kamerę, a ów talk-show na 500-1000 wyświetleń ma ich dwie. Nie zawiodła mnie również rozmowa z działaczem….bo i jak mogła zawieść?

Jakiś czas temu dowiedzieliśmy się, że PZHL będzie oczekiwał od rządu spełnienia obietnic odnośnie hajsu i lodowisk. No i w zasadzie można by kończyć ten artykuł, bo wszyscy pomyśleliśmy dokładnie to samo. Jednak w owym programie satyrycznym, prowadzonym z dynamiką stand-upu Andrzeja Poniedzielskiego, na pytanie prowadzącego, "Co się zmieniło?" (po awansie), usłyszeliśmy odpowiedź "jesteśmy w Elicie”. Przypomniała mi się słynna konferencja prasowa Georga W. Busha, który zapytany o to, dlaczego Osama Bin Laden ciągle nie został schwytany, odpowiedział "no bo się ukrywa".

Zakochałem się jednak w wypowiedzi, tu cytuję "tego nam brakuje, żeby tę dyscyplinę w ten sposób pokazywać". Musicie zrozumieć, że co niby może Polski Związek Hokeja na Lodzie? Co on biedny może? Promować? Pokazywać? Iść do stacji, wydać kasę na promocję? Oczadzieliście? Przecież jest prywatna telewizja za 16,99 zł od spotkania (NHL Game Center jest tańszy). My czekaliśmy, Związek czekał – jesteśmy jak jedna, potężnie dysfunkcyjna rodzina. Może z tą różnicą, że im za to czekanie płacą, a my czekając płacimy im za to, że oni też czekają.

Wszyscy ciężko pracowaliśmy…

W tym roku karierę zakończyło kilku młodych zdolnych bramkarzy. Kilku poważnie rozważa taką ewentualność. Nasz kadrowy 35-letni golkiper nie będzie miał lat 34 za rok. Miałem nieco nadziei, że Maciek Miarka wyszedł grać z racji otrzeźwienia trenera i spojrzenia nieco przyszłościowo. Szybko jednak zostałem sprowadzony na ziemię. John nie mógł grać. "Jasiek Murarz" będzie stał w tej bramce dopóki ZUS nie nakaże mu zejść pod groźbą odebrania emerytury, i dopiero wówczas ktokolwiek inny będzie mógł "se pograć". Tak – John jest podstawą reprezentacji i uwielbiam jego agresywny styl, ale zaprawdę powiadam Wam, istniało życie przed Jaśkiem i, na nasze nieszczęście, po nim też istnieć będzie.

Ponownie wjeżdża PZHL całe na biało i mówi, że na ten sukces "wszyscy ciężko pracowaliśmy". Nie do końca wiem, o jaką pracę ze strony PZHL-u. Organizator pewnego dużego polskiego festiwalu chce zatrudnić wolontariuszy, jeśli ci wpłacą ponad 900 zł kaucji od łebka. Hokeiści chyba nie muszą wpłacać kaucji.

Nie awansowaliśmy dzięki ciężkiej pracy PZHL, tylko pomimo tej "ciężkiej pracy". Jedźmy kilkaset kilometrów w dowolnym kierunku, a znajdziemy się w kraju z lepszym poziomem tej dyscypliny niż u nas. Tak – w KAŻDYM. Nawet w te strony, gdzie ciepła woda w kranie i jakakolwiek w kiblu nie chodzi w standardzie. Nasza reprezentacja awansowała dzięki woli walki. Kamil Wałęga czy Alan Łyszczarczyk to nie są zawodnicy, którzy zabłysnęli dzięki polskiej lidze. Zabłysnęli, bo udało się ich polskiemu hokejowi nie zeżreć. Zresztą ten drugi otwarcie opowiada o różnicach między PHL a każdym innym przybytkiem, w którym gościł i było to mniej więcej porównanie Jasia Fasoli do Jasona Momoa.

Chcieliście poważnych kroków po awansie? To są te kroki

Pewnie czekacie na wielkie kampanie, spoty reklamowe, szkółki, nowe lodowiska i trenerów. Wstawajcie – zes*aliście się. Ten szczyt promocji i wyciąganie wniosków i podejmowanie odważnych decyzji już trwa. To fakt, że wszyscy napisali o reprezentacji Polski z okazji awansu, choć PZHL nie miał tu żadnego wkładu. To odważne odpowiedzi na odważne pytania pod tytułem "no i jak  się Pan czuje po tym awansie?". To odważne wypowiedzi prowadzących z cyklu "no my jednak umiemy w tego hokeja grać". Chcieliście szczytu możliwości polskiego hokeja w ramach promocji i marketingu? No to właśnie go doświadczacie.

Portal Weszlo.com napisał o hokeju przy okazji sukcesu naszych panów i prawdopodobnie zrobił zasięgi, jakich polscy działacze nie osiągnęli od 1993 roku do dziś włącznie. Przy moim największym szacunku do Mariusza Czerkawskiego – zapraszanie go sto pięćdziesiąty raz do komentarza nic nie da. Dla obecnego pokolenia "Marre jest tym kim dla mojego był Andrzej Tkacz. Wiem, co osiągnął i nie – nie myślę o tym. Boże broń, nie porównuję Piotra Szeligi do Mariusza, ale Paweł często wspomina, że grał w hokeja. To jest postać kojarzona i lubiana przez wielu młodych ludzi – dlaczego nie zaprosić jego do promocji, rozmowy, komentarza czy czegokolwiek? Ja nie mam bladego pojęcia o świecie freak fightów, a jeszcze mniej wiem o dzisiejszych idolach młodych ludzi, ale wiem, że jak ktoś jest popularny to robi zasięgi wszystkiemu, o czym mówi. Zanim się popłaczecie albo wkurzycie, drodzy ortodoksyjni fani hokeja, zastanówcie się, czy sami nie ulegliście temu raz, dwa albo osiemnaście.

Na deser zostawiam moje ulubione "jeśli chodzi o organizację mistrzostw, to doszliśmy praktycznie do perfekcji”. Te w Tychach rzeczywiście zakamuflowano przed większością kibiców perfekcyjnie. Tym, którym udało się dowiedzieć o tajnej imprezie, na szczęście ceny wybiły z głowy kibicowanie na miejscu. Upór godny Shjona Podeina, gdy ten nie zdjął ochraniaczy przez tydzień po zdobyciu Pucharu Stanleya z Colorado Avalanche.

Co będzie dalej?

Matthew Tkachuk z Florida Panthers, jeszcze przed pierwszą fazą play-off powiedział, że "wszyscy patrzą na nas jak na underdogów. Wszyscy poza nami”. Uwielbiam ten cytat i doskonale będzie on pasował do naszych wojowników w przyszłym roku. Nic do stracenia, wszystko do zyskania. 

Kamil Wałęga będzie już, moim zdaniem, w dobrym sztosie w barwach HC Oceláři Trzyniec, Grzegorz Pasiut dalej będzie w wysokiej formie meczowej i…. żaden inny polski bramkarz nie zobaczy reprezentacyjnej bramki. Ten za niski, ten za duży, ten nie taki, ten nie śmaki. Ja żyję w fantasmagorii, w której bramkarz, jak dobrze broni, to powinien grać. Ale co ja tam wiem.

Spodziewajmy się natomiast peanów na temat dobrostanu polskiego hokeja, potężnych, wszechmocnych, mocarnych starań naszych działaczy, którzy od tak wielu lat w pocie czoła i  bezinteresownie rzeźbią ten granit zwany polską szkołą hokejową. 

Krzysiek Oliwa powiedział niedawno, że w drodze po marzenia starał się i walczył tak mocno, że dosłownie d*pa krwawiła mu każdego dnia. Polski hokej nie zedrze sobie nawet naskórka bo i po co? Gdyby kogoś obchodziły losy polskich zawodników, to nikt nie czekałby na jakikolwiek awans do Elity.  

Nasi zawodnicy będą grali tak, jak obecnie gra Seattle Kraken – bez gwiazd, bez wielkich nazwisk, ale jak monolit. Działacze natomiast będą grali jak Toronto Maple Leafs – bez potrzeby wygrywania, skoro ich wyniki nie zależą od jakichkolwiek wyników na lodzie.
 

Przeczytaj dodatkowo
Liczba komentarzy: 4

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Lista komentarzy
 • PanFan1
  2023-05-14 22:06:18

  Dobry artykuł, fajnie napisany nie powiem, a zatem skoro już tak celnie nam tu wszystko wyłuszczyłeś, to ciekaw jestem twoich konkretnych propozycji, od czego zacząć ? kto to ma zrobić ? za co ? etc. Wdzięczny byłbym za chociaż kilka prostych podpowiedzi z twojej strony.

 • omgKsu
  2023-05-15 09:13:09

  Dokładnie fanie , kolejny po Czerkawskim do tłumaczenia co jest nie tak ;)

 • iras
  2023-05-15 18:48:48

  Chyba muszę przeczytać raz jeszcze, ponieważ to jest jakiś chaotyczny zapis przemyśleń autora, i trudno jest mi zrozumieć jego sens :)))

 • nochu1
  2023-05-15 19:05:23

  Napisał, bo myśli jest dowcipny i zbierze parę lajków za jazdę po PZHL-u.

Wypowiedz się o hokeju!
Shoutbox
 • rawa: Hubal Wisła podobnie jak BvB metr przed kiblem popuscila.
 • PanFan1: ... chociaż masz chyba rację, też myślę że z punktu widzenia Panthers, lepiej byłoby mieć Rycerzy w finale.
 • rawa: PF1 oby nie bylo jak z Craxa w polfinale.
 • rawa: Coby sie nie stalo w finale bedzie sie dzialo.
 • PanFan1: Optymizmem napawa to, że patrząc na bramkarzy: Bobrovsy, Ottinger i Hill, Sergei wygląda zdecydowanie najkorzystniej, a to jak wiemy może być klucz do sukcesu.
 • rawa: Bramkarz to podstawa. Kocury w obronie wymiataja do tego Tkaczuk, Barkov w napadzie. Dlatego sa w finale.
 • Luque: Ja tam póki co życzę żeby Silovs zdobył brązowy medal, świetny bramkarz
 • dzidzio: I medal dla Łotwy się oddalil
 • uniaosw: Kuba wciąż puka i czeka.. #33
 • Luque: Naciś Łotwa naciś!
 • Luque: Gooooollll!!! 3-3!
 • dzidzio: O gol
 • dzidzio: Jazda jazda jazda łotewska gwiazda
 • stary kibic: nie będzie #33
 • dzidzio: I wcale się nie nabijam z pewnego klubu😉
 • rawa: I jak tu nie lubić Łotyszy 3:3
 • szajbu: Widać że oni bardziej chcą wygrać
 • rawa: Sarauj Łotwa.
 • rawa: Szajbu wspłógospodarz do tego wspaniali kibice więc motywacji im nie brakuje.
 • Luque: Oj żeby tak Nasi kiedyś zagrali
 • szajbu: Kibice naprawdę wspaniali poznałem ich w MS Elity w Bratysławie będą dominować w Ostrawie
 • dzidzio: Serce mi stanęło w tej akcji Abolsa
 • dzidzio: O TVP Sport nie przerwie nam transmisji także chwała im za to biorąc pod uwagę ich logikę dotychczasową
 • rawa: Jakby to strzelil to hala by eksplodowala.
 • Luque: Oj ale by była euforia jakby to wsadził w samej końcówce ;)
 • szajbu: jest
 • dzidzio: Niesłychane dzień sensacji
 • Luque: Gooooolllll!!! Latvija! Latvija!!! ;)
 • rawa: Jeeeest!!!
 • szajbu: no to teraz Niemcy pokonają Kanadę ?
 • dzidzio: Jankesi go home
 • Luque: Jak widać maluczcy też mogą coś ugrać ;)
 • rawa: Serce się liczy nie wielkość.
 • hanysTHU: Kaj te szpece od hokeja?
 • Luque: Baby grajo w fusbal o majstra, a na trybunach kibiców duużo mniej niż na meczu Poloni Łaziska ;P
 • rawa: Luque ale doping jak na JKH;)
 • hanysTHU: Na Polonii się kiedyś z szatni na boisko przechodziło przez ulicę...
 • hanysTHU: Na JKH to pocisną doping przez głośniki.
 • Luque: Hanys do dzisiaj tam tak jest ale to jest boisko w Średnich, a nie stadion w Górnych ;)
 • rawa: Las Campeonas💛💚🖤🏆
 • rawa: Emocje prawie jak na orliku.
 • rawa: Dziewczyny mogłyby dać radę z Wisłą😉
 • hanysTHU: Po co Ma[****]usz?
 • hanysTHU: Ma.ry.jusz
 • hanysTHU: Lepszy Rokicki
 • dzidzio: Legenda z ....Radomska
 • rawa: Niemcy 1:0
 • rawa: Niemcy zamiotą liście.
 • PanFan1: Nie lubię Niemców, ale spalonego faktycznie nie było, good goal
 • rawa: Gol byl sehr gut;)
 • rawa: Niemcy dostali z Liścia 1:1
 • Luque: Jak się doczekacie legend rozpoznawanych na świecie w swoich klubach to sobie tak piszcie te pierdy...
 • dzidzio: Ależ cicho na trybunach po meczu o brąz gdzie aż kipiało od dopingu
 • rawa: Na eSBeku 90% wypocin to pierdoły.
 • kunta: Oszustw ciąg dalszy. Krążek musi całym obwodem znaleźć się w tercji obronnej, zanim gracz straci kontakt z linią. Tu EWIDENTNIE już stracił, zanim guma minęła niebieską.
 • PanFan1: Jeśli tak było to masz rację @kunta, ale chyba jednak o włos krążek minął linę wcześniej, pewno gdyby pasiaki uznali challenge trenera Kanady, też by się wybronili, ale decyzja o uznaniu gola, również wygląda na słuszną (mimo tego co prywatnie sądzę o Niemcach)
 • Luque: Ta przewaga Germonów jakoś tako kulawo...
 • PanFan1: Stark prubiren, aber keine inwazion machen, farfluchte arslochen 😜
 • Luque: Nasi niech patrzą na jakim tempie tam trzeba grać, żeby nie dostawać po tyłku...
 • Luque: Ale bramka z niczego hehe
 • Luque: 2-1 i Niemcy na prowadzeniu
 • rawa: Jestesmy tu dla hokeja a Niemcy maja bardzo dobra drużynę.
 • dzidzio: Staty nie kłamią 2 dla Niemców 3 dla Kanady
 • dzidzio: Może będzie jakaś dogrywka
 • Luque: Jak jest skuteczność to staty mogą być gorsze i można wygrać
 • PanFan1: To trzeba przyznać, tak grają teraz w hokeja (konsekwentnie i drużynowo) jak niegdyś w piłkę.
 • rawa: Statami sie nie wygrywa tylko tym co w sieci.
 • dzidzio: Grali grali i dograli
 • PanFan1: Liczę że Kanadziory jeszcze nie wymiękną i jeszcze pograją, choć ktokolwiek to wygra "jest to dla mnie jeden ch.." że klasykiem pojadę 😉
 • rawa: PF1 zacytuj cos jeszcze po chinsku😁
 • PanFan1: Weeger ex-Panter Rawa, jego i Jonathana Huberdeu The Cats wymienili z Calgary na Tkachuka
 • dzidzio: Niemcy generalnie przyczajeni. Widać że taka ich taktyka. Nie chcą podzielić losu Łotwy w 3 tercji półfinału.
 • Luque: Rawa a skąd będziesz wiedział, że to po chińsku, japońsku czy koreańsku? ;P
 • rawa: Weegar. Dzidzio przyczajeni jak Panthery z Canes. Załatwią Kanadyjczyków w koncówce.
 • rawa: Luque ich krzaczki sie troche roznia. Chiniole maja kanji, japonce kanji+ hiragana+ katakana a koreance hangul
 • Luque: Dla mnie to wszystko krzaczki ;D
 • dzidzio: Na pewno mają swój plan klonowe liście mają też słabe punkty oczywiście mental zwycięzcy jest u nich podobnie jak u jankesów wpajany od najmłodszych lat.
 • dzidzio: Seria kuriozalnych pomyłek
 • Luque: Coś Niemcy dostali gonga i ciężko im się podnieść
 • dzidzio: Jeszcze Niemcy mają szansę dopóki jest -1
 • dzidzio: Jakość jest w tym finale po stronie graczy za oceanu
 • rawa: Kanada lepsza w trzeciej. Dwie bramy Niemcom ciezko bedzie odrobic.
 • emeryt: a niech sie juz te MŚ skończo,w kuluarach phl aż huczy
 • Luque: Węgiel na zimę kupiłeś eme? Bo w piecu nie będzie huczeć...
 • rawa: Eme pewnie Gretzky bedzie na penzyji grał w Unii.
 • Luque: Blaise ma przyjść do Unii, pewne info
 • rawa: Kanada Mistrzem Świata🇨🇦 pewne info.
 • Luque: Ciekawostka, Kanadyjczycy wyprzedzili Ruskich w tabeli wszechczasów i mają 28 tytułów mistrzowskich (Ruscy 27)
 • hanysTHU: No i koniec sezonu. Gratulacje dla wszystkich medalistów.
 • Luque: Hanys jeszcze o Puchar Stanleya grajo ;)
 • hanysTHU: Co prawda jeszcze w sierpniu mś dyw.Ia kobiet ale to już będzie rozgrzewka przed 23/24
 • hanysTHU: W Australii pewnie zaraz playoffy. Jo mom wolne od meczów. Teraz transfery i inne pierdoły.
 • emeryt: teraz wreszcie czas na wysyp pewnych info na sb
 • Luque: A za rok zagramy sobie i z Kanadą i z Niemcami i Łotwą ;P
 • PanFan1: Już zacieram łapy na tę okoliczność, no i aplikacje Ryanair, Wizzair, Easyjet etc. gorączkowo przeglądać czas zacząć 😉
 • hanysTHU: Oby wejściówki były tańsze niż te z Rygi.
 • uniaosw: Ależ to będzie bum, poczekajmy na oficjalne info..
 • emeryt: jeszcze w maju konkretnie huknie
 • hanysTHU: Jak tam Wisła?
 • uniaosw: Wisła prawie jak Bvb czy Ruch :)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2023 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe