Hokej.net Logo
KWI
18
KWI
19
MAJ
3

Gary Bettman pracuje w NHL już 30 lat!

2023-02-02 00:03 NHL
Gary Bettman pracuje w NHL już 30 lat!

Media powiązane z NHL wspominają dziś o 30. rocznicy rozpoczęcia pracy w najlepszej lidze świata jej komisarza, Gary’ego Bettmana. O tamtych początkach oraz o tym, co udało mu się przez te trzy dekady osiągnąć w najnowszym artykule autorstwa Nicholasa Cotsoniki opowiadają Shelli Bettman, żona Gary’ego oraz jego wieloletnia współpracowniczka, Debbie Jordan.

– Pierwszy dzień to nawet nie był tak naprawdę jego pierwszy dzień – wspomina Shelli.

Bettman został wybrany na swoje stanowisko 11 grudnia 1992 podczas posiedzenia zarządu ligi. Był to jednak tylko oficjalny początek, bo Gary zgłębiał już tajniki funkcjonowania i organizacji NHL jeszcze wtedy, gdy nadał pełnił obowiązki głównego doradcy prawnego NBA. Kiedy 1 lutego 1993 roku przeniósł się, wraz ze swoją asystentką Debbie, do kwatery NHL był gotowy, by od razu zabierać się do pracy.

– W piątek po południu wyszliśmy z siedziby NBA, w poniedziałek pracowaliśmy już w NHL. I nadal pracujemy – dodaje.

Bettmanowi brakuje już tylko roku, by stać się najdłużej pracującym działaczem w historii profesjonalnego sportu, nie tylko NHL. 70-latek absolutnie nie wybiera się jednak na emeryturę, nadal ma tyle samo wigoru i chęci do pracy jak na początku lat 90. Jako wytrawny prawnik zawsze działa w dobrym imieniu swoich mocodawców, podejmuje też kluczowe decyzje nawet, jeżeli nie zawsze są one pozytywnie odbierane przez innych. Telefony odbiera o każdej oprze dnia i nocy, ciągle podróżuje po całym kontynencie.

– Jeżeli właściciel klubu go o coś poprosi, to on się tym zajmie – mówi Jordan. – Jest też zawsze dla nich dostępny. Czasami mówię ludziom, że zamiast do niego zwracali się do mnie, ale to tak nie działa, bo wiedzą ja im odmówię, a on nie będzie potrafił. Jest najlepszy w tym, co robi, bardzo szanuję go za to, co osiągnął, zresztą, nie współpracowałabym z nim tyle lat, gdyby było inaczej.

W życiu prywatnym Bettman w pełni polega na żonie. Gdy dorastały ich dzieci, starali się stworzyć dla nich możliwie jak najbardziej zwyczajny dom. Udało się, bo są zżytą rodziną – wszystkie ich dzieci, teraz już ze swoimi rodzinami – żyją w odległości pół godziny drogi od rodziców. Kiedyś Bettman miał mieszkanie na Manhattanie, żeby móc nocować blisko biura, ale rzadko z niego korzystał, wolał wracać po pracy do domu. Podczas swojego przemówienia z okazji przyjęcia go w poczet Hockey Hall of Fame, kilkakrotnie podkreślił, że nie praca komisarza NHL to wręcz styl życia bardziej niż stanowisko i, że nie dotarłby tu, gdzie jest bez pomocy ze strony najbliższych.

– Mąż niemalże od zawsze pracuje z tymi samymi ludźmi. Zdecydowanie ceni sobie lojalność współpracowników i partnerów, to dla niego niemalże równie ważne jak rodzina – mówi Shelli.

Poznali się na studiach, w 1971 roku. On miał 19 lat, ona 17. Nie miała cienia wątpliwości, że właśnie zostanie w przyszłości jego żoną. I faktycznie, cztery lata później wzięli ślub.

Shelli jest psychoterapeutką, pomaga ludziom w terapiach uzależnień. Gdy urodził się ich pierwszy syn, zrezygnowała z pracy, by zajmować się domem. Gary robił już w tym czasie karierę w NBA.

– Nigdy nie myślałam o tym, że to z mojej strony jakieś poświęcenie. Po prostu wspólnie podjęliśmy decyzję, jak zresztą w każdej sprawie – otworzenia firmy prawniczej, pracy w NBA, przejścia do NHL. Zresztą, zadzwonił do mnie o 2 w nocy pełen obaw, czy powinien się zgodzić i przyjąć to stanowisko. Odparłam, że jeżeli nie czuje się na siłach to niech tego nie robi, ale nie miałam cienia wątpliwości, że sobie poradzi.

Od tamtego czasu hokej stał się w ich domu tematem numer jeden. Oglądają razem mecze, konsultuje z nią treści swoich oświadczeń medialnych, konsultuje z nią decyzje jakie zamierza podjąć.

– On to uwielbia, uwielbia być ciągle w ruchu, w drodze, na telefonach, na spotkaniach… taki już jest. W czasie pandemii spędziłam z nim najwięcej czasu od czasów uniwersyteckich i muszę przyznać, że dzięki pojawieniu się pracy zdalnej na szeroką skalę, Gary uświadomił sobie, że świat się nie zawali, jeżeli czasami nie pójdzie do biura. W jego przypadku to rewolucyjna zmiana.

Debbie Jordan została jego asystentką w grudniu 1982 roku. Z początku jej obwiązki dotyczyły ogarniania spraw biurowych – pisania listów, odbierania telefonów, wypełniania raportów.

– Gary bywa trudny we współpracy, ale nigdy nie miałam wrażenia, żeby był konfliktowy, czy, żeby się na cokolwiek nierozsądnie uparł. Chce zawsze być najlepszy i tego samego wymaga od ludzi wokół siebie.

W końcu rola Jordan zaczęła być bardziej znacząca – zaczęła pracować nad organizowanemu meczów gwiazd, czy wydarzeń międzynarodowych.

– Gary dał mi tę szansę, pozwolił mi nauczyć się masy nowych rzeczy, będę mu za to zawsze wdzięczna.

Jordan nie była pewna, czy chce z nim przejść do NHL. Zanim podjęła tę decyzję wielokrotnie upewniała się, czy w razie czego będzie dla niej miejsce w NBA, jeżeli zdecyduje się tam wrócić. Dopiero zapewnienie, że tak oraz lista wad i zalet takiej decyzji sprawiały, że zdecydowała się zaryzykować. Obecnie jest wice prezydentką do spraw administracji i kadr.

– Lubię moją pracę, lubię pracować z Garym. Mam wiele obowiązków, ale jestem też osobą decyzyjną, co mi odpowiada.

W ciągu ostatnich trzech dekad NHL zmieniło się niemalże nie do poznania. Zanim Bettman nie objął swojego stanowiska, jej roczny przychód oscylował w okolicach 450 milionów dolarów, nie było też górnych granic w pensjach dla zawodników i działaczy. NHL składało się z 26 drużyn. Obecnie są ich 32 a roczny przychód opiewa na kwotę około sześciu miliardów dolarów.

– Scheda po nim w NHL jest już dawno zabezpieczona, ale to rodzina jest tak naprawdę jego spuścizną. Jesteśmy niezmiernie dumni z całej trójki naszych dzieci, które nie są zepsute, ani rozpuszczone. Nigdy bym na to nie pozwoliła. Chodziły do szkół publicznych, ukończyły uniwersytet Cornell bez finansowego wsparcia rodziców. Shelli i Gary obydwoje są absolwentami tej uczelni.

Rodzina jednocześnie bardzo dba o prywatność. Shelli wspomina swoje niezadowolenia gdy jeszcze w czasie pracy w NBA w mediach pojawiła się informacja o tym, że mąż nie był obecny na którymś z oficjalnych spotkań, bo ich syn miał akurat zapalenie migdałków.

– Po tym jak Gary udzielił wywiadu telewizyjnego, który nagrano w naszym domu, po rozpoczęciu pracy w NHL, powiedzieliśmy sobie, że więcej nie zdecydujemy się na nic podobnego.

Ani ona ani jej mąż nie przywiązują większej uwagi do dat, ale zrobiło im się miło, gdy ich szesnastoletni wnuk, młody hokeista, zadzwonił do nich 11 grudnia, by spytać, czy pamiętają jaki jest dzień – 30. rocznica wybrania dziadka komisarzem NHL.

– Pytam goŁ zdajesz sobie sprawę z tego, że zaczęliśmy jak było nas tylko dwoje, a teraz nasza rodzina to piętnaścioro ludzi? – śmieje się Shelli. – Uznał, że to ogromnie fajne.

 

Liczba komentarzy: 0

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Wypowiedz się o hokeju!
Shoutbox
 • uniaosw: Charles Franzen pamiętamy
 • uniaosw: Robił robotę
 • Zaba: Teraz mamy lepsze łóżka
 • uniaosw: "Why Zoro in the net? Easy Charles you are stupid"
 • Jamer: Pascal79: Zupa ma dobry warsztat i rozpracowanie taktyczne przeciwnika na bardzo wysokim poziomie + Ania która zrobiła świetna prace z zawodnikami i dzięki temu realizowaliśmy plan który zakończył się MP… gorzej jest od strony mentalnej czyli dotarciu do zawodników w trakcie meczu [ patrz PP z Tychami ] i przed meczem… Tutaj uważam że przed PO wśród zawodników wytworzył się team spirit…
 • Paskal79: Jamer.to.zawsze pisałem że warsztat Zupa ma dobry,a jego najsłabsza stroną jest motywacja i przygotowanie mentalnie , zawodników wiem że świętą robotę w tym kierunku zrobił Dziubek!
 • Paskal79: Po pierwsze wygramy.7 mecz z Craxa, plus odstawienie Deniskina, wtajemniczeni wiedzą jak to było..... drużyna naprawdę rosła w Play off z meczu na mecz i z rundy na rundę....
 • emeryt: Jerzy Dusik pamietamy
 • emeryt: świetny dziennikarz swojo drogo
 • unista55: Może Charles Franzen? :)
 • Jamer: Pascal79: Dlatego ciesze się że Dziubek zostaje z Nami na kolejny sezon… Może formy nie mail wybitnej ale szatnie ustawił i zmotywował… Kapitan przez duże C!
 • emeryt: Franzen wrócił w zeszłym roku do SWE i prowadził chłopaków w lidze u20
 • emeryt: przed Unio pracował w Rumunii,uciekł przez hotelowe okno w sino dal:):)
 • emeryt: miał charyzme ale miał też coś z deklem,pozdro dla nienormalnych
 • Paskal79: Pisałem dawno temu że Dziubek to najlepszy kapitan w historii w Uni....to dostałem tu od nie których po,, głowie,, zwłaszcza gdy miał słabszy ten sezon, ale charakter to ma sądzę że nowy sezon będzie miał dużo lepszy..
 • Jamer: Pascal79: Punkty robił w szatni i na lodowisku taka prawda! Moim zdaniem ważniejsze punkty zrobił w szatni ale niestety większość kibiców patrzy tylko przez pryzmat meczy…
 • Arma: Ciekawe czemu, wiecie może ? Dla mnie zagadka chyba nie do rozwiązania
 • Jamer: eme: Franzen to taki trener jak Sa Pinto w piłce nożnej… :)
 • Paskal79: Jamer sam pisałem że nasze kapitan był w słabej formie, i się dziwiłem że to tak długo trwa,ale był i jest prawdziwym kapitanem i liderem w szatni,wtajemniczeni wiedzą z jakimi urazami grał w Play Off, i tu pokazał,, jaja '' charakterny zawodnik ,i jestem przekonany że od strony sportowej będzie dużo lepszy niż w tym sezonie...
 • Paskal79: Arma zagadka może jest ale da się ja rozwiązać,ale wszystkiego nie można tu pisać
 • hokej_fan: Wiemy już, co z Zupą?
 • Jamer: Pascal79: Jeden grill mniej w wakacje i będzie dobrze… ;)
 • Paskal79: No powiedzmy.....:-)
 • Paskal79: Dobra kończę te nasze,, mądrości '' i podpowiedzi niech ludzie za to odpowiedzialni działają....:-)
 • Jamer: Pascal79: Do jutra! Niech jutro bedzie ten dzień... :) Oni nie śpią cały czas działają i szukają nowej drogi do kolejnego MP! :)
 • KubaKSU: Kalle jako pierwszy:)
 • Jamer: Pascal79: Dziubek tez robi swoje na kadrze...
 • Paskal79: No wiem...
 • Paskal79: Oby chłopaków na kadrze omijały kontuzję i urazy
 • Simonn23: Mam nadzieję, że w zasadniczym sezonie frekwencja będzie lepsza, jakby na meczach hitowych było po 3-3,5 tys ludzi to byłoby spoko bardzo
 • Paskal79: Simon przesadziłeś dobre by było średnia na poziomie 2 tys była
 • omgKsu: Gdyby był obiekt na "poziomie" to śmiało srednia 3tys na mecz do zrobienia , popatrzmy na Sosnowiec.
 • Paskal79: No właśnie nowoczesny a nie pudrowanie starego ,, trupa ' cza coś z tym zrobić by to zmieli, póki nie jest za późno....
 • Andrzejek111: W Sosnowcu jak nie będzie wyników to frekwencja spadnie. W tym sezonie był efekt nowej hali.
 • omgKsu: W Oswiecimiu od lat są "wyniki" , gdyby doszła nowa hala to wyżej wymieniana srednia widzów do zrobienia
 • Simonn23: Ale ja nie mówię o meczach z Sanokiem, Zagłębiem tylko Tychami, Katowicami itd. jak były sezony 10/11, 11/12 to na meczach z Tychami zawsze był komplet na widowni
 • omgKsu: Byłem w niedziele w Trzyncu na finale .
  Ponad 5000 widzów , obiekt prezentuje sie znakomicie. Jedno tylko "ale" , sądze ze na meczach finałowych w Oswiecimiu atmosfera była duzo lepsza ;)
 • Simonn23: Udało Ci się kupić w otwartej sprzedaży? Z ciekawości ostatnio patrzyłem to 3 minuty po rozpoczęciu już nie było biletów ^^
 • omgKsu: Mam dobrego znajomegonw Trzyncu , ogarnął temat.
  Słyszałem ze w otwartej sprzedaży praktycznie nie do zdobycia ;)
 • emeryt: szukam na necie filmu ze spotkania Prezesa Sibika,Pan Klisiaka i zaprezentowania nowego trenera Pana Zupy,spotkanie odbyło sie na lodowisku,ma ktoś z Was kochani linka z tej prezentacji trenera?Chodzi o rok 2019
 • emeryt: tam padły nazwiska trenerów z którymi Unia rozmawiala ale doszła wtedy do porozumienia stąd podjęto decyzje o podpisaniu z Nikiem Zupanciciem,chciałem sobie poczytac jak ułożyly sie ich trenerskie losy,kogo trenowali,byla wtedy kandydatura pewnego Szweda,z bardzo mocnym cv ,był nawet na rozmowach w Oświęcimiu ale odmówił,szukam tego filmu na necie bo Prezes odsłonil nieco kulis negocjacji
 • emeryt: pisanie na telefonie...
 • Zaba: Szweda czy Fina? Nie jestem pewny czy padło na tej konferencji jego nazwisko...
 • emeryt: wydaje mi sie ze Szweda,był na lodowisku ,rozmawiał z działaczami ale strony nie doszly do porozumienia
 • Simonn23: Może Roman Stantien? 😂
 • Arma: Żeby tylko nie powtórka z Kevina
 • emeryt: 2019
 • Zaba: Raimo Summanen
 • Zaba: Fin :)
 • Zaba: https://sportowy24.pl/nik-zupancic-bedzie-trenerem-hokejowej-replast-unii-oswiecim/ar/c2-14225027
 • emeryt: no mosz...faktycznie
 • emeryt: dzieki Żabo
 • Zaba: Jestem młodszy to i pamięć... :)
 • Rado: @Emeryt to był Fin, Heikki Leime.
 • Rado: On na pewno był w Oświęcimiu :)
 • hubal: tata Lami z "Seksmisji" :)
 • emeryt: dzieki Radzie,coś mi dzwoni tylko nie pamietam w którym kościele:)
 • hubal: vpw kiedy ostatnie wyniki Typerka ?
 • Zaba: Rado, ale na spotkaniu z kibicami Prezes mówił o Summanienie. Rzeczywiście były wowczas problemy z jego licencja w PLH, a później zdecydował się pomóc w indywidualnym przygotowanii fińskim zawodnikom z NHL. Po roku wrocil do trenerki klubowei i z Olimpia Lublans wygral ligę AlpsHL, ale rok później po przeniesieniu się do austriackiego Linza zajął z tym zespołem przedostatnie miejsce w lidze EBEL i od tego sezonu juz nikogo nie trenował
 • Rado: O Leime też :) Od niego wszystko się zaczęło, zresztą wizytował nasze obiekty :)
 • emeryt: Leime też już w stanie spoczynku
 • Rado: @emerycie znalazłem.

  https://hokej.net/artykul/kandydatow-bylo-wielu
 • emeryt: no mosz Radzie
 • Oświęcimianin_23: Kolejny dzień sezonu ogórkowego uważam za otwarty! Paskal, Jamer, czekamy na przecieki :)
 • Simonn23: Coś mi mówi że Podhale robi ogromny błąd z odejściem Hirvonena. Jakoś ten Allison mnie nie przekonuje...
 • Padaka77: Mnie również nie przekonuje ten Allisnon. Jeżeli chodzi o Hirvonena to ponoć jego decyzja że nie chciał już pracować w PL
 • fruwaj: Tychy ciąg dalszy zwolnień. Teraz przyszedł czas na Mroczkowskiego, Jaśkiewicza, Marca i Jaroměřskiego
 • fruwaj: tako podaje konkurencja ;)
 • Oświęcimianin_23: fruwaju, lepiej tutaj nie wrzucaj info od konkurencji, łatwo bana wyłapać :))))
 • wpv: Nic nowego, informowaliśmy o tym już dawno https://hokej.net/artykul/czystka-w-tychach-finski-trener-sprowadzi-wiecej-suomi
 • thpwk: Ale za to zostaje Turkin…
 • Simonn23: Turkin zostaje w Tychach XDD
 • Simonn23: Hahaha
 • thpwk: Odejście Galanta, a zostawienie tego chłopa to jest żart tego sezonu ogórkowego
 • thpwk: Pan trener stąpa po cienkim lodzie. Kredyt zaufania dostał duży i po tej rewolucji oczekiwania będą jeszcze większe.
 • thpwk: Gorzej, że klub pozbywając się zawodników takich jak Galant traci tożsamość. Chyba, że da się stałe miejsce Krzyzkowi i Ubo
 • fruwaj: z tym Turkinem to jakieś nieporozumienie... chyba że chłop do tej pory pozorował grę ale to tym gorzej o nim świadczy...
 • Oświęcimianin_23: Może ma taśmy na A.B. :)
 • Luque: Turkin miał dobre momenty i później zgasł w PO... trochę dziwny ruch w sumie, chyba że trener wie dlaczego tak się stało
 • Zaba: on ma dopiero 35 lat, więc jest perspektywiczny... ma jeszcze czas na pokazanie pełni umiejętności...
 • Simonn23: Czyli pozbywacie się charakternego Galanta, który rozegrał naprawdę dobre playoffy, a zostawiacie obcokrajowca Turkina, gdzie jest cały czas powtarzane, że obco musi być lepszy od krajowych zawodników, a w tym przypadku Turkin był przeciętniakiem, w dodatku 35 letnim, niezrozumiały ruch.
 • Oilers: Jesli chodzi o trzyniec, to 2h przed meczem uwalniają miejsca karnetowców, ale mega szybko znikają
 • stasiu71: Spokojnie Aron Chmielewski zawita do Tychow :)))
 • sokol: Nie ma tematu Arona dla Tychów.
  Turkinowi wg mnie brakuje grajków. Turkin wygrał z Galosem dla trenera
 • stasiu71: sokol jest temat Arona ale to zalezy jakie bedzie mial żądania finasowe czas pokaze
 • Simonn23: No to jak Turkin zostaje, to jeszcze Padakin i Korenczuk 😛
 • sokol: Padakin nwm, ale Korenchuk raczej out
 • sokol: @simonn23 a to masz jakieś wtyki, że tak mówisz dot. Arona?
 • stasiu71: jak by Padakin pokazal ta gre co w Uni gral za nim przyszedl do Tychow to byl by dobry grajek ale nie stety w Tychach nic nie pokazal
 • sokol: dokladnie
 • stasiu71: sokol sa prowadzone rozmowy na temat Arona tyle w temacie czas pokaze
 • Simonn23: No skoro takie ruchy dziwaczne kadrowe robicie, to nie zdziwiłbym się jakby ta dwójka została.
 • sokol: stasiu wg mnie nie są
 • sokol: nie zostanie :)
 • stasiu71: Ok pozdrawiam.
 • sokol: rowniez dobrego dnia
 • unista55: Myślę, że Turkin będzie miał kolegów w postaci Korenchuka i Padakina :) Tavi też się ostanie
 • sokol: chyba inne ptaszki nam ćwierkają :D
 • Oświęcimianin_23: Kibice Tychów wołali "Padakin c*el" jak jeszcze grał w Unii więc pięknie im się odwdzięczył :)
 • stasiu71: Padakin c*el!!!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2024 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe