18
19
3

KHL: Niedziela „czystych kont” (WIDEO)

Aż pięć spośród ośmiu niedzielnych spotkań zakończyło się wynikami do zera, w tym pojedynki zespołów, w których występują zawodnicy polskiego pochodzenia. Magnitogorsk z Wojtkiem Wolskim w składzie sensacyjnie uległ 0:2 najsłabszemu w lidze Sibirowi, a Awtomobilist ze Stéphanem Da Costą wygrał 1:0 z Saławatem i jest wciąż niepokonany.

Po ostatniej wygranej 2:1 z Admirałem, hokeiści stołecznego CSKA pokonali kolejną ekipę z Dalekiego Wschodu. Tym razem był to Amur Chabarowsk, który w Moskwie nie srawiał oporu i uległ 5 bramkami, nie strzelając ani jednej Larsowi Johanssonowi. Szwed interweniował udanie 18 razy. CSKA zaczęło golem w przewadze Maksima Szałunowa, a następnie w środkowej części meczu „Czerwonoarmiejcy” zdobyli 3 bramki w ciągu 4 minut. Popis ten rozpoczął Michaił Grigorienko, jak się później okazało najskuteczniejszy gracz meczu, który oprócz trafienia zapisał na swoim koncie jeszcze 2 asysty. O jedno kluczowe podanie mniej uzbierał strzelec gola na 4:0 Linden Vey, a dwa wyżej opisane trafienia rozdzieliła pierwsza bramka w karierze Nikity Rtiszczewa. 18-latek potrzebował zaledwie 3 spotkań, żeby otworzyć swój dorobek snajperski. Była to 12. z rzędu wygrana podopiecznych Igora Nikitina.

Do sensacji doszło w Magnitogorsku. Czołowy klub konferencji wschodniej, którym jest miejscowa „Magnitka” bez zdobyczy bramkowej uległ u siebie najsłabszej ekipie KHL, czyli Sibirowi Nowosybirsk. Oba gole padły w 3. tercji, a ich autorami byli Maksim Kazakow oraz Danił Romancew. Po raz pierwszy od 28 września między słupkami bramki Sibiru stanął Danny Taylor i od razu zaliczył „czyste konto”, zatrzymując wszystkie 36 strzałów rywali, w tym 3 uderzenia Wolskiego. Urodzony w Zabrzu zawodnik zanotował w rankingu +/- wynik -1. Na tafli przebywał blisko 18 minut, co było drugim najlepszym rezultatem wśród napastników z Magnitogorska.

Inny gracz, w którego żyłach płynie polska krew, czyli Da Costa z Awtomobilistu cieszył się z 18. wygranej swojej drużyny. Ekipa z Jekaterynburga nie zaznała w tym sezonie jeszcze smaku porażki. Francuz na tafli przebywał niecałe 16 minut. Oddał w tym czasie jeden strzał i wykonał jeden atak ciałem. 14 razy stawał na kole bulikowym, wygrywając z tego 8 pojedynków. Zwycięską bramkę dla „Kierowców” zdobył już w 9. minucie Jewgienij Graczow i jako jedyny pokonał bardzo dobrze ostatnio spisującego się Juhę Metsolę. Fin obronił wczoraj 96,4% strzałów rywali, ale nie mógł się równać w tym elemencie z Jakubem Kovářem, który zatrzymał wszystkie 33 próby przeciwników.

Siewierstal wygrał dopiero drugi mecz w ostatnich siedmiu występach, a pokonana u siebie mińska Dynama przegrała już 6. raz z rzędu. Spotkanie rozstrzygnęło się w końcowych fragmentach dogrywki, gdy swojego pierwszego gola w tym sezonie strzelił Rusłan Karlin. Gospodarze prowadzili w tym spotkaniu po bramce Siarhieja Kascicyna, który jako jedyny pokonał Dominika Furcha. Czeski golkiper obronił 96,3% strzałów rywali. Białorusini nie utrzymali swojego skromnego prowadzenia za sprawą gola Siergieja Łapina. Patrick Wiercioch zagrał blisko 20 minut, z czego 2 minuty spędził na ławce kar i był obecny na lodzie przy akcji dającej prowadzenie jego zespołowi, a następnie przy trafieniu rywali w dogrywce, co spowodowało, że w rankingu +/- wypadł na zero. Wraz z Dienisem Kazionowem oddali najwięcej strzałów na bramkę Furcha. Każdy z nich nękał Czecha 5-krotnie.

Jhonas Enroth, bramkarz Dynamy Mińsk został uznany najlepszym zawodnikiem zespołu w pojedynku z Siewierstalem (fot. hcdinamo.by).

Drużyna ryskiego Dinama ma w swoich szeregach najbardziej bramkostrzelnego obrońcę tego sezonu. Jest nim Mathew Maione, który otworzył wczoraj wynik spotkania z Admirałem. Było to 5. trafienie Kanadyjczyka o włoskich korzeniach. 27-latek rodem z Toronto ma na swoim koncie już 21 punktów w bieżących rozgrywkach i o jedno „oczko” wyprzedza innego czolowego defensora ligi – Patrika Hershleya z SKA St.Petersburg. Rezultat spotkania zamknął inny zawodnik tylnich szeregów, 27-letni Litwin Nerijus Alisauskas, dla którego było to debiutanckie trafienie w tym sezonie. Bezbłędny był w bramce Dinama Kristers Gudlevsis. Zatrzymał wszystkie 32 strzały Admirała.

Wczoraj Aleksiej Jemielin przekonał wszystkich, że jego powrót do KHL był dobrą inwestycją Awangardu. Rosjanin zdobył pierwszą bramkę w tym sezonie, która dodatkowo okazała się golem wygrywającym, a padła przy stanie 3:3, odzwierciedlającym wyrównany poziom meczu z Barysem Astana. Gospodarze trzykrotnie obejmowali prowadzenie, ale Kazachowie za każdym razem ich doganiali. Dopiero po trafieniu Jemielina trend ten został przerwany, a do dwóch bramek przewagi zwiększył prowadzenie ekipy z Omska Ilja Michiejew, dla którego było to drugie trafienie tego dnia. Jemielin asystował przy pierwszej jego bramce, jak również przy golu Siergieja Szyrokowa na 2:1. Za każdym razem wraz z Jemielinem parę podających tworzył Ville Pokka. W Barysie najskuteczniejszy okazał się Dustin Boyd, mający na koncie gola i asystę. Dzięki wczorajszej wygranej Awangard przerwał trzymeczową serię porażek.

Ilja Konowałow to nazwisko, które naprawdę warto zapamiętać. Młody rosyjski golkiper w kolejnym już meczu przekonał o swoich nieprzeciętnych umiejętnościach. Ostanio zatrzymał w Sankt Petersburgu ekipę SKA, a teraz to samo zrobił w kolejnym wyjazdowym meczu, z moskiewskim Dinamem. Rywale odbijali się od niego jak od muru. Obronił wszystkie 23 strzały stołecznych. Dwie bramki zdobył 26-letni Władisław Kartajew, a rezultat spotkania na 3:0 ustalił Nikołaj Kowalienko, kolega Konowałowa z juniorskiej ekipy Łoko Jarosław. Obaj panowie kilka miesięcy temu byli głównymi bohaterami drużyny, która zdobyła Klubowy Puchar Świata Juniorów.

W Bratysławie doszło do spotkania dwóch zagranicznych klubów rosyjskiej KHL. Slovan odniósł trzecie pod rząd zwycięstwo po dogrywce. Tym razem w pokonanym polu zostali Chińczycy z Kunlun Red Star, a zwycięska bramka była jedynym strzałem jaki został oddany w dodatkowym czasie gry. Dokonał tego 29-letni Czech Rudolf Červený w 74. sekundzie dogrywki. Wcześniej oba zespoły zadały sobie po 3 ciosy. Za każdym razem do gospodarze wychodzili na prowadzenie, a „Czerwona Gwiazda” ich doganiała, przy czym za ostanim razem stało się to na 15 sekund przed końcową syreną, za sprawą Martina St-Pierre’a. Červený, bohater dogrywki zapisał na swoim koncie również asystę przy bramce swojego rodaka Michala Řepika na 2:1. Najskuteczniejszym zawodnikiem tego meczu okazał się jednak Taylor Beck z Kunluna, który oprócz bramki zaliczył również 2 asysty.