Hokej.net Logo

Korenkow: Tak uratujemy polskich bramkarzy

Korenkow: Tak uratujemy polskich bramkarzy

- Nie jest tak, że w Polsce brakuje dobrych bramkarzy, tylko kluby na nich nie stawiają. Pracowałem przez miesiąc z reprezentacją do lat 20 i poznałem tam bardzo dobrych zawodników. Spodobał mi się Studnicki, a później na pierwszej reprezentacji mieliśmy młodego Michała Łubę. Jeśli dzięki nowej regulacji oni zaczną bronić w klubach, zrobimy duży krok naprzód w kierunku rozwoju polskich bramkarzy - powiedział Interii Kirył Korenkow - światowej klasy trener bramkarzy hokejowej reprezentacji Polski.

Rosjanin Kirył Korenkow - trener bramkarzy reprezentacji Polski opowiada o MŚ Dywizji IA hokeju na lodzie.

Interia: Po wyjeździe trenerów Bykowa i Zacharkina do SKA Sankt Petrersburg został pan ostatnim Rosjaninem, który pracuje z naszą reprezentacją. Czym jest dla pana praca z Polską?

Kirył Korenkow: - Po pierwsze, to ogromny zaszczyt. Praca z jakąkolwiek reprezentacją jest honorem. Tym większym zaszczytem jest praca z taką reprezentacją, jak ta Polski. Polska zawsze słynęła ze swej niepodległości i wielkości. Dlatego to ogromny zaszczyt dla mnie pomagać Waszej drużynie.

Czy to dla pana był trudny moment, gdy okazało się, że Igor Zacharkin z Wiaczesławem Bykowem odchodzą, a pan zostaje sam spośród Rosjan?

- Sytuacja była trochę inna. Ja wyjechałem razem z nimi do SKA. Aż do lutego pracowałem w SKA, ale tuż przed play-offem drużyna postawiła na fińskiego bramkarza Koskinena, a on chciał przyjść ze swoim trenerem. Dlatego nie było sensu, aby z bramkarzami pracowało dwóch trenerów, więc poprosiłem szefostwo klubu o zgodę na wyjazd do Polski, aby zajmować się reprezentacją.

W meczu z Japonią miał pan ciężką sytuację z Przemkiem Odrobnym, który po raz pierwszy nie miał zmiennika. Czy po raz pierwszy spotkał się pan z taką sytuacją?

- Miałem raz taką przygodę, gdy pracowałem z Siergiejem Puszkowem w reprezentacji Białorusi. Mieliśmy identyczną sytuację i - co zadziwiające - wtedy również wygraliśmy.

Przemek musiał być pod wielką presją. Brak zmiennika - to był chyba trudny moment?

- I trudny, ale jednocześnie bardzo pozytywny, bo taka awaryjna sytuacja wymusiła u niego większą koncentrację. Wiedział, że jest sam, zmiana nie wchodziła w rachubę. Dlatego przede wszystkim musiał się starać, aby nie doznać kontuzji, a po drugie, on znakomicie rozumie, że musi grać dobrze, bo nie było dla niego alternatywy w meczu z Japonią.

Proszę scharakteryzować, jakim typem bramkarza jest Przemek?

- Wie pan, nie chciałbym takich ocen wystawiać teraz. Proszę mi zadać to pytanie po mistrzostwach świata. Takich ocen nie dokonuje się w trakcie turnieju.

Krócej niż z Odrobnym pracuje pan z Rafałem Radziszewskim. To jedyny na MŚ w Krakowie leworęczny bramkarz. To nasz atut?

- Przy współczesnych szybkościach, w nowoczesnym hokeju, gra rąk bramkarza zeszła na drugi plan. Dzisiaj o tym, kto jest dobrym bramkarzem, a kto nie decyduje przede wszystkim jazda na łyżwach, a także wybór pozycji. Gdy prześledzi pan najsilniejsze ligi świata NHL i KHL, wszystkie mistrzostwa świata, igrzyska olimpijskie bramkarze interweniują poprzez wybór pozycji, bronią całym ciałem. Najważniejsze, aby po strzale bramkarz odbił krążek w kierunku bandy, albo jeszcze lepiej go zamroził. Cała zabawa polega na tym, aby uniemożliwić dobitki.

Proszę opowiedzieć o fenomenie SKA. Wszyscy gratulujemy Bykowowi i Zacharkinowi, że wygrali ligę, co nie było łatwe. W półfinale, po raz pierwszy w historii ligi odrobili stratę 0-3 na mecze z CSKA Moskwa.

- Mnie też proszę pogratulować, przecież pracowałem tam do lutego (śmiech). Chcę powiedzieć, że to wielkie święto, podarunek dla kibiców z Petersburga. Jestem szczęśliwy z tego powodu, że chłopaki przyszli i dokonali tego. Według mnie, przed Bykowem i Zacharkinem w SKA nie mieli trenerów tej klasy. Byli świetni hokeiści, było niesamowite wsparcie finansowe, ale okazało się, że to nie wszystko, że potrzebna jest jeszcze dobra ręka trenerska. I ona przyszła w osobach Igora Zacharkina i Wiaczesława Bykowa.

Czy Igor planuje przyjechać do Polski na MŚ? On jest wciąż koordynatorem naszej reprezentacji.

- W poniedziałek, po meczu z Japonią z nim rozmawiałem, on gratulował i pozdrowił wszystkich chłopaków z reprezentacji Polski. Życzył dalszych sukcesów, ale o jego przyjeździe nie było rozmowy.

Co powinniśmy zrobić, aby w Polsce jakość bramkarzy podniosła się?

- Są dwa rozwiązania. Jedno szwajcarskie. Szwajcarzy na cztery lata zabronili gry w swojej lidze bramkarzom zagranicznym. Druga droga jest rosyjska i ona zakłada, że w każdym sezonie, w każdym klubie 50 procent meczów musi bronić bramkarz z twojej ojczyzny.

U nas tak będzie od przyszłego sezonu.

- To będzie bardzo korzystne, bo ostatnio zostało nam tylko trzech bramkarzy - Radziszewski, Kosowski i Odrobny. Jak na 10 drużyn to mało, ale od nowego sezonu w każdym z klubów będzie miało praktykę 10 naszych, polskich bramkarzy.

Będziecie mieli z trenerem Płachtą lepszy wybór.

- Oczywiście też, ale przede wszystkim nasi bramkarze będą mogli się rozwijać poprzez grę w klubach. A nie jest tak, że w Polsce brakuje dobrych bramkarzy, tylko kluby na nich nie stawiają. Pracowałem przez miesiąc z reprezentacją do lat 20 i poznałem tam bardzo dobrych zawodników. Spodobał mi się Studnicki, a później na pierwszej reprezentacji mieliśmy młodego Michała Łubę. Jeśli dzięki nowej regulacji oni zaczną bronić w klubach, zrobimy duży krok naprzód w kierunku rozwoju polskich bramkarzy.

Jest jeszcze Raszka, który kilka dni temu dostał polski paszport.

- Myślę, że Raszka kiedyś będzie numerem "jeden", za kilka lat będzie podporą tej reprezentacji. Przyznanie mu paszportu to także pozytywne zjawisko, ale on już jest dojrzałym, ukształtowanym bramkarzem. Ale ja chcę przede wszystkim, aby nasi młodzi polscy chłopcy zyskali praktykę dokładnie w ekstralidze, a nie w pierwszej lidze.

Prezes Chwałka zapowiada, że w związku ze zmianą przepisów w sprawie bramkarzy, jest pan gotów jeździć do klubów i pomagać w pracy z bramkarzami.

- Na nowy sezon planujemy taką akcję, że raz w tygodniu będziemy przyjeżdżać do określonego klubu w Polsce i urządzimy tam seminarium dla bramkarzy. Nie tylko dla dorosłych bramkarzy, ale przede wszystkim dla ludzi, którzy pracują z dziećmi i młodzieżą. Zrobimy też dwudniowe seminarium dla bramkarzy szkół, żeby oni rozumieli co i jak należy robić. Urządzimy też krótkie spotkanie dla sztabu trenerskiego.

Rozmawiał: Michał Białoński

Przeczytaj dodatkowo
Liczba komentarzy: 0

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Wypowiedz się!
Shoutbox
 • Paskal79: Telu przynajmniej ma być 😁🏒
 • Tellqvist: Luqe powiem ci tak ze znając nasz rząd może być tak że Sidor nie dogra u Was sezonu bo juz ponoć rakiety z Białorusi latajo.
 • Paskal79: Dobry zawodnik będzie pan zadowolony...😁
 • Tellqvist: Takie wiadomości to ja lubie.
 • Luque: Tellu te szuje polityczne (wszystkie co rządziły) to swoimi idiotycznymi decyzjami zrobią z Nas biedaków, taka to sytuacja...
 • Tellqvist: Luque obadej se książkę Jan Białek Tech. jak lubisz takie klimaty.
 • Luque: No teraz to masz szacun, bo nie czytałem tej książki ale znam pewne prognozy z niej
 • Tellqvist: Mocna ksiązka rozjaśnia wiele kwestii co sie teraz dzieje. Ale czy gośc ma racje nie wiem:)
 • Luque: Przynajmniej nie czytasz szajsu Tellu ;)
 • Tellqvist: Też lubie teorie spiskowe niektóre coraz częscie stajo sie prawdo.
 • Tellqvist: Jak dojdzie jeszcze napadzior i dwóch defów może co ugramy w tej lidze i PK.
 • Luque: Hmm to nie takie 'teorie' tylko tak się o tym mówi, że jak już są praktyką to nie można się cofnąć
 • Luque: Na Sri Lance ponoć paszporty covidowe obecnie służą do racjonowania paliwa... taka ciekawostka ;)
 • uniaosw: Lepiej by było 3 defów.
 • Luque: Życzę Wam wygranej w PK ale póki co raczej za dużo chaosu...
 • Paskal79: Tak mówili że będzie napadzior z zarządu
 • Tellqvist: I trzech moze byc byle byla jakość nie ilosć. Jesli chodzi o PK jak dojda jacys fajni gracze mysle ze jest szansa byle Poprad pokonac.
 • Arma: jak przyjdzie jakość to będą musieli grać a wtedy Ci co przyszli teraz i mieli obiecaną rolę w zespole spadną w hierarchi, szybki sposób na psucie atmosfery
 • Tellqvist: Arma zdrowa rywalizacja nikomu nie zaszkodzi. Co roku jest problem u nas krótko ławką mają grac najlepsi i tyle.
 • botanick: Nie wiem i może się nie znam,ale czy zawodnik z Ukrainy jest wzmocnieniem? Wydaje mi się że ostatnio Polacy ich lali w meczach,nie sprawdzałem.
 • botanick: Mam wrażenie że w ostatnich czasach nasze drużyny się nie wzmacniają tylko dopinają,uzupełniają składy.
 • botanick: Poprawcie mnie jak się mylę.
 • Luque: Nie mylisz się ale co zrobisz... Jak Donbas grał w KHL to Nas lali...
 • Paskal79: botanick reprezentację to reprezentację bo jeżeli myślisz tak to nasi zawodnicy by nie grali na zachodzie i by Nawet nie byli uzupełnieniem składu i pewnie kilku Ukraińców się sprawdzi w naszej lidze tak jak kilku Polaków na Słowacji czy w Czechach a pamiętasz kiedy ostatnio Polska urwała pkt z tymi drużynami? Był sparing w Oświęcimiu co Czesi zremisowali 3:3 chyba że 25 lat temu ale to była,, ciekawa '' gra 😁
 • Paskal79: Ocenimy ich ok grudnia a Szwedzi czy Finowie bądź ksnadziory zawszę się sprawdzają!? A z tymi reprezentacjami to z 3 drużyna nie Mamy szans więc spokojnie z ocenami lód ich zweryfikuję i Pewnie kilku będzie słabych a kilku się sprawdzi...
 • Miletor: Botanick ma rację, ściągamy do PHL nie wiadomo kogo a jak przyjdzie co do czego to od X lat najlepszy jest Pasiut, Kapica, Wronka, Dziubinski….
 • Paskal79: Miletor no Ale ich jest 5-6 Polaków takich Top plus może jeszcze 5-7 reprezentantów kraju i wołają bardzo grubą kasę, choć na to zasługują i stać na nich Tylko bogatych i to bardzo Tychy Craxa i Katowice mają po kilku reprezentantów kraju
 • Luque: Miletor i tutaj jest pytanie czy musimy za wszelką cenę wykosić swoich... za jakiś czas Nam braknie tych swoich, bo musi grać przepłacony obco...
 • botanick: Chodzi o to że jaki to ma sens co sezon wymieniać 80%składu?
 • botanick: Do tego dąże Luque.
 • Luque: A trudno żeby chłopak z potencjałem dał radę wygrać z zawodnikiem co ma 28-30 lat i pograł u siebie na zapleczu (u Nas go nie ma) i w kilku zagranicznych ligach... to jest nierealne...
 • Luque: Dał radę wygrać rywalizację*
 • Arma: A to nie tak że niedawno była liga dla Polaków i było mało obco to grały dwa kluby a reszta była dostawcą punktów
 • Luque: Arma wystarczą zdrowe proporcje, 50 na 50 i znajdzie się miejsce dla wszystkich...
 • Arma: a nie czekaj, to była super liga bo w finale zawsze były Tychy i Kraków
 • botanick: Nawet tutaj kibice krzyczeli czemu przpłacać za Polaka jak można mieć dwóch z importu.A co sezon drżą czy będą mieć np bramkarza.
 • Arma: Proporcje 50 na 50 gdzie was stać na najlepszych polaków a reszta ligi musiała by się składać razem na Wronke
 • Luque: Natomiast jak w składzie jest 2-3 Polaków np. Kapica i 2 młodych (regulamin), to chyba coś tutaj nie gra...
 • Luque: U Nas był Wronka i co? Nie przesadzaj...
 • botanick: Arma ,a o tego Kota to skąd kibice płaczą że wiesza łyżwy na kołku?
 • botanick: Swoich szanować!
 • Luque: Dobry przykład, gość wcale nie taki słaby ale bez szans na granie... młody Noworyta też był już na bocznym torze...
 • Arma: Nie nazwałbym tego płaczem. Po prostu Kot ma potencjał by grać przynajmniej te parę meczów w sezonie ale jak przychodziło co do czego to zawsze coś było nie tak i trudno było znaleźć kogoś kto by powiedział co jest nie tak
 • Paskal79: Lugue gdyby Toruń Sanok Jkh Sosnowiec Nawet Unia miał tyłu kadrowiczów co u was to musieli by resztą nadrobić juniorami ich na to nie stać
 • botanick: W Sanoku też olali Swoich i ..za rok po klubie prawie było,3liga czeska i mozolny powrót do normalności.
 • Luque: Sawicki to dobry przykład Botanicku...
 • Arma: Nie jestem fanem krzyczenia że klub kosi swoich kosztem obco, jasne że w Ośw każdy chce stworzyć drużynę na miarę oczekiwań ale jestem pewny że gdyby Kot był w jakieś formie to Zupa by mu dał pograć wszak pierwsza przygoda to były dwie dobre piątki a dwie grali nasi i to wyglądało ok
 • Luque: Jakby każdy klub ogrywał swojego perspektywicznego i postawił się w PZHLu na kwoty transferowe to by tego nie było
 • Paskal79: Lugue u nas jest ok 5-6 wychowanków w drużynie kilku Polaków nas nie stać mieć jak miały roku temu Katowice Pasiut Fraszko Wronka Mamy Tylko jednego top Polaka
 • Luque: A po co Wam Wronka czy Fraszko? Oni też gdzieś dostali szansę i nauczyli się wejść na ten swój poziom prawda?
 • Paskal79: U was jest ilu potencjalnych reprezentacji zawodników 7-8? A wychowanków teraz może 5-6 a wcześniej jakieś 4 lata temu skupowaliscie wszystkich co najlepsze vz ligi
 • botanick: Zrozumcie,w takim Krakowie 17lat jest Rudolf..ZERO ZERO ZERO wychowanków w.seniorskim zespole Cracovii!
 • botanick: To jest dramat polskiego sportu,nie tylko hokeja.
 • Arma: Obecnie sens chowania kolejnej gwiazdy reprezentacji ma jedynie Kraków, Katowice i Tychy bo tylko te trzy kluby są w stanie utrzymać takiego grajka w klubie, reszta sprowadza się do roli inkubatora hodującego gwiazdy dla bogatych
 • Luque: Pamiętam jak Pasiut był młodszym graczem i jakby miał kogoś co by go wyeksportował do Kanady (juniorki) to by grał w dużo lepszej lidze...
 • botanick: Ale ja jedtem dumny że Czerkawski jest wychowankiem Tychów.
 • Paskal79: Prwada weszli na poziom ale jak było powiedzmy 20-30 dobrych Polaków to z tego w Tychach grało 8 w Craxe 7 a resztą ... Dyktowali warunki jak chcieli i były dwie drużyny a teraz jest przynajmniej 5-6 do finału
 • botanick: Zagrał u nas w seniorach chwilę,ale tu się uczył grać w hokeja.
 • Paskal79: Nie Tylko Pasiut...
 • Luque: Botanick zobacz Pasiuta sezon 05-06... ciekawe który się ostatnio zbliżył do tych liczb...
 • Luque: W sensie, że w jego wieku..
 • Paskal79: Botanick to są pojedyncze jednostki w sumie w każdym sporcie mamy czy mieliśmy takie rodzynki u nas szkolenie leży kwiczy w każdym drużynowym graniu może siatka tu jest wyjątkiem
 • Luque: Brynkus jest dobry gracz i młody w sumie? Ale jakoś ciężko mu się wybić...
 • Paskal79: Powinni wprowadzić przepis że w lidze musi grać przynajmniej jeden młodzieżowiec z obrony i dwóch w ataku i to na stałe ale jak to wdrożyć?
 • botanick: No w tym roku może w Krakowie się to zmieni?Życze im tego. To nie wina kibiców Cracovii że tak się tam dzieje.
 • Paskal79: A Brykus po malu Ale idzie do przodu musiał by zmienić klub ale gdzie dostanie Tyle co w Craxe? Tychy i Kato mogą się zbliżyć a czy będzie w tych drużynach odgrywał większą rolę!?
 • Luque: Ja tam nie mówię, że każdemu się należy ale My wykosimy nawet takich co mają talent...
 • Paskal79: Długi i ciężki temat przez 30 lat nie ma pomysłu na szkolenie młodych a my ty chcemy to uzdrowić...🤔😁
 • botanick: W każdym hokejowym polskim mieście życze co sezon kilku rokujących.
 • Paskal79: Lugue talent talentem bez ciężkiej pracy nic nie ma za darmo to że ktoś jest Polakiem ma mieć z urzędu miejsce w składzie to też nie tak
 • Luque: Więc czasem to 50 na 50 nie jest złe, bo z pustego tych zawodników nie wezmą...
 • botanick: Jakieś stypendia by się przydały.
 • botanick: Kasa zawsze motywuje
 • Luque: Paskal ale też nikt nie każe brać jednych i tych samych, chodzi o to że jak temu się nie chce to biorę następnego młodego, po to się szkoli graczy...
 • Paskal79: Czasem przypadek czasem szczęście czy kontuzja wskakuję młody i gra i wykorzysta swoję 5 min co by nie mówić dużo młodych w Jkh dostaje szansę choć ostatnio to się zmniejszyło i to sporo
 • Luque: A nikt mi nie powie, że młody woła Bóg wie jaką kasę...
 • Luque: Woła dopiero jak wskoczy na jakiś poziom...
 • botanick: Doobra bo za bardzo się rozpisałem.Do następnego.
 • Luque: W sumie spytałem kto ostatnio wskoczył z młodych na prawie dwucyfrowy poziom punktowy...
 • Luque: To odpowiem: Bukowski ;)
 • Paskal79: Lugue ale tak jest na całym świecie że z wieku juniora do pierwszej drużyny trener bierze powiedzmy 5 na okres przygotowawczy 3 zostanie przy drużynie z tego jeden może dwóch gra systematycznie, chyba właśnie że chyba są kontuzję czy zawieszenia to dostaną drugą szansę ale tam są drugie drużyny lub farmerskie i koło się zamyka bo u nas tego praktycznie nie ma!
 • Luque: Pardon około 20 pkt w sezonie ;)
 • Paskal79: I znów wyjątek który się czasem trafi.....nie ma rządnej powtarzalności, dobrze że trafił do Tych bo znów będzie miał dwu cyfrowe statystyki bo w Sanoku miałby trudniej bo już by nie był takim anonimowym graczem i inaczej by go kryli wg mojej opinii...
 • Luque: Dokładnie Paskalu nie ma zaplecza, nie ma gdzie ograć, błędne koło... do tego nie ma solidnej juniorki...
 • Paskal79: U nas nic w hokeju nie ma mocnych fundamentów no może prawiey nic...
 • Paskal79: Zobacz Kraków wygrał PK a kopacze nie mogą lub z bieda zakwalifikują się do grupy ligi konferencji gdzie nasi tam powinni mieć dwie drużyny i może walczyć o ligę Europy ( grupa) jedyny klub co wygląda że jest dobrze prowadzony to Raków!!!
 • Paskal79: Dlatego hokeja i tak nikt poważnie u nas nie traktuję nie ma transmisji sposora ligi nie ma nic a co dopiero trenowania młodych,w piłce po 30 latach to pomału zrozumieli a kasę jest tam kosmiczna w porównaniu z biednym hokejem
 • Paskal79: Kończę Pozdro
 • Luque: Trzymaj się Paskalu, do zaś ;)
 • uniaosw: Nasi dzisiaj mają testy na awfie w Katowicach ciekawe jakie kto ma wyniki :)
 • uniaosw: Takahito Suzuki sto lat
 • Paskal79: Wygląda że ogólnie jest lepiej niż na rok temu,chyba nikt nie miał takiej nadwagi i braku przygotowań co Philips!,
 • Paskal79: No najbardziej ciekawi przygotowanie zawodników co przygotowywali na się sami ,bo chłopaki którzy byli na miejscu i trenowali z szefową od przygotowania fizycznego to są na pewno przynajmniej dobrze przygotowani i mają podstawy by dalej mocniej trenować na lodzie
 • Chinchill: https://zapodaj.net/7de1e818b75f9.jpg.html
 • hubal: a tym czasem Fińczyki oklepały 5-2 Szwabów w MŚ juniorów
 • emeryt: Chinchill dzięki
 • emeryt: ech szkoda tych sparingów jak cho le.ra
 • emeryt: wczoraj sie troche goryczy wylało ale...niech chłopaki spokojnie trenujo pod okiem Pana Trenera,dzisiaj były testy na AWF Katowice
 • emeryt: pod okiem Pani Anny
 • rober03: Szkoda tych sparingów człowiek już się na nie nastawił. Oby w przyszłym tygodniu już zagrali
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2022 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe