Hokej.net Logo

Kruczek: Katowice mają przed sobą przyszłość hokejową

Maciej Kruczek podczas zakończenia sezonu (Foto: FB / UM Katowice)
Maciej Kruczek podczas zakończenia sezonu (Foto: FB / UM Katowice)

Powoli opadają emocje związane z finałową rywalizacją pomiędzy GKS-em Katowice a Re-Plast Unią Oświęcim. W rozmowie z naszą redakcją miniony sezon podsumował Maciej Kruczek, defensor GKS-u. Choć wciąż żywy pozostaje żal przegranego finału, to kapitan GieKSy dostrzegał przede wszystkim ogrom pracy, jaki został wykonany w Katowicach, oraz świetlane perspektywy na kolejne sezony.

HOKEJ.NET: –  Wracając pamięcią do wydarzeń siódmego spotkania finałowego pozostaje wciąż to poczucie, że było stać GKS Katowice, aby zakończyć to spotkanie w regulaminowych sześćdziesięciu minutach? Choć przeżywaliście różne momenty w tym finale, to siódme spotkanie było chyba najlepsze w waszym wykonaniu.

Maciej Kruczek: – Było tych momentów wiele, były zarówno słupki i poprzeczki. Ale należy pamiętać, że Unia też miała swoje sytuacje i również mogła pokusić się o to, aby mecz skończyć wcześniej. Wiadomo, że niedosyt pozostanie bo byliśmy bardzo blisko tego, żeby zdobyć mistrzostwo, niestety przegraliśmy tą jedną bramką i musimy się z tym oswoić.

Ta złota bramka padła w dogrywce rozgrywanej w formule „trzech na trzech”. Przedstawiciele obu drużyn wspominali, że taki sposób rozstrzygania meczu, nie przystoi spotkaniu decydującemu o mistrzowie Polski. Jakie jest Twoje spojrzenie na ten temat?

– Również jestem zdania, że nie powinno się grać trzech na trzech, szczególnie w siódmym meczu finałowym. Powinny być formacje pięcioosobowe i wówczas możemy grać. Grając w trójkach, czasami to jest kwestia jednej kontry, po której może paść bramka. Dogrywka odbywa się już na takim zmęczeniu, że mały detal może zadecydować o tym, że można stracić bramkę. Myślę, że jest to trochę nie fair, ale obie drużyny grały po trzech i każdy miał równe szanse. Nie ma już co wracać do tej kwestii.

Oczywistą sprawą jest, że najwięcej uwagi poświęca się losom tytułu mistrzowskiego. Warto jednak również popatrzeć na to wszystko co się dzieje wokół hokeja w Katowicach z szerszej perspektywy. W niedziele Puchar pojechał do Oświęcimia, ale trzeba podkreślić, że aby go zdobyć to rywale musieli dosięgnąć poziomu, który w tej lidze narzucił GKS Katowice.

– Dokładnie tak. Można powiedzieć, że GKS Katowice w ostatnich latach jest potęgą hokeja w Polsce i mam nadzieję, że tak pozostanie. Przez te cztery lata, odkąd tutaj w Katowicach jestem, zdobyliśmy dwa mistrzostwa, jeden srebrny medal. Myślę, że to jest niezłe osiągnięcie i w przyszłym roku GKS będzie celował tylko w mistrzostwo Polski.

Można było odnieść wrażenie, że wasza tegoroczna kadra była najlepiej zbalansowana. Zawodnicy odpowiedzialni za zdobywanie bramek podkreślali, jak wiele znaczy to, że ciężar zdobywania bramek podzielił się na kilka formacji. Pomimo tego nie udało się wstawić żadnego trofeum do klubowej galerii. Czy to obudzi w was nieco tej sportowej złości?

– Myślę, że w każdym z nas zostanie ta gorycz i każdy na swój sposób przeżywa przegraną. Nie jesteśmy zadowoleni z tego wicemistrzostwa. Oczywiście dla klubu i dla miasta jest to spory sukces. Jednak dla nas, sportowców którzy zawsze chcą walczyć o najwyższy cel, to jest w jakimś sensie przegrana i to wicemistrzostwo jest małym pocieszeniem.

Skupiając się na tym co pozytywne. Warto podkreślić, jaki mamy kapitał tutaj w Katowicach, mieście, które ma potencjał aby stać się stolicą hokeja w Polsce. Jest bardzo dobra współpraca pomiędzy klubem a władzami miasta. Są niesamowici kibice, których frekwencje ograniczają jedynie możliwości infrastrukturalne. I co najważniejsze, waszą kadrę uzupełniała grupa młodych zawodników, którzy również pod herbem Naprzodu Janów święcili sukcesy w hokeju młodzieżowym.

– Tak, z tego powinna się cieszyć cała Polska, że kolejne miasto ma przed sobą przyszłość hokejową. Chłopaki z Janowa zdobyli w tym roku dwa złote medale. Więc wszystkich powinno cieszyć to, że młodzież dobija się do pierwszej drużyny i ten hokej idzie do przodu, że jest wsparcie od miasta.

Rozmawiał: Mateusz Mrachacz

Liczba komentarzy: 17

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Lista komentarzy
 • franek_dolas
  2024-04-16 19:57:26

  Janów a GKS to dwa różne światy, chyba że się mylę 🤔

  • ZiggyStardust
   2024-04-16 21:40:44

   Wygląda na to, że nie. Z wypowiedzi Kruczka, wynika, że grupy młodzieżowe Naprzodu zasilają pierwszą drużynę GKS. Bardzo szkoda bo w ten sposób znika z dorosłego hokeja bardzo zasłużony klub z dużymi tradycjami.

 • hubal
  2024-04-16 22:02:51

  niepodległość dla Janowa z dostępem do morza !:)

 • Union
  2024-04-16 22:33:13

  Wiadomo, choćby po nicku, że jestem z Oświęcimia. Życzę rozwoju polskiemu hokejowi bez względu na miejsce rozwoju, ale Katowic naprawdę nie stać na halę lodową? Przecież 1500 ludzi to kompromitacja. Nie wiem ilu kibiców GKS nie dostało mimo chęci, biletów, ale naprawdę ta hala katowicka przy spodku to jest jakieś nieporozumienie. A tak, byłem wielokrotnie na meczu Unii w Katowicach i znam to z autopsji. Byłem też wtedy kiedy Unia zdobywała tam mistrzostwo. Nie chcę przez to powiedzieć, że w Oświęcimiu jest jakiś szałowy obiekt, ale przynajmniej te cztery tysiące mieści. Na pocieszenie Katowicom mogę napisać to, że krakowski obiekt też nie jest w porównaniu z satelitą jakimś szałem. Pamiętam kilka lat temu, Kraków zgłosił chęć organizacji jakiejś olimpiady zimowej. Przyjechała komisja z MKOL-u i organizatorzy zaprowadzili ich w ramach rozpoznawania obiektów sportowych i infrastruktury na zwiedzenie lodowiska Cracovii. No chciałbym zobaczyć miny tych ludzi.

  • Tomunio82
   2024-04-16 23:22:12

   Troche to smieszne i paradoksalne, ze dwa najwieksze miasta z THL maja najmniejsza pojemnosc hal.
   Z drugiej strony w sezonie, ani Katowice,ani Krakow niema pelnej Hali...
   Inwestowac miliony na 4 mecze???

  • Aleks4
   2024-04-16 23:50:26

   Katowice wydały prawie 300mln zł na nowy stadion miejski oraz halę do siatkówki, które zaraz zostaną otwarte. Sam fakt, że mówi się otwarcie i głośno o budowaniu nowej hali do hokeja należy przyjąć z uznaniem, więc na co ty narzekasz człowieku? Spójrz na centrum Katowic, spójrz na centrum Oświęcimia i porównaj krajobraz i inwestycje zrealizowane w ostatnich 10 latach. Jeśli prezydent Krupa dowiezie nową halę lodową w swojej ostatniej kadencji to naprawdę w Katowicach będą mu stawiać pomniki, bo pieniądze nie biorą się z powietrza i na wszystko trzeba znaleźć finansowanie. Zejdź na ziemię, bo chyba cię jeszcze trzyma po ostatnim meczu.

  • Ligota_GKS
   2024-04-17 10:16:05

   Tomunio82...piszesz "Z drugiej strony w sezonie, ani Katowice,ani Kraków niema pełnej Hali... Inwestować miliony na 4 mecze???"
   To w takim razie w Targu nowa hala maks. na 2 tysiące na podstawie średniej widzów z zasadniczego. W Oświęcimiu też średnia widownia większa tylko o 500 osób niż w Kato. O przykładzie wzrostu frekwencji w Sosnowcu chyba nie słyszałeś.

 • Union
  2024-04-16 22:37:37

  Nie mylisz się franek_dolas.

 • Super Mario
  2024-04-16 23:20:50

  Nie zagalopowywuj się Kruczek, Janów to nie są wasze drużyny! I nigdy nie będą ! , wy tylko sobie wypożyczanie zawodników jak potrzebujecie i nic więcej. Ilość min jakie zagrali zawodnicy Janowa można policzyć na palcach jednej ręki. Możecie se tylko pomarzyć cy9any!

  • CzarnaPuma
   2024-04-17 07:55:51

   To już koniec tego śmiesznego Janowa w Katowicach.

 • Super Mario
  2024-04-17 08:39:38

  Czarna [****] sam jesteś śmieszny . Wystarczy żeby Janów wam ukrócił umowę i płacicie kary za nie manie clj haha. My mamy potencjał żeby stworzyć klub na ekstraligę ,wy nie bardzo , wasze grupy młodzieżowe zbierają ciężkie baty os naszych i nie tylko. A wygranie 1 ligi tylko pokazało to,że klub się odbudowuje ,praktycznie w każdej kategorii wiekowej medal . Tam gdzie się nie udało zdobyć medalu w mistrzostwach Polski to byliśmy najlepsi na Śląsku .

  • Wujek43
   2024-04-17 09:15:40

   Super Mario , a ile w tym Janowie to macie wychowanków np w złotej drużynie MHL , cooo? Bo z tego co zerknałem na szybko to większośc to wychowankowie innych klubów którzy grali w Smsie w Janowie ( bracia Hoffman z Bytomia , Dawid z Gdańska, Bąk z Sanoka ,Ciućka z JKH , Maciaś z Podhala) albo inni też "wasi wychowankowie " Ciepielewski z Sosnowca , Wawrzkiewicz z Bytomia nie wspominając o zaciągu sztuk 13 wychowanków z Białorusi i Ukrainy .

 • Super Mario
  2024-04-17 10:39:25

  Ok 18 wychowanków bez tych których wymieniłeś jeżeli chodzi o skład 1 ligi. Człowieczku a druga sprawa ta taka,że Ci co do nas przyszli to musieli mieć jakiś powód ,że grają u nas a nie w swoich klubach. Tak,że na dzień dzisiejszy są naszymi zawodnikami. A ilu wy macie wychowanków w ekstralidze pochwal się haha. Okrągłe zero haha .

  • Super Mario
   2024-04-17 11:19:23

   Jeszcze uprzedzę twojego następnego posta. W Ciągu całego sezonu było ich 18, bo wiadomo że nie wszyscy mogli grać zawsze bo mieli też swoje mecze w swoich kategoriach wiekowych. A w Play offie wystąpiło i 10 . A tych których tam wypisaleś to nie grają u nas jeden sezon tylko już od 6, 7 lat. A Ciepielewski to nawet dłużej . Tak,że dalej wypisuj bzdury. Pyrsk

  • Wujek43
   2024-04-17 16:44:49

   Przyszli do Janowa bo PZHL przeniósł SMS z Sosnowca i trenują w baraku Janów II. Skończą Liceum i opuszczą ta malowniczą dzielnicę Katowic.
   Kraków , Katowice mają 0 wychowanków, grają w PHL i stać ich by ściagnąć dowolnego z 1 ligi.
   Naprzód może byc 10 lat Mistrzem Polski 1 ligi MHL - gratuluje

  • Super Mario
   2024-04-17 19:28:53

   Ja ,ale żeś mądry . Cieplewski nie chodził do SMSu, po drugie, bracia Hofman grali jeszcze przed pójściem do SMS od 2018 roku więc to było 2,3 lata przed SMS , widać,że wiesz tyle co nic, nawet Ci się nie chce sprawdzić a piszesz bzdury. No fajnie wydawać publiczna kasę na fina czy Szweda brawo. Cracovia chociaż wydaje swoje bo mają sponsora . Kolejnej rzeczy nie wiesz , SMS sam chciał trenować na Jantor 2 bo uznali to jako swoją taflę i czują się tam gospodarzem. Ile razy Janów chciał zagrać mecz z SMS na Jantorze 1 i SMS odmówił , bo twierdził ,że Jantor 2 to jest ich domowe lodowisko i tam czują się najlepiej. Jak nie masz o pewnych rzeczach pojęcia to się nie odzywaj, bo bzdury piszesz.

  • Super Mario
   2024-04-17 19:33:09

   A i jeszcze jedna rzecz , jak Jantor 2 jest dla was barakiem , to nie trenuje tam w okolicach sierpnia. Bo to taka siara żeby taki profesjonalny klub trenował w baraku . Możecie sobie zamrozić lodowisko na rynku w Kato i tam trenować haha.

Wypowiedz się o hokeju!
Shoutbox
 • emeryt: cieszy hanysie
 • Giovanni: Hanys w latach 90 po warszawskiej B klasie pałętało się PZG Warszawa gdzie większość ekipy to niesłyszacy byli
 • BOBEK: i tak Jasiek zajebał można iść spać
 • fruwaj: emerycie - pani lekkich obyczajów sprzedająca się za fajkę ;)
 • emeryt: możesz już jechac po Kalaberze
 • Frasier: Ale bramka nam się należy jak Galantowi pedicure
 • Giovanni: O i wychodzą kompleksy wobec Legii a Górnik Zabrze to PRLowski twór
 • Stoleczny1982: Jasiu, idz siedziec, gosc sie przeterminowal
 • Luque: Emerycie chyba kurtyzana pasuje do hasła ;)
 • hubal: eme - Legia to Pani z "bałaganu"
 • Paskal79: Kurw..... Wielkie chłopy z Amerykanów a zwinni jak.wronka:-)
 • BOBEK: Doping Elegancki
 • Giovanni: Kilka lat temu Ruch skroił Legię ale nie z szalików tylko z jedzonka i z picia :)
 • Arma: Ale kogo to obchodzi ?
 • Giovanni: dobra dajcie wynik
 • fruwaj: chciałem przypomnieć że SB dotyczy hokeja a nie żelków, kopanej i psychopatów z patologii kibicowskiej
 • Stoleczny1982: Glupia strategia. Stawac sie w meczach przesadzonych kiedy jest potrzebna swiezosc z Francja i Kazachstanem
 • fruwaj: no w końcu :)
 • emeryt: taaaa profesor
 • 1946KSUnia: Jesttt. Historyczna bramka!
 • emeryt: dedykacja dla znawców z sb
 • fruwaj: teraz wszyscy będą chwalić Pasiuta krtóry tak naprawdę guzik gra przez całe MŚ
 • emeryt: Pasiut do Minesoty
 • kłapek: Nie wszyscy
 • Luque: Pasiutek no wkońcu coś zagrałeś
 • Paskal79: Ale brama super, szkoda babola Jaśka bo były by nerwy!
 • Paskal79: Jak góral pozdro kłapek...👍
 • Oświęcimianin_23: Jazda z hamburgerami!
 • emeryt: Wronuś to jest Twój czas ...taraz albo utoniesz w thl
 • Frasier: Jak Kalaber wycofa bramkarza przy takim wyniku,to czapki z głów
 • Oświęcimianin_23: Emeryci THL nie ustępują gwiazdom NHL
 • Giovanni: Oświęcimianin piłeś nie pisz !!
 • Paskal79: Panowie to doświadczenie dla nas z tych mistrzostwach bezcenne,no może częściej teraz ktoś będzie chciał zagrać z nami sparing.....
 • Oświęcimianin_23: Lol, nie piłem
 • Paskal79: Na pewno wycofa jak będzie 1:3 to pewne
 • hanysTHU: Zowistny gorol z ciebie emeryt.
 • Arma: Ale że z kadry USA do Tychów, urok lovelasa działa piorunująco..
 • fruwaj: Kolusz i Wanacki stali jak wrośnięci w lód...
 • Paskal79: Wanacki błąd,to jest to trochę spóźnieni i bec,ale szacunek dla naszych....
 • Frasier: Na razie scenariusz jak ze Szwecją
 • botanick: Radek da wam namiary na super paznokcie..
 • hubal: 23 pos3any Tkaczuk po I tercji wspaniały widok
 • Simonn23: Ciekawe jakby tak dziś w kadrze grali załóżmy... Valtola, Ahopelto, Koponen, Trkulja itd.
 • Simonn23: Czysto hipotetycznie oczywiście
 • Oświęcimianin_23: Naturalizować skład Mistrza Polski i za rok gramy w o medale:)
 • Paskal79: No jak tak jak Nasi poziom podobny....
 • hanysTHU: Wysterylizować chyba;)
 • hanysTHU: Boję się powtórki z pierwszych trzech spotkań
 • Simonn23: No ale taki Valtola by mega się przydał na przewagi...
 • Paskal79: Przy bandach nie fauli na mistrzostwach.... prędzej zachaczanie
 • Frasier: Wszystko fajnie,ale za 17h będzie następny mecz. Polski cukier musi krzepić
 • hanysTHU: Doodbytniczo.
 • Luque: Mamy 500 zawodników w seniorach, Amerykańce 140 tyś., chyba jest pewna różnica...
 • Stoleczny1982: Brawo dzis kibice, na brak wsparcia dzis nikt nie moze narzekac
 • Stoleczny1982: No Luque - jestem jeden z nich z USA :) Tu by grac nawet amatorzy musza sie zaresjtrowac
 • fruwaj: nasi zagrali swój najlepszy mecz na tych MŚ ale w ofensywie dalej mizeria... żeby tak z Kazachstanem zagrali...
 • hanysTHU: Wstydu nie było ale ...
 • BOBEK: ale Pasiut z cały szacunkiem brak Słów
 • fruwaj: Bobek - dokładnie... jak już to Murray mimo tego błędu
 • kłapek: No kogoś poniosło
 • Paskal79: Dzięki panowie szacunek
 • BOBEK: zgadzam sie ftuwaj ja bym PasiUTA I wronke juz do Domu odesłał :)
 • Paskal79: Ligue 500!? To pojechałeś może 200 :-)
 • Paskal79: No malo odpoczynku , jutro Germania najważniejszy mwcz w poniedziałek chyba cza jechać....:-)
 • BOBEK: CHmielewski chyba był by lepszy od nich szkoda nie znam sie nie umie Kalaber sie rozliczy gra ogólnie Super
 • Luque: Nie wiem czy Aron by pomógł... pewnie jakby był w formie to tak
 • Luque: Pasiut myślę tak wyróżnienie na koniec kariery reprezentacyjnej, myślę że pora wprowadzać młodszych graczy
 • Luque: Szkoda, że nie ma Tyczyńskiego i że drugi Maciaś dostał dzisiaj wolne... kto ma łapać to doświadczenie z takim rywalem jak nie tacy gracze
 • fruwaj: Luq - obecnie w reprezentacji za dużo emerytów gra... Pasiut, Dronia, Wajda, Kolusz, Kruczek, Wanacki czy inni... w ich miejsce powinni występować młodsi którzy jeszcze by skorzystali na dośwadczeniu wyniesionym z takich spotkań...
 • BOBEK: japppierd.......a oni w studio ze Pasiut dobry mecz OMG
 • Luque: Fruwaju, ja już nawet bym nie wymagał żeby dużo było tych młodych ale wyciągnąć to co mamy na przyszłość po prostu...
 • BOBEK: ok juz spadam Dobranoc
 • Luque: Ale jak mam być szczery to Kruczek kawał chłopa i takich obrońców potrzeba, mają do niego respekt rywale pod bandami
 • Arma: Piękna porażka ze Szwecją, słaby mecz z Francją, piękna porażka z USA, słaby mecz z...?
 • Stoleczny1982: Pasuit prawnukom bedzie opowiadal swoj gol
 • Kudlaczenko: Co poniektórym tutaj zaraz dupska popękają z tego malkontenctwa.
 • Hokejowy1964: Wadzi wam Grzesiu ...Dziubek dziś mniej widoczny, Komora na trybunach. A wy pitolicie Pasiut to Pasiut tamto.... Czy to się komuś podoba czy nie na nasze warunki to super zawodnik a na tle Elity widać gdzie my jesteśmy.... Skupcie się na grze Polski a nie na Grzesiu..... będziecie zdrowsi i mniej goryczy.....
 • Hokejowy1964: bobek to zadupcaj ty do studia bo oni się przecież nie znają, ty się znasz lepiej ...
 • emeryt: popieram 64
 • emeryt: każdy mecz w elicie to hokejowe święto,nie czas na wytykanie błędów chłopako
 • Paskal79: Panowie to jest elita nie thl,gramy tak super jak na nasze możliwości, każdy z nich daję maxa, Ale to nie wystarcza na Elite... choć to doświadczenie , zaprocentuje szacunek dla chłopaków...
 • Paskal79: Takich zawodników z którymi nasi grają to widzieli jedynie w telewizji,a oni z nimi walczą nikt z naszych nie grał na takim poziomie
 • Paskal79: Ogólnie saczun dla każdego zawodnika
 • emeryt: oby ten sen trwał chociaż jeszcze przez rok
 • Hokejowy1964: Dokładnie tak,cieszmy się z tego jak chłopak grają i z wiarą do końca w naszych.
 • KubaKSU: Walczymy ,brakuje umiejętności niestety
 • emeryt: mało komu brakuje umiejetności w starciu z Usa czy Szwecjo
 • emeryt: moim zdaniem gramy dużo ponad stan posiadania,ponad lata swietlne hokeja w Polsce a średniej światowej
 • Luque: Panowie tutaj punkt to była by mega sensacja... umówmy się komisyjnie że brakuje Nam doświadczenia i takiego tempa gry
 • Stoleczny1982: Podobno skauci NHL zapisali nazwiska Pas, Macias, Zygmunt. Zobaczymy, morze na jakis camp ich zaprosza
 • hubal: Luqu doświadczenia tak
  tempa ?
  dają rady jak na ekipę z potencjałem około 200 seniorów
 • narut: Stoleczny1982
  - tak, nad Morze Bałtyckie.. może?
 • botanick: Piękna reakcja polskich kibiców po meczu, dziękujemy dziękujemy, ctsport..
 • uniaosw: Baba z targu powiada że to nie koniec zaskoczeń
 • rawa: Zacha otwiera wynik na 53 sekundy przed końcem pierwszej tercji. 1:0 dla Bostonu
 • rawa: Lundell wyrównuje w drugiej tercji1:1
 • rawa: Gustav Forsling na 1:33 przed końcem trzeciej strzela na 2:1 dla Panthers.
 • rawa: Ale to wcisnął Gustav
 • rawa: 10.8 sekund do końca
 • rawa: Jeeeest. Pantery w finale East Conference🐀
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2024 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe