Hokej.net Logo

Okiem Kojota: Galant utorował drogę takim jak on

Radosław Galant, doświadczony napastnik GKS Tychy (Foto: Polski Hokej)
Radosław Galant, doświadczony napastnik GKS Tychy (Foto: Polski Hokej)

Pod jednym z ostatnich moich artykułów ktoś, chcąc mnie skrytykować, powiedział, że udaję laika, jeśli chodzi o polski hokej. Uznaję to za komplement, ponieważ udało mi się kogoś nabrać, że znam się na naszym polskim poletku. Choć na ten temat wciąż wiem niewiele, to czwartoliniowców oglądam i podziwiam od bardzo dawna, a dziś w THL kończy się pewna era dla zawodników o najmniejszych minutach na lodzie i największych sercach. Po raz pierwszy bowiem od kilkunastu lat posępny wzrok Radosława Galanta nie będzie straszył rywali na korzyść GKS-u Tychy.

Co się stało w skrócie?

Kiedy 33-letni dziś „Galos” zaczynał swoją przygodę w tyskiej watasze, dopiero co zakazywano termometrów rtęciowych, Barack Obama został prezydentem USA , a w stanie Nowy Meksyk zniesiono karę śmierci. Niedługo życie odbierze sobie enforcer Vanouver Canucks, Rick Rypien, a wyścig o to czy lepszy jest Owieczkin czy Crosby trwa w najlepsze.

Zawodnicy pokroju i postury bohatera artykułu raczej nastawieni muszą być na stosunkowo częste przeprowadzki, a w miarę dojrzewania, coraz większe problemy ze znalezieniem nowego pracodawcy. Tymczasem Radosław Galant utrzymuje się w jednej organizacji przez 15 lat, wyrabiając sobie opinię świetnego kolegi, zawodnika dobrze radzącego sobie w osłabieniach i „ochroniarza”, o ile w THL można takiej nomenklatury używać. 746 spotkań, 335 punktów i 457 minut kar. Takich wyników nie wykręca się często zwłaszcza, jeśli ma się 190 cm wzrostu i waży niewiele poniżej 100 kilogramów.

Po co osobny artykuł?

Jestem przekonany, że wielu kibiców, zwłaszcza drużyn innych niż GKS Tychy, zadaje sobie w tym momencie to pytanie. „Galos” nigdy nie odstawał turbo umiejętnościami jazdy na łyżwach czy strzelania. Ja sam kojarzę go jako regularnego czwartoliniowego zawodnika pojawiającego się na lodowisku nieco tylko częściej niż statystyczny napastnik dolnej szóstki ataku. To oczywiście moja optyka, która zdecydowanie różni się od tej kibica wieloletniego.

Zawodnicy w naszej lidze zmieniają barwy często niemal niezauważenie. Oczywiście, wiemy skąd przyszli i dokąd przeszli, ale news o zmianie barw ogranicza się do hokej.net i ewentualnych przedruków tej wiadomości w mniejszych hokejowych mediach. Więc kiedy swojego pracodawcę zmienia napastnik dolnej formacji, news ten jest niewielki i krótki, jak wiadomo co na mrozie. Nie może tak być tym razem.

Jeśli dałeś radę przetrwać w jednej organizacji przez 15 lat, nie strzelając przy tym całej armii bramek, to musisz wiele znaczyć. W Polsce bardzo często jakiekolwiek znaczenie dla swoich klubów mają gracze, którzy regularnie strzelają czy asystują. Wielcy prezesi i centra polskiego hokejowego piekiełka dbają często tylko o tych, którzy pakują krążki do siatki – o ile robią to cały czas z tą samą regularnością.

Wychowanek KTH Krynica zdecydowanie szedł pod prąd takiego stanu rzeczy. Nastawiony defensywnie, bardzo przytomny w obronie i z mentalnością starszego brata gigant w pierwszej kolejności stara się pilnować, by bramek nie tracić. Literka „A” na piersi zawodnika niekoniecznie będącego w top minutach pomeczowych statystyk to także rzadkość. Radosław Galant znany jest ze świetnego podejścia i bardzo wysokich umiejętności miękkich. Inaczej mówiąc, koledzy w drużynie bardzo go lubią a on ma ochotę dawać się lubić, czego o wielu gwiazdorach powiedzieć nie można.

Nie przesadzasz trochę?

Nie, nie przesadzam. Graj w ostatniej formacji i daj radę jednocześnie łapać się do Reprezentacji Polski. Być może masz już na końcu języka to, że nie ma tak wielu utalentowanych Polaków i dlatego „enforcer” może grać w kadrze? A może chcesz powiedzieć, że Radek korzystał przez wiele lat grając w czołowej, najpewniej najlepiej opłacanej drużynie w naszym kraju i to o tym zadecydowało? A może po prostu jest to świetny, twardy napastnik nadający się do defensywy, do drugiej formacji osłabienia i jako silny głos na ławce, gdy akurat nie jest na lodzie?

W tym miejscu warto przypomnieć niektórym z Państwa, że zadaniem niższych formacji, także w reprezentacjach, niekoniecznie jest parcie do przodu i robienie tego samego, co robi czołowa linia napastników. Oddech dla najlepszych zawodników i możliwość stłumienia nieco zapału rywali, także grą na krawędzi i granicy faulu – to powinność „bottom six”. Tak więc, jeśli kogoś dziwi obecność Galosa w kadrze, to zapraszam z powrotem do piwnicy rodziców na sześćsetny seans „Teorii Wielkiego Podrywu”.

Jego brak podczas MŚ Elity będzie bardzo odczuwalny. Bardzo podoba mi się, gdy w te buty wchodzi mniejszy o głowę od Galanta Filip Komorski, jednak absencja tak potężnego zawodnika podczas spotkania np. z USA da się nam we znaki. Amerykanie nie przestraszą się naszych umiejętności hokejowych, wielu z nich nie jest świadomych istnienia polskiej ligi. Natomiast Cole Caufield czy Clayton Keller zdecydowanie mogą poczuć respekt przed wielgachnym, wściekłym typem z kraju, gdzie według wielu z nich ciągle żyją niedźwiedzie i Żelazna Kurtyna.

Po co ta żałoba?

…tak wiem, Galant nie zakończył kariery. Zakończył się jednak zdecydowanie pewien etap. Za krótko obserwuję naszą ligę, by mieć jakieś większe wspomnienia związane z występami do niedawna tyskiego zawodnika. Liczę, że w komentarzach pojawią się takowe. Kończy się jednak pewien etap. Galant przetrwał rozmontowanie składu kiedy to w ślad za Murrayem z ekipy odeszło wielu zawodników, a niespełnione oczekiwania kończyły się czystkami, jakich w naszym krótkowzrocznym polskim hokeju bardzo wiele co sezon. „Galos” przetrwał wiele sezonów, które skończyły się mistrzem dla tyszan, ale też wiele które miały się tak skończyć ale się nie udało. Drużyna, dla której nic poniżej tytułu co sezon nie jest sukcesem musi utrzymywać mit o sobie samej i musi za wszelką cenę, w krótkim czasie, udowodnić, że cel minimum (i maksimum jednocześnie) zostanie osiągnięty. Zawodnicy dolnych linii zazwyczaj są pierwszymi do zwolnienia. Galant został. O jego charakterze, szacunku jaki sobie wypracował, mówi niezwykle wiele.

Pojedynków pięściarskich w wykonaniu bohatera artykułu widziałem kilka i byłem pod wrażeniem. Podobnie jak chociażby Mateusz Zieliński z Torunia, Galant rzuca rękawice i wydaje się być od urodzenia gotowy do tego, co ma się za chwilę stać. Gość młodszy ode mnie o kilka lat a wyglądający jakby już w wieku 15 lat miał żonę, brodę i dwójkę dzieci, naprawdę robi wrażenie przy tym elemencie gry i nie dziwi mnie, że reszta zawodników osiemnaście razy zastanawia się, zanim go zaczepi. Do złudzenia przypominający postać Gustusa z serialu „The 100” Galant często też brał udział w kampaniach reklamowych swojej drużyny, co dla wielu zawodników jest trudne i podchodzą do tego niechętnie.

Innymi słowy, zrobiło mi się smutno gdy przeczytałem ten news. Mam nadzieję, że Galant zostanie na szczycie ligi pogra sobie spokojnie do 40-tki. Radek pokazuje, że grając twardy hokej, niekoniecznie z 50 golami i asystami na koncie można grać „długo i szczęśliwie”.

Liczba komentarzy: 12

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Lista komentarzy
 • Tomunio82
  2024-04-23 12:22:57

  Zgadzam sie z Toba, niemam nic wspolnego z Tychami, Ale sa w polskiej lidze takie nazwiska przed ktorymi trzeba miec Respekt,.. i Galant jest w tym gronie.

 • narut
  2024-04-23 13:51:10

  Kojot - szacunek, dobrze, że się bijesz w tym nader często niesprawiedliwym i nieracjonalnym świecie o o zasady..

 • hubal
  2024-04-23 15:38:29

  Kojocie podobnie myśli wielu kibiców o grajkach nie wspominając .

 • mario.kornik1971
  2024-04-23 16:10:40

  no laik by tego nie opisał

 • botanick
  2024-04-23 16:30:46

  Niezapomniane dwa niedźwiedźie spod Góry Parkowej , Radek Galant i Jakub Witecki(najszersze plecy ligi).Przypominam że wcześniej był u nas taki Krynicki duet jak Krzak i Gwiżdż. Dziękujemy za te kilkanaście lat w Tychach.Nie zapomnimy.

 • Damian03
  2024-04-23 16:40:53

  Serio? Porównywać Turkina do Galanta? Pod jakim kątem? Też mi szkoda Radka, bo to kawał historii i porządny człowiek, jeszcze bardziej będzie szkoda Mroczka jeśli się potwierdzi. No ale ktoś podejmuje decyzje, bierze to na siebie, więc w czym macie problem? Zresztą każdy mający oczy kibic wie że Turkin był najlepszym obcokrajowcem jeśli chodzi o napastników, więc czy to taka kontrowersja? Dużo zależy od warunków zatrudnienia. Dla mnie na ten moment większą kontrowersją jest zostawianie Kaskinena, a pozbywanie się Nilssona. No ale nie my decydujemy, ktoś podejmuje decyzje, za które będzie rozliczany, przynajmniej po odejściu Matczaka wiadomo kto jest personalnie odpowiedzialny za takie a nie inne decyzje.

  • piter
   2024-04-23 17:36:10

   Kolego twoje wypowiedzi na tym portalu rozbawiają mnie do łez. Nie masz pojęcia ani o hokeju ani o tym co dzieje się w naszym klubie. Ale nie przestawaj pisać, zawsze mi humor potrafisz poprawić 😂

  • de Charette
   2024-04-23 18:27:40

   Ale odlot 🤦‍♂️
   Ty nie możesz dobrze życzyć GKS Tychy

  • Damian03
   2024-04-23 19:57:41

   To może jakiś argument poza głupimi emotkami? Jakiś napastnik obcokrajowiec który lepiej wyglądał? Czy pozostajemy na argumencie hehe śmieszne, ale sam nie mam nic do powiedzenia?

  • Wujek43
   2024-04-23 20:04:47

   No koledze Damian sie wydaje że się zna , nie trzeba go wyprowadzać z błędu . Jezeli on był najlepszym obcym tzn że reszta dramat a on katastrofa , a do tego 36 lat na karku. Matczak nadal pracuje w klubie i kompletuje skład na nowy sezon , chyba nikt nie myślał że odejdzie z dnia na dzien, przecież tam nie wszyscy mają kilku miesięczne wypowiedzenia , się bawią .

 • hubal
  2024-04-23 23:01:44

  kołcz pewnie w Finlandii siedzi , jak wróci kopara mu opadnie

 • Psycholog
  2024-04-24 13:26:01

  Pytanie do autora tekstu.
  Dlaczego na siłę używanie nazewnictwa wyjętego ze świata NHL?
  Po co "klub" nazywać "organizacją" albo zawodnika twardo grającego "ochroniarzem" albo "enforcer"?
  To w NHL używa się takich pojęć, nie w Polsce.
  Czy widział Pan w polskiej lidze "ochoniarza"? Nigdy takiego nie było i nie będzie, bo nie ta liga.
  Jak dla mnie za dużo NHL.com.

Wypowiedz się o hokeju!
Shoutbox
 • emeryt: cieszy hanysie
 • Giovanni: Hanys w latach 90 po warszawskiej B klasie pałętało się PZG Warszawa gdzie większość ekipy to niesłyszacy byli
 • BOBEK: i tak Jasiek zajebał można iść spać
 • fruwaj: emerycie - pani lekkich obyczajów sprzedająca się za fajkę ;)
 • emeryt: możesz już jechac po Kalaberze
 • Frasier: Ale bramka nam się należy jak Galantowi pedicure
 • Giovanni: O i wychodzą kompleksy wobec Legii a Górnik Zabrze to PRLowski twór
 • Stoleczny1982: Jasiu, idz siedziec, gosc sie przeterminowal
 • Luque: Emerycie chyba kurtyzana pasuje do hasła ;)
 • hubal: eme - Legia to Pani z "bałaganu"
 • Paskal79: Kurw..... Wielkie chłopy z Amerykanów a zwinni jak.wronka:-)
 • BOBEK: Doping Elegancki
 • Giovanni: Kilka lat temu Ruch skroił Legię ale nie z szalików tylko z jedzonka i z picia :)
 • Arma: Ale kogo to obchodzi ?
 • Giovanni: dobra dajcie wynik
 • fruwaj: chciałem przypomnieć że SB dotyczy hokeja a nie żelków, kopanej i psychopatów z patologii kibicowskiej
 • Stoleczny1982: Glupia strategia. Stawac sie w meczach przesadzonych kiedy jest potrzebna swiezosc z Francja i Kazachstanem
 • fruwaj: no w końcu :)
 • emeryt: taaaa profesor
 • 1946KSUnia: Jesttt. Historyczna bramka!
 • emeryt: dedykacja dla znawców z sb
 • fruwaj: teraz wszyscy będą chwalić Pasiuta krtóry tak naprawdę guzik gra przez całe MŚ
 • emeryt: Pasiut do Minesoty
 • kłapek: Nie wszyscy
 • Luque: Pasiutek no wkońcu coś zagrałeś
 • Paskal79: Ale brama super, szkoda babola Jaśka bo były by nerwy!
 • Paskal79: Jak góral pozdro kłapek...👍
 • Oświęcimianin_23: Jazda z hamburgerami!
 • emeryt: Wronuś to jest Twój czas ...taraz albo utoniesz w thl
 • Frasier: Jak Kalaber wycofa bramkarza przy takim wyniku,to czapki z głów
 • Oświęcimianin_23: Emeryci THL nie ustępują gwiazdom NHL
 • Giovanni: Oświęcimianin piłeś nie pisz !!
 • Paskal79: Panowie to doświadczenie dla nas z tych mistrzostwach bezcenne,no może częściej teraz ktoś będzie chciał zagrać z nami sparing.....
 • Oświęcimianin_23: Lol, nie piłem
 • Paskal79: Na pewno wycofa jak będzie 1:3 to pewne
 • hanysTHU: Zowistny gorol z ciebie emeryt.
 • Arma: Ale że z kadry USA do Tychów, urok lovelasa działa piorunująco..
 • fruwaj: Kolusz i Wanacki stali jak wrośnięci w lód...
 • Paskal79: Wanacki błąd,to jest to trochę spóźnieni i bec,ale szacunek dla naszych....
 • Frasier: Na razie scenariusz jak ze Szwecją
 • botanick: Radek da wam namiary na super paznokcie..
 • hubal: 23 pos3any Tkaczuk po I tercji wspaniały widok
 • Simonn23: Ciekawe jakby tak dziś w kadrze grali załóżmy... Valtola, Ahopelto, Koponen, Trkulja itd.
 • Simonn23: Czysto hipotetycznie oczywiście
 • Oświęcimianin_23: Naturalizować skład Mistrza Polski i za rok gramy w o medale:)
 • Paskal79: No jak tak jak Nasi poziom podobny....
 • hanysTHU: Wysterylizować chyba;)
 • hanysTHU: Boję się powtórki z pierwszych trzech spotkań
 • Simonn23: No ale taki Valtola by mega się przydał na przewagi...
 • Paskal79: Przy bandach nie fauli na mistrzostwach.... prędzej zachaczanie
 • Frasier: Wszystko fajnie,ale za 17h będzie następny mecz. Polski cukier musi krzepić
 • hanysTHU: Doodbytniczo.
 • Luque: Mamy 500 zawodników w seniorach, Amerykańce 140 tyś., chyba jest pewna różnica...
 • Stoleczny1982: Brawo dzis kibice, na brak wsparcia dzis nikt nie moze narzekac
 • Stoleczny1982: No Luque - jestem jeden z nich z USA :) Tu by grac nawet amatorzy musza sie zaresjtrowac
 • fruwaj: nasi zagrali swój najlepszy mecz na tych MŚ ale w ofensywie dalej mizeria... żeby tak z Kazachstanem zagrali...
 • hanysTHU: Wstydu nie było ale ...
 • BOBEK: ale Pasiut z cały szacunkiem brak Słów
 • fruwaj: Bobek - dokładnie... jak już to Murray mimo tego błędu
 • kłapek: No kogoś poniosło
 • Paskal79: Dzięki panowie szacunek
 • BOBEK: zgadzam sie ftuwaj ja bym PasiUTA I wronke juz do Domu odesłał :)
 • Paskal79: Ligue 500!? To pojechałeś może 200 :-)
 • Paskal79: No malo odpoczynku , jutro Germania najważniejszy mwcz w poniedziałek chyba cza jechać....:-)
 • BOBEK: CHmielewski chyba był by lepszy od nich szkoda nie znam sie nie umie Kalaber sie rozliczy gra ogólnie Super
 • Luque: Nie wiem czy Aron by pomógł... pewnie jakby był w formie to tak
 • Luque: Pasiut myślę tak wyróżnienie na koniec kariery reprezentacyjnej, myślę że pora wprowadzać młodszych graczy
 • Luque: Szkoda, że nie ma Tyczyńskiego i że drugi Maciaś dostał dzisiaj wolne... kto ma łapać to doświadczenie z takim rywalem jak nie tacy gracze
 • fruwaj: Luq - obecnie w reprezentacji za dużo emerytów gra... Pasiut, Dronia, Wajda, Kolusz, Kruczek, Wanacki czy inni... w ich miejsce powinni występować młodsi którzy jeszcze by skorzystali na dośwadczeniu wyniesionym z takich spotkań...
 • BOBEK: japppierd.......a oni w studio ze Pasiut dobry mecz OMG
 • Luque: Fruwaju, ja już nawet bym nie wymagał żeby dużo było tych młodych ale wyciągnąć to co mamy na przyszłość po prostu...
 • BOBEK: ok juz spadam Dobranoc
 • Luque: Ale jak mam być szczery to Kruczek kawał chłopa i takich obrońców potrzeba, mają do niego respekt rywale pod bandami
 • Arma: Piękna porażka ze Szwecją, słaby mecz z Francją, piękna porażka z USA, słaby mecz z...?
 • Stoleczny1982: Pasuit prawnukom bedzie opowiadal swoj gol
 • Kudlaczenko: Co poniektórym tutaj zaraz dupska popękają z tego malkontenctwa.
 • Hokejowy1964: Wadzi wam Grzesiu ...Dziubek dziś mniej widoczny, Komora na trybunach. A wy pitolicie Pasiut to Pasiut tamto.... Czy to się komuś podoba czy nie na nasze warunki to super zawodnik a na tle Elity widać gdzie my jesteśmy.... Skupcie się na grze Polski a nie na Grzesiu..... będziecie zdrowsi i mniej goryczy.....
 • Hokejowy1964: bobek to zadupcaj ty do studia bo oni się przecież nie znają, ty się znasz lepiej ...
 • emeryt: popieram 64
 • emeryt: każdy mecz w elicie to hokejowe święto,nie czas na wytykanie błędów chłopako
 • Paskal79: Panowie to jest elita nie thl,gramy tak super jak na nasze możliwości, każdy z nich daję maxa, Ale to nie wystarcza na Elite... choć to doświadczenie , zaprocentuje szacunek dla chłopaków...
 • Paskal79: Takich zawodników z którymi nasi grają to widzieli jedynie w telewizji,a oni z nimi walczą nikt z naszych nie grał na takim poziomie
 • Paskal79: Ogólnie saczun dla każdego zawodnika
 • emeryt: oby ten sen trwał chociaż jeszcze przez rok
 • Hokejowy1964: Dokładnie tak,cieszmy się z tego jak chłopak grają i z wiarą do końca w naszych.
 • KubaKSU: Walczymy ,brakuje umiejętności niestety
 • emeryt: mało komu brakuje umiejetności w starciu z Usa czy Szwecjo
 • emeryt: moim zdaniem gramy dużo ponad stan posiadania,ponad lata swietlne hokeja w Polsce a średniej światowej
 • Luque: Panowie tutaj punkt to była by mega sensacja... umówmy się komisyjnie że brakuje Nam doświadczenia i takiego tempa gry
 • Stoleczny1982: Podobno skauci NHL zapisali nazwiska Pas, Macias, Zygmunt. Zobaczymy, morze na jakis camp ich zaprosza
 • hubal: Luqu doświadczenia tak
  tempa ?
  dają rady jak na ekipę z potencjałem około 200 seniorów
 • narut: Stoleczny1982
  - tak, nad Morze Bałtyckie.. może?
 • botanick: Piękna reakcja polskich kibiców po meczu, dziękujemy dziękujemy, ctsport..
 • uniaosw: Baba z targu powiada że to nie koniec zaskoczeń
 • rawa: Zacha otwiera wynik na 53 sekundy przed końcem pierwszej tercji. 1:0 dla Bostonu
 • rawa: Lundell wyrównuje w drugiej tercji1:1
 • rawa: Gustav Forsling na 1:33 przed końcem trzeciej strzela na 2:1 dla Panthers.
 • rawa: Ale to wcisnął Gustav
 • rawa: 10.8 sekund do końca
 • rawa: Jeeeest. Pantery w finale East Conference🐀
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2024 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe