Podsumowanie trofeów i nagród KHL 2011/2012
Zakończony już sezon przyniósł, podobnie jak sezon NHL za oceanem, przyznanie trofeów i nagród dla klubów, zawodników i osób związanych z ligą.
Trofea drużynowe:
Puchar Łokomotiwu (wcześniej pod nazwą Puchar Otwarcia): Saławat Jułajew Ufa
Puchar Kontynentalny (za uzyskanie największej ilości punktów w sezonie zasadniczym): Traktor Czelabińsk
Nagroda Wsiewołoda Bobrowa (dla najskuteczniejszej drużyny w sezonie): SKA Sankt Petersburg (254 goli w 69 meczach – 205 w sezonie regularnym plus 49 w fazie play-off).
Puchar Gagarina (triumfator KHL / mistrzostwo Rosji): Dinamo Moskwa
Nagrody indywidualne w miesiącach i etapach sezonu (kolejno bramkarz, obrońca, napastnik, debiutant):
Wrzesień 2011: Jakub Štěpánek (SKA) / Aleksandr Osipow (Amur) / Wadim Szypaczow (Siewierstal) / Andriej Siergiejew (CSKA)
Październik 2011: Michael Garnett (Traktor) / Witalij Szułakow (Amur) / Władimir Tarasienko (Sibir) / Nikita Toczicki (Witiaź)
Listopad 2011: Michael Garnett (Traktor) / Aleksandr Riazancew (Traktor) / Wadim Szypaczow (Siewerstal) / Siergiej Barbaszew (CSKA)
Grudzień 2011: Ari Ahonen (Magnitogorsk) / Jewgienij Miedwiediew (Ak Bars) / Aleksandr Radułow (Saławat) / Dmitrij Ługin (Amur)
Styczeń 2012: Teemu Lassila (Nowokuźnieck) / Kevin Dallman (Barys) / Jewgienij Kuzniecow (Traktor) / Stanisław Boczarow (Jugra)
Luty 2012: Aleksandr Jeriomienko (Dinamo M.) / Guntis Galviņš (Ryga) / Robert Nilsson (Torpedo) / Roman Tatalin (Witiaź)
Ćwierćfinały konferencji: Aleksandr Jeriomienko (Dinamo M.) / Andrew Hutchinson (Barys) / Michaił Warnakow (Torpedo) / Dmitrij Ługin (Amur)
Półfinały konferencji: Jakub Štěpánek (SKA) / Dominik Graňák (Dinamo Moskwa) / Roman Červenka (Awangard) / Denis Gołubiew (Ak Bars)
Marzec 2012: Michael Garnett (Traktor) / Ilja Gorochow (Dinamo M.) / Władimir Tarasienko (SKA) / –
Finały konferencji: Karri Rämö (Awangard) / Ilja Gorochow (Dinamo M.) / Danis Mozialiow (Dinamo M.) / –
Kwiecień 2012: Aleksandr Jeriomienko (Dinamo M.) / Martin Škoula (Awangard) / Michaił Anisin (Dinamo M.) / –
Puchar Gagarina: Aleksandr Jeriomienko (Dinamo M.) / Ilja Gorochow (Dinamo M.K) / Konstantin Gorowikow (Dinamo M.) / –
Nagrody indywidualne po zakończeniu sezonu:
Wyróżnienia indywidualne zostały przyznane podczas uroczystości zorganizowanej w dniu 23 maja 2011 roku. Wręczono wówczas 21 nagród (Nagrodę Wsiewołoda Bobrowa oraz nagrody indywidualne):
- Nagroda dla najskuteczniejszego strzelca sezonu: Amerykanin Brandon Bochenski (Barys Astana) – 27 goli w sezonie zasadniczym.
- Nagroda dla najlepiej punktującego zawodnika (punktacja kanadyjska): Aleksandr Radułow (Saławat Jułajew Ufa) – w sezonie regularnym uzyskał 63 punktów (25 goli i 38 asyst).
- Nagroda dla najlepiej punktującego obrońcy: Kanadyjczyk Kevin Dallman (Barys Astana) – uzyskał 54 punkty (18 goli i 36 asyst).
- Nagroda "Sekundy" (dla strzelca najszybszego i najpóźniejszego gola w meczu):
Marek Kvapil (Dinamo Moskwa) – strzelił bramkę w 9. sekundzie meczu Dinamo-Spartak 17.09.2011.
Danis Zaripow (Ak Bars Kazań) – w fazie play-off podczas trzeciej dogrywki meczu uzyskał gola w 108. minucie 54. sekundzie spotkania Ak Bars Kazań-Traktor Czelabińsk 22.03.2012.
- Nagroda Walentina Sycza (przyznawana prezesowi, który w sezonie kierował najlepiej klubem): Michaił Tiurkin (Dinamo Moskwa).
- Nagroda Andrieja Starowojtowa (Złoty Gwizdek) (dla najlepszego sędziego sezonu): Wiaczesław Bulianow z Moskwy.
- Najbardziej Wartościowy Gracz (MVP) Sezonu (dla zawodnika legitymującego się najlepszym współczynnikiem w klasyfikacji "+,–" po sezonie regularnym): Szwed Tony Mårtensson (SKA Sankt Petersburg) – uzyskał wynik +35 w 54 meczach.
- Człowiek z Żelaza (dla zawodnika, który rozegrał najwięcej spotkań mistrzowskich w ostatnich trzech sezonach): Aleksandr Pierieżogin (Awangard Omsk) – 208 rozegranych meczów.
- Najlepsza Trójka (dla najskuteczniejszego tercetu napastników w sezonie regularnym): Aleksiej Morozow, Danis Zaripow i Fin Niko Kapanen (Ak Bars Kazań) – razem zgromadzili 46 gole.
- Najlepszy Trener Sezonu: Łotysz Oļegs Znaroks (Dinamo Moskwa).
- Nagroda w Służbie Hokejowi (dla największego weterana hokejowego za jego cenny wkład w sukces drużyny): Andriej Subbotin (Awtomobilist Jekaterynburg), który jako pierwszy rozegrał 1000 spotkań w rozgrywkach hokejowych o Mistrzostwo Rosji.
- Nagroda dla najlepszego pierwszoroczniaka sezonu im. Aleksieja Czeriepanowa: Dmitrij Ługin (Amur Chabarowsk).
- Dżentelmen Na Lodzie (dla jednego obrońcy i jednego napastnika – honorująca graczy, którzy łączą sportową doskonałość z nieskazitelnym zachowaniem): łotewski obrońca Krišjānis Rēdlihs (Dinamo Ryga, 57 meczów, 7 goli, 16 asyst, +15 punktów i 14 minut kar) oraz szwedzki napastnik Tony Mårtensson (SKA Sankt Petersburg, 69 meczów, 24 gole, 41 asyst, +33 punkty i 12 minut kar).
- Najlepszy Bramkarz Sezonu (w wyniku głosowania trenerów): Aleksandr Jeriomienko (Dinamo Moskwa).
- Złoty Kij (w wyniku głosowania na Najbardziej Wartościowego Gracza): po raz trzeci z rzędu Aleksandr Radułow (Saławat Jułajew Ufa).
- Złoty Kask (przyznawany sześciu zawodnikom wybranym do Składu Gwiazd sezonu):
Aleksandr Jeriomienko (Dinamo Moskwa) – bramkarz,
Dmitrij Kalinin (SKA Sankt Petersburg) – obrońca,
Kevin Dallman (Barys Astana) – obrońca,
Aleksandr Radułow (Saławat Jułajew Ufa) – napastnik (po raz trzeci z rządu),
Roman Červenka (Awangard Oms) – napastnik,
Michaił Anisin (Dinamo Moskwa) – napastnik.
- Nagroda dla najlepszego komentatora TV sezonu: zespół redakcyjny stacji Hockey24 TV-Program
- Tytuł najlepszego kanału telewizyjnego: stacja radiowo-telewizyjna z Omska.
- Nagroda Dmitrija Ryżkowa (dla najlepszego komentatora hokejowego): Oleg Mozaliew (KHL-TV).
- Nagroda dla najlepszych lekarzy drużyn (po raz pierwszy, przyznawana przez Centrum Medyczne KHL zespołom lekarzy ze wszystkich trzech lig: KHL, WHL i MHL): rodzina Andrieja Zimina (przez 20 lat pełniącego funkcję lekarza w klubie Łokomotiw Jarosław), który zginął wraz z drużyną 7 września
Komentarze