Hokej.net Logo

Polski hokej zmierza ku upadkowi

Polski hokej zmierza ku upadkowi

Rozmowa z jednym z najlepszych w historii polskich hokeistów Walentym Ziętarą, o aktualnej sytuacji w polskim hokeju i jego perspektywach.


Jak Pan się zapatruje na to co obecnie dzieje się w polskim hokeju?

- Powiem szczerze, że dla mnie to nie jest już ani cyrk, ani kabaret tylko tragedia. Zmierzamy prostą drogą do upadku tej dyscypliny. Robi się wszystko na opak. Sam kilka dni temu zrezygnowałem z uczestnictwa w Radzie Trenerów PZHL. Nie chcę swoim nazwiskiem firmować czegoś co powstaje dosłownie na wariackich papierach. Mamy początek września, a tak naprawdę nikt nic nie wie. I to nie tylko mówię to o seniorach, ale żadna kategoria wiekowa nie ma opracowanego systemu rozgrywek.

Liga zawodowa w Polsce jest potrzebna?

- O jakiej lidze zawodowej my rozmawiamy. Przede wszystkim trzeba zdefiniować to pojęcie. Liga zawodowa to nie jest tylko kwestia opłat jakie kluby mają wnieść do związku. Liga zawodowa nie tylko powinna zająć się organizacją meczów, ale przede wszystkim dbać o sprawy marketingowe. To liga jest dla klubów, a nie kluby dla ligi. Kluby powinny mieć korzyści finansowe i promocyjne w związku z udziałem w rozgrywkach. Ich obowiązkiem jest tylko wpłata określonej sumy wpisowego. To liga ma obowiązek znaleźć sponsora, a zyski dzielić między kluby. To wszystko musi być przemyślane, zorganizowane i dopięte na ostatni guzik. U nas nie ma w chwili obecnej nawet namiastki ligi zawodowej. Dlatego lepiej sobie tym głowy nie zawracać.

Czyli na razie powinno zostać wszystko po staremu?

- Tak. Bo na dziś nie ma innego wariantu. Dotychczasowe reguły są jasne i przejrzyste dla wszystkich. Jest 8 drużyn. Wycofał się Sosnowiec w związku z tym w jego miejsce zgodnie z regulaminem wskakuje Podhale, jako drugi w kolejności najlepszy zespół z I ligi. Oczywiście wcale nie jestem za tym aby zamykać drogę innym polskim klubom. Jeżeli chce wejść Krynica lub Opole. Proszę bardzo. Zróbmy ligę open. Kto ma budżet, powiedzmy na poziomie dwóch milionów, gra w najwyższej lidze. Bez żadnych dodatkowych opłat za „dzikie karty". Po co robić komuś na złość? Zniszczono hokej w Gdańsku, Toruniu czy Janowie. Teraz pora na kolejne miasta, łącznie z Nowym Targiem, który tak wiele zrobił dla tej dyscypliny w Polsce? Chce zniszczyć się klub, który dziś daje do reprezentacji Polski w różnych kategoriach wiekowych 20 zawodników. Zamiast rozszerzać, rozbudowywać hokej, dla naszego wspólnego dobra, to teraz jeden działacz drugiemu rzuca kłody pod nogi. Wszystko robi się na wariata, byleby być przy władzy. Szwajcarzy aby dojść do tego poziomu na jakim są teraz, zaczęli to robić już 30 lat temu. Pomalutku, stopniowo z odpowiednim programem sportowym i organizacyjnym, zaczynając od młodzieży, pięli się w górę. My robimy wszystko na odwrót. Ktoś się uparł, by kłaść nacisk na pierwszą reprezentację. Tylko co dalej. Kto będzie w niej grał za 5-10 lat, jak teraz kadry młodzieżowe są zepchnięta na dalszy plan? Ktoś wymyślił aby w każdej drużynie mogło grać 8 obcokrajowców. Czyli lekko licząc, zabiera się około 60 miejsc polskim zawodnikom. Nie stać nas na to! Dobrze. Ściągajmy obcokrajowców, ale maksymalnie 3-4 i to z takim uwarunkowaniem, że mają być to gracze z najwyższych lig świata. Nigdy nie zrozumiem działaczy, którzy decydują się na zawodnika np. z II ligi słowackiej, zamiast wziąć np. reprezentanta Polski do lat 20. I jak to się kończy? Ano tak, że ten młody, obiecujący chłopak skończy z graniem. W Nowym Targu wreszcie zaczęto iść w tym kierunku. I dziś ta drużyna oparta na młodych wychowankach, toczy równorzędne boje z mocną kadrowo Unią, a nawet potrafi wygrać z Katowicami. Za dwa, trzy lata znów trzeba się będzie liczyć z Podhalem.

Prezes PZHL Piotr Hałasik cieszy się jeszcze Pana zaufaniem?

- Nie znam człowieka, więc trudno mi się wypowiadać na jego temat. Spotkaliśmy się raz. Niezrozumiałe są jednak dla mnie jego działania. Bo gdybym widział w nich konkretny program, sens i logikę to słowa bym nie powiedział. Ale tu nie ma niczego. W interesie nas wszystkich, którym dobro hokeja leży na sercu, powinien być rozwój tej dyscypliny, a ja mam wrażenie, że robi się wszystko aby ją zniszczyć.

Pomysł z zatrudnieniem na stanowisku selekcjonerów duetu Zacharkin – Bykow sprawdził się?

- Trenerów zawsze ocenia się przez pryzmat wyników. A oni ich jak na razie nie mają i raczej nie widzę perspektyw aby to się zmieniło. Obaj kosztują PZHL ponad milion złotych, co przy obecnym jego zadłużeniu może doprowadzić do tragedii. Kto to będzie później spłacał? Kluby? To będzie się ciągnęło latami. Druga sprawa młodzież. Ten temat totalnie zszedł na drugi plan. Tylko nieliczni wiedzą z jakimi problemami borykają się nasze kadry u-18 czy u-20. Przerażają mnie te głosy jakie dochodzą do mnie ze zgrupowań. Już nie mówię o kadrze u-16, którą nie wiadomo dlaczego rozwiązano. Tłumaczono, że decydujące okazały się względy finansowe. A tymczasem ktoś wymyślił powstanie Dream Teamu. Pomysł nie jest zły, ale musi być przede wszystkim opracowany dokładny plan funkcjonowania takiej drużyny. To musiała by być drużyna w całości stworzona przez grupę 25 najlepszych polskich zawodników, a nie tak jak to wygląda obecnie. Kolejne rzecz to taki zespół nie może się ograniczać tylko i wyłącznie do gry w lidze polskiej. Albo na stałe trzeba byłoby ją przenieś do mocnej zagranicznej ligi, albo grę w Polsce łączyć z minimum dwoma-trzema meczami w miesiącu w Rosji, Szwecji czy Kanadzie. Wtedy to miałoby sens. W obecnej formie powstanie Dream Temu tylko osłabia polskie kluby. Wyciąga z nich najlepszych zawodników, a tak naprawdę organizacyjnie jest na totalnym dnie. Obiecuje się nie wiadomo jakie pieniądze zawodnikom a na razie nie widać aby te obietnice zostały dotrzymane.

Od kilku miesięcy w klubie MMKS Podhale pełni Pan rolę szefa do spraw wyszkolenia. Jaki ma Pan pomysł na sprawowanie tej funkcji?

- Dużo zawdzięczam temu klubowi i w jakiś sposób chciałbym się mu odwdzięczyć. A, że zdrowie już nie pozwala mi na wojaże po świecie, to zdecydowałem się pomagać tutaj na miejscu. Marzy mi się odbudować te nasze nowotarskie tradycje hokejowe. Zarząd na czele z Panią prezes jest bardzo temu przychylny. To długofalowy plan, który wymaga nie tylko nakładów finansowych, ale i zaangażowania nie tylko mojego, ale wszystkich trenerów jacy pracują w klubie. Chcielibyśmy zacząć od tego aby powołać do życia szkołę nauki jazdy na łyżwach dla dzieci od 1 do 4 klasy z terenów Nowego Targu i okolic. Potem powiedzmy z tej grupy tysiąca czy dwóch tysięcy dzieci, wyselekcjonować już określoną grupę naborową. Dużo tu jednak zależy od podejścia zarówno władz miejskich jak i dyrektorów szkół czy też rodziców. Trzeba po prostu zrozumieć idee tego pomysłu. Nie zależy nam aby zmuszać dzieci do hokeja. Sprawa jest prosta. Jeżeli dziecko złapie tego przysłowiowego „bakcyla" to zostanie w klubie, jeżeli nie, to po prostu zrezygnuje. Nikt na tym nie traci, a wszyscy mogą zyskać.


Zobacz więcej >>>

Rozmawiał Maciej Zubek


Przeczytaj dodatkowo
Liczba komentarzy: 0

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Wypowiedz się!
Shoutbox
 • Paskal79: Coś na pewno się wzmocniony priorytet obrońca tak jak pisze bo w bo artykule a może będzie bonus 🤔😁
 • Jamer: Pascal79 Trzymamy kciuki za dobre wzmocnienia! Teraz weekend i dwa arcyważne spotkania...
 • Paskal79: No na pewno jak będzie obrońca to już jest dobrze bo w ataku mamy wybór a i jest może z dwóch młodych co mogą dać coś nieprzewidywalnego jak to młodzi więc jest dobrze
 • Paskal79: A co do meczy to b ważne i bardzo ciężkie
 • hokej_fan: Dwa głodne renifery widziane na dworcu PKP w Oświęcimiu. Pytały o drogę na Chemików. Pewne info
 • Paskal79: Hokej fan lepiej by były to pitbulle 😁
 • hokej_fan: Syber.yjski niedźwiedź był w drodze, ale Dr. Rudi go przechwycił
 • Paskal79: No.nie można nic pisać po polsku ani czesku bo rudi.przechwyci i przebiję ofertę choć nie tylko on tak może zrobić.... Bo już byli tacy ...😁
 • hokej_fan: Др. Руди, отпусти это
 • Unikatowy99: ***** ***
 • Luque: Unikatowy czyżbyś poczuł #NowyWał w swojej kieszeni? ;p
 • Unikatowy99: tak zabrać ludziom przedsiębiorczym dać nieudacznikom pisowskiej ciemnocie, która na nich głosuje
 • PEL52: Unikatowy99,nic dodac,nic ujac.Trafione w samo sedno
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Hasek jakie kopiowanie?? Przecież cała Polska wie, że jesteście cyganami, a Persja to wasza ojczyzna. Sam przygłupie się szarpiesz, a później masz pretensje.
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Cisniesz tu [****] po wszystkich, a później płaczesz.
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Weź swój dywan i leć spać.
 • gieksa76: Tyski dzbanie ale zaimponowałeś
 • hubal: dzbany i dywany jo niy moga Ciule :)
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Gieksa leć na bazar może sprzedasz swój perski
 • Hasek64: Hokej fan ty się lepiej martw o wyniki a nie mydl oczu perskimi dywanami, w tym roku już mistrza przy zielonym stoliku nie będzie 😂😂😂 nie pomoże ani covid ani Sidor. Pozostanie
 • Hasek64: Jedynie płacz I wymyślanie bajeczek o dywanach
 • hokej_fan: Jutro wszyscy na Chemików 4 zobaczyć łowne kocury!
 • Hasek64: Hokej_fan. Co to za kocury będą? :D
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Tato tato kiedy gieksa miała mistrza Polski?? Nie wiem, zapytaj dziadka 😆
 • hokej_fan: Wygłodniałe
 • emeryt: Fanie ten filmik 1 klasa:)
 • hokej_fan: Jutrzejsza obecność na Chemików 4 obowiązkowa
 • emeryt: https://www.youtube.com/watch?v=pU8DYKSfrZo
 • emeryt: majstersztyk:)
 • hokej_fan: eme dzisiaj czwartek, co tam babka z targu mówiła?
 • emeryt: babsko siedzi na Malediwach
 • Oświęcimianin_23: Chyba na Zanzi.
 • KubaKSU: Hokej fan cygany lubią brąz:D
 • Szefu1982: Hokej_fan bardzo chciałbym jutro być na Ch4 ale mam chrzest córeczki w niedzielę i mam na 19 obowiązkowe spotkanie z facetem w czarnej sukience
 • hokej_fan: To ja cię zwalniam z takiego spotkania
 • Szefu1982: Dzięki ale żona raczej by nie była zadowolona
 • hokej_fan: Są sprawy ważne i ważniejsze
 • Unikatowy99: Panowie
 • emeryt: 99 uczy kultury...
 • Unikatowy99: emeryt jak obstawiasz jutrzejszy wynik naszego meczu?
 • Hokejowy1964: KubaKSU cygana widzisz w lustrze
 • Luque: Dziś prawdziwych cyganów już nie ma.. ;p
 • Oświęcimianin_23: Luque, 11/10
 • KubaKSU: Hokejowy,patrzę i za uja pana Cię nie widzę :D
 • Hokejowy1964: KubaKSU i właśnie widzisz swoją cygańską gębę :)
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Emerycie też się uśmiałem.
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Hokejowy ale cała tą dyskusję zaczął upośledzony Hasek pisząc nie zaczepiany "JTKJ"
 • kuba17: Panowie, jak tak patrzę i widzę jakie tutaj głupoty wypisujecie, to naprawdę mi die wydaje, że macie po paręnaście latek :p
 • kuba17: Się*
 • Hokejowy1964: Hokej_fan tego nie wiem, nie śledzę non stop wpisów tutaj co nie zmienia postaci rzeczy od czasu do czasu ktoś tu nie wytrzymuje i pisze dziwne rzeczy.
 • Hokejowy1964: Luque masz rację...a i pustego dzbana coraz ciężej spotkać ;)
 • KubaKSU: Hokejowy , cały czas się tu napinasz ,to co się dziwisz ,ze każdy ma Cię za kogo ma :)
 • Hokejowy1964: KubaKSU nigdy nie zaczepiam nikogo jako pierwszy, reaguję wtedy kiedy ktoś wypisuje prymitywne rzeczy. A już to co o mnie sądzą tu piszący, w przewadze małe zawistne ludziki to mam w....głębokim poważaniu...Ile ty masz lat żeby takich argumentów używać ?
 • Hasek64: JTKJ lolololloloooo!!!
 • statys: Miłość własna niektórych nie zna granic, kosmos wypełnia.
 • Hasek64: JTKJ!!
 • KubaKSU: Nie dyskutuje juz z toba ..z samego początku zachowywałes się normalnie i można było polemizować w kulturalny sposób...natomiast teraz na każdym kroku razem z kolegą Haskiem szukacie zaczepki..Tyle z mojej strony..miłego oglądania dzisiejszego starcia,mi niestety praca nie pozwoli .Pozdro bez napinki:)
 • Cola: a Wy dalej z nimi gadacie?
 • Hokejowy1964: KubaKSU ha ha masz dar rozbawiania mnie :). Z grubsza biorąc, jaka jest różnica między Wami a nami pokazał 1/2 Finału PP w Bytomiu. Narobiliście nieprzeciętnego bydła i podobnie jest tutaj. Wielu z Was nie ma świadomości jak są prymitywni i to jest przykre ale to się nie zmieni. Jest dosłownie kilku sensownych i tyle. Co do dzisiejszego meczu- niech będą super emocje, żeby pasiaki nie zepsuły widowiska i niech wygra lepszy. Mimo różnic w postrzeganiu tematów hokejowych pozdrawiam :)
 • hubal: 39 kolejka data 16/01/2022 o co chodzi z tą datą ?
 • rober03: Ilość kibiców e Oświęcimiu delikatnie mówiąc nie powala
 • wpv: hubalu, chochlik mi się wkradł ;)
 • hubal: wpv daruję Ci :)
 • Simonn23: Za czasów Rihy to 3000 minimum by było
 • rober03: Mecz na szczycie a tu chyba 1000 chłopa nie będzie
 • Simonn23: Ludzie na kwarantannach siedzą :P
 • wiemswoje: Piątek mecz na szczycie a w Oświęcimiu pustki
 • Simonn23: Powaznie aż tak mało ludzi?
 • Cola: Dobrze, że Kapitan i Saunders grają, bo Katowice mają przygniatającą przewagę póki co.
 • emeryt: Unia trzepnie Kato jak gospodyni domowa stare dywany
 • Szefu1982: Ja niestety nie mogłem więc 3 osoby mniej ja syn i córka
 • rober03: Ludzi się nazbierało. A Unia jak narazie robi to co trenowała podczas problemów kadrowych . Cierpi broni ofiarnie i strzela gola oby tak dalej bo Kato naprawdę dobrze wyglądają
 • Simonn23: Będzie z 2000?
 • wpv: dzięki hubi ;)
 • Polaczek1: Jak to było?
  Lepsza setka fanatyków niż tysiac pikników
 • Polaczek1: Ale okolo 2 tys będzie
 • Simonn23: Jest piątek, dzień roboczy więc.. nie zawsze to wynika z braku checi
 • Simonn23: Oj już 1:2
 • statys: Tragedia, zalewali wirusa spirtem z Czelabińska?
 • Smoku2021: W Oświęcimiu bez zmian, trzoda na trybunach hahah
 • DallasStars: Aż tylu od was smoku przyjechało?
 • Polaczek1: To co dzis gra Glenn to jest kur...a kryminal
 • Hasek64: Smoku czego się dziwić po wieśniakach z kompleksami :D zwyczajne bydło
 • DallasStars: To katowice to takie wieśniaki?
 • rober03: A to co Jasiek vyciagnol dwa razy w dogrywce to stadiony świata
 • Hasek64: Brawo Bartek, brawo Jasiek,Kolusz też ładne spotkanie. Brawo GieKSa za walkę do końca :) Na koniec szacun tobie oświęcimsko trzodo chlewna za jak zwykle żałosny doping. Pozdrowienia z Katowic
 • Smoku2021: DallasStars, uspokój się i przyjemniej na klatę, że pośród normalnych kibiców Unii których szanuje i znam osobiście, macie najwyższy wskaźnik patoli na trybunach, sorry taka prawda, gościu który przez połowę transmisji krzyczy Murray Ty Ku..., . To przyszedł dopingować swoją drużynę czy wyzywać bramkarza z Katowic. Pozdro
 • gieksa76: BRAWO GIEKSA
 • LukaszOsw: Brawo Unia, fotel lidera utrzymany :)
 • Hasek64: LukaszOsw co się odwlecze to nie uciecze :D szkoda, że Pasiut nie mógł jeszcze zagrać
 • hubal: Sidor was wszystkich uciszy :)
  kiedyś ...
 • rober03: Zagrały dwie drużyny na bardzo zbliżonym poziomie o zwycięstwie w dogrywce zadecydowały dwie fenomenalne interwencje Jaśka . Gratulacje dla zwycięzców podziękowania dla naszych za z każdą tercja lepszą postawę w meczu. Będzie dobrze
 • jastrzebie: Ruskie mulą
 • Andre z Niemiec: Katowice to są mentalne wieśniaki.Rozum Kohuta
 • LukaszOsw: Hasek64 pożyjemy zobaczymy :D
 • Hasek64: Dziubiński bardzo groźny, bracia S szybkość i technika na plus. Mogło być różnie bo mecz bardzo wyrównany. 3 tercja trochę te 2 z 3 kar naciągane. Teddy jak zwykle prowokator. U nas brak Grzesia i słabo dzisiaj z Ericson. Cieszy aktywny Michalski coś z niego będzie w play off. No i całe szczęście Wronka i fraszko na swoim poziomie zagrali
 • Hasek64: Andre was? Ich nicht verstehen.
 • uniaosw: Znowu zabrakło Pani Ani
 • Unikatowy99: hubal: dzisiaj dowiedziałem się w środowisku hokejowym że Car daje nieźle popalić waszym gwiazdą na treningach. Czas pokaże czy to odpowiedni moment na tego typu przygotowanie w takim czasie. W takim układzie upatruje nasze szanse w niedzielnym meczu.
 • kuba17: Fajny mecz dzisiaj. Ciekawy, twardy. Mogło się rozstrzygnąć w jedną jak i drugą stronę. Cieszą 2 punkty ale niedosyt jest bo był potencjał by zgarnąć pełną pulę, ale jak napisałem mogło być rożnie. Dzięki z dobry mecz Unici. Pozdro, i życzenie moje, żeby na sb było więcej merytoryki niż śmiesznych dyskusji i wyzwisk ;) Ino GieKSa
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2022 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe