Hokej.net Logo

Przed MŚ Dywizji IB U20: Piotr Sarnik i Dominik Paś odpowiadali na pytania dziennikarzy

Przed MŚ Dywizji IB U20: Piotr Sarnik i Dominik Paś odpowiadali na pytania dziennikarzy

Dziś w Tychach odbyła się konferencja prasowa związana z rozpoczynającymi się w sobotę MŚ Juniorów Dywizji I Grupy B., na której obecni byli trener naszej kadry U20 Piotr Sarnik oraz Dominik Paś, lider reprezentacji Polski.

Szkoleniowiec polskiej kadry zdradził na czym będzie opierał się system gry Polaków w tyskich mistrzostwach. Pozwoli on na wykorzystanie wysokich umiejętności ofensywnych graczy znajdujących się w naszych szeregach.


Będziemy grać pressingiem. Mamy bardzo dobrych napastników – powiedział Sarnik - Większość z nich na co dzień gra w klubach ekstraklasowych, co moim zdaniem jest kluczem do skutecznej pracy w kadrze juniorskiej. Już na poziomie U20 oni muszą mieć styczność z hokejem w wydaniu seniorskim. Muszą regularnie rywalizować z dorosłymi rywalami. Dobrą pracę wykonują w tym zakresie w Jastrzębiu. Cracovia również wprowadza do drużyny wielu juniorów. Szybkość, tempo gry, reakcja to są podstawowe czynniki, których juniorzy nie doświadczą rywalizując między sobą, w takim stopniu, jak grając w seniorskich rozgrywkach.


Szkoleniowiec polskiej kadry ma świadomość, iż praca musi opierać się na prostych, ale skutecznych rozwiązaniach. Szans na ewentualny sukces, czyli awans na bezpośrednie zaplecze światowej elity nie upatruje w tym, że kadra w ostatnich latach zawsze była blisko tego celu. Jedynym co może zapewnić spełnienie marzenia jest ciężka praca na lodowisku.


Nie jestem przesądny. Wierzę w prosty, skuteczny hokej, w którym ważną rolę odgrywa nastawienie mentalne zawodników – podsumował krótko swoją filozofię Sarnik.

Silna psychika i właściwy poziom koncentracji to bardzo istotne elementy dzisiejszego hokeja. Ten aspekt jest jedną ze słabszych stron naszej reprezentacji, o czym przekonały dotychczasowe mecze, w których zdarzały się momenty przestojów, skutkujące błędami.


Temat utrzymania właściwej koncentracji przez pełne 60 minut jest najtrudniejszą sprawą do wypracowania, czy to przez trenera, czy też przez psychologa – wyjaśnił zgromadzonym Sarnik –Mówimy o sporcie drużynowym, w którym zaangażowanych jest 20 zawodników. Jeżeli 20-30% z nich zdekoncentruje się, a reszta będzie chciała to nadrobić, to często dochodzi do bałaganu taktycznego, który przynosi zupełnie odwrotne skutki od oczekiwanych. Wtedy najczęściej przegrywa się mecze. Można poprawiać wytrzymałość, siłę, moc, ale wytrenowanie koncentracji jest zdecydowanie najtrudniejsze. Rozmawiamy z naszymi kadrowiczami dużo na ten temat. Najważniejsze jest, żeby oni sami wiedzieli gdzie leży problem. Nie jestem zwolennikiem tego, żeby ostro, agresywnie ingerować w zachowania zawodnika. Bardziej zależy mi na tym, żeby sami zobaczyli jak wiele szkód może spowodować takie chwilowe rozluźnienie i ile nerwowości to wprowadza w grę zespołu.


Wśród powołanych na zgrupowanie dużą grupę stanowią gracze, dla których nie jest to ostatni rok występów w kadrze U20. To tendencja dotycząca praktycznie wszystkich drużyn, które już od soboty rozpoczną rywalizację w Tychach.


Nie dysponujemy aż tak szeroką grupą zawodników, żeby reprezentację móc w pełni oprzeć na najstarszym roczniku uprawnionym do gry w U20. To sprawia, że 40-50% kadry są to gracze młodsi – tłumaczył Sarnik –To nie jest tak, że tylko my posiłkujemy się zawodnikami, którzy jeszcze w kolejnych sezonach będą uprawnieni do gry w U20. Kadry Ukrainy i Japonii to jest prawdziwy mix roczników. Praktycznie każdy z naszych rywali ma zespół zbudowany w podobnych proporcjach do naszych. Może faktycznie dysponują większą grupą, z której mogą wybierać reprezentantów, ale w ich przypadku dobierają 17-latków, czy 18-latków, grających w mocnych ligach zagranicznych, po to by jeszcze zwiększyć siłę rażenia.


Sztab trenerski polskiej kadry wielokrotnie podkreślał, że przy wyborze poszczególnych reprezentantów decydować będą w dużej mierze czynniki charakterologiczne, a nie tylko poziom wyszkolenia.


Najlepiej byłoby, gdyby kadra składała się z zawodników, którzy stanowiliby połączenie największych umiejętności hokejowych i najbardziej gorących serc do gry – zauważył Sarnik –To jednak ideał, o który w życiu trudno. Czasami zdarza się, że ten gracz, który technicznie przewyższa pozostałych popełnia w kluczowych momentach proste błędy, albo gra na bardzo wysokim poziomie ryzyka. Na mistrzostwach świata nie ma miejsca na błędy i ryzyko, dlatego lepiej jest skorzystać z gracza, który wykona dobrze zadania defensywne. Pamiętajmy, że w hokeju wynik 1:0 też zapewnia komplet punktów. Pod warunkiem, że nie popełnia się błędów w obronie. W kadrze 20-osobowej wolałbym zamiast 15 snajperów, mieć ich 4-5, kosztem tego, żeby reszta wypełniała sumiennie założenia taktyczne.


Założeniem sztabu trenerskiego było dokonanie na wcześniejszym etapie solidnego przeglądu kadr, tak aby podczas obecnego zgrupowania, którego pierwsza część odbyła się w Jastrzębiu, nie zajmować się już typowym „oglądaniem” zawodników, ale pracą nad wyeliminowaniem błędów, systemami gry oraz selekcją. Cel udało się zrealizować niemal w 100%, bowiem jedynym, który wcześniej nie uczestniczył w poprzednich zgrupowaniach był Paweł Obłoński, grający na co dzień w szwedzkim Borlänge HF.


Cieszymy się, że Paweł dotarł na zgrupowanie w miarę wcześnie, co dało nam odpowiednio dużo czasu, żeby poobserwować go - powiedział trener polskiej kadry narodowej juniorów - Rozegrał w tym czasie dwa mecze i już mniej więcej wiemy, czego możemy się po nim spodziewać. Zawodnicy, z którymi pracowaliśmy wcześniej w bieżącym sezonie rotowali się, co oznacza, że niektórzy zagrali trzy spotkania, inni cztery. Paweł wystąpił dwa razy, ale myślę, że zebraliśmy wystarczająco duży materiał, żeby ocenić jego przydatność dla zespołu.


Za lidera polskiej kadry juniorskiej uważany jest powszechnie Dominik Paś z JKH GKS Jastrzębie. 19-latek już dwukrotnie grał na MŚ do lat 18 i tyle samo razy reprezentował nasz kraj w rywalizacji do lat 20. Ponadto od dwóch sezonów pozostaje w szerokim kręgu kadry seniorów, w której ma już na koncie 4 występy.


Jeden zawodnik nie jest w stanie załatwić sprawy – powiedział utalentowany napastnik –Hokej to sport zespołowy, dlatego to cała drużyna wygrywa, albo przegrywa i odpowiada za wynik. Każdy ma swoje zadania, które musi wypełnić, żeby na końcu był sukces. To są poszczególne elementy składające się w jedną całość.


Paś, tak jak i pozostali zawodnicy polskiej kadry jest podekscytowany zbliżającym się wydarzeniem i nie kryje, że ma ono wyjątkowy charakter.


Takie mistrzostwa to jest rodzaj pewnego święta hokejowego – podsumował jastrzębianin –To zupełnie inne mecze niż te grane w lidze. Tu nie ma czasu na eksperymenty. Po prostu trzeba wyjść na taflę i zaprezentować to co się ma najlepszego.


Przeczytaj dodatkowo
Liczba komentarzy: 0

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Wypowiedz się!
Shoutbox
 • Oświęcimianin_23: Gdzie są Szable?
 • Zaba: Cola... a Stasienko i Rogov póki co są wzmocnieniem?
 • rober03: Cracovii wpada wszystko. Jak mówiłem Clark nie pomaga. A to że nie robi mega błędów to trochę mało. Na trzy piątki to my daleko nie zajedziemy
 • Oświęcimianin_23: Ileż można było grać 3 piątkami. Była niewyobrażalna seria, ale teraz niestety tak nie będzie.
 • rober03: W sumie jak miał być dołek to lepiej teraz niż podczas play off
 • ker100: to co dzis Gieksa odbija lidera??, a tak nawiasem PO jakie pary obstawiacie
 • Polaczek1: Hasek gdzie Ty byłeś tyle czasu jak Ty taki znawca GieKSy No i Unii ? :) Czekałes na nowy wymiar strony? :D
 • Oświęcimianin_23: Kato się wzmacnia, Profesor daje kasę na zawodników, których Rudolf będzie miał zaraz koło 30 więc z czym do ludzi.
 • Tellqvist>: Co znaczy pewny łapacz pokazuje Craxa. Mimo ze Sanders szans raczej nie mial.
 • Simonn23: Stasienko kij ze złości rozwalił?
 • Zaba: Niestety też to podkreślam co Cola... W składzie Unii nie ma jakichś sprinterów. Nie ma chłopaka, który potrafiłby na dwóch trzech metrach zgubić przeciwnika... Co więcej, to nas potrafią tak zostawić... Nie ma co płakać... Trzeba zacisnąć zęby i przetrwać. Ten kryzys przydarzył się nam w najlepszym momencie... Wierze w ten zespół.
 • Tellqvist>: Przy tej ławce na PO zapomnijmy o jakims sukcesie. Juz chociaz niech uzupełnia sklad byle na 4 ataki grac.
 • Oświęcimianin_23: Jak już pisałem wyżej, nie wiem czy to taki duży problem wziąć jedną piątkę Szabli i niech grają póki jest 0-0 albo wysoka porażka.
 • Cola: Pytanie czy ze złości na siebie czy na kolegę z drużyny? @Żaba Stasienko to niestety w butach z drewna, a Rogowa ciężko ocenić. Trzeba przyznać, że trafił w najgorszym momencie.
 • Milford45: Tym bardziej że w szablach jest kilku wielce obiecujących grajków
 • LukaszOsw: Dołek tak jak się pojawił to odejdzie, nie jesteśmy nieśmiertelni i to co ktoś wyżej napisał: paradoksalnie seria zwycięztw może nas trochę uśpiła a covid zrobił swoje
 • Zaba: Cola, zobacz co widzi na lodzie Orłov, a co Rogov... Podoba mi się Twoj optymizm, ale... Obym sie mylił, ale jednak oni sa nieporównywalni i różnica pomiędzy nimi spora
 • Cola: Też jestem zdania jak O23, że Juniorami bym pograł te 3 mecze, a reszta niech trenuje. Ten zespół jest dobry i szkoda by stracił pewność siebie z pozasportowych przyczyn. Jak ja widzę, że nawet tak ambitny zawodnik jak Dziubek gra piach, to coś jest na rzeczy
 • Cola: Tak, prawda. Orlov dobry transfer.
 • Milford45: Frustracja rodzi błędy
 • Zaba: Oświęcimianin... Coolen jest typem trenera, który ma swój żelazny skład... Ciężko u takiego trenera mają młodzi. On ich kompletnie nie obdarzył zaufaniem... Niestety... On woli grac w 12 osób niż wpuścić młodego... Pokazał to m.in w meczu z Katowicami, gdzie Paszka wpuścił do ataku, a Kusak siedział... Zresztą Kot u niego nie dostał żadnej szansy
 • Zaba: Cola jak nie ma siły, to choćby nie wiadomo jak głowa chciała to nogi nie poniosą... Czas, czas i jeszcze raz czas...
 • Tellqvist>: Zaba i to jest bład bo widać ze nie ma pary do jeszcze ich dorzyna na 3 piatki. Spokojnie mlodzi by mogli grac w 4 formacji
  Chyba ze nie ma kim.
 • Milford45: Nie mogą sami młodzi w jednej piątce grać, ale po jednym wrzucić na zastępstwo do każdej
 • Zaba: Milford45... Czy w Szablach sa obiecujący zawodnicy? Pomiędzy MHL i PHL jest przepaść... Ci obiecujący zawodnicy w zeszłym roku nie mieścili się w Sanoku... Natomiast z drugiej strony takim chlopakom powinno się dać szanse na ogranie i pozwolić na słbą grę w PLH, ale ich ogrywać... Świetnym przykładem jest Paszek, który na początku sezonu prezentował się tak sobie, a teraz (ok przed kryzysem) gran więcej niż poprawnie. Wg mnie największy postęp w Unii
 • Zaba: Młodych można spokojnie ogrywać przy zamkniętym wyniku... Przy meczu na styku, to niestety będzie zawsze ryzyko
 • Milford45: Yerasovjak najbardziej może włączać się do gry, drugi Prusak, jest jeszcze Kot i Kusak
 • Tellqvist>: Oczywiście ze powinni ich ogrywac. Do konca stycznia moze jeszcze kto dojdzie bo slabo bedzie,
 • Zaba: Co to znaczy słabo będzie... Jest 6 zespołów, z których min. 5 liczy na mistrza i dla każdego z tej piątki brak wejścia do finału będzie porażką... Ktoś musi przegrać...
 • Tellqvist>: Skoro brakuje DC i Noworyty a my nie mozemy wystawić 4 piatek to w PO przy kilku kontuzjach jestesmy w d...tym bardziej ze mlodymi grac nie chce
 • Zaba: Patrząc na skład Unii w porównaniu do innych to nie stawiałbym nas na podium. Liczę na to, ze ten obecny kryzys, podobnie jak ten wrześniowy pozytywnie wpłynie na zespół i po raz kolejny team spirit sprawi, że będą grać lepiej niż od nich powinno sie oczekiwać... Poprawię co poniektórych, którzy liczyli tu obcokrajowców w Cracovii... Tam jest ich 20, a nie 19... :) Zobaczcie na skład Katowic, trenerów w Tychach i Jastrzębiu...
 • Zaba: Tu o 4 naprawdę trzeba będzie mocno powalczyć, a co dopiero o finał czy mistrza...
 • Tellqvist>: Masz np. Wielkiewicza,Tomasika Strzyzowskiego zawsze to jakies uzupelnienie.Bo jak juz nikogo nie ma na rynku to niech cos rozkminaja
 • Simonn23: oby z Jastrzębiem karta się odwrociła
 • Tellqvist>: Forma pewnie wróći chłoapaki zaczna grac swoje oby tak sie stało. i 5,6 ekip ma szanse na zloto
 • Simonn23: kur wa... 5 do jaja
 • Tellqvist>: Ismagilov 4 kolejny gol gdzie wyprzedza naszych o pare metrow
 • Tellqvist>: A my katujemy sie na 3 formacje masakra jakas.
 • swojak: No nie da się na to patrzeć :(
 • Zaba: Jestem przeciwny uzupełnianiu składu z zawodniku jak wyżej podałeś... Albo naprawdę ściągamy kogoś, kto zrobi różnicę, albo ogrywajmy naszych chłopaków...
 • Simonn23: jedno podanie omijające cała obrone, Shirley sam na sam...
 • Tellqvist>: Zaba lesze rozwiązanie ale ponoć nie ma nikogo na rynku. A Coolen mlodym nie daje grac wiec widzisz inna opcje. Tez nie jestem za sprowadzaniem uzupelnien
 • Simonn23: no w koncu
 • Luque: Tak patrzę na wyniki a tu Unia znowu po plecach.. chyba po meczu wypłyną krytykanci ;)
 • jastrzebie: Simonn23 z Jastrzębiem jeszcze nie :)
 • Tellqvist>: Oby sie chłopiny odbudowali. Bo paka jest. Ale zarzynac ich za wszelko cene bezsensu to nie CLJ gdzie sie gra w 14
 • rober03: Narazie wypływają znawcy z Katowic i Tychów 😁👍
 • Tellqvist>: 2 Oriehin ładnie to wsadził
 • swojak: Cieć od transmisji nie wie gdzie wpadło?
 • Luque: Cracovia już chyba trochę odpuściła, bo w krótkim czasie dostali dwie bramki
 • Tellqvist>: walczo do konca brawo!
 • Simonn23: kuzwa nie dalo sie tak od 1 tercji xd
 • Luque: Chyba świadomość tego co przeczytają w komentarzach pod relacją z meczu ich zmobilizowała xD
 • covid19: Cracovia ma chyba problem z 3 tercją, wygrywali z Toruniem 5-0, a w 3 tercji dostali 4 bramy,teraz podobnie
 • Luque: Jak się prowadzi 5-0 to przychodzi rozluźnienie i jak rywal gryzie lód to może potem tak być że się traci ale też odrobić 5 bramek to sztuka
 • LukaszOsw: Będzie dobrze. Czasu i jeszcze raz trochę czasu.
 • covid19: ale to wciąż problem, tak profesjonaliści nie powinni grać
 • covid19: gra się do końca, a jak się odpuszcza, to znaczy że mają jakiś problem
 • Simonn23: niech ta koncówka będzie promykiem nadziei. dobrej nocy.
 • covid19: mi tam ich nie żal
 • rober03: Gratulacje dla Cracovii. Unia dzięki za walkę
 • Luque: Covid19 No nasza liga póki co jeszcze nie stoi na aż takim poziomie i grajki czasem tutaj przychodzą się poślizgać i zarobić
 • Hokejowy1964: rober03 z pewnością nie tak wielu w porównaniu ze "znafcami" pewnego klubu , którzy udzielają się pod postami innych drużyn...
 • covid19: drużyna która chce zdobyć mistrza musi być na tyle profi
 • Hasek64: GKS KATOWICE!!!
  Lidera mamy, szybko nie oddamy!
 • LukaszOsw: Hasek, no np za 3 dni ;)
 • hubal: w piątek gramy z liderem i też damy rady , Jezior obiecał :)
 • Hokejowy1964: Hasek mecz jeszcze trwa....nie bądź taki wyrywany. Męki dziś straszne.
 • Hokejowy1964: Wyrywny
 • LukaszOsw: Do końca rundy jeszcze pewnie przetasowań będzie sporo. Na tym polega piękno hokeja i równa liga
 • rober03: Hokejowy od początku naszego meczu z Cracovią uaktywnili się znawcy tematu z wiadomych klubów. Znaczy co równacie poiomem w dół? Nie to wasz normalny poziom widzicie wady kibiców innych drużyn a siebie wybielacie. Dziecinada
 • Hokejowy1964: rober03 po gościnnych Występach Waszej hordy w Bytomiu nikt nie jest w stanie dWas się równać.
 • Luque: Naciś Sosno Naciś ;) 2-3
 • rober03: Jasne . Za to Tyscy kibice ve ostatnim meczu z nami pełny Wersal. Zero obiektywizmu żałośni jesteście. Nie bronię naszych ale nie taką horde by u was skompletował
 • Hokejowy1964: Takiej nienawiści i szowinizmu jaki jest u Was nie ma na żadnym innym polskim lodowisku.Czy Ci się to podoba czy nie tak to wygląda.
 • rober03: Mamy oszołomów zgadza się. U was jest ich mniej na lodo bo z racji wielkość miasta mieli wybór i poszli w stronę piłki a tych [****]i nic nie przebije
 • Tellqvist>: 64 zmień już płytę żenujące się to robi.
 • rober03: Telu niektórzy nie odpuszczą
 • Tellqvist>: Płaczesz jak mały kaziu jedno i to samo naprawde jestem tu długo ale takiego g.n.o.j.u tu nie było dawno.
 • Hokejowy1964: Tel nie czytaj ,nie musisz. Gnój tu jest od lat robiony przez oświęcimskich a jak się inni kibice pojawili to Tobie hipokryto to przeszkadza. Dejże chłopie spokój z tym wywodami...
 • Hokejowy1964: rober03 masz rację , kibole z piłki jak najdalej od hokeja powinni być niezależnie z jakich klubów. Wolę mniej kibiców ale hokejowych niż tłum z piłki. Nie ten mental.
 • Hasek64: GKS katowice
 • rober03: Hokejowy nie raz na mnie pluto i wyzywano na lodo w Katowicach jeszcze za czasów Hortexu nie ma idealnych kibiców i skończmy się licytować. A jak jeszcze raz napiszesz o Bytomiu to uznam że ta dyskusja naprawdę nie ma sensu
 • Unikatowy99: Hasek64 gratulacje nie martwi Cię styl w jaki GKS wygrał dzisiejszy mecz?
 • born-for-unia: Cracovia w 10 minut pokazała, że nie mamy szans. Plus za walkę do samego końca. Musiał się trochę Rudolf zdziwić
 • Hasek64: Mecze z zagłębiem zawsze są trudne. Styl nie zbyt piękny, ale liczą się punkty. W dodatku dalej bez Pasiuta i tego nowego z trudnym nazwiskiem :D obcokrajowcy słabiej niż zwykle, niepotrzebne kary murraya, ale liczę że to odpoczynek przed ciężkim piątkiem
 • Unikatowy99: Coś czuje że Ruchaczek znowu wszystkich wyrucha.
 • hubal: chleb po dychę to jest ruchanie
 • Unikatowy99: hubal dali Ciemnocie kasę ciemnota ich wybrała więc mamy teraz wszyscy.
 • Unikatowy99: Podobno na rynku gastronomicznym jest już taka padaka że browary wycofały się z kegów 50 L
  i są dostępne tylko 30L
 • PEL52: hubal,nie przesadzaj chleb za dyche! przciez chleb kosztuje 9,99
 • redgar: chyba spadamy na 3 miejsce coś czuje
 • PEL52: redgar,chyba masz Covida i niemasz wechu,na jakie 3 miejsce
 • PEL52: W piatek spinany poslady i 2 punkty ninimum,wiara czyni cuda
 • Hasek64: Drogie macie te piekarnie :D polecam samemu piec jak takie ceny :D mam dobry przepis na orkiszowy i gryczany z ziarnami jak co mogę podesłać przepis :D
 • redgar: Pel52 ile można po covidzie sie podnosić?
 • Karatajev: Chłopaki są w dołku fizycznym.. I to sporym.. Ale jak powiedział kapitan.. Najlepsza Unię w tym sezonie, to dopiero zobaczymy.. :)
 • Karatajev: W covida można wierzyć lub nie.. Ale Themar po chorobie miał 40% mniejsza wydolność organizmu, niż przed covidem.. Kilka tygodni musiało minąć, zanim wrócił do formy..
 • Hasek64: Karatajev już w zeszłym roku to słyszeliśmy :D szerbatow miał sam zdobyć mistrzostwo i takie tam :D co wyszło widzieliśmy
 • Karatajev: Ja pamiętam też jak niejaki Jaszyn u was zagrał.. Piekny mecz z Unią w play off.. Rzucanie mu szalika z trybun.. Ech była gwiazda.. Wyszło na to że jednego meczu.. :)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2022 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe