Hokej.net Logo

SUPER MARIO specjalnie dla Hokej.Net

Dzisiaj w południe udało nam się porozmawiać z Mariuszem Czerkawskim w jego rodzinnym mieście Tychy. Nasza gwiazda hokejowa poświęciła redakcji hokej.net 40 minut. Mario odpoczywa w rodzinnych stronach, grając w tenisa ziemnego oraz prowadząc własne interesy.

Redakcja: Kilka dni temu został Pan doradcą prezesa PZHL. Na czym ma polegać Pana funkcja?
Czerkawski: Wpadliśmy na ten pomysł dwa dni po tym jak Pat Lafontaine został doradcą prezesa New York Islanders tzw. Senior Advice. Podczas rozmów w PZHL na temat kandydatury Krzysztofa Oliwy na menedżera reprezentacji Polski, Pan Prezes Zenon Hajduga zaproponował mi funkcję swojego doradcy. Jednak każdy wie, że doradca nie decyduje ani nie głosuje i dlatego decyzje dalej zależą od Pana Hajdugi. Otrzymując stanowisko doradcy, chodziło mi przede wszystkim o to, aby przyjrzeć się strukturze PZHL, szkołom mistrzostwa sportowego, ich organizacji oraz temu jak negocjuje się umowy z telewizją. W sumie nie było mnie w kraju ponad 15 lat i żeby wejść w przyszłości mocniej do struktury Związku, muszę go lepiej poznać.

Redakcja: Panie Mariuszu, Krzysztof Oliwa był w konflikcie z władzami PZHL, a teraz zaczął współpracować z panem Prezesem Hajdugą w roli menedżera reprezentacji. Jak Pan ten fakt zinterpretuje?
Czerkawski: Oczywiście były ostre słowa z obu stron. Ale generalnie chodzi o znalezienie wspólnego języka. Krzysiek sam też nie może zrobić przewrotu. Wisły nie zawróci się jednego dnia, a Rzymu nie zbudowano przez jedną noc. My musimy mieć dużo ludzi, którzy będą odpowiedzialnie pracować na rzecz Związku. Nie ma takiej możliwości, że Czerkawski czy Oliwa będą każdego dnia w biurze PZHL. My w dwóch sami nie poprowadzimy Związku. Zrobi to rzesza oddanych sprawie współpracowników. Oczywiście stanowisko menedżera w klubie NHL jest bardziej eksponowane. Może on np. zwalniać trenerów, przeprowadzać transfery zawodników, negocjować umowy z firmami produkującymi sprzęt sportowy czy zamawiać loty czarterowe. Od takiego człowieka zależą główne decyzje podejmowane przez klub. Natomiast Krzysiu Oliwa nie będzie miał takich kompetencji.

Redakcja: Co trzeba zrobić z polskim hokejem, aby go uzdrowić?
Czerkawski: Trzeba zacząć od promocji tej dyscypliny sportu, poprawienia jego wizerunku na tle innych dyscyplin, zainteresowania sponsorów poprzez relacje telewizyjne z meczów hokejowych, uatrakcyjnienie rozgrywek ligowych. Absurdem jest powiększenie ligi, gdy nie ma zawodników na wysokim poziomie. Po drugie Krzysiek uczestniczył w posiedzeniu Zarządu PZHL, gdzie większość była przeciwko powiększaniu ligi. Nagle na głosowaniu ludzie ci zmienili decyzje. Jest to dziwne postępowanie.

Redakcja: Jakie są Pana dalsze plany sportowe?
Czerkawski: Moje plany sportowe opierają się o przyszły sezon. Na pewno będę grał czy to w lidze NHL, czy w Europie. Wchodzą w grę Szwecja i Szwajcaria. W ciągu czterech tygodni podejmę decyzje, gdzie zakotwiczę na następny sezon. Z jednej strony chciałbym zagrać jeszcze rok w Szwajcarii, a później zając się hokejem w Polsce, a z drugiej trochę boję się dnia, w którym wstanę z łóżka i okaże się, że nie gram już profesjonalnie w hokeja.

Redakcja: W ostatnim wywiadzie udzielonym naszej redakcji podczas pobytu w Tychach, powiedział Pan, że Prezes Hajduga nie jest przyspawany do stołka. Czy podtrzymuje Pan tę tezę?
Czerkawski: Oczywiście, podtrzymuję tę tezę wcale nie w złośliwym znaczeniu. Prezes Hajduga chce oddać swoją posadę w godne ręce i sam też szuka kandydata.

Redakcja: Jak chciałby Pan pomóc młodemu pokoleniu polskich hokeistów?
Czerkawski: Trzeba oczywiście postawić na młodzież. Musimy się zastanowić nad SMS-ami. Może lepszy by był rozwój młodzieżowego hokeja w ośrodkach hokejowych. Ministerstwo Sportu powinno dotować klasy sportowe w tych właśnie ośrodkach. I tym powinien zająć się Pan Henryk Gruth, który zna się na hokeju młodzieżowym bardzo dobrze.

Redakcja: Czego zabrakło reprezentacji Polski na mistrzostwach Division 1 , aby awansować do grupy A?
Czerkawski: Jak zwykle w takich sytuacjach decydowały detale. Graliśmy jak równy z równym z Austriakami, którzy przez osiem lat występowali w grupie A. Ich podejście i zaangażowanie było duże. Nam brakuje jako reprezentacji częstszego kontaktu z najlepszymi reprezentacjami świata.

Redakcja: Jak Pan ocenia incydent bramkarza reprezentacji polskiej Rafała Radziszewskiego, podczas ceremonii zamknięcia mistrzostw?
Czerkawski: Było to beznadziejne zachowanie zawodnika Cracovii, niegodne reprezentanta Polski. Wyszedł niestety przed szereg i było za późno na interwencje. Robił Austriakom pokłony, niektórych chciał wręcz unieszkodliwić.
Redakcja: Kara dla reprezentanta Polski była dość niska. Dlaczego?
Czerkawski: Kara powinna być bardziej surowa, ale odpowiednie gremium PZHL tak zadecydowało. Mam nadzieję, że to ostatni taki incydent. Kolejny zawodnik zachowujący się w taki sposób, będzie surowo karany długą dyskwalifikacją i pokaźną karą finansową.

Redakcja: Czy władze PZHL nie powinny już teraz skorzystać z doświadczeń Pana Henryka Grutha?
Czerkawski: Jestem przekonany ,że muszą skorzystać. Nie do końca wiem, czy już nie było rozmów Prezesa Hajdugi z Panem Henrykiem. Henryk Gruth o hokeju wie bardzo dużo i mógłby przekazać tę wiedzę nowemu pokoleniu trenerów w Polsce.

Redakcja: Jak się układa Pana współpraca z trenerem Rohackiem?
Czerkawski: Generalnie nie mam żadnych problemów z trenerem Rohackiem. Trener musi zdać sobie sprawę, że Polacy nie są tak dobrze wyszkoleni jak Czesi. Wprowadzić większą dyscyplinę taktyczną, pracować więcej nad grą obronną. Mam nadzieję, że będzie dalej dbał o wizerunek naszej reprezentacji.

Redakcja: Wróćmy na chwilę do Pana bogatej kariery. Czy miał Pan wątpliwości w okresie gdy Djurgarden oddał Pana to Hammarby, że zrobi Pan tak zawrotną karierę w NHL-u?
Czerkawski: Miałem duże wątpliwości. Nie wiedziałem, jak będzie w Hammarby, ale udało mi się zdobyć 93 punkty i to jest do dzisiaj rekord Division 1. Wtedy się nie poddałem. To mnie wzmocniło. To był ciężki okres mojego życia. Codziennie pięć godzin uczęszczałem do szkoły, gdzie uczyłem się szwedzkiego, później był trening, a wieczorem telewizor ze szwedzką jedynką i dwójką oraz Eurosportem i MTV. Nie było żadnego czasu na życie towarzyskie. Powiedziałem sobie w duchu, że dam radę. Zawziąłem się i w następnym roku wróciłem do Djurgarden.

Redakcja: Jaka jest Pana opinia o hokeiście młodego pokolenia pochodzącym z Tychów - Pawle Żurku?
Czerkawski: Jestem właśnie po rozmowach z Krzyśkiem Oliwą, który będzie mu pomagał w znalezieniu klubu w Kanadzie. Szkoda, że nie został poddany draftowi, tak jak sobie zakładał.

Redakcja: Jak Pan spędza w tym roku wakacje?
Czerkawski: W maju i czerwcu miałem już wolne. Byliśmy z Emilką na Florydzie. W lipcu przebywam na Polsce najczęściej w Tychach, ale także w Zakopanem, Poznaniu i Warszawie oraz na Mazurach. W sierpniu przygotowuję się na lodzie do sezonu.

DZIĘKUJĘ BARDZO
Również Dziękuję.Przeczytaj dodatkowo
Liczba komentarzy: 0

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Wypowiedz się o hokeju!
Shoutbox
 • uniaosw: Sto lat trenerze
 • hokej_fan: Zupancić, Sto Lat i wszyscy życzymy Mistrzostwa Polski z Unią
 • hokej_fan: Wszyscy planować wolne popołudnie w niedzielę i atakować Chemików 4 , idziemy się zrewanżować Gieksie
 • Unikatowy99: Musimy się zrewanżować mamy już w meczach o stawkę, punkty z Katowicami 7 porażek pod rząd więc najwyższy czas
 • jastrzebie: Begin kuleczka
 • Luque: Rav zawsze lubił rosołki z dobrego kurczaczka... jak się okazuje karmionego paszami z dodatkami olejów technicznych, smacznego...
 • omgKsu: Kto ma viaplay od 20:15

  Sc Bern - Nashville Predators , otoczka meczu niesamowita ;)
 • Hokejowy1964: Dziś kolejny nasz mecz w CHL , będzie bardzo ciężko z nimi wygrać, na papierze mają lepszy skład, wyższy budżet ale Lions też mają i sensacja stała się faktem :). Super emocje przed nami !
 • rober03: Powodzenia w pucharach 👍
 • redgar: może mi ktoś powiedzieć gdzie jest nasza tabela ligowa? i po co mi punktacja kanadyjska ligi mistrzów zamiast mieć naszą? wchodze sobie na hokej net popatrzeć a tu strona przewrócona do góry nogami
 • redgar: dobra, znalazłem, ale żeby tego na głównej nie było to ja nie wiem
 • PEL52: Hokejowy,nie pier...ol glupot ja juz postawilem na GKS wiec macie wygrac
 • PEL52: Trzyniec na papierze tez wyglada lepiej a przegral z Belfastem
 • wpv: @redgar, jest ustawiona liga mistrzów na dzisiaj, ze względu, że polskie drużyny w niej dzisiaj występują
 • omgKsu: Paski mogą dostać bencki jak Szwedzi zagrają na maxa , ale za to Gksu Katowice niestawiałbym na straconej pozycji.
 • Luque: Liczę, że Katowice zrobią ku ku ekipie od Pana Kartkówki ;)
 • hubal: sam Kapi pie3dolnie że 3 tory
 • hubal: a Grześ że 4y
 • Polaczek1: Jest gdzieś w internetach mecz ?
 • Simonn23: jest i Kevin treneiro ;D
 • rdietrich: http://onhockey.tv/
 • Arkos_Snk: pokazują na Polsacie Sport News
 • jastrzebie: Nasi sędziowie są gościnni w CHL.
 • Prawdziwy Kibic Unii: VRC na rezerwie JS nie gra ale u nas nie zostali …
 • hanysTHU: Przewagi aż oczy bolą.
 • hubal: Giełda dostaje od Madziarów? toż to koniec świata
 • hubal: Gieksa "
 • wiemswoje: Jeżka granie to co najwyżej się nadaje na naszą PHL do tych lepszych mu sporo brakuje. Aż oczy bolą jak chłopa potrafi odpuścić
 • hanysTHU: Żujo i żujo i przeżuć nie mogo...
 • wiemswoje: 15 min grania drugiej tercji Cracovia bez celnego strzału..
 • hokej_fan: Ale ze gumożujca zjechał żelka
 • statys: Czarna rozpacz... jest tyle dobrych klubów w Europie, polskie nie muszą grać w CHL, nie ten budżet, nie ci zawodnicy, niestety.
 • gieksa76: Brawo GIEKSA za walkę za rok będzie lepiej
 • Unikatowy99: Skoro przeciętni Węgrzy ograli Katowice my również to zrobimy w niedzielę
 • gieksa76: Tak jak w ostatnich pięciu meczach
 • gieksa76: sorry 7 meczach
 • Unikatowy99: Jeżeli chodzi o liczbę naszych porażek z Katowicami to chyba 8 albo 7 pod rząd
 • hanysTHU: Nie ma to jak grać u siebie...
 • Hokejowy1964: Pel52 następnym razem napisz przed tym jak będziesz robił jakieś zakłady to może postawisz inaczej....
 • szajbu: GieKSa wygra teraz na wyjeździe
 • Luque: Kato przegrać z Magikiem to normalnie wstyd ;P
 • uniaosw: 111 czekamy
 • Prawdziwy Kibic Unii: Uniaosw prosze Cie zakoncz te plotki bo to juz jest nudne nikogo na tym etapie nie bedzie
 • rober03: Niektórzy napiszą wszystko żeby tylko tu w jakiś sposób zaistnieć. Z początku było to nawet śmieszne ale teraz to pie..przenie delikatnie mówiąc trochę irytuje.Coz demokracja nic nie poradzimy nie bluzga nie obraża a za głupie pisanie niestety nie banują
 • uniaosw: Liczba 111 oznacza plotkę?
 • Andrzejek111: O co chodzi?
 • uniaosw: Spokojnie Andrzejku nie o Ciebie 😁
 • hanysTHU: #inzupawetrust
 • hanysTHU: Co tam piszecie, że co?
 • emeryt: uniaosw dopisz jeszcze że def i czeka na wize,chłopy tak trudno poszukać na ellite o kim uniaosw pisze...?
 • emeryt: Zetik solenizant...zatem mały quiz kochani...w trakcie krórego meczu Zetik pokazał doope zgromadzonej widowni?
 • emeryt: a tymczasem Michalovce pożegnały 2 stranieri zza oceanu,ciekawe czy byli to ludzie Coolena
 • uniaosw: Eme odpuść
 • uniaosw: Podpisze to im gul dopiero skoczy 😁
 • emeryt: taaa,jeszcze meczu w tym sezonie nie zagrał
 • rober03: Od jutra zaczynamy pisać że nowy stranieri tuż tuż. Poczekam parę miesięcy może ktoś przyjdzie to będę się chwalił jaki to zorientowany jestem 😁
 • uniaosw: Jak tak dalej pójdzie z wizą to może temat upadnie i Zupa nie będzie przesolona
 • uniaosw: Eme no nie zagrał ale słuchy chodzą o kontrakcie miesięcznym może to wzmocnienie na puchar kontynentalny
 • unista55: Miesięczny kontrakt haha? A może jednomeczowy? Nic z takich grajków nie ma, co przychodzą w trakcie sezonu, nic nie grali wcześniej, nie znają drużyny i nie wiadomo, czy w formie fizycznej. Jeżeli to będzie def, to kto ma mie grać, któryś Noworyta? Cały sezon zapieprzają, a na Kontynentalny usiądą na ławie, bo jakaś gwiazdka wskoczy?
 • emeryt: nie zagrał ale wzmocnienie hmmm a to ciekawe
 • emeryt: znowu magia cv...
 • walcowy: gks ma 1 formację. ktokolwiek z niej złapie kontuzje to wiecie
 • walcowy: Myślę ze Toruń ICH WTEDY OGRA
 • uniaosw: Miesięczny kontrakt testowy dla poprawki ale ja nic nie wiem
 • emeryt: fajnie gra Jakobsons,ambitny twardy nieustepliwy,hybryda Bezuski
 • emeryt: chodzi az miło patrzeć,widac że przyjechał tutaj do pracy a nie odcinac kupony
 • uniaosw: A Ahopleto? Bardzo inteligentny napadzior plus szybka jazda
 • emeryt: klasowy grajek,dużo widzi
 • Arma: tyle że to nie jest grajek na 4 piątke
 • emeryt: jego asysta w Toruniu stadiony świata
 • Arma: Aż się przypomina Trandin w 4 piątce.
 • Prawdziwy Kibic Unii: Kto ma 4 piatke ….ale Ahopelto juz gra w drugiej
 • Prawdziwy Kibic Unii: Wg mnie to Teddy nie ma dobranych partnerow
 • Prawdziwy Kibic Unii: Bo Denys rozrabiaka do Kowala i Krzemyka pasowal jakos tak robil miejsce dla technicznych ..
 • Prawdziwy Kibic Unii: Ale wtedy kto w 4 piatce…?
 • Prawdziwy Kibic Unii: Moze Soltys Teddy i ktos jak VRC …
 • emeryt: Snikers nadal bez kontraktu,kontuzja?
 • emeryt: w Danii uznana marka,troche dziwi że nikt z nim nie podpisał
 • omgKsu: ŁYSZCZARCZYK dzis szaleje na zapleczu czeskiej , na chwile obecną 4bramki po 2t w meczu ze Slavia Praga
 • emeryt: VRC 8 meczów 7pkt w piratach
 • uniaosw: Ahopelto-VRC-Skinnars ajajaj ale by to żarło
 • emeryt: ooo Panie
 • uniaosw: Padakin z bliźniakami też, podobna jazda na łyżwach i mocno na kiju
 • Prawdziwy Kibic Unii: No to mamy podpowiedzi …
 • Prawdziwy Kibic Unii: A ja bym zostawil finow z Dziubkiem i Teddy ze szwedami Alex z Cichym i Soltysem Padakin z Deniskiem i Kowalem np a Krzemien i juz za duzo …napastnikow nie wymyslimy tego bo kogos bysmy skrzywdzili …ale ktos z tego grona mile widziany skoro Rudolf narzeka na waska kadre :)))
 • hanysTHU: I Juha.
 • hubal: a medale już rozdane ?
 • rober03: Fajne plany i marzenia. Czy realne obym się mylił ale chyba nie. Ktoś by musiał chyba głęboko sięgnąć do portfela żeby to ogarnąć a żadnego profesora chętnego żeby czek wypisać niestety w Oświęcimiu nie widzę
 • Prawdziwy Kibic Unii: Rober03 nam wystarczyłoby mrugnięcie finansowym okiem Pana Sołowowa …tak blisko a tak daleko…oczywiście z zachowaniem Naszych Prezesów aktualnych
 • rober03: Cóż on niestety nie czuje hokeja woli zapach benzyny a faktycznie mógłby pozamiatać w lidze o nawet tego nie poczuć 😁👍
 • Zaba: Nie tylko benzyna... Mało kto pamięta (wie?), że Syntos przez lata był sponsorem Austrii Wiedeń. Nawet był na koszulkach.
  https://www.cksport.pl/pokazWiadomosc/22214_klub_sponsorowany_przez_lata_przez_kieleckiego_miliardera_stanal_na_skraju_bankructwa.html
 • Zaba: *Synthos
 • J_Ruutu: Marzy się wam dobry pan który kupi Unii mistrzostwo? Bo przecież co to dia niego :D
 • Prawdziwy Kibic Unii: Marzy sie nam zeby możni tego Kraju spojrzeli w dół i wyciagnęli palec lokalnie do każdego klubu w Polsce
 • hokej_fan: Prawdziwy Kibic Unii. Jeśli pan Sołowow byłby rodowitym oświęcimianinem to pewnie by kasę dał. Czy Ty będąc oświęcimianinem ale firmę miałbyś w Suwałkach to sponsorowałbyś miejscowy klub czy Unię? Odpowiedz sobie sam
 • hokej_fan: Jakiego możnego masz z Oświęcimia?
 • hokej_fan: Warszawa, Łódź, Gdańsk i wiele innych nie ma klubu hokejowego na przyzwoitym poziomie a chcesz by małe miasteczka miały bogatych sponsorów , niby skąd?
 • hokej_fan: To co obecnie robi pan Sibik dla naszego klubu, po prostu czapki z głów!
 • Prawdziwy Kibic Unii: Hokej_fan Pan Sibik to nie ma słów czapka z głowy, Pan Sołowow nie sponsoruje nic poważnego a ja miałem na myśli firmy zarabiające w danym mieście czy regionie i właśnie dlatego wspomniałem właśnie w taki sposób Firma Chemiczna jest z Oświęcimia, Fiat Tyski jest Włoski, a Tyskie piwo jest w niepolskiej Grupie itd.
 • AdaM1234: Orientuje się ktoś czy niezbędniki kibica na obecny sezon zostały już wysłane?
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2022 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe