Hokej.net Logo

U rywali też zmiany. Nowe nazwiska w kadrach na turniej w Sosnowcu

Włochy - Polska / Mecz Sosnowiec luty / @ Italia Hockey
Włochy - Polska / Mecz Sosnowiec luty / @ Italia Hockey

Nie tylko w składzie reprezentacji Polski doszło do zmian przed startującym w czwartek turniejem Sosnowiec Cup. Roszad musieli dokonać również trenerzy naszych rywali.

Wczoraj informowaliśmy o kolejnych kadrowych zmianach w składzie naszej reprezentacji przygotowującej się do imprezy z cyklu Europejskiego Pucharu Narodów. Ale swoje zmiany ogłosili także Słoweńcy i Włosi.

W przypadku reprezentacji Włoch z pierwotnie powołanej kadry trenera Jukki Jalonena wypadło 3 kontuzjowanych hokeistów.

Jednym z nich jest bramkarz szwajcarskiego EHC Kloten Davide Fadani, który w meczu ligowym z ZSC Lions Zurych doznał urazu wykluczającego go z gry na 2-3 tygodnie. Jego klub musiał wezwać z partnerskiego HC Thurgau bramkarza Mathieu Croce, który zastępuje Włocha w składzie. W reprezentacji miejsce Fadaniego zajął Rudy Rigoni z HC Asiago. Włoski związek hokejowy poinformował, że uraz Fadaniego nie jest poważny, ale w Sosnowcu gracz wystąpić nie da rady.

Zabraknie także zawodnika HC Bolzano Pascala Brunnera oraz kolejnego hokeisty szwajcarskiej National League, Giovanniego Moriniego z HC Lugano. Miejsca tych napastników zajmą znajdujący się wcześniej na liście rezerwowych Cristiano DiGiacinto oraz Marco Zanetti. W tym przypadku liczba graczy z poszczególnych klubów pozostanie bez zmian, bo DiGiacinto gra w HC Bolzano, a Zanetti w HC Lugano.

Podwoiła się za to liczba kandydatów do debiutu w "Squadra Azzurra". Pierwotnie miało ich być dwóch - urodzony w Kanadzie wnuk emigrantów z Włoch Matt Bradley i Julius Ramoser. Teraz dołączyli do nich Rigoni i DiGiacinto, którzy także nigdy dotąd w seniorskiej reprezentacji Włoch nie grali.

Włosi spotkali się wczoraj w Bolzano, a dziś przybyli do Polski. W Sosnowcu będą walczyć o to, by przekonać do siebie sztab szkoleniowy i wywalczyć miejsca w składzie na zimowe igrzyska w Mediolanie, na których w lutym wystąpią jako gospodarze. Spokojny o to miejsce może być bramkarz szwedzkiego Brynäs Gävle Damian Clara, który znalazł się już wcześniej w grupie pierwotnie ogłaszanych przez każdą reprezentację 6 uczestników turnieju olimpijskiego. 20-letni gracz, wybrany przed dwoma laty przez Anaheim Ducks w drafcie NHL, cieszy się jednak z kolejnego spotkania z kolegami, których zna bardzo dobrze, bo Włosi przywieźli do Sosnowca kadrę zbliżoną do tej, która wiosną wywalczyła awans do elity Mistrzostw Świata.

- Takie okazje przypominają, jaki zaszczyt mamy reprezentując Azzurri - mówi w rozmowie z oficjalną stroną internetową włoskiego związku. - Wielu zawodników to ci sami z poprzedniej grupy i znamy się dobrze. Czuję się komfortowo z nimi na lodzie i poza nim. To przyjemność być częścią tej reprezentacji. Myślę o tym, że czeka na mnie coś szczególnego i chcę być w topowej formie w lutym. Bycie wybranym do pierwszej "szóstki" zawodników na igrzyska daje mi dodatkową pewność siebie, ale wiem, że nie mogę się zatrzymać. To będzie wielki zaszczyt grać dla Włoch na igrzyskach. Może zdarzy mi się raz w życiu, choć mam nadzieję, że więcej.

Sosnowiecki turniej odbędzie się pod nowym szyldem Europejskiego Pucharu Narodów, który od tego sezonu lansuje Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie (IIHF).

- To podniesie poziom tych meczów - przekonuje Clara. - Nie będą już tylko towarzyskimi, ale będą miały format prawdziwego turnieju. To rozgrywki, które mi się podobają i które będą się z czasem rozwijać.

Kadra Włoch na turniej Sosnowiec Cup:
Bramkarze:
Damian Clara (Brynäs Gävle/SZWECJA), Rudy Rigoni (HC Asiago), Gianluca Vallini (HC Bolzano).
Obrońcy: Terrance Amorosa (Herning Blue Fox/DANIA), Gregory Di Tomaso, Daniel Glira, Luca Zanatta (HC Val Pusteria), Thomas Larkin, Alex Trivellato (Schwenninger Wild Wings/NIEMCY), Enrico Miglioranzi, Jason Seed (HC Bolzano), Phil Pietroniro (Rytíři Kladno/CZECHY), Peter Spornberger (ERC Ingolstadt/NIEMCY).
Napastnicy: Matt Bradley, Cristiano DiGiacinto, Luca Frigo, Dustin Gazley, Daniel Mantenuto, Bryce Misley (HC Bolzano), Mats Frycklund, Matthias Mantinger, Tommy Purdeller, Nick Saracino (HC Val Pusteria), Diego Kostner (HC Ambrì-Piotta/SZWAJCARIA), Alex Petan (Olimpija Lublana/ICEHL), Julius Ramoser (Grizzlys Wolfsburg/NIEMCY), Alessandro Segafredo (GCK Lions/SZWAJCARIA2), Daniel Tedesco (Bloomington Bison/ECHL), Marco Zanetti (HC Lugano/SZWAJCARIA).


Zmian w swojej kadrze dokonali również Słoweńcy. Z już i tak mocno eksperymentalnego składu wypadło trzech zawodników. Największe nazwisko z tego tercetu ma Rok Macuh, który na co dzień reprezentuje barwy HC Ołomuniec w czeskiej ekstralidze. 28-letniego napastnika w Sosnowcu zastąpi Jaša Jenko z HDD Jesenice, który nigdy dotąd nie grał w seniorskiej reprezentacji swojego kraju. Zamiast Mihy Beričiča z Olimpiji Lublana w składzie pojawił się z kolei jego 21-letni kolega klubowy Lovro Kumanović. To urodzony w Zagrzebiu hokeista, który ma także chorwackie obywatelstwo, ale i w kategoriach juniorskich, i w seniorach, reprezentował tylko Słowenię. Trzecia zmiana w składzie trenera Edo Terglava to wypadnięcie Martina Bohinca, którego zastąpi Nejc Burgar z Triglavu Kranj.

Kadra Słowenii na turniej Sosnowiec Cup:
Bramkarze:
Luka Kolin (Olimpija Lublana), Žan Us (HDD Jesenice).
Obrońcy: Rožle Bohinc, Aljoša Crnović, Jan Ćosić, Tian Hebar (Olimpija Lublana), Tom Sojer, Ožbe Šlibar, Žiga Urukalo (HDD Jesenice).
Napastnicy: Maks Bukovec, Lovro Kumanović, Marcel Mahkovec, Žiga Mehle, Jaka Sodja (Olimpija Lublana), Nejc Burgar (Triglav Kranj), Mai Crnkić (Kitzbüheler EC/AUSTRIA/Liga Alpejska), Jan Drozg (bez klubu), Jaša Jenko, Tjaš Lesničar (HDD Jesenice), Luka Maver (Black Wings Linz/AUSTRIA/ICEHL), Mark Sever (EHC Biel U21/SZWAJCARIA), Anže Žeželj (SaiPa Lappeenranta U20/FINLANDIA).

W turnieju Sosnowiec Cup, który rozpocznie się w czwartek, oprócz Polski, Słowenii i Włoch udział weźmie reprezentacja Wielkiej Brytanii.

Czytaj także:

Rozgrywki w skrócie

2025/26 - Reprezentacje: Sosnowiec Cup

Najbliższe mecze
Zobacz terminarz
Tabela
Lp. Drużyna GP GF GA GD P PIM
1. Polska 0 0 0 0 0 0
2. Słowenia 0 0 0 0 0 0
3. Wielka Brytania 0 0 0 0 0 0
4. Włochy 0 0 0 0 0 0
Zobacz tabelę
Liczba komentarzy: 2

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Lista komentarzy
  • narut
    2025-11-04 15:43:26

    z Italią nasi będą jeździć na karuzeli, przynajmniej w I tercji sporo ich będzie póty nie wypracują sobie bezpiecznej przewagi... szkoda, że nie gramy z nimi ostatniego meczu....raczej ze Słowenią i Brytolami winniśmy sobie bez problemu poradzić..

  • Andrzejek111
    2025-11-04 17:59:09

    Zostały dwa dni ,to może już nikt nie „wypadnie"?

© Copyright 2003 - 2025 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe