Hokej.net Logo

Apetyt nam się wyostrzył

Apetyt nam się wyostrzył

Z prezesem SSA Wojas Podhale, Andrzejem Podgórskim rozmawiamy o pierwszej części sezonu zasadniczego w PLH.


Zwycięstwo w sezonie zasadniczym, było dla Pana chyba sporym zaskoczeniem. Przed startem sezonu bardzo ostrożnie odnosił się Pan do oczekiwań wobec drużyny…

Ostrożność ta wynikła przede wszystkim z tego, że miałem świadomość dużych zmian jakie nastąpiły w zespole. Nie byliśmy pewni jak w drużynie odnajdą się nowi, w większości młodzi zawodnicy i jak potoczy się ich proces edukacyjny. Już jednak wtedy zapowiadałem, że mamy potencjał, który pozwala myśleć o walce o medale. Nasza pozycja lidera jest niespodzianką, ale tylko w kontekście przed sezonowych prognoz. W trakcie trwania rozgrywek, widząc jak układa się sytuacja w tabeli, przed zespołem jasno postawiliśmy cel walki o pierwszą pozycję.

Czy po tak udanym sezonie zasadniczym ewentualne nie zdobycie mistrzostwa Polski będzie dla Pana rozczarowaniem?
Myślę, że nie tylko dla mnie byłoby to rozczarowanie. Tak dobra gra w części zasadniczej znacznie wyostrzyła apetyty. Trzeba zachować jednak pewien dystans. Play-off, rządzi się swoimi prawami. To już będzie całkiem inna rywalizacja niż w części zasadniczej. Pozycja lidera, jeżeli spojrzymy na nią w kontekście układu par ćwierćfinałowych czy półfinałowych wcale nie jest jakimś dużym handicapem. W półfinale trafić możemy bowiem na zespół GKS Tychy, który po słabszym początku teraz prezentuje się coraz lepiej.

Trener Milan Jancuska osiągnął z zespołem, na chwilę obecną rezultat powyżej oczekiwań. Nie było pomysłu, żeby już teraz przedłużyć z nim umowę na kolejne lata? Byłoby to oznaką zaufania wobec szkoleniowca, ale i zarazem ogromnym komfort pracy dla niego…

Trener Jancuska taki komfort dostał od nas już przed sezonem kiedy podpisywaliśmy z nim umowę na 2 lata. Jest on więc w połowie swojej pracy i czas na rozmowy o kolejnych latach współpracy na pewno przyjdzie. Teraz może on pracować w spokoju, beż żadnego nacisku na natychmiastowy sukces. Wszystko jest na jak najlepszej drodze. Z dotychczasowych efektów jego pracy jesteśmy zadowoleni. Drużyna pod jego opieką osiągnęła już niezły poziom sportowy, ale co jest również bardzo ważne wysoki poziom dojrzałości, który pozwala wierzyć, że zawodnicy będą w stanie udźwignąć presję walki o najwyższe cele. Oczywiście zdarzały się spotkania słabsze, ale też w żadnej fazie rozgrywek drużyna się osiągnęła jeszcze maksimum swoich możliwości. Drzemią w niej jeszcze spore rezerwy i wierzę, że forma przyjdzie w tym najważniejszym momencie.

Z postawy graczy zagranicznych jest Pan zadowolony?
Tak. Każdy z nich spełnił postawione przed nim oczekiwania. Pozycja Baranyka i Kubenki jest bardzo silna. Na dzisiaj są oni niekwestionowanymi liderami drużyny, czego najlepiej dowodzą statystyki. Szkoda kontuzji Priechodskiego, która przerwała jego bardzo dobry sezon. Z kolei Kacir przyszedł do nas w trakcie rozgrywek. Zaryzykowaliśmy jego powrót kosztem utraty Pacigi, ale uznaliśmy to za słuszny krok. Liczymy, że w tych decydujących spotkania wspólnie z Zapałą i Różańskim będzie to wiodąca formacja w drużynie. Z postawy Petriny, też można być zadowolonym. Gra tak jak tego oczekiwaliśmy. Jest to specyficzny zawodnik, grający może mniej efektownie, ale efektywnie i przez to jest ważnym ogniwem drużyny. Z kolei na ocenę Ivicica jest jeszcze za wcześnie.

Od strony sportowej dawno nie było tak dobrze. Czy te dobre wyniki przełożyły się na polepszenie sytuacji finansowej i organizacyjnej w klubie?
Myślę, że organizacyjnie znacznie lepiej funkcjonujemy. Wiele ogniw udało się usprawnić i wprowadzić kilka procedur, które ułatwiają nam pracę. Natomiast co do spraw finansowych to powiedzmy, że utrzymuje się status quo. Nie ma jakiegoś przełomu i w dalszym ciągu ciąży na nas bagaż przeszłości. Najważniejsze, jest jednak to, że te zadłużenia już nie rosną i deficyt budżetowy utrzymuje się na stabilnym poziomie co jest przejawem jakiegoś optymizmu i pozwala na w miarę normalne funkcjonowanie.

Frekwencja na meczach rozgrywanych w Nowym Targu w porównaniu z ubiegłymi sezonami znacznie się poprawiła. To pokazuje, że polityka obniżania cen biletów była dobrym posunięciem…

Przede wszystkim frekwencja jest już stabilniejsza. Uniknęliśmy wahań jakie były w poprzednich latach. Musimy mieć jednak świadomość, że standard obiektu, jego przygotowanie do obsługi imprez masowych nie pozwala udostępnić go dla takiej ilości widzów jaką byśmy chcieli. W przyszłości chcielibyśmy to zmienić i dosyć istotnie wpłynąć na infrastrukturę tego obiektu.

Generalny sponsor drużyny, Wiesław Wojas nie ukrywa, że ma wobec klubu ambitne plany. Coraz śmielej mówi o Lidze Mistrzów czy grze na Słowacji. Do tego potrzebne są jednak duże pieniądze. Można więc się spodziewać, że zwiększy on swoje nakłady finansowe na drużynę?
Zobowiązanie i słowa to w dzisiejszych czasach za mało. Dopóki nie ma umów a przede wszystkim pieniędzy to trzeba ostrożnie do tych planów podchodzić. Musimy zdawać sobie sprawę, że mamy kryzys gospodarczy i w najbliższej przyszłości polskie kluby będą miały duże problemy z utrzymaniem obecnych poziomów finansowych. Trzeba mieć tego świadomość i być na to przygotowanym. Pewnych rzeczy nie da się ominąć. To co dziś jest pewne, jutro może być już nierealne. Dlatego na zapowiedzi Pana Wojasa patrzę z optymizmem, ale i pewną troską, czy sytuacja jego firm będzie adekwatna do potrzeb klubu. Bardziej upatruje szans w tym, że uda się pozyskać dodatkowych sponsorów.

Pana zdaniem system gry w play-off, dzień po dniu jest trafnym posunięciem
Przede wszystkim jest to system, który ma na celu zmniejszyć koszty i zaoszczędzić klubom czas. Jak na razie nie widać jakiejś racjonalnej alternatywy dla tego systemu. Polski hokej na dzień dzisiejszy nie stać jednak na to aby wydłużyć rozgrywki. Każdy dodatkowy dzień to jest zwiększenie wydatków klubu o kilka tysięcy złotych. Z punktu widzenia sportowego, wiadomo, że mecz rozgrywany w drugim dniu może być słabszy. Nawarstwia się zmęczenie zawodników i przez to zwiększa się ryzyko kontuzji. Z drugiej strony to też pokaże, jak zespoły są przygotowane pod względem kondycyjnym i fizycznym. Dlatego dużym atutem może być szeroki skład.

Są jeszcze możliwe ruchy kadrowe w zespole przez pierwszym meczem w play-off? Coraz głośniej mówi się o powrocie Marcina Kolusza.

Jeszcze może się wiele wydarzyć. Na chwilę obecną jestem jednak bardzo zadowolony z zespołu, którym dysponujemy. Trener Jancuska ma dzisiaj mocną grupę, która pokazała już swoje walory i to, że stać ją na walkę z najlepszymi. Na pewno jednak przeanalizujemy każdą kandydaturę, która może być jeszcze większym wzmocnieniem zespołu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że wprowadzenie nowego gracza na tym etapie jest trudną sprawą i obarczoną sporym ryzykiem.

Niestety sezon zasadniczy upłynął pod znakiem kontrowersyjnych decyzji zarówno sędziowskich jak i ludzi kierujących polskim hokejem. Jest Pan zawiedziony dotychczasową pracą nowego prezesa i zarządu PZHL?

Tak i dałem tego wyraz chociażby w liście otwartym wysłanym do prezesa PZHL. Nigdy nie kryłem, że byłem zwolennikiem innej opcji, bo spodziewałem się, że rządy Pana Ingielewicza będą rządami kontynuacji. Lojalnie podszedłem jednak do tego wyboru i dałem czas nowemu zarządowi, żeby mógł podjąć pewne inicjatywy i udowodnić, że te obawy są przedwczesne i w swoim działaniu będą dążyć do zmian w polskim hokeju, które są konieczne. Niestety upłynęło już prawie pół roku od wyboru nowych władz i był to okres bierności a kiedy już podejmowano już jakieś decyzję to były one kompletnie nie przemyślanie. . Trudno więc o optymizm.


Rozmawiał: Maciej ZubekPrzeczytaj dodatkowo
Liczba komentarzy: 0

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Wypowiedz się!
Shoutbox
 • PEL52: ml3ko,dzieki za link
 • PEL52: Torun 1-0
 • JARASSTO: Toruń2:1
 • rober03: Fajna ta liga nikt się przed nikim nie położy i każdy walczy z każdym . Tak trzymać
 • PEL52: Sanok 3-3,niezle obstawione Jastrzebie i Kato a tu jak na razie kupony do kosza
 • Luque: Ole Trzinec do toho ;) 6-2 i fajny meczyk Naszych chłopaków
 • gbr22\\/: Łyszczarczyk się bardzo dobrze pokazał, styl Komorskiego niestety jest taki, że robi wrażenie mało zaangażowanego, bardziej czeka na swoją okazję.
 • PEL52: Lycha ma szanse zalapac sie do Trzynca
 • gbr22\\/: Pod bramką nie miał zbytnio sytuacji żeby błysnąć, za to na bulikach robił jak zawsze dobrą robotę. No i brawo Aron, trudny sezon, ale idzie ku dobremu.
 • gieksa76: 3 minuty 3 bramki pięknie
 • Luque: Fajnie jakby obaj tam zostali i grali
 • Luque: Aron wprowadzenie krążka do tercji no Pan Profesor ;)
 • gbr22\\/: Tak, ma szanse na przyszły sezon, tym bardziej że bracia Kovarcik odchodzą.
 • Luque: Łycha fajnie walczył pod bandami i dużo pracował, no ale wszyscy wiemy że to jest utalentowany chłopak, szkoda że za oceanem mu tak nie poszło jakby tego chciał
 • gbr22\\/: Komora to raczej musi czekać na swoje szanse z doskoku, ale kto wie, tylko że on ma mało czasu z racji wieku żeby przekonać do siebie trenera, albo znaleźć zespół w którym by miał miejsce, aczkolwiek zaplecze też nie jest złe dla niego.
 • Zaba: Akurat Komorski dzis był dłużej na lodzie niż Łyszczarczyk...
 • Luque: Komora jako zadaniowiec to się sprawdza
 • kunta: Aron dzisiaj zawodnik meczu w drużynie stalowników. Zagrał super mecz, chociaż 2 brama dla baranów z jego winy. Łyszczarczyk coś szarpał, Komorski słabo. Niestety widać duużą różnicę w grze tych dwóch bądź co bądź jednych z lepszych polskich hokeistów w porównaniu z innymi graczami czeskiej ligi. Technika, ustawienie, przegląd sytuacji, na razie to na poziomie 20 latków czeskich. Bo do Finów, Szwedów, Kanadyjczyków, Rosjan czy innych nacji w tej kategorii wiekowej to nawet nie ma co..
 • kunta: porównywać. Taki jest niestety aktualny poziom polskiego hokeja..
 • Luque: W historii to my nigdy nie mieliśmy w meczu mistrza Czech w składzie 3 Polaków
 • kunta: W ogóle nie mieliśmy 3 Polaków w ekstraklasie czeskiej....
 • Luque: 4 prawie, bo Zygmunt nie grał dzisiaj
 • kunta: Aaa i jeszcze Zygmunt....A dotychczas były epizody z Klisiakiem i chyba jeszcze ktoś tam krótko...
 • Luque: Leszek Laszkiewicz kiedyś grał w ekstralidze
 • Luque: I w DEL też grał
 • kunta: No to Jastrząbki sobie komplikują...
 • Luque: Prowadzili 3-1 a przegrywają 7-4..
 • Luque: Sawicki ich załatwił ;p
 • PEL52: dobrze ze wykupilem Sanok -Jastrzebie bo bylo co poogladac.Graty Sanok
 • Zaba: Kolusz tez grał w Trzyncu
 • Luque: Zaba też prawda
 • kunta: Na skrzypcach?
 • Zaba: W latach 2005-2008, przy czym w pierwszym sezonie rozegrał tylko dwa mecze w Ocelari, a resztę na farmie. Dwa kolejne sezony rozegrał pełne. W sezonie kolejnym 2008/09 grał w słowackiej extralidze
 • kunta: Aron gra już tyle lat w Trzyńcu , a i tak czasem jeszcze widać, że to Polak. Jak się za dzieciaka techniki nie nauczy, to nawet święte boże nie pomoże.
 • gieksa76: Pięknie GIEKSA kryzys mamy za sobą
 • Oświęcimianin_23: Kryzys będzie zażegnany przy kilku zwycięstwach z rzędu :)
 • Hokejowy1964: Łapiemy świeżość w grze, jeszcze nie wszystko trybi ale idzie ku dobremu. Wychodzimy na prostą, brawo GieKSa !
 • Unikatowy99: PEL52: Ja oglądałem Katowice
 • PEL52: 99,no i jak Koluszko?
 • Unikatowy99: bardzo dobrze trener ma do niego duże zaufani cały czas było go widać już w pierwszym meczu idealnie się wkomponował w drużynę To jest duże wzmocnienie dla Katowic szkoda że nie dla nas
 • Unikatowy99: Ciekawe Czy nasz mecz z Katowicami 21.01.2022 również zostanie odwołany?
 • Gepoq: Jeżeli Jasiek się nie ogarnie to będzie slabo w PO
 • Hasek64: Gepoq mówiłem o poniedziałku :) chyba czytałeś że to pierwsze spotkanie?
 • Arma: Teraz już rozumiem czemu Unia grała na dwie piątki pół sezonu, teraz każda drużyna będzie grać na dwie piątki więc Unia będzie lepiej przygotowana. Jednak Coolen wyprzedza ligę o lata.
 • Unikatowy99: Arma bez względu na wszystko na tą chwilę najlepiej i bez problemów wygląda Kraków i chyba Katowice się odradzają zobaczymy jak wypadniemy z Katowicami w bezpośredniej rywalizacji 21.01.2022
 • emeryt: na to chwile to siedzimy na fotelu lidera i doceńmy to ...
 • PEL52: A Jastrzebie wczoraj zdrowe dzisiaj juz COVID,ciekawe czy Sanok tez odwola jutrzejszy mecz,bo jesli nie to znaczy ze Jastrzebie sciemnia.
 • gbr22\\/: Jak nie mają pozytywnych wyników, ani nie zostali "uziemieni" to czemu mieli by odwołać?
 • gbr22\\/: Ściemniają to w tv, byłem dzisiaj w piekarni, od poniedziałku mają być podwyżki(a nie dalej jak miesiąc temu też były), więc ja się pytam jakim ujem mówią że będzie taniej.
 • emeryt: zarabiać coraz więcej a koszty utrzymania coraz niższe...znacie taki kraj?
 • jastrzebie: Niby po co Jastrzębie by miało ściemniać?
 • PEL52: gbr22\\/,a co grali w maseczkach?czy nie bylo kontaktu ze jedni maja drudzy nie.
 • Jersan1: emerycie prowadziles kiedyś własny biznes ?
 • emeryt: nie Sanie ale każdy kto takowy prowadzi twierdzi ze sie nie opłaca,takie hasło na dzień dobry
 • Hasek64: Emeryt jeszcze dwie kolejki I czas będzie zjeść z fotela lidera :)
 • statys: A co to za ludzka namiętność każe pani Joli z piekarni podnosić ceny? A Frankowi z młyna? A Zbyszkowi z gazowni? Obniżone będą, czy już są vaty i akcyzy, a reszta to sprawa przedsiębiorców i ich świadomości, że na rynku jest pieniądz, który można wziąć.
 • Unikatowy99: Z godnie z nowymi przepisami jeżeli któraś z drużyn nie przystąpi o 5 rundy do meczu to walkower. Więc wiemy na czy stoimy chodzi mi o mecz 21.01.2021 z Katowicami
 • Simonn23: i tak mamy farta ze we wtorek pauzujemy
 • Luque: Statysku jak widać wielu ludziom przydałoby się poprowadzić jakiś biznes żeby zrozumieli jak to działa i dlaczego rosną ceny, bo obietnice dla gawiedzi za pieniądze tej gawiedzi to się fajnie składa, jednak prędzej czy później przychodzi za to rachunek ekonomiczny..
 • hubal: jaki problem , załóż jeden z drugim działalność i powodzenia , takie bzdety wygadują ludzie typu statysa
 • jastrzebie: PELE5 nie wymyślaj farmazonów. Właśnie JKH woli być na bieżąco z meczami. Chyba każda drużyna. Unia 6 stycznia zagrała z JKH, a 9 już nie doszło do spotkania Cracovia- Unia. Nagle po paru dniach kilka przypadków zakażenia u Nas. Ale nit nie wymyśla teorii spiskowych. Będzie protokół to się zrobi ciekawie.
 • Unikatowy99: moim zdaniem już wszyscy na całym świecie uczą się żyć w dobie wirusa stąd zmiany regulaminowe między innymi w PlH. Zmiana przepisów od 5 rundy to dobry krok do którego będą się musieli wszyscy dostosować w dobie pandemi. Z tego co mi wiadomo Tychy to jedna z nielicznych drużyn której covid 19 nie dotknął i niech tak zostanie bo w innym przypadku można domniemywać że będą najbardziej poszkodowani w dobie nowych przepisów.
 • Yzerman #19: Chcecie pogadac o działalnosci gospodarczej...Ja jeszcze próbuje...Ale na to wygląda ze moze dociągne do końca miesiąca.Tak to jest opłacalne
 • Jersan1: Dlatego piszę wszyscy którzy wypowiadają się na temat działalności a nigdy tego nie lizneli niech zamilkna .Nowy Ład wy kończy połowę drobnego biznesu . Teraz bardziej opłaca się nic nie robić i żyć Z różnej masy zasiłków
 • Ksiądz Robak: Prowadzę działalność prawie 20 lat i jak czytam niektóre wypowiedzi to mnie pot oblewa.....taka rad jak się nie ma pojęcia to lepiej mądrze milczeć niż głupio pie.dić
 • Andrzejek111: Celem tej władzy od początku "rządzenia" jest wykończenie drobnych i średnich przedsiębiorców. I jeszcze żeby ich jakiś "orlen" przejął.
 • Yzerman #19: Robaku stwek nie zmieniłem od kilku lat..paliwo wiadomo..a gdzie reszta. A do tego kodzty....rzygać mi sie chcę.Na szczęście mam inny dochód..ale to na przetrwanie
 • Yzerman #19: A do tego nic a nic nie dostałem..tak jak restauratorzy czy hotelarze..którzy za dotacje jezdzą.BMW 8
 • Yzerman #19: ceny podniesli..a im jeszcze mało
 • Luque: Panowie takich gości co myślą jak statys to jest cała masa w kraju, najlepiej jakby rząd jeszcze powołał nowoczesnych ORMOwc... tzn. Sygnalistów do sprawdzania cen w sklepach czy przypadkiem nie są inne niż te które narzuci nie bacząc na rzeczywiste koszty rynkowe
 • Yzerman #19: Luq a to nie ma tak. Mandaty za info z kamerek.Do tego doszło...To nie nowoczesne ORMO
 • szyba666: Rado może jakiś krótki wywiad z Maxem?
 • Luque: Ajzer o ile jeszcze rażące łamanie przepisów drogowych to jestem w stanie zrozumieć, że ktoś gliniarzom podsyła to ogólnie społeczeństwo się zaczyna robić takie roszczeniowe i do tego "uprzejmie donoszę" ;p
 • Hasek64: Luk no tacy nowocześni szmalcownicy. Ludzkie śmiecie nie mające własnego życia i próbujące udawać ormo
 • Simonn23: Bramka Pawła Zygmunta przeciwko Ostrawie
 • Hasek64: Szyba a co on ci może ciekawego powiedzieć? :D że podoba mu się Polska zima, Oświęcim to wspaniałe miasto z masą zabytków i droga Benzyna na stacji? :D aha no i trener robi fajne treningi ponoć ale mamy kwarantannę drużynową i słyszałem tylko od kolegów z drużyny
 • Yzerman #19: Lu ..Nie wiem jak u Was..ale to cu u nas się dzieje...Dla mnie to juz jest koniec świata...A to niby policja robi to juz jest najnormalniej wstyd
 • Unikatowy99: Yzerman #19 podziel się co się dzieje
 • Simonn23: Zygmunt druga bramka
 • QbaSTS: Sędziowanie dramat
 • PEL52: Dzisiaj Sanok to nie ten sam co w piatek,Cracovia caly czas w tercji Sanoka
 • Andrzejek111: Sanok Sanok. Jeszcze dwie, jeszcze dwie.
 • emeryt: manie19 no nie mów że mandaty wystawiajo?
 • Polaczek1: Cracovia dogoni trójkę?
 • Yzerman #19: Eme..no nie bądż zdziwiony..Bo to co robią???
 • calan: Mam nadzieję że nowy trener Sidorienko ściganie dobrych zawodników do drużyny, bo narazie GKS Tychy słabiutko
 • emeryt: wie ktoś czy nowy kocur zagra w piątek z Kato?
 • szyba666: Wszyscy pewno zagrajo. Oby
 • emeryt: strasznie szybki ten pepik taki skoczny
 • PEL52: Eme znowu rozkreca SB,a gdzie go widziales?Poczekajmy na oficjalne
 • emeryt: Pelu embargo na info,dr.Rudi czyta
 • PEL52: Rudi w tym sezonie chyba zmienil zasady,moze jeszcze cos dokupi ale takich zmian jak w poprzednich sezonach to napewno nie bedzie
 • Arma: Dzisiaj przechwyciłem gołębia z wiadomością, było tam pewne nazwisko. Trzeba czekać
 • emeryt: Armo czy doszło do próby przechwycenia ? Czy gołąb był ranny?
 • PEL52: Jutro wtorek wybiore sie na targ moze babsko bedzie to sie cos dowiem
 • Arma: Gołąb miał wyraźne ślady lakieru do włosów na piórach i był delikatny osad węglowy na szyi. Większych obrażeń nie stwierdzono.
 • emeryt: Gps wyraźnie pokazuje że doszło do gwałtownego obniżenia lotu nad Kostuchno
 • gbr22\\/: No i jak obiecali tak zrobili, pisiont groszy wincyj za chleb, a do tego trzeba wykonać gest wyrażający uznanie dla prezesa za obniżenie vatu, pod groźbą karceru.
  Jedzmy ciastka.
  Jutro w końcu pełna kolejka, ciekawe w jakich składach.
 • emeryt: musztarda strasznie poszła w góre
 • Unikatowy99: rząd wprowadza możliwość kupienia musztardy na raty mają pokryć wszystkie odsetki z tego tytułu
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2022 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe