Hokej.net Logo

Długie zawieszenie za rasistowskie gesty [WIDEO]

Długie zawieszenie za rasistowskie gesty [WIDEO]

Zawodnik, który rasistowskimi gestami obraził rywala, nie zagra już w tym sezonie. Został ukarany wyjątkowo długim zawieszeniem.

Kanadyjczyk Jacob Panetta został zawieszony do końca sezonu za rasistowskie gesty wykonywane w stronę Jordana Subbana podczas meczu ligi ECHL pomiędzy drużynami Jacksonville Icemen i South Carolina Stingrays. Łącznie oznacza to aż 38 meczów zawieszenia.

O zdarzeniu pisaliśmy w poniedziałek. Obaj gracze starli się ze sobą w dogrywce, a gdy sędziowie już ich rozdzielili, Panetta wykonywał pod adresem ciemnoskórego rywala gesty, które według Subbana miały imitować zachowanie małpy. Oskarżony gracz Icemen przekonywał, że nie taka była jego intencja, a naśladował raczej gesty kulturysty, ironicznie chcąc pokazać, że Subban udaje twardziela.

- Kiedy sędzia liniowy był między nami, powiedziałem Subbanowi "jesteś twardy tylko wtedy, gdy wkraczają sędziowie" i zrobiłem w jego kierunku gest "twardziela", w typie kulturysty. Moje zachowanie wobec Jordana nie wynikało z rasy i nie było zaplanowane jako gest rasistowski. Wtedy nie pomyślałem o tym, że może być jako taki postrzegane - powiedział.

Przeprosił jednocześnie swojego przeciwnika i wszystkich, którzy poczuli się dotknięci takim zachowaniem. Nie przekonał jednak komórki dyscyplinarnej ECHL, która decydowała o zawieszeniu.

- Niestosotwne zachowania i gesty, niezależnie od ich intencji, nie mogą być tolerowane w naszym sporcie - napisał w oświadczeniu po wydaniu decyzji o zawieszeniu Panetty komisarz ECHL Ryan Crelin. - Wszyscy musimy się z tego incydentu czegoś nauczyć, by trwać w dalszej edukacji i robieniu postępów w naszym zaangażowaniu na rzecz różnorodności, sprawiedliwości i inkluzji społecznej w całej naszej lidze.

Panetta i tak więcej nie zagrałby w drużynie Icemen, bo klub dzień po incydencie z Subbanem ogłosił, że go zwalnia. Na dziś nie może jednak do końca sezonu wrócić do ligi w żadnym innym klubie.

Od 17 marca będzie mógł jednak ubiegać się o skrócenie kary i przywrócenie go do gry w ECHL pod warunkiem ukończenia z powodzeniem szkolenia na temat różnorodności organizowanego w porozumieniu z Komisją Zawodników NHL ds. Inkluzji Społecznej, której współprzewodniczącym jest brat Jordana Subbana  P.K., występujący w drużynie New Jersey Devils.

ECHL to liga, w której występują filialne zespoły klubów NHL. Znajduje się w hierarchii organizacji rozgrywek za Oceanem w praktyce na trzecim poziomie, poniżej NHL oraz AHL. Zawieszenie Panetty nastąpiło 6 dni po tym, jak AHL nałożyła karę 30 meczów dyskwalifikacji na Czecha Kryštofa Hrabíka, który podczas meczu także wykonywał "gest małpy" skierowany do ciemnoskórego przeciwnika.

Do podobnych przypadków dochodziło w tym sezonie także w ligach europejskich. W ukraińskiej lidze 13 meczów zawieszenia za rasistowskie gesty otrzymał Andrij Denyskin, a w międzynarodowej ICE Hockey League po 10 Miha Zajc i były zawodnik KH GKS-u Katowice Tadej Čimžar.

Czytaj także:

Liczba komentarzy: 2

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Lista komentarzy
  • Szefu1982
    2022-01-28 16:32:17

    Do Unii go

  • hubal
    2022-01-28 19:29:07

    nie jestem rasistą ale już za dużo żydostwa , kolorowych o odmieńcach płciowych nie wspomnę ...
    biali i hetero są dyskryminowani !

© Copyright 2003 - 2025 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe