Hokej.net Logo

Fatalne niedopatrzenia sędziów w Jastrzębiu-Zdroju [WIDEO]

Fatalne niedopatrzenia sędziów w Jastrzębiu-Zdroju [WIDEO]

Po ostatnim spotkaniu JKH GKS Jastrzębie z GKS-em Katowice rozgorzała dyskusja na temat pracy arbitrów, a także ich rażących niedopatrzeń po obydwu stronach tafli. Przepisy gry i materiały wideo jasno dowodzą, że Paweł Kosidło i Tomasz Radzik popełnili karygodne błędy, które mogły narazić zawodników na uszczerbek na zdrowiu.


Sytuacja I: Filip Starzyński uderzony kijem w twarz przez Jiříego Klimíčka – 19. minuta.


Po wrzutce Mularczyka w stronę Nechvátala, Jiří Klimíček i Filip Starzyński najeżdżali na bramkę. Aktywnie kryjący czeski defensor wszedł w fizyczny kontakt z napastnikiem GieKSy, a następnie energicznie podniósł kij, trafiając go wprost w twarz. Ciężko jest się doszukiwać specjalnej złośliwości w zagraniu Klimíčka, ale przepisy jasno precyzują, jak należy rozstrzygać takie akcje. Nieroztropna gra wysokim kijem jest karana co najmniej karą mniejszą. Sędziowie, którzy byli blisko akcji, nie wychwycili jednak tego ewidentnego faulu i zdecydowali się na przerwanie gry dopiero w momencie, gdy poturbowany Starzyński zjechał do swojego boksu. Naradzali się wespół z kapitanami, potem sprawdzili, czy nie doszło do zranienia poszkodowanego (zgodnie z przepisami Klimíčka spotkałaby wówczas podwójna kara mniejsza), a następnie poświęcili jeszcze chwilę na dyskusję. Dlatego też zdziwienie budzi fakt, że postanowili oni puścić grę.

Sytuacja II: Marek Hovorka atakuje głowę Filipa Starzyńskiego – 24 minuta.


Druga sytuacja, a poszkodowanym ponownie okazał się być Filip Starzyński. Nie da się znaleźć logicznego wytłumaczenia niesportowego zachowania Hovorki. Lider klasyfikacji kanadyjskiej Polskiej Hokej Ligi słynie z zadziornej gry, ale tym razem zdecydowanie się zapędził, narażając zawodnika GieKSy na poważne niebezpieczeństwo. Jastrzębianie utrzymywali się przy krążku, a Starzyński stał biernie na linii niebieskiej pod tercją ofensywną rywala. Wtem Hovorka najeżdżając uderzył łokciem niczego nie spodziewającego się hokeistę wprost w głowę. Artykuł 124. jest w tym względzie surowy: takie zagrania piętnowane są w najłagodniejszym wydaniu karą mniejszą plus karą dziesięciu minut za niesportowe zachowanie, a w przypadku takiej postawy adekwatny wydaje się być wariant z przyznaniem kary meczu. Gwizdek sędziów ponownie jednak milczał.

W tym miejscu warto przytoczyć analogiczną sytuację z meczu oświęcimskiej Unii z Podhalem Nowy Targ, kiedy to sędziowie słusznie przyznali wykluczenie Bartłomiejowi Neupauerowi za faul na Miłoszu Noworycie. W odpowiedzi spotkali się jednak ze stekiem bluzg, jakie padły z ust Andrieja Gusowa.

Smaczku całej sprawie dodają słowa Białorusina, które wypowiedział na łamach portalu sportowepodhale.pl dzień po meczu.


Nie chcę mówić o pracy arbitrów. Niedługo przez nich chyba umrę – skwitował bezceremonialnie trener Gusow.


Panie Andrzeju, z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i nowego roku życzymy Panu więcej dystansu w ocenie pracy arbitrów, co z pewnością odbije się korzystnie na długości Pańskiego życia.

Zresztą trener Podhala miał reklamował też arbitrom, że przy golu zdobytym przez Ryana Glenna, zawodnicy Unii w sposób nieprzepisowy przeszkadzali Igorowi Brikunowi. W tej kwestii też nie miał racji.Sytuacja III: Dominik Paś uderzony odbijaczką w twarz przez Juraja Šimbocha – 40. minuta.


Akcja, która tak na dobrą sprawę mogła zaważyć na dalszych losach meczu. Nie nam jest rozstrzygać, czy Oskar Krawczyk celowo wepchnął Dominika Pasia na golkipera, jednakże dla nas liczy się, to co działo się po zatrzymaniu akcji. Oddajmy jednak na moment głos samemu poszkodowanemu.


Z mojej perspektywy wyglądało to tak, że najeżdżałem na bramkę, zostałem sfaulowany i nie miałem szans uniknąć golkipera. Sędzia powiedział mi, że mogłem go ominąć, ale nie miałem jak, bo jechałem na jednej nodze. Do tego zostałem sfaulowany przez bramkarza, który uderzył mnie rękawicą w głowę i uważam, że to powinna być kara meczu – powiedział nam napastnik JKH.


I ma on całkowitą rację. Artykuł 219. jasno mówi, że golkiper, który ucieka się do uderzenia przeciwnika odbijaczką, z miejsca zostaje wykluczony z dalszej gry. Nie jesteśmy w stanie jasno stwierdzić, czym spowodowana była bierność sędziów. Czy bali się oni podjąć odważną decyzję czy może jednak nie znali panujących przepisów? Zamiast odesłać do szatni krewkiego bramkarza, zdecydowali się oni jednak na obustronne wykluczenie, insynuując w dodatku Pasiowi, że był on w stanie ominąć Šimbocha. Zaiste, jeżeli Dominik Paś byłby zdolny do takiego akrobatycznego popisu jazdy figurowej, śmiało mógłby wystąpić w następnej edycji „Blades of the Steel” u boku Wojtka Wolskiego. Ponadto, w całym zamieszaniu, jakie wynikło pod bramką po tym zajściu, to on zachował najwięcej spokoju na lodzie.

Bilans pomyłek wynosi 2:1 na niekorzyść GieKSy i takim też wynikiem zakończyło się całe starcie. Można więc powiedzieć, że sprawiedliwości stało się zadość, lecz każda z wyżej wspomnianych sytuacji miała inny ciężar gatunkowy. Czym innym jest przecież dwuminutowe wykluczenie, utrata lidera czy też całomeczowe wykluczenie podstawowego bramkarza. Wszyscy kibice chcieliby oglądać mecze rozgrywane na równych warunkach, a sami zawodnicy woleliby ukończyć spotkania we względnym zdrowiu. Niestety, niejednokrotnie uniemożliwia to fatalna praca rozjemców, którzy swoimi błędami psują sportowe widowiska, ale też narażają zawodników na bolesne konsekwencje.

Przeczytaj dodatkowo
Liczba komentarzy: 0

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Wypowiedz się!
Shoutbox
 • jastrzebie: Niby po co Jastrzębie by miało ściemniać?
 • PEL52: gbr22\\/,a co grali w maseczkach?czy nie bylo kontaktu ze jedni maja drudzy nie.
 • Jersan1: emerycie prowadziles kiedyś własny biznes ?
 • emeryt: nie Sanie ale każdy kto takowy prowadzi twierdzi ze sie nie opłaca,takie hasło na dzień dobry
 • Hasek64: Emeryt jeszcze dwie kolejki I czas będzie zjeść z fotela lidera :)
 • statys: A co to za ludzka namiętność każe pani Joli z piekarni podnosić ceny? A Frankowi z młyna? A Zbyszkowi z gazowni? Obniżone będą, czy już są vaty i akcyzy, a reszta to sprawa przedsiębiorców i ich świadomości, że na rynku jest pieniądz, który można wziąć.
 • Unikatowy99: Z godnie z nowymi przepisami jeżeli któraś z drużyn nie przystąpi o 5 rundy do meczu to walkower. Więc wiemy na czy stoimy chodzi mi o mecz 21.01.2021 z Katowicami
 • Simonn23: i tak mamy farta ze we wtorek pauzujemy
 • Luque: Statysku jak widać wielu ludziom przydałoby się poprowadzić jakiś biznes żeby zrozumieli jak to działa i dlaczego rosną ceny, bo obietnice dla gawiedzi za pieniądze tej gawiedzi to się fajnie składa, jednak prędzej czy później przychodzi za to rachunek ekonomiczny..
 • hubal: jaki problem , załóż jeden z drugim działalność i powodzenia , takie bzdety wygadują ludzie typu statysa
 • jastrzebie: PELE5 nie wymyślaj farmazonów. Właśnie JKH woli być na bieżąco z meczami. Chyba każda drużyna. Unia 6 stycznia zagrała z JKH, a 9 już nie doszło do spotkania Cracovia- Unia. Nagle po paru dniach kilka przypadków zakażenia u Nas. Ale nit nie wymyśla teorii spiskowych. Będzie protokół to się zrobi ciekawie.
 • Unikatowy99: moim zdaniem już wszyscy na całym świecie uczą się żyć w dobie wirusa stąd zmiany regulaminowe między innymi w PlH. Zmiana przepisów od 5 rundy to dobry krok do którego będą się musieli wszyscy dostosować w dobie pandemi. Z tego co mi wiadomo Tychy to jedna z nielicznych drużyn której covid 19 nie dotknął i niech tak zostanie bo w innym przypadku można domniemywać że będą najbardziej poszkodowani w dobie nowych przepisów.
 • Yzerman #19: Chcecie pogadac o działalnosci gospodarczej...Ja jeszcze próbuje...Ale na to wygląda ze moze dociągne do końca miesiąca.Tak to jest opłacalne
 • Jersan1: Dlatego piszę wszyscy którzy wypowiadają się na temat działalności a nigdy tego nie lizneli niech zamilkna .Nowy Ład wy kończy połowę drobnego biznesu . Teraz bardziej opłaca się nic nie robić i żyć Z różnej masy zasiłków
 • Ksiądz Robak: Prowadzę działalność prawie 20 lat i jak czytam niektóre wypowiedzi to mnie pot oblewa.....taka rad jak się nie ma pojęcia to lepiej mądrze milczeć niż głupio pie.dić
 • Andrzejek111: Celem tej władzy od początku "rządzenia" jest wykończenie drobnych i średnich przedsiębiorców. I jeszcze żeby ich jakiś "orlen" przejął.
 • Yzerman #19: Robaku stwek nie zmieniłem od kilku lat..paliwo wiadomo..a gdzie reszta. A do tego kodzty....rzygać mi sie chcę.Na szczęście mam inny dochód..ale to na przetrwanie
 • Yzerman #19: A do tego nic a nic nie dostałem..tak jak restauratorzy czy hotelarze..którzy za dotacje jezdzą.BMW 8
 • Yzerman #19: ceny podniesli..a im jeszcze mało
 • Luque: Panowie takich gości co myślą jak statys to jest cała masa w kraju, najlepiej jakby rząd jeszcze powołał nowoczesnych ORMOwc... tzn. Sygnalistów do sprawdzania cen w sklepach czy przypadkiem nie są inne niż te które narzuci nie bacząc na rzeczywiste koszty rynkowe
 • Yzerman #19: Luq a to nie ma tak. Mandaty za info z kamerek.Do tego doszło...To nie nowoczesne ORMO
 • szyba666: Rado może jakiś krótki wywiad z Maxem?
 • Luque: Ajzer o ile jeszcze rażące łamanie przepisów drogowych to jestem w stanie zrozumieć, że ktoś gliniarzom podsyła to ogólnie społeczeństwo się zaczyna robić takie roszczeniowe i do tego "uprzejmie donoszę" ;p
 • Hasek64: Luk no tacy nowocześni szmalcownicy. Ludzkie śmiecie nie mające własnego życia i próbujące udawać ormo
 • Simonn23: Bramka Pawła Zygmunta przeciwko Ostrawie
 • Hasek64: Szyba a co on ci może ciekawego powiedzieć? :D że podoba mu się Polska zima, Oświęcim to wspaniałe miasto z masą zabytków i droga Benzyna na stacji? :D aha no i trener robi fajne treningi ponoć ale mamy kwarantannę drużynową i słyszałem tylko od kolegów z drużyny
 • Yzerman #19: Lu ..Nie wiem jak u Was..ale to cu u nas się dzieje...Dla mnie to juz jest koniec świata...A to niby policja robi to juz jest najnormalniej wstyd
 • Unikatowy99: Yzerman #19 podziel się co się dzieje
 • Simonn23: Zygmunt druga bramka
 • QbaSTS: Sędziowanie dramat
 • PEL52: Dzisiaj Sanok to nie ten sam co w piatek,Cracovia caly czas w tercji Sanoka
 • Andrzejek111: Sanok Sanok. Jeszcze dwie, jeszcze dwie.
 • emeryt: manie19 no nie mów że mandaty wystawiajo?
 • Polaczek1: Cracovia dogoni trójkę?
 • Yzerman #19: Eme..no nie bądż zdziwiony..Bo to co robią???
 • calan: Mam nadzieję że nowy trener Sidorienko ściganie dobrych zawodników do drużyny, bo narazie GKS Tychy słabiutko
 • emeryt: wie ktoś czy nowy kocur zagra w piątek z Kato?
 • szyba666: Wszyscy pewno zagrajo. Oby
 • emeryt: strasznie szybki ten pepik taki skoczny
 • PEL52: Eme znowu rozkreca SB,a gdzie go widziales?Poczekajmy na oficjalne
 • emeryt: Pelu embargo na info,dr.Rudi czyta
 • PEL52: Rudi w tym sezonie chyba zmienil zasady,moze jeszcze cos dokupi ale takich zmian jak w poprzednich sezonach to napewno nie bedzie
 • Arma: Dzisiaj przechwyciłem gołębia z wiadomością, było tam pewne nazwisko. Trzeba czekać
 • emeryt: Armo czy doszło do próby przechwycenia ? Czy gołąb był ranny?
 • PEL52: Jutro wtorek wybiore sie na targ moze babsko bedzie to sie cos dowiem
 • Arma: Gołąb miał wyraźne ślady lakieru do włosów na piórach i był delikatny osad węglowy na szyi. Większych obrażeń nie stwierdzono.
 • emeryt: Gps wyraźnie pokazuje że doszło do gwałtownego obniżenia lotu nad Kostuchno
 • gbr22\\/: No i jak obiecali tak zrobili, pisiont groszy wincyj za chleb, a do tego trzeba wykonać gest wyrażający uznanie dla prezesa za obniżenie vatu, pod groźbą karceru.
  Jedzmy ciastka.
  Jutro w końcu pełna kolejka, ciekawe w jakich składach.
 • emeryt: musztarda strasznie poszła w góre
 • Unikatowy99: rząd wprowadza możliwość kupienia musztardy na raty mają pokryć wszystkie odsetki z tego tytułu
 • Yzerman #19: Poczekaj jak wprowadza większy vat na gorczyce :D
 • emeryt: https://www.youtube.com/watch?v=Z4oWDpBHilU
 • emeryt: 14:24 :):)
 • Jamer: eme dzisiaj ogłoszą nowego kocura? :)
 • Jamer: Prawie 3 piątki trenują aż miło!
 • swojak: Dzisiaj spacerując z psem znalazłem taką kartkę. U dołu był dopisek BRAĆ! I nieczytelny podpis. Nie wiem czy to nasze czy może zza Wisły przywiało? https://www.eliteprospects.com/player/47536/daniil-apalkov
 • rober03: Wszystko fajnie tylko jak długo by było trzeba czekać na takiego grajka. Kierunek Rosja równa się czekanie a czasu kluby mają coraz mniej.
 • emeryt: a Jano wciąz czeka na telefon...
 • rober03: Unia już chyba dogra tym co mamy.
 • uniaosw: Oj swojak puknij sie w głowę...
 • hubal: podpis czytelny - "pani brożka" ale swojak na feriach mózg wyłączył
 • Hasek64: Nigdy nie byłem w Ameryce, ale znam kogoś kto był I opowiadał, że niedawno spacerując z kotem na wieczornej kupci spotkał przez przypadek w parku A. Owieczkina i N. Kuczerowa. Poprosił o autograf a gdy podziękował i odszedł kilka kroków znalazł dwa bilety które wypadły Aleksandrowi z kieszeni. Były to dwa bilety do Oświęcimia. Oj co to będą za play offy
 • Hasek64: Kolusz dwie bramki :) widać dobrze mu się gra z Wronesem
 • gieksa76: Jestem spokojny forma wraca
 • Unikatowy99: Gratulacje dla Tych oby tak dalej a będzie bardzo ciekawy play off
 • Hasek64: JTKJ !!!
 • rober03: Ciekawe ile jeszcze meczy będzie nam dane zobaczyć na żywo i czy dograja w tym sezonie do końca Play off
 • Unikatowy99: Uważam jeżeli mają wprowadzić zakazy to tylko dla nie zaszczepionych
 • hokej_fan: Dzisiaj rozmawiałem z moim znajomym taksówkarzem. Opowiadał, że wiózł dzisiaj dwa knedle z dworca na Chemików. Może w piątek zadebiutują.
 • uniaosw: To zmień taksówkarza :)
 • Jamer: uniaosw, będzie dobrze ze wzmocnieniami? :)
 • PEL52: Kto zamawia 2 knedle,przeciez tym nikt nie poje
 • Paskal79: Myślę że będą dwa wzmocnienia do końca stycznia jeszcze jest trochę czasu 👍😁
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Taka mała odpowiedź na JTKJ upośledzonego Haska 64
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Relacja z wyjazdu giełdy do Jastrzębia
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: https://youtu.be/pU8DYKSfrZo
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: 😂😂😂
 • uniaosw: Paskal pozdro
 • uniaosw: Jak mawiał klasyk nie uprzedzajmy faktów
 • uniaosw: I dajmy czasowi czas
 • Yzerman #19: Ejjjj...ale to moje :D
 • emeryt: jako dyżurny cieć tego gremium potwierdzam,powiedzenie "dajmy czasowi czas" to dziecko mana19
 • Hasek64: Tyski dzbanie słabe kopiowanie żałosnych filmików od rywala z gorolowa. Jeszcze jakbyście to wymyślili, ale wy tam u siebie macie problem z myśleniem więc nie dziwne, że nawet takiego czegoś nikt nie zmontował i was :D jedyne co z zmontować to potraficie ustawić się z psami w parku A potem udawać prawilną ekipę hahaha:d
 • Paskal79: Pozdro uniaosw👍
 • Paskal79: Coś na pewno się wzmocniony priorytet obrońca tak jak pisze bo w bo artykule a może będzie bonus 🤔😁
 • Jamer: Pascal79 Trzymamy kciuki za dobre wzmocnienia! Teraz weekend i dwa arcyważne spotkania...
 • Paskal79: No na pewno jak będzie obrońca to już jest dobrze bo w ataku mamy wybór a i jest może z dwóch młodych co mogą dać coś nieprzewidywalnego jak to młodzi więc jest dobrze
 • Paskal79: A co do meczy to b ważne i bardzo ciężkie
 • hokej_fan: Dwa głodne renifery widziane na dworcu PKP w Oświęcimiu. Pytały o drogę na Chemików. Pewne info
 • Paskal79: Hokej fan lepiej by były to pitbulle 😁
 • hokej_fan: Syber.yjski niedźwiedź był w drodze, ale Dr. Rudi go przechwycił
 • Paskal79: No.nie można nic pisać po polsku ani czesku bo rudi.przechwyci i przebiję ofertę choć nie tylko on tak może zrobić.... Bo już byli tacy ...😁
 • hokej_fan: Др. Руди, отпусти это
 • Unikatowy99: ***** ***
 • Luque: Unikatowy czyżbyś poczuł #NowyWał w swojej kieszeni? ;p
 • Unikatowy99: tak zabrać ludziom przedsiębiorczym dać nieudacznikom pisowskiej ciemnocie, która na nich głosuje
 • PEL52: Unikatowy99,nic dodac,nic ujac.Trafione w samo sedno
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Hasek jakie kopiowanie?? Przecież cała Polska wie, że jesteście cyganami, a Persja to wasza ojczyzna. Sam przygłupie się szarpiesz, a później masz pretensje.
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Cisniesz tu [****] po wszystkich, a później płaczesz.
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Weź swój dywan i leć spać.
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2022 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe