Hokej.net Logo

Głośna wymiana przed draftem. Ukształtowany młody zawodnik trafił do Chicago

2026-06-26 08:00 NHL
Głośna wymiana przed draftem. Ukształtowany młody zawodnik trafił do Chicago

Chicago Blackhawks dokonali jednego z najgłośniejszych ruchów tuż przed Draftem NHL 2026. Do ekipy z Wietrznego Miasta trafił obrońca Bowen Byram, a także napastnik Jordan Greenway. W przeciwnym kierunku powędrowały numer 4. tegorocznego draftu, wybór w drugiej rundzie oraz defensor Louis Crevier.

Byram ma za sobą najlepszy sezon w karierze. W 82 meczach zdobył 11 bramek i zanotował 31 asyst, gromadząc 42 punkty. Dołożył też siedem punktów w 13 spotkaniach fazy play-off.

Blackhawks postawili na gotowego zawodnika

Generalny menedżer Blackhawks Kyle Davidson nie ukrywał, że klub świadomie zrezygnował z bardzo wysokiego wyboru w drafcie.

Gdy mówimy o wyborze draftowym, szanse na to, że taki zawodnik od razu po drafcie będzie miał znaczący wpływ na zespół NHL, są niewielkie. Uznaliśmy, że bardziej opłaca się pozyskać już ukształtowanego, młodego zawodnika o bardzo wysokiej jakości – wyjaśnił Davidson.

Szef Blackhawks podkreślił, że pozyskanie Byrama idealnie wpisuje się w plan budowy drużyny wokół młodego rdzenia zespołu.

To naprawdę bardzo dobry młody gracz. Pasuje do stylu gry, jaki chcemy prezentować, oraz do grupy wiekowej, wokół której budujemy drużynę. Takiej okazji nie dostaje się często – zaznaczył.

"Zawsze chciałem tu trafić"

Sam zawodnik nie krył radości z przeprowadzki do Chicago.

Jestem niesamowicie podekscytowany. Chicago od zawsze było jednym z moich ulubionych klubów. Mój tata grał w tej organizacji i zawsze czułem, że to miejsce, do którego chciałbym kiedyś trafić – przyznał Byram.

25-letni defensor ma jeszcze rok ważnego kontraktu wartego średnio 6,25 miliona dolarów za sezon. W NHL rozegrał dotychczas 328 spotkań, zdobywając 44 gole i notując 108 asyst. W 2022 roku sięgnął z Colorado Avalanche po Puchar Stanleya.

Wciąż może być jeszcze lepszy

Davidson uważa, że najlepsze lata kariery Byrama dopiero przed nim.

Patrzymy na niego jak na obrońcę, który już wiele osiągnął, ale wciąż ma ogromny potencjał rozwoju. Chcemy stworzyć mu warunki do dalszego wzrostu i wierzymy, że będzie miał ogromny wpływ na naszą grę – podkreślił.

Byram określa siebie jako nowoczesnego, dwukierunkowego obrońcę.

Potrafię transportować krążek, zarówno podaniem, jak i jazdą na łyżwach. Mogę pomóc w przewagach, ale jednocześnie uważam się za solidnego defensora. Staram się wykorzystywać swoją mobilność do szybkiego zamykania akcji rywali i odbierania krążków – wyjaśnił.

Jestem dumny, że mogę założyć koszulkę Blackhawks. To świetna organizacja i znakomite miejsce do gry. Chcę pomóc tej drużynie się rozwijać i wygrywać mecze – dodał.

Co zyskały obie strony?

W ramach wymiany do Chicago trafił również Jordan Greenway. 29-letni skrzydłowy zdobył w poprzednim sezonie sześć punktów (1 gol, 5 asyst) w 40 meczach sezonu zasadniczego oraz trzy punkty w 13 spotkaniach play-off.

Sabres pozyskali natomiast Louisa Creviera, który w minionych rozgrywkach zanotował 25 punktów (7 goli, 18 asyst) w 78 meczach. Klub z Buffalo będzie miał także dwa wybory w pierwszej rundzie draftu – numer 4 i numer 20.

Wyraźny sygnał od władz Blackhawks

Dla Blackhawks transfer jest wyraźnym sygnałem, że organizacja chce przyspieszyć proces odbudowy i jak najszybciej wrócić do walki o fazę play-off. W poprzednim sezonie ekipa z Chicago zajęła ostatnie miejsce w Dywizji Centralnej i po raz szósty z rzędu nie awansowała do postseason.

Pozyskanie Byrama oznacza, że do młodego trzonu zespołu z Connor Bedardem, Artiomem Lewszunowem i Kevinem Korczinskim dołącza obrońca, który już teraz należy do czołowych defensorów swojego pokolenia i ma potencjał, by stać się jednym z liderów odbudowującej się organizacji.

Czytaj także:

Liczba komentarzy: 0

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
© Copyright 2003 - 2026 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe