Hokej.net Logo

List Wojas Podhale do Zarządu PZHL

List Wojas Podhale do Zarządu PZHL

Poniżej prezentujemy list Pana Andrzeja Podgórskiego Prezesa Zarządu Wojsa Podhale S.S.A. do Pana Zdzisława Ingielewicza Prezesa Zarządu Polskiego Związku Hokeja na Lodzie.Nowy Targ , 18 styczeń 2009 roku


Pan
Zdzisław Ingielewicz
Prezes Zarządu
Polskiego Związku
Hokeja na Lodzie
ul. M. Konopnickiej
WARSZAWASzanowny Panie Prezesie!

Pozwalam sobie zwrócić uwagę Pana Prezesa na szereg negatywnych zjawisk które występują w rodzimym hokeju ligowym, a które w ostatnim czasie przybrały wysoce niepokojącą intensywność. Bezpośredniego powodu dla niniejszego wystąpienia dostarczył piątkowy mecz w Tychach, pomiędzy drużynami miejscowego GKS i WOJAS PODHALA, którego podobnie jak Pan Prezes byłem bezpośrednim obserwatorem. I właśnie to, że obserwowałem mecz na własne oczy, a poczynione spostrzeżenia miałem okazję skonfrontować w telewizyjnej relacji, upoważniają mnie do wyrażenia pełnej dezaprobaty dla pracy sędziów, a także votum nieufności dla zarządzającego ich pracą Wydziału Sędziowskiego.

Wielokrotnie podnosiłem w przeszłości potrzebę radykalnych zmian w organizacji tej struktury związkowej, lecz nigdy nie występowałem z krytycznymi uwagami do poszczególnych arbitrów, upatrując ich słabej postawy w niedostatkach szkoleniowych i organizacyjnych. Nasilenie negatywnych postaw w ostatnich meczach nakazuje zajęcie się tymi sprawami jeszcze przed zakończeniem sezonu, by nie doprowadzić do wadliwych i wątpliwych rozstrzygnięć na jego finiszu.

Wracając do piątkowego meczu oczekuję wyjaśnień, które być może pozwolą mi uwierzyć, że za kompromitującym poziomem sędziowania nie kryją się żadne pozasportowe okoliczności, a źródłem błędów była wyłącznie presja czasu i miejsca zawodów oraz podświadoma niechęć do sprawienia gospodarzom i ich oficjalnym gościom rozczarowania niekorzystnym wynikiem.

Ilość popełnionych błędów, dodajmy błędów wpływających na wynik rywalizacji przekroczył poziom tolerancji i to w warunkach znacznego marginesu. Z tych najistotniejszych wymienię tylko: nie uznaną bramkę otwierającą wynik spotkania, uznanie bramki dla gospodarzy z ponad metrowego spalonego, puszczenie faulu na naszym zawodniku w sytuacji bezpośrednio poprzedzającej stratę piątej bramki.

W pierwszym opisanym przypadku trudno się dopatrzyć powodów nie uznania bramki, a wyjaśnienia które uzyskałem od obserwatora mogły w świetle faktów budzić wyłącznie uśmiech politowania. W drugim przypadku, spalonego widzieli wszyscy którzy mieli wzrok skierowany na płytę lodowiska i w pomeczowych komentarzach nawet gospodarze nie kwestionowali tego faktu, a jedynymi osobami które takiej wiedzy nie posiedli to sędziowie. Myślę, że każda praca wymaga staranności, a praca wykonywana za spore pieniądze i rodząca poważne skutki dla otoczenia musi być wykonywana ze szczególna odpowiedzialnością, której w przypadku trójki sędziowskiej w Tychach wyraźnie zabrakło.

W tym miejscu pozwolę sobie postawić Panu Prezesowi pytanie o prace Wydziału Sędziowskiego, a konkretnie o przyczyny zmiany obsady sędziowskiej dokonane bezpośrednio przed meczem. Czyżby atut odległości był decydującym w sprawie? A obecność Panów Radzika i Przyborowskiego, którzy decyzjami WGiD zostali zawieszeni za karygodne uchybienia w pracy w trakcie meczu POL-AQUA ZAGŁĘBIE – CRACOVIA do końca bieżącego sezonu też wymyka się logice (o prawie nie wspomnę). Trudno mi wyobrazić sobie podobny poziom arogancji w przypadku zawodnika odsuniętego od gry i pojawiającego się mimo tego w składzie drużyny. Sądzę, że w takim przypadku nie byłoby cienia dyskusji nad walkowerem i dodatkowymi karami dla winnych tego incydentu, a więc i w tej opisanej sytuacji oczekuję równie stanowczej reakcji. Nie przekonują mnie w XXI wieku wyjaśnienia o braku możliwości powiadomienia sędziów o karze i dokonania zmiany obsady z tego powodu. WGiD wypowiedział się w sprawie kar już w środę (o czym donosiły media) i wiedza na ten temat była znana zarówno nam, jak również zainteresowanym sędziom. Oczekiwanie, iż skutki zawieszenia zostaną wprowadzone w życie po pisemnym poinformowaniu zainteresowanych, podważają sens kary i doprowadzają w swej konsekwencji do kolejnej kompromitacji sędziów, tworząc przy okazji trudną do rozwiązania dla wszystkich sytuację. Brak reakcji na tak rażący w swej bezpośredniości przejaw lekceważenia decyzji upoważnionej agendy związkowej, będzie sygnałem potwierdzającym opinie o słabości władz związkowych, a także wskazującym na układowe stosunki panujące w PZHL.

Wszystkie opisane nieprawidłowości, towarzyszące rywalizacji w Tychach, tworzą podstawy do ubiegania się o unieważnienie meczu i powtórzenie go w okolicznościach wolnych od podejrzeń o stronniczość lub układowość. Brak takiej reakcji spowoduje usankcjonowanie nagannych zachowań, w wyniku których Klub został okradziony z punktów, a zawodnicy z należnej im premii.

Liczę na podjęcie przez Pana z własnej inicjatywy działań mających za zadanie wyjaśnienie opisanej sytuacji i zainicjowanie w wyniku tych ustaleń działań pozwalających usunąć ich skutki, a także zabezpieczających przed wystąpieniem takich zjawisk w przyszłości.

Stan posiadania polskiego hokeja nie pozwala na utratę kolejnych klubów i ośrodków, w których jest jeszcze obecny, stąd wniosek mój proszę potraktować z powagą na jaką niewątpliwie zasługuje. Jestem w stanie wyobrazić sobie Polską Ligę Hokejową bez sędziów, którzy swoimi umiejętnościami i postawą odbiegają od standardów przyjętych na tym szczeblu rywalizacji, ale czy Panu Prezesowi wystarczy wyobraźni by prowadzić rozgrywki bez drużyn? Kluby (a nie jestem wyrazicielem wyłącznie zdania własnego) mają już dość obecnego stanu rzeczy i braku reakcji na powtarzające się zarzuty wobec środowiska sędziowskiego, stąd oczekiwanie na stanowcze i odważne działanie ze strony Pana i Zarządu PZHL.

Z wyrazami szacunku

Andrzej Podgórski

Prezes Zarządu WOJAS PODHALE S.S.A
.


PS. Już po napisaniu niniejszego listu, w trakcie meczu pomiędzy COMARCH CRACOVIA-WOJAS PODHALE, miał miejsce incydent, w konsekwencji którego kontuzji uległ czołowy zawodnik naszej drużyny i najlepszy strzelec PLH, Milan Baranyk. Okoliczności w jakich doszło do zdarzenia, upoważniają do uznania ataku przeprowadzonego przez zawodnika CRACOVII jako brutalnej napaści, nie mającej nic wspólnego z regułami gry w hokeja. Zawodnik uległ kontuzji wymagającej hospitalizacji, a jego udział w dalszej części rozgrywek stoi pod znakiem zapytania. Zdarzenie na lodzie nie spotkało się z najmniejsza reakcja ze strony sędziego, co sugeruje jego zgodność z przepisami. Nie potwierdza tej opinii relacja telewizyjna i zapis video, co upoważnia mnie do żądania zbadania sprawy w oparciu o dostępne materiały. Myślę, że ekipa telewizyjna nie odmówi możliwości skorzystania z zapisu meczu, a i gospodarze przekażą dokonywaną zgodnie z regulaminem rejestrację video z przebiegu meczu dla potrzeb WGiD, celem oceny zagrania zawodnika CRACOVII i nadzorującego mecz sędziego. W przypadku braku reakcji i ukarania winnych zdarzenia, zapowiadam wystąpienie przeciwko sprawcy na drogę prawną i dochodzenie satysfakcji w zakresie adekwatnym do stopnia zawinienia.

Odrębną sprawą wymagającą wyjaśnień, to udział w meczu zawodnika Leszka Laszkiewicza, który decyzją WGiD został zawieszony na dwa mecze, a kara obejmowała zarówno niedzielne spotkanie z WOJAS PODHALE jak i wtorkowe z GKS TYCHY.Przeczytaj dodatkowo
Liczba komentarzy: 0

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Wypowiedz się!
Shoutbox
 • Luque: Komora jako zadaniowiec to się sprawdza
 • kunta: Aron dzisiaj zawodnik meczu w drużynie stalowników. Zagrał super mecz, chociaż 2 brama dla baranów z jego winy. Łyszczarczyk coś szarpał, Komorski słabo. Niestety widać duużą różnicę w grze tych dwóch bądź co bądź jednych z lepszych polskich hokeistów w porównaniu z innymi graczami czeskiej ligi. Technika, ustawienie, przegląd sytuacji, na razie to na poziomie 20 latków czeskich. Bo do Finów, Szwedów, Kanadyjczyków, Rosjan czy innych nacji w tej kategorii wiekowej to nawet nie ma co..
 • kunta: porównywać. Taki jest niestety aktualny poziom polskiego hokeja..
 • Luque: W historii to my nigdy nie mieliśmy w meczu mistrza Czech w składzie 3 Polaków
 • kunta: W ogóle nie mieliśmy 3 Polaków w ekstraklasie czeskiej....
 • Luque: 4 prawie, bo Zygmunt nie grał dzisiaj
 • kunta: Aaa i jeszcze Zygmunt....A dotychczas były epizody z Klisiakiem i chyba jeszcze ktoś tam krótko...
 • Luque: Leszek Laszkiewicz kiedyś grał w ekstralidze
 • Luque: I w DEL też grał
 • kunta: No to Jastrząbki sobie komplikują...
 • Luque: Prowadzili 3-1 a przegrywają 7-4..
 • Luque: Sawicki ich załatwił ;p
 • PEL52: dobrze ze wykupilem Sanok -Jastrzebie bo bylo co poogladac.Graty Sanok
 • Zaba: Kolusz tez grał w Trzyncu
 • Luque: Zaba też prawda
 • kunta: Na skrzypcach?
 • Zaba: W latach 2005-2008, przy czym w pierwszym sezonie rozegrał tylko dwa mecze w Ocelari, a resztę na farmie. Dwa kolejne sezony rozegrał pełne. W sezonie kolejnym 2008/09 grał w słowackiej extralidze
 • kunta: Aron gra już tyle lat w Trzyńcu , a i tak czasem jeszcze widać, że to Polak. Jak się za dzieciaka techniki nie nauczy, to nawet święte boże nie pomoże.
 • gieksa76: Pięknie GIEKSA kryzys mamy za sobą
 • Oświęcimianin_23: Kryzys będzie zażegnany przy kilku zwycięstwach z rzędu :)
 • Hokejowy1964: Łapiemy świeżość w grze, jeszcze nie wszystko trybi ale idzie ku dobremu. Wychodzimy na prostą, brawo GieKSa !
 • Unikatowy99: PEL52: Ja oglądałem Katowice
 • PEL52: 99,no i jak Koluszko?
 • Unikatowy99: bardzo dobrze trener ma do niego duże zaufani cały czas było go widać już w pierwszym meczu idealnie się wkomponował w drużynę To jest duże wzmocnienie dla Katowic szkoda że nie dla nas
 • Unikatowy99: Ciekawe Czy nasz mecz z Katowicami 21.01.2022 również zostanie odwołany?
 • Gepoq: Jeżeli Jasiek się nie ogarnie to będzie slabo w PO
 • Hasek64: Gepoq mówiłem o poniedziałku :) chyba czytałeś że to pierwsze spotkanie?
 • Arma: Teraz już rozumiem czemu Unia grała na dwie piątki pół sezonu, teraz każda drużyna będzie grać na dwie piątki więc Unia będzie lepiej przygotowana. Jednak Coolen wyprzedza ligę o lata.
 • Unikatowy99: Arma bez względu na wszystko na tą chwilę najlepiej i bez problemów wygląda Kraków i chyba Katowice się odradzają zobaczymy jak wypadniemy z Katowicami w bezpośredniej rywalizacji 21.01.2022
 • emeryt: na to chwile to siedzimy na fotelu lidera i doceńmy to ...
 • PEL52: A Jastrzebie wczoraj zdrowe dzisiaj juz COVID,ciekawe czy Sanok tez odwola jutrzejszy mecz,bo jesli nie to znaczy ze Jastrzebie sciemnia.
 • gbr22\\/: Jak nie mają pozytywnych wyników, ani nie zostali "uziemieni" to czemu mieli by odwołać?
 • gbr22\\/: Ściemniają to w tv, byłem dzisiaj w piekarni, od poniedziałku mają być podwyżki(a nie dalej jak miesiąc temu też były), więc ja się pytam jakim ujem mówią że będzie taniej.
 • emeryt: zarabiać coraz więcej a koszty utrzymania coraz niższe...znacie taki kraj?
 • jastrzebie: Niby po co Jastrzębie by miało ściemniać?
 • PEL52: gbr22\\/,a co grali w maseczkach?czy nie bylo kontaktu ze jedni maja drudzy nie.
 • Jersan1: emerycie prowadziles kiedyś własny biznes ?
 • emeryt: nie Sanie ale każdy kto takowy prowadzi twierdzi ze sie nie opłaca,takie hasło na dzień dobry
 • Hasek64: Emeryt jeszcze dwie kolejki I czas będzie zjeść z fotela lidera :)
 • statys: A co to za ludzka namiętność każe pani Joli z piekarni podnosić ceny? A Frankowi z młyna? A Zbyszkowi z gazowni? Obniżone będą, czy już są vaty i akcyzy, a reszta to sprawa przedsiębiorców i ich świadomości, że na rynku jest pieniądz, który można wziąć.
 • Unikatowy99: Z godnie z nowymi przepisami jeżeli któraś z drużyn nie przystąpi o 5 rundy do meczu to walkower. Więc wiemy na czy stoimy chodzi mi o mecz 21.01.2021 z Katowicami
 • Simonn23: i tak mamy farta ze we wtorek pauzujemy
 • Luque: Statysku jak widać wielu ludziom przydałoby się poprowadzić jakiś biznes żeby zrozumieli jak to działa i dlaczego rosną ceny, bo obietnice dla gawiedzi za pieniądze tej gawiedzi to się fajnie składa, jednak prędzej czy później przychodzi za to rachunek ekonomiczny..
 • hubal: jaki problem , załóż jeden z drugim działalność i powodzenia , takie bzdety wygadują ludzie typu statysa
 • jastrzebie: PELE5 nie wymyślaj farmazonów. Właśnie JKH woli być na bieżąco z meczami. Chyba każda drużyna. Unia 6 stycznia zagrała z JKH, a 9 już nie doszło do spotkania Cracovia- Unia. Nagle po paru dniach kilka przypadków zakażenia u Nas. Ale nit nie wymyśla teorii spiskowych. Będzie protokół to się zrobi ciekawie.
 • Unikatowy99: moim zdaniem już wszyscy na całym świecie uczą się żyć w dobie wirusa stąd zmiany regulaminowe między innymi w PlH. Zmiana przepisów od 5 rundy to dobry krok do którego będą się musieli wszyscy dostosować w dobie pandemi. Z tego co mi wiadomo Tychy to jedna z nielicznych drużyn której covid 19 nie dotknął i niech tak zostanie bo w innym przypadku można domniemywać że będą najbardziej poszkodowani w dobie nowych przepisów.
 • Yzerman #19: Chcecie pogadac o działalnosci gospodarczej...Ja jeszcze próbuje...Ale na to wygląda ze moze dociągne do końca miesiąca.Tak to jest opłacalne
 • Jersan1: Dlatego piszę wszyscy którzy wypowiadają się na temat działalności a nigdy tego nie lizneli niech zamilkna .Nowy Ład wy kończy połowę drobnego biznesu . Teraz bardziej opłaca się nic nie robić i żyć Z różnej masy zasiłków
 • Ksiądz Robak: Prowadzę działalność prawie 20 lat i jak czytam niektóre wypowiedzi to mnie pot oblewa.....taka rad jak się nie ma pojęcia to lepiej mądrze milczeć niż głupio pie.dić
 • Andrzejek111: Celem tej władzy od początku "rządzenia" jest wykończenie drobnych i średnich przedsiębiorców. I jeszcze żeby ich jakiś "orlen" przejął.
 • Yzerman #19: Robaku stwek nie zmieniłem od kilku lat..paliwo wiadomo..a gdzie reszta. A do tego kodzty....rzygać mi sie chcę.Na szczęście mam inny dochód..ale to na przetrwanie
 • Yzerman #19: A do tego nic a nic nie dostałem..tak jak restauratorzy czy hotelarze..którzy za dotacje jezdzą.BMW 8
 • Yzerman #19: ceny podniesli..a im jeszcze mało
 • Luque: Panowie takich gości co myślą jak statys to jest cała masa w kraju, najlepiej jakby rząd jeszcze powołał nowoczesnych ORMOwc... tzn. Sygnalistów do sprawdzania cen w sklepach czy przypadkiem nie są inne niż te które narzuci nie bacząc na rzeczywiste koszty rynkowe
 • Yzerman #19: Luq a to nie ma tak. Mandaty za info z kamerek.Do tego doszło...To nie nowoczesne ORMO
 • szyba666: Rado może jakiś krótki wywiad z Maxem?
 • Luque: Ajzer o ile jeszcze rażące łamanie przepisów drogowych to jestem w stanie zrozumieć, że ktoś gliniarzom podsyła to ogólnie społeczeństwo się zaczyna robić takie roszczeniowe i do tego "uprzejmie donoszę" ;p
 • Hasek64: Luk no tacy nowocześni szmalcownicy. Ludzkie śmiecie nie mające własnego życia i próbujące udawać ormo
 • Simonn23: Bramka Pawła Zygmunta przeciwko Ostrawie
 • Hasek64: Szyba a co on ci może ciekawego powiedzieć? :D że podoba mu się Polska zima, Oświęcim to wspaniałe miasto z masą zabytków i droga Benzyna na stacji? :D aha no i trener robi fajne treningi ponoć ale mamy kwarantannę drużynową i słyszałem tylko od kolegów z drużyny
 • Yzerman #19: Lu ..Nie wiem jak u Was..ale to cu u nas się dzieje...Dla mnie to juz jest koniec świata...A to niby policja robi to juz jest najnormalniej wstyd
 • Unikatowy99: Yzerman #19 podziel się co się dzieje
 • Simonn23: Zygmunt druga bramka
 • QbaSTS: Sędziowanie dramat
 • PEL52: Dzisiaj Sanok to nie ten sam co w piatek,Cracovia caly czas w tercji Sanoka
 • Andrzejek111: Sanok Sanok. Jeszcze dwie, jeszcze dwie.
 • emeryt: manie19 no nie mów że mandaty wystawiajo?
 • Polaczek1: Cracovia dogoni trójkę?
 • Yzerman #19: Eme..no nie bądż zdziwiony..Bo to co robią???
 • calan: Mam nadzieję że nowy trener Sidorienko ściganie dobrych zawodników do drużyny, bo narazie GKS Tychy słabiutko
 • emeryt: wie ktoś czy nowy kocur zagra w piątek z Kato?
 • szyba666: Wszyscy pewno zagrajo. Oby
 • emeryt: strasznie szybki ten pepik taki skoczny
 • PEL52: Eme znowu rozkreca SB,a gdzie go widziales?Poczekajmy na oficjalne
 • emeryt: Pelu embargo na info,dr.Rudi czyta
 • PEL52: Rudi w tym sezonie chyba zmienil zasady,moze jeszcze cos dokupi ale takich zmian jak w poprzednich sezonach to napewno nie bedzie
 • Arma: Dzisiaj przechwyciłem gołębia z wiadomością, było tam pewne nazwisko. Trzeba czekać
 • emeryt: Armo czy doszło do próby przechwycenia ? Czy gołąb był ranny?
 • PEL52: Jutro wtorek wybiore sie na targ moze babsko bedzie to sie cos dowiem
 • Arma: Gołąb miał wyraźne ślady lakieru do włosów na piórach i był delikatny osad węglowy na szyi. Większych obrażeń nie stwierdzono.
 • emeryt: Gps wyraźnie pokazuje że doszło do gwałtownego obniżenia lotu nad Kostuchno
 • gbr22\\/: No i jak obiecali tak zrobili, pisiont groszy wincyj za chleb, a do tego trzeba wykonać gest wyrażający uznanie dla prezesa za obniżenie vatu, pod groźbą karceru.
  Jedzmy ciastka.
  Jutro w końcu pełna kolejka, ciekawe w jakich składach.
 • emeryt: musztarda strasznie poszła w góre
 • Unikatowy99: rząd wprowadza możliwość kupienia musztardy na raty mają pokryć wszystkie odsetki z tego tytułu
 • Yzerman #19: Poczekaj jak wprowadza większy vat na gorczyce :D
 • emeryt: https://www.youtube.com/watch?v=Z4oWDpBHilU
 • emeryt: 14:24 :):)
 • Jamer: eme dzisiaj ogłoszą nowego kocura? :)
 • Jamer: Prawie 3 piątki trenują aż miło!
 • swojak: Dzisiaj spacerując z psem znalazłem taką kartkę. U dołu był dopisek BRAĆ! I nieczytelny podpis. Nie wiem czy to nasze czy może zza Wisły przywiało? https://www.eliteprospects.com/player/47536/daniil-apalkov
 • rober03: Wszystko fajnie tylko jak długo by było trzeba czekać na takiego grajka. Kierunek Rosja równa się czekanie a czasu kluby mają coraz mniej.
 • emeryt: a Jano wciąz czeka na telefon...
 • rober03: Unia już chyba dogra tym co mamy.
 • uniaosw: Oj swojak puknij sie w głowę...
 • hubal: podpis czytelny - "pani brożka" ale swojak na feriach mózg wyłączył
 • Hasek64: Nigdy nie byłem w Ameryce, ale znam kogoś kto był I opowiadał, że niedawno spacerując z kotem na wieczornej kupci spotkał przez przypadek w parku A. Owieczkina i N. Kuczerowa. Poprosił o autograf a gdy podziękował i odszedł kilka kroków znalazł dwa bilety które wypadły Aleksandrowi z kieszeni. Były to dwa bilety do Oświęcimia. Oj co to będą za play offy
 • Hasek64: Kolusz dwie bramki :) widać dobrze mu się gra z Wronesem
 • gieksa76: Jestem spokojny forma wraca
 • Unikatowy99: Gratulacje dla Tych oby tak dalej a będzie bardzo ciekawy play off
 • Hasek64: JTKJ !!!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2022 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe