Hokej.net Logo

Oświadczenie byłych graczy UHT Sabers. "To dyskryminacja polskich hokeistów"

fot. Jarosław Fiedor
fot. Jarosław Fiedor

Na naszą skrzynkę mailową wpłynęło oświadczenie byłych zawodników UHT Sabers Oświęcim. Gracze zarzucają w nim szefostwu klubu dyskryminację, a także ujawniają, że trener prowadził zajęcia w stanie wskazującym na spożycie alkoholu.

Oświadczenie pierwotnie podpisane było jako byli zawodnicy UHT Sabers. Na naszą prośbę zawodnicy postanowili ujawnić swoją tożsamość. Tym bardziej, że w swoim komunikacie informują o sprawach niezwykle trudnych.

Ich zdaniem szefostwo „Szabli”, dyskryminuje polskich zawodników i znacznie lepiej traktuje występujących w drużynie Ukraińców. 

Zawodnicy zarzucają brak profesjonalizmu trenerowi. Ich zdaniem Witalij Szlachow miał pojawić się na treningu w stanie wskazującym na spożycie alkoholu.

Obecność na treningach w stanie nietrzeźwości i zasypianie na ławce są rażącymi naruszeniami tego zaufania. Ponadto, takie zachowanie może wpływać negatywnie na naszą reputację jako klubu hokejowego – informują byli już gracze „Szabli”.

Zawodnicy poinformowali o tym fakcie doktora Radosława Folgę, prorektor ds. studenckich i promocji Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu, która współpracuje z UHT Sabers.

Niniejszym chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na kilka kwestii zaczynając od sprawy wyżywienia, która jest niezwykle istotna dla mnie oraz dla innych hokeistów Sabers. Z niepokojem obserwujemy, że niektórym hokeistom, w tym Polakom, odmawia się przyznania pieniędzy na obiady, podczas gdy osoba pochodzenia ukraińskiego otrzymuje takie wsparcie. Jesteśmy głęboko zaniepokojeni tą różnicą traktowania, która wydaje się być formą dyskryminacji. Każda osoba niezależnie od narodowości czy pochodzenia, powinna mieć równy dostęp do takich podstawowych potrzeb jak codzienny posiłek. Odmawianie tej możliwości nie tylko prowadzi do nierówności, ale również powoduje poczucie niesprawiedliwości wśród hokeistów. Po drugie chcielibyśmy opisać dyskryminacje i niewłaściwe traktowanie w klubie UHT Sabers, jakiego doświadczamy jako polscy zawodnicy w naszym klubie hokejowym.

Chcielibyśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które mają negatywny wpływ na naszą atmosferę w szatni, treningach i meczach. Od pewnego czasu odczuwamy silne poczucie dyskryminacji, ponieważ trener często preferuje swoich ukraińskich hokeistów, podczas gdy my, jako Polacy, jesteśmy traktowani jak drugorzędni. Jesteśmy u siebie, a mimo to czujemy się pomijani i niedoceniani. Takie nierówne traktowanie prowadzi do frustracji i obniża morale wśród naszej drużyny. Dodatkowo, jesteśmy narażeni na liczne wyzwiska, które padają pod nosem trenera lub innych zawodników w kierunku polskich hokeistów. Często te wyzwiska są w języku rosyjskim lub innym języku, który nie jest dla nas zrozumiały. Takie działania tworzą niezdrową atmosferę i wpływają negatywnie na naszą motywację i zaangażowanie.

Niezrozumiałe jest również to, że gdy próbujemy odpowiedzieć na takie wyzwiska, jest nam grożone wydaleniem z klubu. To jest nie tylko niesprawiedliwe, ale także demoralizujące dla nas jako zawodników, którzy włożyli wiele wysiłku i pasji w rozwijanie swoich umiejętności. Następna bardzo ważna kwestia, która chcemy poruszyć to dostęp do sprzętu hokejowego. Od momentu przybycia nowych kijów hokejowych, zauważyliśmy, że tylko ukraińscy zawodnicy otrzymali te nowe kije. Polscy zawodnicy, którzy mieli zniszczone lub złamane kije, nie otrzymali nowego sprzętu, a jeśli już otrzymali, były to starsze modele sprzed lat. Takie nierówne traktowanie jest nie tylko niesprawiedliwe, ale również wpływa negatywnie na naszą wydajność i rozwój jako drużyny. Jest nie do pomyślenia, że gdy polscy zawodnicy zniszczą swoje kije, nie otrzymują nowych lub dostają sprzęt, który jest znacznie gorszy i nie odpowiada naszym potrzebom. To powoduje frustrację i poczucie niedocenienia, ponieważ włożyliśmy tyle trudu i wysiłku, aby rozwijać swoje umiejętności.

Ostatnia kwestia, która wymknęła się spod kontroli ma miejsce podczas treningów hokejowych. Mamy na myśli nieodpowiednie zachowanie trenera, który przychodzi na trening będąc pod wpływem alkoholu i demonstruje oznaki nadmiernego zmęczenia, zasypiając na ławce. To nieodpowiednie zachowanie jest nie tylko nieprofesjonalne, ale również niebezpieczne dla nas jako zawodników. Trener, będąc pod wpływem alkoholu, nie jest w stanie skutecznie prowadzić treningów, udzielać nam odpowiednich wskazówek i zapewnić nam właściwego wsparcia. Jego zasypianie na ławce jest nie tylko nieodpowiednie, ale również wpływa na naszą motywację i zaangażowanie. Jako zawodnicy oczekujemy, że trener będzie pełnił swoje obowiązki z pełnym profesjonalizmem i zaangażowaniem. Obecność na treningach w stanie nietrzeźwości i zasypianie na ławce są rażącymi naruszeniami tego zaufania. Ponadto, takie zachowanie może wpływać negatywnie na naszą reputację jako klubu hokejowego.

Z wyrazami szacunku,

Adam Mąsior 
Jan Juchniewicz 
Adrian Gąsior 
Adrian Płonka 
Igor Kukla 
Arkadiusz Guzik 
Miłosz Pencko 
Mateusz Klimczyk
Igor Niewiadomski 
Wiktor Maniak 
Szymon Siemasz

Liczba komentarzy: 17

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Lista komentarzy
 • emeryt
  2023-09-25 13:20:01

  grubo...komuś nie pomyliło kto tutaj jest gościem,byłem i będe za udzielaniem pomocy Ukraińcom w szczególności matkom z dziećmi ale jeśli ktoś zaczyna sie panoszyć i zapomina że jest gościnnie w obcym kraju powinien być deportowany tam skąd wrócił...to jest niepojęte że ich rodacy siedzą w okopach a jeden z drugim pije wóde i dobrze sie bawi...będziemy monitorować to sprawe

 • rdietrich
  2023-09-25 13:20:02

  Brawo Panowie! Prezes tych upaińsko-banderowskich "Szabli" powinien od razu podać się do dymisji. Dno i metr mułu. Ta drużyna powinna grać w lidze ukraińskiej a nie u nas! Wypad stąd wielbiciele wideł...

 • Arma
  2023-09-25 13:22:28

  Napalm do gołej ziemi i niech Szable się zorganizują na nowo, dla chłopaków dużo wsparcia i głowa do góry

 • Domin55
  2023-09-25 13:23:11

  Ja już od dawna ma ich kur....serdecznie dosyć tych Ukraińców.Ino daj,daj,daj moim zdaniem koniec dla nich tej pier....gościnności.

 • mario.kornik1971
  2023-09-25 13:45:16

  Jeśli to prawda, wywalić na zbity pysk! Rozpanoszyło się to towarzystwo. Zlikwidować powołać nowy zespół dla naszych.Nie będzie obcy pluł nam w twarz!!!

 • TyskiWładek
  2023-09-25 13:50:49

  Brawo Panowie. Niestety podobne "promowanie" przybyszy ze wschodu dzieje się w innych klubach kosztem naszych zawodników. Co gorsze robią to nasi trenerzy, wystarczy prześledzić składy drużyn młodzieżowych. Za 2-3 lata w młodzieżowych drużynach i reprezentacjach nie będzie miał kto grać.

 • dzidzio
  2023-09-25 13:54:40

  A w Fabrykantach kolonia z Ziemii Świętej się zaczyna robić. Pomijając aspekt sportowy to się robi mało śmiesznie.

  • Fabrykanci Łódzkie
   2023-09-25 15:00:52

   Szanowny Panie, cały czas prowadzimy nabór do drużyny i w pierwszej kolejności testujemy polskich zawodników. Każdego polskiego zawodnika zainteresowanego grą dla Fabrykantów zapraszamy na testy. Z tego względu mamy w drużynie wielu chłopców którzy są wychowankami Łódzkiego Klubu Hokejowego z którym nawiązaliśmy ścisłą współpracę. Posiłkujemy się zawodnikami z za granicy, jednak muszą oni być realnym wzmocnieniem dla drużyny. Takich zawodników pozyskujemy. Jeżeli dla pana dwóch zawodników z Izraelskim paszportem to kolonia to ma pan bardzo dziwne wyobrażenie koloni. Pozdrawiam :)

  • #8LDZ
   2023-09-25 15:13:30

   Zgadzam się z kolegą z Łodzi, problemem nie jest napływ zagranicznych graczy którymi wszystkie drużyny MHL łatają składy a prestiż naszej ukochanej dyscypliny. Mało jest młodzieży uprawiającej hokej miejmy nadziej, że sponsor dla ligi i awans do elity chociaż trochę poprawi sytuacje. A póki co jeśli w klubie z mniej rozwiniętego ośrodka nie ma w ogóle drużyny seniorskiej to budowanie czegokolwiek od dołu jest znacznie utrudnione. U nas w Łodzi a teraz w Łodzi i Zgierzu działamy aby hokej w tym regionie przywrócić bo znikł na 20 lat. Co do kolonii faktycznie dwóch to raczej na kolonie za mało i warto zauważyć że obydwaj punktowali w pierwszych meczach więc póki co raczej się bronią. Obroniwszy swój klub stwierdzam również, że jeśli sytuacja w Oświęcimiu w stos. do Polskich graczy wyglądała jak opisali to zawodnicy to jest to karygodne i konsekwencje powinny zostać wyciągnięte.

  • WitekKH
   2023-09-25 17:40:03

   A tu bym polemizował ze stwierdzeniem, że u nas kraju mała ilość młodzieży trenuje hokej... Na szybko pierwszy przykład - pozycja bramkarzy: choćby w ostatnim czasie sporo młodych golkiperów zawiesiło łyżwy, bo nie mieli okazji pograć, a w ich miejsca sprowadzono zagranicznych tormanow, którzy po sezonie się tracili, a ich poziom gry jakoś wyższy nie był. Zresztą nie wierzę, że poprzez MHL czy same SMS nie ma co roku 4-6 graczy do ekstraklasy.

  • dzidzio
   2023-09-25 21:00:54

   Klub ściągający do ligi młodzieżowej graczy z Izraela pod płaszczykiem wzmocnień mieniąc się jednocześnie klubem szkolącym młodzież to wysoce niespójny obraz klubu wysyłany na zewnątrz. Tak zresztą działają kluby w PHL ściągający coraz większe tabuny obcokrajowców niejednokrotnie wcale nie lepszych od rodzimych graczy. Efekt jest taki że polscy gracze zawieszają łyżwy na kołku albo jak ktoś coś prezentuje ucieka zagranicę w najlepszym przypadku. Ciekawi mnie jak się okaże że gracze z Izraela nie okażą się wzmocnieniem a okażą się np. informatorami MOSADu albo po zakończonym epizodzie w Łodzi / Zgierzu oskarżą klub, kibiców czy zawodników o antysemityzm. To będzie dopiero hit transferowy. A wszystko by święcić "tryumfy" w zaszczytnej MHL.

 • Ixat
  2023-09-25 13:59:58

  Sprawa jest bardzo niepokojąca ale sugerowałbym by powstrzymać emocje. Jeżeli prawdą są bardzo poważne zarzuty wobec trenera to należy działać szybko i z całą surowością. Nie generalizujmy jednak i nie wińmy wszystkich tylko z racji przynależności narodowej.
  Czy za poprzedniego trenera też dochodziło do takich nieprawidłowości?
  Mówię to jako emigrant, który nie raz sam widział jak jeden czy dwóch [****]i potrafi zepsuć reputację całej grupie.

  • rdietrich
   2023-09-25 14:04:59

   Za poprzedniego trenera Polacy nie byli dyskryminowani. Pytanie brzmi, czy Pan ukrofil prezes Dworzak otrzymuje dodatkowe środki pieniężne (np. od naszego polskojęzycznego rządu) za promowanie przybyszy ze Wschodu??? Może tutaj jest pies pogrzebany...?

 • WitekKH
  2023-09-25 14:37:13

  Promowanie szprycowanych, teraz przybyszów ze wschodu; rażące to i bardzo smutne;w szczególności kiedy chodzi o sport. Większość obudzi się z ręką w nocniku.
  Nie poddawać się chłopaki!

 • Luque
  2023-09-25 14:48:36

  To już nie kochacie "przyjaciół" zza wschodniej granicy? Wstydźcie się, "pomagacie przygotować scenę dla moskiewskiego aktora!"

 • Hokejowy1964
  2023-09-25 14:51:22

  Szacun nasze chłopaki za to że zdecydowaliście się to powiedzieć i nie anonimowo a podpisaliście się pod oficjalnym pismem. Nasi goście , których w potrzebie przyjęliśmy u siebie nie potrafią docenić tego co dla nich zrobił klub . Wdzięczność oraz takt nie jest ich najmocniejszą stroną Normalna kolej rzeczy jest taka że trener oraz zawodnicy ukraińscy powinni zostać pożegnani. Nasze chłopaki trzymam za Was kciuki i pamiętajcie że Wy jesteście u siebie a nasi goście powinni się dostosować do Was a nie odwrotnie . Pozdrawiam Was !

 • Wujek43
  2023-09-25 15:19:16

  Przecież ktoś na to pozwala i napewno są to Polacy . Więc ktoś tu kasę zarabia na tym - proste .
  Jakby było 20 Amerykanów czy 20 Kanadyjczyków bez kontroli byłoby to samo .

Wypowiedz się o hokeju!
Shoutbox
 • emeryt: cosik to po śląsku?
 • Luque: A to niy wiysz? Godka kajś u góroli siy miynszo ze ślonskom?
 • PanFan1: u nos sie na to godo krapke 😉
 • Polaczek1: Tak swoją drogą dlaczego na półfinał Oświęcim vs Tychy kibice ( zorganizowana grupa) dostali tylko 350 biletów? Przeciez hala ma 2600 cos siedzacych miejsc i 300 stojących. Spodziewają się tylu lokalnych kibicow ?
 • Oświęcimianin_23: Nastawieni przyjacielsko kibice Unii i Tychów będą razem biesiadować jedząc prażone i pijąc piwo :)
 • hanysTHU: Proponuję kupować z automatu i się przesiąść później.
 • hanysTHU: Przed Nitrą niektórzy filozofowali...w efekcie wszyscy siedzieli razem.
 • hanysTHU: Tak czy inaczej zakupione...Hej hej nasz KS!!!
 • stasiu71: Oświęcimianin_23:
  Na meczu bedzie Ball :) albo przed i Po.. zalezy kto z kim :))
 • stasiu71: zaprosi do Tanca:))
 • Polaczek1: Który to sektor Unii ? Będę w Krynicy na dłużej - urlop, narty i te sprawy więc interesuje mnie sam bilet a nie wyjazd z kibicami 🤔
 • PanFan1: Nie ustawaj - Dziubka dawaj ❗
 • Oświęcimianin_23: stasiu, wszyscy po meczu będą tańczyć walczyka:)
 • stasiu71: Oświęcimianin_23:
  To jeszcze sie okaże :))niech wygral lepszy!
 • Padaka77: Byle do 20 grudnia, jak nie lubię takich długich przerw w Nowym Targu
 • hanysTHU: Dziś sędziuje mój ulubiony rozhodči. I miśki polecą...
 • hanysTHU: Dziś zwycięstwa gości z jednym wyjątkiem...
 • szop: ja dalem na Torun i JKH za 100
 • PanFan1: Wejściówki na Polska/Hameryka ładnie już wypucowane, zostało wolnych dosłownie parę sztuk ❗
 • hanysTHU: Aaaeeeejaaaaaaooooo!!!!!!
 • Simonn23: Padaka, zawsze możesz jechać do Popradu na hokej 😛
 • PanFan1: Nie ustawać Dziubka dawać ❗
 • PEL52: Oczy bola od patrzenia na Unie
 • PEL52: Szop tez tak obstawilem i dodalem jeszcze Unie 6,5 bramki
 • PEL52: Na Dziubka glosujemy!!! Lewego wyjebie..my
 • Prawdziwy Kibic Unii: Przydalyby sie transfery najlepiej dwa Kaleinikovas chlop wielki ale ten sezon nie bedzie chyba jego wymarzonym …miloby bylo wzmocnic atak
 • hubal: to co my mamy powiedzieć , tylko Sanok ma mniej zdobytych bramek
 • Prawdziwy Kibic Unii: Ale mamy inne plany na walke o final …
 • JARASSTO: I znowu nie znaleźliśmy sposobu na Fucika,można powiedzieć ,że stał się naszym koszmarem.
 • dzidzio: Ale Kalaber zbiera cięgi od Rudolfa
 • emeryt: dwóch potężnych ,dzikich Vikingów widzianych na rogatkach Włosienicy...poczekajmy na oficjalne info
 • hanysTHU: Kurła....
 • hanysTHU: Hej hej nasz KS!
 • wiemswoje: Męskie rozmowy Kalabera z drużyną dużo nie pomogły ogólnie nie rozumiem o co chodzi w tej naszej drużynie
 • dzidzio: Może trochę przedobrzył z dokładaniem do pieca a może system gry Kalbara jest dobrze rozczytany przez resztę ligi
 • PEL52: Beza jak wino im starszy tym lepszy,bramka czapki z glow
 • NieZalezny: No to uni pomogli dzisiaj sedziowie z tym karnym i kara na 3-2
 • Prawdziwy Kibic Unii: Jak eme wywrozy to wysle mu na adres domowy prezent
 • uniaosw: A jednak NT..
 • emeryt: to były fantasmagorie,uniaosw
 • Polaczek1: @Prawdziwy kibic łapiesz wszystko jak Pelikan o Unii.
  Co do słów Emeryta to jest jak nasz Sasin hokej netu wiadomo że będzie inaczej 😉
 • Polaczek1: Co do Podhala myślę że na pewno namieszają zwłaszcza u siebie w lidze I play off jeśli dojdzie owa dwojka Kanadziorow ale tam potrzeba defow
 • Padaka77: Mam nadzieje że Podhale namiesza. Ale tabela wygląda mega ciekawie przed 4 runda .
 • uniaosw: Ja od początku mówiłem, że Podhale będzie w półfinale PO, Patrząc na obecne formy to "szkoda" ze w PP jest JKH a nie NT
 • Prawdziwy Kibic Unii: Podhale bedzie bardzo mocne i moze zlamac zasade ze obrona sie wygrywa bo atak bedzie piorunujacy jak wroci DKapica i przyjda koledzy z Canady…
 • Paskal79: Spokojnie z tym Podhalem,i ich półfinałem,zresztą do końca ligi sporo meczy,a w dodatku trzeba przejść ćwierćfinał i to dotyczyło się praktycznie każdej drużyny
 • PanFan1: Nie ustawać Dziubki dawać ❗
 • rawa: PF1 będziesz Kocury w nocy oglądał?
 • rawa: https://www.cardiffdevils.com/news/devils-host-continental-cup-final/
 • rawa: Bilety na Kontynentalny w sprzedazy od poniedziałku. 16 blok dla GieKSy.
 • PanFan1: Nie siedzę na łuku, jak się będzie dało to kupuję w 18ym albo innym bocznym sektorze
 • rawa: Z Szefową nie możesz siedzieć na łuku. Na VIPowskie musisz kupić.
 • rawa: Ekspres odpalony.
 • PanFan1: Też właśnie lecę po kawę do McD... wyjechałem ze Slough przed chwilą, na lotnisko EMA śmigam
 • rawa: 🐧🐆
 • rawa: ☕️ no to czekam.
 • rawa: Poszły konie po betonie
 • rawa: Dobre tempo meczu.
 • rawa: Tkachuk w słupek zapioł.
 • rawa: Bob daje rade
 • rawa: Sasza kare zlapal.
 • rawa: Szybko zleciala ta pierwsza tercja
 • rawa: Bob dzisiaj 🔥
 • rawa: Ofensywa słabo 9 strzałów.
 • rawa: No i przedziurawili Boba. 1:0 w plecy
 • rawa: Jarry tez dzisiaj 🔥
 • rawa: W koncu Larsson 1:1
 • PanFan1: Ex kociak Reilly Smith szaleje dla Pens dzisiaj
 • rawa: PF1 kulosz sie na to lotnisko?
 • rawa: Pingwiny troche lepiej wygladaja.
 • rawa: Bramkarze daja rade.
 • PanFan1: Taaa Birmingham mijam
 • rawa: Warguez coś ukuje?
 • PanFan1: Dość niewyraźny mecz The Cats
 • rawa: Dzień po dniu mecz Kocurów.
 • rawa: Następne Kurtki w kolejce.
 • PanFan1: Trzecie tercje miewają dobre, to może się zbiorą
 • rawa: W robocie bede zombie.
 • rawa: Slabo w ataku.
 • PanFan1: Yankee Boys o 18:00 !
 • rawa: Jedziemy trzecia
 • rawa: Wiatr robia ale efektu zero.
 • rawa: Reinhart cos malo widoczny. Sasza tez jakis nijaki dzisiaj.
 • rawa: Jeeesyt. Luostarinen 2:1
 • rawa: Mecz bramkarzy.
 • rawa: Bedzie goraco teraz pod bramka Boba. Kara.
 • rawa: Pens przycisnie.
 • rawa: Ja pierd.... Reinhart.
 • rawa: Moglo byc po meczu a tak 6:4. Minuta 11 do konca.
 • rawa: Jeeest Sasza do pustaka.
 • rawa: Wybronili sie. Bylo cieplo przy grze 6ciu na 4rech. Punkty sa.
 • rawa: Brawo Kocury! 🐀 Chociaz to nie byl ich wielki mecz.
 • rawa: PF1 dzięki Brachu za wspólne ogladanie. Do 18.00. Szerokości.
 • PanFan1: do zaś
 • PanFan1: GŁOSUJEMY
 • narut: nie spać - głosować
 • PanFan1: Bruins v Coyotes ktoś ogląda ?
 • PanFan1: Pastrnak jednym strzałem obił oba słupki bramki Coyotes i bramki z tego nie było, trza umić 👍🏻
 • narut: bardziej się zasadzam na Dallas - Vegas, ew. coś w nocy
 • PanFan1: Dzisiejszy mecz Blue Jackets v Florida Panthers jest o fajnej porze i na pewno warto go obejrzeć, oczywiście The Cats są w tym starciu faworytem, ale pamiętać też trzeba że Kurtki już nie są takim chłopcem do bicia jak w zeszłym sezonie, a Panterom zawsze ciężko szło grając w Columbus. Za to drugi mecz, Oilers v Devils (22:00) zapowiada się elektryzująco, Nafciarze po dramatycznym starcie, wyraźnie złapali teraz drugi oddech, a i Diabełki grają coraz lepiej, będzie meczycho to pewne.
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2023 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe