Hokej.net Logo

Reprezentant Ukrainy: Z czasem zacząłem przyzwyczajać się do wybuchów

Dmytro Nimenko (reprezentant Ukrainy) / Fot. hcdonbass.com.
Dmytro Nimenko (reprezentant Ukrainy) / Fot. hcdonbass.com.

- Z czasem zacząłem przyzwyczajać się do wybuchów i nawet specjalnie nie reagowałem - mówi reprezentant Ukrainy, który służył w oddziałach obrony terytorialnej, a teraz ze swoją reprezentacją przygotowuje się do Mistrzostw Świata dywizji I grupy B w Tychach.

Zawodnik Sokiła Kijów Dmytro Nimenko jest jednym z tych hokeistów, którzy po rosyjskiej agresji na Ukrainę dołączyli do oddziałów obrony terytorialnej. Teraz jednak wyjechał na Węgry, gdzie z kolegami z reprezentacji przygotowuje się do Mistrzostw Świata dywizji I grupy B, które w dniach 26 kwietnia - 1 maja odbędą się w Tychach. Sam przyznaje, że po wybuchu wojny nie spodziewał się, iż wkrótce będzie znów grał w hokeja.

- Przyznaję, że nie oczekiwałem, że w tym terminie będzie zgrupowanie reprezentacji. Byłem przekonany, że opuścimy Mistrzostwa Świata. Ale wszystko zaczęło się dziać nagle. Trener Wadym Szachrajczuk zadzwonił do mnie trzy albo cztery dni przed wyjazdem do Miszkolca - opowiada hokeista w rozmowie z służbą prasową Federacji Hokeja Ukrainy. - Według niego na występ reprezentacji na Mistrzostwach Świata nalegały władze kraju. Jako że byłem w obronie terytorialnej, szybko dostałem się na granicę bez żadnych incydentów. Dostaliśmy się do Mukaczewa, a stamtąd na Węgry.

Nimenko przyznaje, że decyzję o dołączeniu do wojsk obrony terytorialnej podjął bardzo szybko, choć dotąd zbyt wiele o tym nie mówił.

- Podjąłem taką decyzję już pierwszego dnia rosyjskiej agresji na nasz kraj - opowiada. - Nie mogłem na to patrzeć siedząc spokojnie w domu. Potem się przekonałem, że zrobiłem właściwie. Widzimy, jak [Rosjanie - red.] ostrzeliwują budynki mieszkalne, szkoły, przedszkola, szpitale, cywile są zabijani i rozumiesz, że trzeba dawać odpór. Ze strony Rosji to jest niemoralne.

W Ukrainie zostali rodzice zawodnika, którzy nadal normalnie pracują w Kijowie. Oboje odmówili wyjazdu. Syna hokeista wywiózł do Polski zaraz po tym, jak pierwsze eksplozje było słychać w Kijowie, a jego siostra wyjechała do Francji przy pomocy ukraińskiego związku hokejowego.

On sam stara się teraz skupić na przygotowaniach do mistrzostw w Tychach, ale podobnie jak koledzy z reprezentacji nie potrafi całkiem oderwać się od myślenia o tym, co dzieje się w ojczyźnie.

- Staramy się pracować maksymalnie efektywnie, ale myślami jesteśmy w Ukrainie. Wierzcie mi, że jest nawet trudniej oglądać to, co dzieje się w kraju, gdy jest się poza nim - mówi. - Cały czas łapiesz się na myśli, że powinieneś być w domu i robić coś pożytecznego dla zwycięstwa. Ale w końcu jesteśmy zjednoczeni, żeby osiągnąć sportowy cel.

Trener Szachrajczuk mówił wcześniej w wywiadzie, że po miesiącu bez gry i bez możliwości normalnych treningów jego podopieczni przyjechali na zgrupowanie w niezbyt dobrej formie fizycznej. Nimenko nie jest jednak aż tak krytyczny.

- Nie powiedziałbym, że aż tyle straciłem. W obronie terytorialnej nie siedzieliśmy na miejscu, cały czas się ruszaliśmy. Nawet zrzuciłem trochę wagi przez ciągłe nerwy - mówi. - Oczywiście jakieś 50 % gotowości jest stracone, ale to nie jest aż tak decydujące. Przy ciągłym intensywnym treningu dwa albo trzy razy dziennie szybko wrócę do formy.

Zawodnik dodaje, że większe problemy z powrotem do treningu miał od strony psychicznej.

- Myśli ciągle były w domu. Cały czas czytałem wiadomości, martwiłem się, gdzie tym razem spadły rakiety. Przez pierwszych kilka nocy nie mogłem zasnąć - mówi. - Wyłączałem się na 2-3 godziny, nie dłużej. Trudno jest się skupić na pracy w takich okolicznościach.

Nimenko opowiada, że gdy był jeszcze w Ukrainie, stopniowo rozlegające się wokół niego wybuchy robiły na nim coraz mniejsze wrażenie.

- Stopniowo przyzwyczajasz się do wybuchów i śpisz trochę spokojniej - przekonuje. - Kiedy byłem w oddziale obrony terytorialnej, napięcie nie spadało przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Wybuchy w ogóle nie ustępowały. Z czasem zacząłem się do nich przyzwyczajać i nawet specjalnie nie reagowałem.

Temat rosyjskich hokeistów i ich stosunku do wojny budzi emocje w wielu krajach, w tym także w Polsce. Nigdzie jednak nie ma aż tak dużego ciężaru gatunkowego, jak w Ukrainie. W drużynie Sokiła w ostatnim sezonie Ukraińskiej Ligi Hokejowej także występowali hokeiści z Rosji. Nimenko przyznaje, że utrzymuje z nimi kontakt i nie ma żadnych zastrzeżeń do ich zachowania w obliczu rosyjskiej inwazji.

- To są rozsądni chłopcy. Widzą wszystko na własne oczy. Mogę powiedzieć, że wszyscy Rosjanie z Sokiła dobrze rozumieją, kto jest winny tej wojnie i nie wierzą propagandystom z ich kraju - mówi. - Chociaż wśród moich rosyjskich znajomych są i tacy, którzy podążają kursem rosyjskiego okrętu wojennego. Jedyna rzecz, która mnie cieszy to to, że nie są to ludzie z drużyny Sokiła. Poblokowałem ich w swoich mediach społecznościowych i nawet ich nie słucham.

Do oddziałów obrony terytorialnej dołączyli nie tylko hokeiści, ale także prezydent Federacji Hokeja Ukrainy (FHU), były policjant Heorhij Zubko. On sam przyznaje, że na razie nie musiał użyć broni w walce i robi to tylko na ćwiczeniach. Zubko zabrał głos w sprawie, która wzbudziła nieco kontrowersji: czy reprezentanci Ukrainy powinni opuszczać kraj i brać udział najpierw w zgrupowaniu, a później także w Mistrzostwach Świata dywizji I grupy B w Tychach w czasie trwania wojny.

- To trudna decyzja. Została podjęta przez zarząd federacji po wielu konsultacjach, licznych rozmowach z Ministerstwem Młodzieży i Sportu i negocjacjach z Międzynarodową Federacją Hokeja na Lodzie (IIHF). Ostatecznie zdecydowaliśmy się grać, ponieważ musimy trzymać nie tylko militarny, ale też sportowy front - mówi ukraiński działacz. - Musimy pokazać światu, że jest hokej w Ukrainie, że mamy zawodników w różnym wieku, którzy tak samo bronią Ukrainy, ale na polu sportowym.

Do gry w reprezentacji zostali dopuszczeni także zawodnicy, którzy w ubiegłym roku w związku z konfliktem wewnętrznym w tamtejszym hokeju opuścili zgrupowanie kadry przed turniejem EIHC, a później występowali w zbuntowanej przeciwko związkowi Superlidze. FHU wcześniej ich zawiesiła. Teraz są dopuszczeni do występów w reprezentacji, co jednak nie oznacza, że wcześniejszy konflikt poszedł w niepamięć. Po wojnie do tematu będzie trzeba wrócić - mówi Zubko.

- Moje osobiste zdanie jest takie, że nie zapomnieliśmy niczego, a wojna nie wymazuje niczego z naszej pamięci - mówi prezydent FHU. - Wierzę, że zawodnicy z Superligi, którzy są teraz w reprezentacji, dostali wyjątkową możliwość wywalczenia amnestii w całym hokejowym środowisku. Chciałem tylko zauważyć, że nie wszyscy ukraińscy hokeiści mają i będą mieli taką możliwość w przyszłości. Każdy właściciel klubu i każdy zawodnik musi zrozumieć, że to nie są zabawy. Nie można handlować czy manipulować wszystkim, co ma narodową wartość.

Trener Szachrajczuk mówił wcześniej, że ciągle nie ma pełnej zgody między zawodnikami, którzy zostali wówczas po stronie związku, a tymi, którzy zrezygnowali z gry w kadrze i występowali w nowopowołanej lidze. Dmytro Nimenko przekonuje jednak, że sprawa została załagodzona.

- Jesteśmy już zjednoczeni. Teraz nie jest czas, żeby pamiętać dawne urazy czy nieporozumienia - mówi tłumaczy. - Na początku zgrupowania chłopcy przeprosili. Też uważam, że każdy może się pomylić. Najważniejsze jest przyznać, że człowiek się mylił. Teraz jesteśmy zjednoczeni, bo gramy dla Ukrainy, dla herbu, który nosimy na piersi i dla tego, co mamy w sercu.

Ukraina będzie jednym z czterech rywali reprezentacji Polski podczas tyskich mistrzostw. W imprezie wystąpią także drużyny Estonii, Japonii i Serbii. Prezydent Zubko mówi, że ochota zawodników do gry w kadrze jest ogromna.

- Słyszałem nawet, że któryś z zawodników w żartach proponował pieniądze za powołanie do reprezentacji - mówi działacz ze śmiechem. - I faktycznie, muszę przyznać, że nie pamiętam takiej chęci hokeistów do gry w reprezentacji i do wniesienia wkładu w zwycięstwo.

Na ostatnich Mistrzostwach Świata dywizji I grupy B w 2019 roku Tallinnie Ukraińcy zajęli przedostatnie, 5. miejsce. Jaki jest cel w tym roku, w tak trudnych okolicznościach?

- Zadaniem jest zwycięstwo w każdym meczu - mówi Zubko. - Nie trzeba tego wymagać, chłopcy sami rozumieją swoją odpowiedzialność. Myślami są w Ukrainie i chcą osiągnąć cel, żeby po każdym meczu na cześć Ukrainy odegrany był hymn naszego kraju.

Przeczytaj dodatkowo
Liczba komentarzy: 0

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Wypowiedz się o hokeju!
Shoutbox
 • Luque: Aqua podpisuję się pod tym co napisałeś...
 • Oświęcimianin_23: Im dalej w las tym JKH będzie bardziej nerwowe. To oni mimo wszystko mogą mieć 0 punktów po 5 meczach...
 • Frasier: Gramy taktyką: na zero z przodu,a z tyłu na pewno coś wpadnie
 • Luque: Ok 1-0... już chyba wiemy kto przegra...
 • Oświęcimianin_23: Sidor out? ;)
 • Aquasky: chyba Ty :)
 • Luque: A może lepiej jakiegoś obco wyrzucić dla przykładu?
 • Luque: Teraz będzie trzecia Nasza przewaga pod rząd, jak nie teraz to kiedy?
 • Passtor: A może za p.Baginskiego trenera napastników ktoś się weźmie, narzekaliśmy na Majkowskiego ale tu wcale lepiej w jest.
 • botanick: ..aaa bo ten puchar Polski po Świętach,przed Sylwestrem:)
 • Luque: Brawo Szturc... piękna strata... 2-0
 • Luque: Nie wiem o co tutaj chodzi ale takiej chały to się nie spodziewałem...
 • Oświęcimianin_23: Ale luja wypłacił Dziubiński Racowi ;)
 • Luque: 3-0 amen...
 • Aquasky: dobrego weekendu wszystkim ! :)
 • Aquasky: odpalam jakiś peeedalsky serial na Netflix. tam będzie więcej emocji ;)
 • Miletor: U Tyskich argument o ciężkich nogach….wyczerpany
 • Miletor: Sidoa można łatwo zwolnić nadal nie wypowiedział się przeciwko wojnie
 • Luque: Ten Islandzki jest fajny Aqua, jak lubisz takie kryminały ;)
 • Luque: Miletor weź rozpęd i przypiernicz głową w ścianę...
 • botanick: Jak zwolni ktoś Sidorenkę to daje sobie spokój z tyskim sportem.
 • Luque: Jak się komuś nie chce grać i zapieprzać na treningach to niech zmieni zawód...
 • botanick: Tak jest!
 • hubal: bo nasi z 8 placu PO chcą zawojować , taki to plan
 • jastrzebie: Widać było że JKH chce wygrać te spotkanie za wszelką cenę. No i zero głupich błędów bramkarskich, b dobrze Węgier bronił. Urbanowicz rozwiązał worek z bramkami, ale potem 2 głupie kary. Czarny koń Pelaczyk też strzelił.
 • Luque: Jastrzębiu nie obraź się ale wcale porywająco nie graliście... ten mecz to była taka szarpanina w kiepskim stylu... zero ładu i składu po obu stronach...
 • lou: No cóż, Sidor nie wyleci ale gracze już tak ;)
 • szajbu: Brawo GieKSa, Brawo Murray, Brawo Magee
 • jastrzebie: Loque tylko że oddaliśmy prawie 2 razy więcej strzałów.
 • Unikatowy99: Co się dzieje finały PP ponownie bez Tyszan i Cracovi?
 • Arma: No. Taka czwórka w PP byłaby w sam raz.
 • kojo: Oświęcim tez w zeszłym sezonie słabo zaczynał…Śle na szczęście Pan Zupa wrócił :)
 • hanysTHU: HEJ HEJ NASZ KS!!!
 • Unikatowy99: Panowie Sidor i Ruchaczek prezentują stary styl hokeja co już nie funkcjonuje w nowoczesnym hokeju
 • emeryt: włosy Majka juz nie rude a mieniące sie złotem,Cichy odzyskał radośc z gry...ech to Tyskie powietrze...
 • Arma: Bałem się mocno że będzie falstart przez przymusową przerwę Zupy ale na razie jest bardzo dobrze
 • Luque: Unikat metamorfoza Tyskiej drużyny w zeszłym sezonie przeczy Twojej opinii...
 • uniaosw: Jak tam panie Wronka Wawel itp?
 • emeryt: Zupa zwykle pod koniec tercji dostojnie niczym Cezar kroczy przed lożo emerytów paradujac w gustownym kaszkiecie,klasa
 • Unikatowy99: Katowice mogą podziękować za Murraya My za Cichego i Szczechurę
 • Luque: Tutaj jest coś nie halo, bo w meczu z Podhalem grali sobie jak na treningu i ani się nie spocili a gra się kleiła... a teraz co? Nagle zapomnieli jak się gra w hokeja?
 • Unikatowy99: Lu gra się jak przeciwnik pozwala
 • Luque: Unikat no nie rozśmieszaj mnie...
 • Unikatowy99: Wasza pozycja po dzisiejszym meczu nie jest śmieszna
 • emeryt: ale że Baćka wzywa Cara do rabania drwa dla Polszy na zime...
 • Luque: Eme a może trzeba jakiemuś obco podziękować?
 • uniaosw: Ale że bliźniacy do Sidora..
 • jastrzebie: Ja nawet nie pamiętałem że w Tychach gra Bukowski. A myślałem żeby go poobserwować.
 • emeryt: ...jestem wesoły Romek mam na przedmieściu domek...
 • Luque: Boivin to póki co jest pierwszy do pożegnania...
 • uniaosw: Romek romek visa vi czekamy
 • jastrzebie: Rencista AdBlock-a już zainstalowałeś ?
 • Luque: Eme Korkiakoski to miał być łowny kocur, a póki co jakiś wyleniały...
 • hanysTHU: W domku wodę ,światło , gaz i dostałem w papu jeszcze raz...
 • jastrzebie: Karkiakoski będzie jeszcze strzelał. Ma blokadę. W sparingach pokazał co potrafi.
 • hanysTHU: Ktoś wie coś na temat poszkodowanego na elce?
 • uniaosw: Gabaryty potężne, dobry wiek, łamacz band ps. Likwidator czekamy
 • Jamer: uniaosw Bracia za mostem?
 • uniaosw: Pomidor
 • jastrzebie: Kiedyś po zwycięstwie Unii tu wrzało. a teraz to normalka.
 • Arma: Trzeba zrobić miejsce kibicom JKH i Cracovii
 • emeryt: nuda Panie,gdzie tam do finału
 • Luque: Hmm ja tam myślę, że zwykle tutaj wrze kiedy wyniki są odwrotne niż te obecne :P
 • emeryt: i oby z Tychami bo najbliżej
 • Unikatowy99: Ciekawe co będzie się działo w Krakowie gdy w następnej kolejce Jastrzębie wygra mecz a to całkiem możliwe
 • jastrzebie: Właśnie daleko.
 • hokej_fan: To Wronka gra w Cracowi?
 • Unikatowy99: Tego życzę JKH aby odeszła w siną dal polityk Cracovi
 • Unikatowy99: Tak Wronka Gra ale bez Pasiuta to cień zawodnika z poprzedniego sezonu
 • Arma: Powtarzasz non stop to samo "Wronka bez Pasiuta to cień zawodnika" a jakieś inne przemyślenie na temat gry Wronki ? Czy non stop będziemy czytać to samo, co dwa dni
 • Zaba: Wronka dzis sztycha nie zrobił. Nawet go na lodzie nie widziałem. Gdyby nie spiker, który wymienił go przy asyscie to byłbym pewien, że dziś nie grał.
 • emeryt: swego czasu ktos tu pisał że Rac ma problemy z sercem,na chorowitego raczej nie wygląda,klasowy grajek
 • emeryt: podobnie jak Jeżek ale najlepiej ubliżac jak stado baranów
 • jastrzebie: Nie tylko u Nas słabo z kibicami. Liptowski Mikułasz 700 widzów.
 • Luque: A propo Wałęga dwie bramki strzelił dzisiaj ;)
 • Unikatowy99: Arma drugi raz ale jeżeli to dla Ciebie non stop
 • Simonn23: Odpuszczenie Cichego i Szczechury przez Tychy to najlepsze co się Unii trafiło :D
 • emeryt: wie ktos do kiedy Pan Zdzisław bedzie nas jeszcze zabawiac? facet jest żenujacy
 • unista55: Myślę, że Unia nie ma co ściagąć na razje kolejnego zawodnika. To co jest, na ten moment dobrze funkcjonuje i mieszanie w istawieniach formacji, mogłoby nie wyjść na dobre + nie wiadomo, czy chłop przygotowany do sezonu.
 • Unikatowy99: Emeryt cieszę się że to napisałeś bo również tak uważam ale na mnie posypały by się gromy gdybym to napisał
 • emeryt: w tym sezonie nie zagrał jeszcze ani minuty ale ma magiczne cv a to czarujące
 • Unikatowy99: 27.09.2022 pierwsza próba sił
 • Luque: Unikat już finał rozpisujesz? ;P
 • Unikatowy99: Na chwilę obecną układ sił podobny niż w poprzednim sezonie po za naszym startem
 • Unikatowy99: Lu najbliższy Wasz mecz z Krakowem więc nie będzie łatwo
 • botanick: Pan Aktor Gustlik
 • hubal: jedyny botanick zareagował i co ja czynię , niedawno byłem w Godowie gdzie narodził się człowiek wyjątkowy
 • Simonn23: ale Cichy klasę pokazał przy golu na 2:0
 • uniaosw: Jutro na targu mogą być kolejki przy babie z liszek..
 • uniaosw: Czy padnie w końcu to nazwisko.. Poczekajmy na oficjalne info
 • hubal: za mostem Gustlika nie znają ?
 • hubal: za młodzi ?
 • boogerd: Dalej twierdze ze gdyby nie Filipiak ktory wykupuje co lepsze to Podhale świętowałoby nie 20 ale 30 MP!!!!
 • boogerd: od lat to samo....ehhhh
 • boogerd: po 2010 podhalanie przeszli do sanoka i sanok 2x MP, potem Craxa oparta na Kapicy z Dziubińskim, potem Podhale Kolusz z Zapała; Craxa Kapica Dziubiński Katowice Wronka Malsiński
 • boogerd: ehhh no szkoda slów
 • boogerd: rozpłyneło się to wszystko
 • Beta: na podstawie wczorajszego meczu trudno ocenić czy przełamanie nastąpiło czy tylko był to jednorazowy "wybryk" JKH .Jutrzejszy mecz z Cracovią da odpowiedź
 • Chinchill: Ktoś ma info na temat kibica o którym wspominano w transmisji? Ciężko się słuchało informacji, że jednemu z nas jest udzielana specjalistyczna pierwsza pomoc :(
 • omgKsu: Atak padaczki
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2022 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe