
– Po tym jak zakończył się piątkowy mecz, motywacji mieliśmy dziś w bród, by odbić się po porażce, mieliśmy po prostu coś do udowodnienia. Myślę, że było to widoczne w naszej grze, nie zawsze kończy się pierwszą tercję trzybramkowym prowadzeniem – mówił Sidney Crosby, kapitan Pittsburgh Penguins. Jego zespół, w niedzielę, pokonał w Sztokholmie Nashville Predators 4:0. Prezentujemy zapis z konferencji prasowej 38-letniego Kanadyjczyka.

Kulminacją bieżącego sezonu jest turniej olimpijski w Mediolanie, dlatego władze NHL zaplanowały tylko jeden przystanek w Europie, w ramach serii Global Series. W piątek i w niedzielę na Avicii Arenie w Sztokholmie zmierzą się ekipy Pittsburgh Penguins i Nashville Predators. W obu zespołach nie brakuje zarówno weteranów rozgrywanie meczów w Europie, jak i tych, dla których będzie to zupełnie nowe doświadczenie.

Tegoroczne Mistrzostwa Świata elity przyniosły organizatorom zysk, ale jest on znacząco mniejszy niż rok wcześniej w Czechach. Władze szwedzkiego hokeja podały kwotę, jaką zamknęły turniej współorganizowany z Danią.

Reprezentacja Stanów Zjednoczonych po 12 porażkach w półfinałach w końcu się przełamała. "Jankesi" pokonali Szwedów 6:2 i dziś staną przed szansą zdobycia złotego medalu - pierwszego od 65 lat! Po zakończeniu spotkania z ekipą "Trzech Koron" amerykański hymn został wybuczany przez miejscowych kibiców.

Reprezentacja Szwajcarii wysoko pokonała Danię 7:0 i wywalczyła przepustkę do finału. O tym spotkaniu, a także o finałowym starciu ze Stanami Zjednoczonymi porozmawialiśmy z Kevinem Fialą, liderem "Helwetów".

Znamy zespoły, które powalczą o mistrzostwo świata. Do Amerykanów dołączyli Szwajcarzy, którzy rozbili Duńczyków 7:0. To był pokaz skuteczności "Helwetów", którzy dali solidną lekcję hokeja gospodarzom turnieju.

W ostatnim dniu fazy grupowej Mistrzostw Świata Elity pewne reprezentacja Stanów Zjednoczonych pokonała Czechów 5:2 a Finowie skromnie ograli Słowację 2:1.

W meczu o życie Norwegowie 1:0 pokonali Węgrów- to skromne zwycięstwo wystarczyło jednak Skandynawom aby zapewnić sobie utrzymanie w elicie. Relegacją do niższej dywizji wciąż zagrożeni są Węgrzy. Madziarzy mają już jednak wszystkie mecze za sobą i ich dalszy byt w elicie jest zależny od wyniku meczu pomiędzy Kazachstanem a Szwajcarią. Wywalczony chociaż jeden punkt przez Kazachów sprawi, że to właśnie Węgrzy opuszczą szeregi elity.

Reprezentacja Francji po 19 latach gry w hokejowej Elicie spadła do dywizji IA gdzie występują Polacy. "Trójkolorowi" przegrali wszystkie siedem spotkań a w decydującym starciu o utrzymanie ulegli Słowenii 1:3.

Przepaść jaką dzieli czołówkę światowego hokeja a drużyn z drugiej połowy tabel jest w tym roku nadzwyczaj widoczna. Reprezentacja Kanady pokonała Słowację zeszłorocznych rywali biało-czerwonych aż 7:0 podczas trwających w Szwecji i Danii Mistrzostw Świata Elity. W innych spotkaniach Czesi rozgromili Kazachstan 8:1 a pewne zwycięstwa odniosły kadry Szwecji i Danii.

Reprezentacja Stanów Zjednoczonych roztrwoniła trzybramkowe prowadzenie z Niemcami podczas meczu Mistrzostwa Świata Elity. Jednak w trzeciej tercji Amerykanie ponownie włączyli szósty bieg i wygrali sobotnie spotkanie 6:3. W drugim meczu reprezentacja Finlandii wygrała 2:1 z Łotwą.

Bez większych problemów trzy punkty na swoje konto dopisały reprezentacje Czech i Kanady. Podczas trwających Mistrzostwach Świata Elity w Herning i Sztokholmie reprezentacja Czech pokonała Węgry 6:1, natomiast Kanada po pierwszej przegranej tercji z Austrią ostatecznie wygrała 5:1.

Reprezentacja Niemiec w swoim trzecim meczu odniosła trzecie zwycięstwo na Mistrzostwach Świata Elity. Ekipa prowadzona przez Harolda Kreisa pokonała w Herning Norwegię 5:2. W drugim popołudniowym meczu Łotwa na lodowisku w Sztokholmie bez problemów pokonała Słowenię.

Wieczorne mecze nie przyniosły niespodzianek. Mistrzowie Świata Czesi wbili siedem bramek Duńczykom, a reprezentacja Szwecji oddała grad strzałów, ale tylko zdobyła dwa gole, jednak wystarczyły one do pełnej puli punktów z Finlandią.

Niespodziewanie zakończyła się popołudniowa rywalizacja Szwajcarii z USA. Amerykanie nie zdołali pokonać bramkarza "Helwetów" i przegrali 0:3. W drugim meczu Austria po rzutach karnych pokonała Słowację 3:2.

Za nami pierwszy dzień hokejowych Mistrzostw Świata rozgrywanych w Sztokholmie i Herning. Najbardziej emocjonujący był mecz Czechów ze Szwajcarami, gdzie była potrzebna dogrywka.

9 maja rozpoczną się Mistrzostwa Świata Elity. W tym roku odbędą się one w dwóch krajach: w Szwecji i Danii. Tytułu bronią Czesi.

9 maja rozpoczną się Mistrzostwa Świata Elity. W tym roku odbędą się one w dwóch krajach: w Szwecji i Danii. Tytułu bronią Czesi.

Niezwykłe sceny obejrzeli kibice podczas meczu w rywalizacji o awans do najwyższej klasy rozgrywkowej w Szwecji. - Nigdy nie widziałem czegoś takiego w meczu hokejowym - mówił komentator.

Pittsburgh Penguins i Nashville Predators rozegrają dwa mecze sezonu zasadniczego w Sztokholmie, czyli stolicy w Szwecji.