Hokej.net Logo

Bednar: Napisaliśmy historię polskiego kobiecego hokeja

Ivan Bednar, były już trener kobiecej reprezentacji Polski (Foto: Michał Chwieduk)
Ivan Bednar, były już trener kobiecej reprezentacji Polski (Foto: Michał Chwieduk)

Były już selekcjoner reprezentacji Polski kobiet Ivan Bednar, który końcem roku pożegnał się ze swoim stanowiskiem. W rozmowie z naszym portalem opowiedział o spędzonym czasie z Hokejowymi Orlicami, sukcesach oraz o rozstaniu z kadrą.

HOKEJ.NET: – Panie trenerze zanim zaczniemy o sprawach aktualnych wróćmy trochę do historii. Jak to się stało, że od 2017 roku był Pan trenerem Polek?

– W 2017 roku zadzwoniła do mnie Marta Zawadzka. Wcześniej prezes i dyrektor sportowy skontaktowali się Milanem Skokanem, z którym prowadziłem w tym czasie kobiety w Popradzie. Powiedzieli, że szukają trenera do reprezentacji Polski kobiet. Chcieli mieć trenera obcokrajowca, Milan powiedział, że pomyśli i da odpowiedź. Po kilku dniach dał odpowiedź, że to ja byłbym odpowiednim trenerem do objęcia kadry i tak to się zaczęło.

Z czego jest Pan najbardziej dumny po tych prawie pięciu latach pracy z reprezentacją Polski?
 
– Najbardziej jestem dumny z tego, że napisaliśmy historię polskiego kobiecego hokeja. Z informacji, jakie mam od innych trenerów, kibiców opinia jest taka, że zawodniczki bardzo podniosły swój poziom sportowy. W dywizji IB zdobyliśmy historyczny brązowy medal dla Polski, w światowym rankingu uplasowaliśmy się na 19. miejscu, co jest lepszym wynikiem niż ten, który osiągnęła kadra seniorów. Ostatni sukces to awans do finałowej fazy kwalifikacji do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Należy zaznaczyć, że dziewczyny zostawiły na lodzie całe serce i w porównaniu do mężczyzn nie otrzymują za swoją grę pieniędzy.

Co można było poprawić w grze, organizacji a z różnych względów się nie dało?

– Dziewczyny przychodziły na nasze mini zgrupowania EWHL głównie w piątki, bardzo mało dziewczyn przychodziło w tygodniu na treningi i to był jeden z największych problemów. Nie można było do końca popracować nad taktyką i nad przewagami. Gdybym miał porównać to na przykład do Słowacji, to tam jest SMS, gdzie najlepsze dziewczyny pracują razem cały rok i kluby te najlepsze dziewczyny muszą zwolnić na zgrupowania kadry. Mówiliśmy też o tym w Polsce i przekazałem plan, aby zrobić SMS dla kobiet. Akademię, która nie tylko wychowuje hokeistki, ale przygotowuje też do życia w przyszłości. Niestety nie udało się wdrożyć tego planu, jestem pewien, że dzięki niemu polski hokej kobiecy poszedłby jeszcze do góry.

Wracamy pomału do teraźniejszości. W październiku odnieśliście wielki sukces wygrywając turniej prekwalifikacyjny do Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Co się złożyło na ten sukces?

– Pracowaliśmy z tym zespołem ponad 4 lata i wiedzieliśmy, że jedynie Holenderki mogą być przeszkodą w awansie ale nie jest to niemożliwe. Tak poukładaliśmy to, aby dziewczyny uwierzyły same w siebie i aby zagrały te mecze w Bytomiu ze stuprocentowym zaangażowaniem. Atmosfera w drużynie była wspaniała i to też był klucz do sukcesu.

Minęły niecałe 3 miesiące i można powiedzieć z nieba do piekła. Informacja, że trener został odwołany. Jak się pan o tym dowiedział?

– 27 grudnia zadzwoniła do mnie Marta Zawadzka, że chce się ze mną spotkać prezes, wiceprezes, dyrektor sportowy i ona jako menedżer reprezentacji kobiet. Zapytała czy mógłbym przed zakończeniem roku przyjechać do Polski na spotkanie. Powiedziałem, że nie wiem czy dam radę, bo miałem jeszcze inne obowiązki na Słowacji, ale wiedząc, że pracuję dla Polski to wszystko poustawiałem tak, aby dać radę.
Udało mi się to już kolejnego dnia, bo 28 grudnia przyjechałem do Bytomia, gdzie było umówione spotkanie z tymi osobami. Na miejscu okazało się, że czas dla mnie znalazła tylko Marta Zawadzka i jeden członek zarządu, którego nigdy nie spotkałem wcześniej. Przekazano mi tylko informację, że ja jak i mój sztab kończymy pracę z reprezentacją z końcem roku 2021 i umowa nie będzie przedłużona.

Jakie podano powody takiej decyzji?

– Głównym powodem było to, że w zespole jest stagnacja i że trzeba nowego impulsu dla szatni. Było to dla mnie niezrozumiałe, bo – tak jak wcześniej powiedziałem – atmosfera w drużynie była super. Spotkanie trwało raptem dziesięć minut i w drodze powrotnej do Popradu jechałem i przez głowę przechodziły mi setki pytań, na które dalej nie znalazłem odpowiedzi. Za jakiś czas może dowiemy się, jaki był prawdziwy powód. Wszystkie cele były osiągane i nigdy wcześniej kobieca reprezentacja nie osiągała takich wyników.

Dalej pan nie wie, dlaczego tak się stało?

– Dwa miesiące wcześniej wywalczyliśmy awans po turnieju w Bytomiu. Dziewczyny, mój sztab i ja przeżyliśmy jedne z największych emocji, ludzie czekali na nas po meczu. Po meczu tradycyjnie zatańczyliśmy „kaczuchy”, taniec który my wprowadziliśmy po wygranych meczach. Tej decyzji o zwolnieniu nie rozumiem do dzisiaj, bo tak jak powiedziałem nie dostałem żadnego konkretnego powodu.

Czy ktokolwiek z PZHL prezes czy dyrektor sportowy dawał panu wcześniej jakieś sygnały, sugestie, czy jakiekolwiek uwagi co do pracy?

– Nie, nikt mi nie dawał żadnych uwag. Na naszych treningach często bywał pan Demkowicz i rozmawialiśmy wspólnie o treningach. Często były pytania dlaczego tak mało dziewczyn, ale wiemy jak to jest w kobiecym hokeju. Dziewczyny mają pracę, studia, a hokej jest ich wielką pasją i grają z całego serca.

Zdążył się pan pożegnać z zawodniczkami?

– Nie dane mi było pożegnać się z nimi „face to face” i podziękować im za pracę, którą wykonują z serca. Miałem nadzieję, że otrzymam na pamiątkę koszulkę z autografami zawodniczek, lecz obowiązują chyba inne standardy. Ten temat jest już dla mnie zamknięty.

Ale chyba wysłał pan dziewczynom SMS-y i też trochę ich otrzymał?

– Tak oczywiście, niektóre zawodniczki napisały do mnie krótkie wiadomości tekstowe i to było bardzo miłe. Nie mogłem też podziękować współpracownikom, z którymi pracowałem tyle lat przy reprezentacji.

Jest pan trenerem ZHK Poprad.

– Tak, z Popradskimi Liskami mamy nowe wyzwania i plany. Dla mnie ta praca w Popradzie, gdy byłem trenerem reprezentacji była taka pół na pół. Teraz w stu procentach skupię się na pracy z dziewczynami w klubie. A jeśli pojawi się jakaś ciekawa oferta to ją rozważę.

Na koniec chciałem podziękować Polskiemu Związkowi Hokeja na Lodzie za to, że dane mi było pracować przez prawie pięć lat z reprezentacją kobiet. Dla mnie to była duma i honor. Można powiedzieć, że stałem się Polakiem i wszędzie mówiłem, że tak jest. Chciałbym również podziękować moim współpracownikom, całemu sztabowi, którzy w tych latach z reprezentacją współpracowali ze mną. Miałem możliwość poznać ich pracę, jak również to, jakimi są ludźmi. Najbardziej chciałem podziękować wszystkim zawodniczkom, które przez te lata grały w reprezentacji. Za pracę, którą wykonały i za te piękne chwile, z których mogliśmy się razem cieszyć. Będę to pamiętał i wspominał do końca życia. Aż w końcu za to, że napisaliśmy piękną historię polskiego hokeja. Trzymam za was kciuki i życzę powodzenia w dalszej karierze.

Rozmawiał: Sebastian Królicki
 

Liczba komentarzy: 1

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Lista komentarzy
 • WitekKH
  2022-01-12 07:15:33

  Kobiecy hokej sporo zyskał na przestrzeni ostatnich lat i niemała w tym zasługa byłego już szkoleniowca kadry.
  Dla mnie zmiana na stanowisku selekcjonera przynajmniej zaskakująca, po naprawdę dobrym roku.
  Panu Ivanowi należą się podziękowania i uważam, że związkowe władze mogły to uczynić w sposób chyba lepszy niż to miało miejsce w Bytomiu.

Wypowiedz się o hokeju!
Shoutbox
 • emeryt: cieszy hanysie
 • Giovanni: Hanys w latach 90 po warszawskiej B klasie pałętało się PZG Warszawa gdzie większość ekipy to niesłyszacy byli
 • BOBEK: i tak Jasiek zajebał można iść spać
 • fruwaj: emerycie - pani lekkich obyczajów sprzedająca się za fajkę ;)
 • emeryt: możesz już jechac po Kalaberze
 • Frasier: Ale bramka nam się należy jak Galantowi pedicure
 • Giovanni: O i wychodzą kompleksy wobec Legii a Górnik Zabrze to PRLowski twór
 • Stoleczny1982: Jasiu, idz siedziec, gosc sie przeterminowal
 • Luque: Emerycie chyba kurtyzana pasuje do hasła ;)
 • hubal: eme - Legia to Pani z "bałaganu"
 • Paskal79: Kurw..... Wielkie chłopy z Amerykanów a zwinni jak.wronka:-)
 • BOBEK: Doping Elegancki
 • Giovanni: Kilka lat temu Ruch skroił Legię ale nie z szalików tylko z jedzonka i z picia :)
 • Arma: Ale kogo to obchodzi ?
 • Giovanni: dobra dajcie wynik
 • fruwaj: chciałem przypomnieć że SB dotyczy hokeja a nie żelków, kopanej i psychopatów z patologii kibicowskiej
 • Stoleczny1982: Glupia strategia. Stawac sie w meczach przesadzonych kiedy jest potrzebna swiezosc z Francja i Kazachstanem
 • fruwaj: no w końcu :)
 • emeryt: taaaa profesor
 • 1946KSUnia: Jesttt. Historyczna bramka!
 • emeryt: dedykacja dla znawców z sb
 • fruwaj: teraz wszyscy będą chwalić Pasiuta krtóry tak naprawdę guzik gra przez całe MŚ
 • emeryt: Pasiut do Minesoty
 • kłapek: Nie wszyscy
 • Luque: Pasiutek no wkońcu coś zagrałeś
 • Paskal79: Ale brama super, szkoda babola Jaśka bo były by nerwy!
 • Paskal79: Jak góral pozdro kłapek...👍
 • Oświęcimianin_23: Jazda z hamburgerami!
 • emeryt: Wronuś to jest Twój czas ...taraz albo utoniesz w thl
 • Frasier: Jak Kalaber wycofa bramkarza przy takim wyniku,to czapki z głów
 • Oświęcimianin_23: Emeryci THL nie ustępują gwiazdom NHL
 • Giovanni: Oświęcimianin piłeś nie pisz !!
 • Paskal79: Panowie to doświadczenie dla nas z tych mistrzostwach bezcenne,no może częściej teraz ktoś będzie chciał zagrać z nami sparing.....
 • Oświęcimianin_23: Lol, nie piłem
 • Paskal79: Na pewno wycofa jak będzie 1:3 to pewne
 • hanysTHU: Zowistny gorol z ciebie emeryt.
 • Arma: Ale że z kadry USA do Tychów, urok lovelasa działa piorunująco..
 • fruwaj: Kolusz i Wanacki stali jak wrośnięci w lód...
 • Paskal79: Wanacki błąd,to jest to trochę spóźnieni i bec,ale szacunek dla naszych....
 • Frasier: Na razie scenariusz jak ze Szwecją
 • botanick: Radek da wam namiary na super paznokcie..
 • hubal: 23 pos3any Tkaczuk po I tercji wspaniały widok
 • Simonn23: Ciekawe jakby tak dziś w kadrze grali załóżmy... Valtola, Ahopelto, Koponen, Trkulja itd.
 • Simonn23: Czysto hipotetycznie oczywiście
 • Oświęcimianin_23: Naturalizować skład Mistrza Polski i za rok gramy w o medale:)
 • Paskal79: No jak tak jak Nasi poziom podobny....
 • hanysTHU: Wysterylizować chyba;)
 • hanysTHU: Boję się powtórki z pierwszych trzech spotkań
 • Simonn23: No ale taki Valtola by mega się przydał na przewagi...
 • Paskal79: Przy bandach nie fauli na mistrzostwach.... prędzej zachaczanie
 • Frasier: Wszystko fajnie,ale za 17h będzie następny mecz. Polski cukier musi krzepić
 • hanysTHU: Doodbytniczo.
 • Luque: Mamy 500 zawodników w seniorach, Amerykańce 140 tyś., chyba jest pewna różnica...
 • Stoleczny1982: Brawo dzis kibice, na brak wsparcia dzis nikt nie moze narzekac
 • Stoleczny1982: No Luque - jestem jeden z nich z USA :) Tu by grac nawet amatorzy musza sie zaresjtrowac
 • fruwaj: nasi zagrali swój najlepszy mecz na tych MŚ ale w ofensywie dalej mizeria... żeby tak z Kazachstanem zagrali...
 • hanysTHU: Wstydu nie było ale ...
 • BOBEK: ale Pasiut z cały szacunkiem brak Słów
 • fruwaj: Bobek - dokładnie... jak już to Murray mimo tego błędu
 • kłapek: No kogoś poniosło
 • Paskal79: Dzięki panowie szacunek
 • BOBEK: zgadzam sie ftuwaj ja bym PasiUTA I wronke juz do Domu odesłał :)
 • Paskal79: Ligue 500!? To pojechałeś może 200 :-)
 • Paskal79: No malo odpoczynku , jutro Germania najważniejszy mwcz w poniedziałek chyba cza jechać....:-)
 • BOBEK: CHmielewski chyba był by lepszy od nich szkoda nie znam sie nie umie Kalaber sie rozliczy gra ogólnie Super
 • Luque: Nie wiem czy Aron by pomógł... pewnie jakby był w formie to tak
 • Luque: Pasiut myślę tak wyróżnienie na koniec kariery reprezentacyjnej, myślę że pora wprowadzać młodszych graczy
 • Luque: Szkoda, że nie ma Tyczyńskiego i że drugi Maciaś dostał dzisiaj wolne... kto ma łapać to doświadczenie z takim rywalem jak nie tacy gracze
 • fruwaj: Luq - obecnie w reprezentacji za dużo emerytów gra... Pasiut, Dronia, Wajda, Kolusz, Kruczek, Wanacki czy inni... w ich miejsce powinni występować młodsi którzy jeszcze by skorzystali na dośwadczeniu wyniesionym z takich spotkań...
 • BOBEK: japppierd.......a oni w studio ze Pasiut dobry mecz OMG
 • Luque: Fruwaju, ja już nawet bym nie wymagał żeby dużo było tych młodych ale wyciągnąć to co mamy na przyszłość po prostu...
 • BOBEK: ok juz spadam Dobranoc
 • Luque: Ale jak mam być szczery to Kruczek kawał chłopa i takich obrońców potrzeba, mają do niego respekt rywale pod bandami
 • Arma: Piękna porażka ze Szwecją, słaby mecz z Francją, piękna porażka z USA, słaby mecz z...?
 • Stoleczny1982: Pasuit prawnukom bedzie opowiadal swoj gol
 • Kudlaczenko: Co poniektórym tutaj zaraz dupska popękają z tego malkontenctwa.
 • Hokejowy1964: Wadzi wam Grzesiu ...Dziubek dziś mniej widoczny, Komora na trybunach. A wy pitolicie Pasiut to Pasiut tamto.... Czy to się komuś podoba czy nie na nasze warunki to super zawodnik a na tle Elity widać gdzie my jesteśmy.... Skupcie się na grze Polski a nie na Grzesiu..... będziecie zdrowsi i mniej goryczy.....
 • Hokejowy1964: bobek to zadupcaj ty do studia bo oni się przecież nie znają, ty się znasz lepiej ...
 • emeryt: popieram 64
 • emeryt: każdy mecz w elicie to hokejowe święto,nie czas na wytykanie błędów chłopako
 • Paskal79: Panowie to jest elita nie thl,gramy tak super jak na nasze możliwości, każdy z nich daję maxa, Ale to nie wystarcza na Elite... choć to doświadczenie , zaprocentuje szacunek dla chłopaków...
 • Paskal79: Takich zawodników z którymi nasi grają to widzieli jedynie w telewizji,a oni z nimi walczą nikt z naszych nie grał na takim poziomie
 • Paskal79: Ogólnie saczun dla każdego zawodnika
 • emeryt: oby ten sen trwał chociaż jeszcze przez rok
 • Hokejowy1964: Dokładnie tak,cieszmy się z tego jak chłopak grają i z wiarą do końca w naszych.
 • KubaKSU: Walczymy ,brakuje umiejętności niestety
 • emeryt: mało komu brakuje umiejetności w starciu z Usa czy Szwecjo
 • emeryt: moim zdaniem gramy dużo ponad stan posiadania,ponad lata swietlne hokeja w Polsce a średniej światowej
 • Luque: Panowie tutaj punkt to była by mega sensacja... umówmy się komisyjnie że brakuje Nam doświadczenia i takiego tempa gry
 • Stoleczny1982: Podobno skauci NHL zapisali nazwiska Pas, Macias, Zygmunt. Zobaczymy, morze na jakis camp ich zaprosza
 • hubal: Luqu doświadczenia tak
  tempa ?
  dają rady jak na ekipę z potencjałem około 200 seniorów
 • narut: Stoleczny1982
  - tak, nad Morze Bałtyckie.. może?
 • botanick: Piękna reakcja polskich kibiców po meczu, dziękujemy dziękujemy, ctsport..
 • uniaosw: Baba z targu powiada że to nie koniec zaskoczeń
 • rawa: Zacha otwiera wynik na 53 sekundy przed końcem pierwszej tercji. 1:0 dla Bostonu
 • rawa: Lundell wyrównuje w drugiej tercji1:1
 • rawa: Gustav Forsling na 1:33 przed końcem trzeciej strzela na 2:1 dla Panthers.
 • rawa: Ale to wcisnął Gustav
 • rawa: 10.8 sekund do końca
 • rawa: Jeeeest. Pantery w finale East Conference🐀
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2024 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe