Hokej.net Logo
Mecze na żywo
Ekstraliga
Cracovia
III tercja 5:3
Toruń

Bednar: Napisaliśmy historię polskiego kobiecego hokeja

Ivan Bednar, były już trener kobiecej reprezentacji Polski (Foto: Michał Chwieduk)
Ivan Bednar, były już trener kobiecej reprezentacji Polski (Foto: Michał Chwieduk)

Były już selekcjoner reprezentacji Polski kobiet Ivan Bednar, który końcem roku pożegnał się ze swoim stanowiskiem. W rozmowie z naszym portalem opowiedział o spędzonym czasie z Hokejowymi Orlicami, sukcesach oraz o rozstaniu z kadrą.

HOKEJ.NET: – Panie trenerze zanim zaczniemy o sprawach aktualnych wróćmy trochę do historii. Jak to się stało, że od 2017 roku był Pan trenerem Polek?

– W 2017 roku zadzwoniła do mnie Marta Zawadzka. Wcześniej prezes i dyrektor sportowy skontaktowali się Milanem Skokanem, z którym prowadziłem w tym czasie kobiety w Popradzie. Powiedzieli, że szukają trenera do reprezentacji Polski kobiet. Chcieli mieć trenera obcokrajowca, Milan powiedział, że pomyśli i da odpowiedź. Po kilku dniach dał odpowiedź, że to ja byłbym odpowiednim trenerem do objęcia kadry i tak to się zaczęło.

Z czego jest Pan najbardziej dumny po tych prawie pięciu latach pracy z reprezentacją Polski?
 
– Najbardziej jestem dumny z tego, że napisaliśmy historię polskiego kobiecego hokeja. Z informacji, jakie mam od innych trenerów, kibiców opinia jest taka, że zawodniczki bardzo podniosły swój poziom sportowy. W dywizji IB zdobyliśmy historyczny brązowy medal dla Polski, w światowym rankingu uplasowaliśmy się na 19. miejscu, co jest lepszym wynikiem niż ten, który osiągnęła kadra seniorów. Ostatni sukces to awans do finałowej fazy kwalifikacji do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Należy zaznaczyć, że dziewczyny zostawiły na lodzie całe serce i w porównaniu do mężczyzn nie otrzymują za swoją grę pieniędzy.

Co można było poprawić w grze, organizacji a z różnych względów się nie dało?

– Dziewczyny przychodziły na nasze mini zgrupowania EWHL głównie w piątki, bardzo mało dziewczyn przychodziło w tygodniu na treningi i to był jeden z największych problemów. Nie można było do końca popracować nad taktyką i nad przewagami. Gdybym miał porównać to na przykład do Słowacji, to tam jest SMS, gdzie najlepsze dziewczyny pracują razem cały rok i kluby te najlepsze dziewczyny muszą zwolnić na zgrupowania kadry. Mówiliśmy też o tym w Polsce i przekazałem plan, aby zrobić SMS dla kobiet. Akademię, która nie tylko wychowuje hokeistki, ale przygotowuje też do życia w przyszłości. Niestety nie udało się wdrożyć tego planu, jestem pewien, że dzięki niemu polski hokej kobiecy poszedłby jeszcze do góry.

Wracamy pomału do teraźniejszości. W październiku odnieśliście wielki sukces wygrywając turniej prekwalifikacyjny do Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Co się złożyło na ten sukces?

– Pracowaliśmy z tym zespołem ponad 4 lata i wiedzieliśmy, że jedynie Holenderki mogą być przeszkodą w awansie ale nie jest to niemożliwe. Tak poukładaliśmy to, aby dziewczyny uwierzyły same w siebie i aby zagrały te mecze w Bytomiu ze stuprocentowym zaangażowaniem. Atmosfera w drużynie była wspaniała i to też był klucz do sukcesu.

Minęły niecałe 3 miesiące i można powiedzieć z nieba do piekła. Informacja, że trener został odwołany. Jak się pan o tym dowiedział?

– 27 grudnia zadzwoniła do mnie Marta Zawadzka, że chce się ze mną spotkać prezes, wiceprezes, dyrektor sportowy i ona jako menedżer reprezentacji kobiet. Zapytała czy mógłbym przed zakończeniem roku przyjechać do Polski na spotkanie. Powiedziałem, że nie wiem czy dam radę, bo miałem jeszcze inne obowiązki na Słowacji, ale wiedząc, że pracuję dla Polski to wszystko poustawiałem tak, aby dać radę.
Udało mi się to już kolejnego dnia, bo 28 grudnia przyjechałem do Bytomia, gdzie było umówione spotkanie z tymi osobami. Na miejscu okazało się, że czas dla mnie znalazła tylko Marta Zawadzka i jeden członek zarządu, którego nigdy nie spotkałem wcześniej. Przekazano mi tylko informację, że ja jak i mój sztab kończymy pracę z reprezentacją z końcem roku 2021 i umowa nie będzie przedłużona.

Jakie podano powody takiej decyzji?

– Głównym powodem było to, że w zespole jest stagnacja i że trzeba nowego impulsu dla szatni. Było to dla mnie niezrozumiałe, bo – tak jak wcześniej powiedziałem – atmosfera w drużynie była super. Spotkanie trwało raptem dziesięć minut i w drodze powrotnej do Popradu jechałem i przez głowę przechodziły mi setki pytań, na które dalej nie znalazłem odpowiedzi. Za jakiś czas może dowiemy się, jaki był prawdziwy powód. Wszystkie cele były osiągane i nigdy wcześniej kobieca reprezentacja nie osiągała takich wyników.

Dalej pan nie wie, dlaczego tak się stało?

– Dwa miesiące wcześniej wywalczyliśmy awans po turnieju w Bytomiu. Dziewczyny, mój sztab i ja przeżyliśmy jedne z największych emocji, ludzie czekali na nas po meczu. Po meczu tradycyjnie zatańczyliśmy „kaczuchy”, taniec który my wprowadziliśmy po wygranych meczach. Tej decyzji o zwolnieniu nie rozumiem do dzisiaj, bo tak jak powiedziałem nie dostałem żadnego konkretnego powodu.

Czy ktokolwiek z PZHL prezes czy dyrektor sportowy dawał panu wcześniej jakieś sygnały, sugestie, czy jakiekolwiek uwagi co do pracy?

– Nie, nikt mi nie dawał żadnych uwag. Na naszych treningach często bywał pan Demkowicz i rozmawialiśmy wspólnie o treningach. Często były pytania dlaczego tak mało dziewczyn, ale wiemy jak to jest w kobiecym hokeju. Dziewczyny mają pracę, studia, a hokej jest ich wielką pasją i grają z całego serca.

Zdążył się pan pożegnać z zawodniczkami?

– Nie dane mi było pożegnać się z nimi „face to face” i podziękować im za pracę, którą wykonują z serca. Miałem nadzieję, że otrzymam na pamiątkę koszulkę z autografami zawodniczek, lecz obowiązują chyba inne standardy. Ten temat jest już dla mnie zamknięty.

Ale chyba wysłał pan dziewczynom SMS-y i też trochę ich otrzymał?

– Tak oczywiście, niektóre zawodniczki napisały do mnie krótkie wiadomości tekstowe i to było bardzo miłe. Nie mogłem też podziękować współpracownikom, z którymi pracowałem tyle lat przy reprezentacji.

Jest pan trenerem ZHK Poprad.

– Tak, z Popradskimi Liskami mamy nowe wyzwania i plany. Dla mnie ta praca w Popradzie, gdy byłem trenerem reprezentacji była taka pół na pół. Teraz w stu procentach skupię się na pracy z dziewczynami w klubie. A jeśli pojawi się jakaś ciekawa oferta to ją rozważę.

Na koniec chciałem podziękować Polskiemu Związkowi Hokeja na Lodzie za to, że dane mi było pracować przez prawie pięć lat z reprezentacją kobiet. Dla mnie to była duma i honor. Można powiedzieć, że stałem się Polakiem i wszędzie mówiłem, że tak jest. Chciałbym również podziękować moim współpracownikom, całemu sztabowi, którzy w tych latach z reprezentacją współpracowali ze mną. Miałem możliwość poznać ich pracę, jak również to, jakimi są ludźmi. Najbardziej chciałem podziękować wszystkim zawodniczkom, które przez te lata grały w reprezentacji. Za pracę, którą wykonały i za te piękne chwile, z których mogliśmy się razem cieszyć. Będę to pamiętał i wspominał do końca życia. Aż w końcu za to, że napisaliśmy piękną historię polskiego hokeja. Trzymam za was kciuki i życzę powodzenia w dalszej karierze.

Rozmawiał: Sebastian Królicki
 

Przeczytaj dodatkowo
Liczba komentarzy: 1

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Lista komentarzy
 • WitekKH
  2022-01-12 07:15:33

  Kobiecy hokej sporo zyskał na przestrzeni ostatnich lat i niemała w tym zasługa byłego już szkoleniowca kadry.
  Dla mnie zmiana na stanowisku selekcjonera przynajmniej zaskakująca, po naprawdę dobrym roku.
  Panu Ivanowi należą się podziękowania i uważam, że związkowe władze mogły to uczynić w sposób chyba lepszy niż to miało miejsce w Bytomiu.

Wypowiedz się!
Shoutbox
 • gbr22\\/: Tak, ma szanse na przyszły sezon, tym bardziej że bracia Kovarcik odchodzą.
 • Luque: Łycha fajnie walczył pod bandami i dużo pracował, no ale wszyscy wiemy że to jest utalentowany chłopak, szkoda że za oceanem mu tak nie poszło jakby tego chciał
 • gbr22\\/: Komora to raczej musi czekać na swoje szanse z doskoku, ale kto wie, tylko że on ma mało czasu z racji wieku żeby przekonać do siebie trenera, albo znaleźć zespół w którym by miał miejsce, aczkolwiek zaplecze też nie jest złe dla niego.
 • Zaba: Akurat Komorski dzis był dłużej na lodzie niż Łyszczarczyk...
 • Luque: Komora jako zadaniowiec to się sprawdza
 • kunta: Aron dzisiaj zawodnik meczu w drużynie stalowników. Zagrał super mecz, chociaż 2 brama dla baranów z jego winy. Łyszczarczyk coś szarpał, Komorski słabo. Niestety widać duużą różnicę w grze tych dwóch bądź co bądź jednych z lepszych polskich hokeistów w porównaniu z innymi graczami czeskiej ligi. Technika, ustawienie, przegląd sytuacji, na razie to na poziomie 20 latków czeskich. Bo do Finów, Szwedów, Kanadyjczyków, Rosjan czy innych nacji w tej kategorii wiekowej to nawet nie ma co..
 • kunta: porównywać. Taki jest niestety aktualny poziom polskiego hokeja..
 • Luque: W historii to my nigdy nie mieliśmy w meczu mistrza Czech w składzie 3 Polaków
 • kunta: W ogóle nie mieliśmy 3 Polaków w ekstraklasie czeskiej....
 • Luque: 4 prawie, bo Zygmunt nie grał dzisiaj
 • kunta: Aaa i jeszcze Zygmunt....A dotychczas były epizody z Klisiakiem i chyba jeszcze ktoś tam krótko...
 • Luque: Leszek Laszkiewicz kiedyś grał w ekstralidze
 • Luque: I w DEL też grał
 • kunta: No to Jastrząbki sobie komplikują...
 • Luque: Prowadzili 3-1 a przegrywają 7-4..
 • Luque: Sawicki ich załatwił ;p
 • PEL52: dobrze ze wykupilem Sanok -Jastrzebie bo bylo co poogladac.Graty Sanok
 • Zaba: Kolusz tez grał w Trzyncu
 • Luque: Zaba też prawda
 • kunta: Na skrzypcach?
 • Zaba: W latach 2005-2008, przy czym w pierwszym sezonie rozegrał tylko dwa mecze w Ocelari, a resztę na farmie. Dwa kolejne sezony rozegrał pełne. W sezonie kolejnym 2008/09 grał w słowackiej extralidze
 • kunta: Aron gra już tyle lat w Trzyńcu , a i tak czasem jeszcze widać, że to Polak. Jak się za dzieciaka techniki nie nauczy, to nawet święte boże nie pomoże.
 • gieksa76: Pięknie GIEKSA kryzys mamy za sobą
 • Oświęcimianin_23: Kryzys będzie zażegnany przy kilku zwycięstwach z rzędu :)
 • Hokejowy1964: Łapiemy świeżość w grze, jeszcze nie wszystko trybi ale idzie ku dobremu. Wychodzimy na prostą, brawo GieKSa !
 • Unikatowy99: PEL52: Ja oglądałem Katowice
 • PEL52: 99,no i jak Koluszko?
 • Unikatowy99: bardzo dobrze trener ma do niego duże zaufani cały czas było go widać już w pierwszym meczu idealnie się wkomponował w drużynę To jest duże wzmocnienie dla Katowic szkoda że nie dla nas
 • Unikatowy99: Ciekawe Czy nasz mecz z Katowicami 21.01.2022 również zostanie odwołany?
 • Gepoq: Jeżeli Jasiek się nie ogarnie to będzie slabo w PO
 • Hasek64: Gepoq mówiłem o poniedziałku :) chyba czytałeś że to pierwsze spotkanie?
 • Arma: Teraz już rozumiem czemu Unia grała na dwie piątki pół sezonu, teraz każda drużyna będzie grać na dwie piątki więc Unia będzie lepiej przygotowana. Jednak Coolen wyprzedza ligę o lata.
 • Unikatowy99: Arma bez względu na wszystko na tą chwilę najlepiej i bez problemów wygląda Kraków i chyba Katowice się odradzają zobaczymy jak wypadniemy z Katowicami w bezpośredniej rywalizacji 21.01.2022
 • emeryt: na to chwile to siedzimy na fotelu lidera i doceńmy to ...
 • PEL52: A Jastrzebie wczoraj zdrowe dzisiaj juz COVID,ciekawe czy Sanok tez odwola jutrzejszy mecz,bo jesli nie to znaczy ze Jastrzebie sciemnia.
 • gbr22\\/: Jak nie mają pozytywnych wyników, ani nie zostali "uziemieni" to czemu mieli by odwołać?
 • gbr22\\/: Ściemniają to w tv, byłem dzisiaj w piekarni, od poniedziałku mają być podwyżki(a nie dalej jak miesiąc temu też były), więc ja się pytam jakim ujem mówią że będzie taniej.
 • emeryt: zarabiać coraz więcej a koszty utrzymania coraz niższe...znacie taki kraj?
 • jastrzebie: Niby po co Jastrzębie by miało ściemniać?
 • PEL52: gbr22\\/,a co grali w maseczkach?czy nie bylo kontaktu ze jedni maja drudzy nie.
 • Jersan1: emerycie prowadziles kiedyś własny biznes ?
 • emeryt: nie Sanie ale każdy kto takowy prowadzi twierdzi ze sie nie opłaca,takie hasło na dzień dobry
 • Hasek64: Emeryt jeszcze dwie kolejki I czas będzie zjeść z fotela lidera :)
 • statys: A co to za ludzka namiętność każe pani Joli z piekarni podnosić ceny? A Frankowi z młyna? A Zbyszkowi z gazowni? Obniżone będą, czy już są vaty i akcyzy, a reszta to sprawa przedsiębiorców i ich świadomości, że na rynku jest pieniądz, który można wziąć.
 • Unikatowy99: Z godnie z nowymi przepisami jeżeli któraś z drużyn nie przystąpi o 5 rundy do meczu to walkower. Więc wiemy na czy stoimy chodzi mi o mecz 21.01.2021 z Katowicami
 • Simonn23: i tak mamy farta ze we wtorek pauzujemy
 • Luque: Statysku jak widać wielu ludziom przydałoby się poprowadzić jakiś biznes żeby zrozumieli jak to działa i dlaczego rosną ceny, bo obietnice dla gawiedzi za pieniądze tej gawiedzi to się fajnie składa, jednak prędzej czy później przychodzi za to rachunek ekonomiczny..
 • hubal: jaki problem , załóż jeden z drugim działalność i powodzenia , takie bzdety wygadują ludzie typu statysa
 • jastrzebie: PELE5 nie wymyślaj farmazonów. Właśnie JKH woli być na bieżąco z meczami. Chyba każda drużyna. Unia 6 stycznia zagrała z JKH, a 9 już nie doszło do spotkania Cracovia- Unia. Nagle po paru dniach kilka przypadków zakażenia u Nas. Ale nit nie wymyśla teorii spiskowych. Będzie protokół to się zrobi ciekawie.
 • Unikatowy99: moim zdaniem już wszyscy na całym świecie uczą się żyć w dobie wirusa stąd zmiany regulaminowe między innymi w PlH. Zmiana przepisów od 5 rundy to dobry krok do którego będą się musieli wszyscy dostosować w dobie pandemi. Z tego co mi wiadomo Tychy to jedna z nielicznych drużyn której covid 19 nie dotknął i niech tak zostanie bo w innym przypadku można domniemywać że będą najbardziej poszkodowani w dobie nowych przepisów.
 • Yzerman #19: Chcecie pogadac o działalnosci gospodarczej...Ja jeszcze próbuje...Ale na to wygląda ze moze dociągne do końca miesiąca.Tak to jest opłacalne
 • Jersan1: Dlatego piszę wszyscy którzy wypowiadają się na temat działalności a nigdy tego nie lizneli niech zamilkna .Nowy Ład wy kończy połowę drobnego biznesu . Teraz bardziej opłaca się nic nie robić i żyć Z różnej masy zasiłków
 • Ksiądz Robak: Prowadzę działalność prawie 20 lat i jak czytam niektóre wypowiedzi to mnie pot oblewa.....taka rad jak się nie ma pojęcia to lepiej mądrze milczeć niż głupio pie.dić
 • Andrzejek111: Celem tej władzy od początku "rządzenia" jest wykończenie drobnych i średnich przedsiębiorców. I jeszcze żeby ich jakiś "orlen" przejął.
 • Yzerman #19: Robaku stwek nie zmieniłem od kilku lat..paliwo wiadomo..a gdzie reszta. A do tego kodzty....rzygać mi sie chcę.Na szczęście mam inny dochód..ale to na przetrwanie
 • Yzerman #19: A do tego nic a nic nie dostałem..tak jak restauratorzy czy hotelarze..którzy za dotacje jezdzą.BMW 8
 • Yzerman #19: ceny podniesli..a im jeszcze mało
 • Luque: Panowie takich gości co myślą jak statys to jest cała masa w kraju, najlepiej jakby rząd jeszcze powołał nowoczesnych ORMOwc... tzn. Sygnalistów do sprawdzania cen w sklepach czy przypadkiem nie są inne niż te które narzuci nie bacząc na rzeczywiste koszty rynkowe
 • Yzerman #19: Luq a to nie ma tak. Mandaty za info z kamerek.Do tego doszło...To nie nowoczesne ORMO
 • szyba666: Rado może jakiś krótki wywiad z Maxem?
 • Luque: Ajzer o ile jeszcze rażące łamanie przepisów drogowych to jestem w stanie zrozumieć, że ktoś gliniarzom podsyła to ogólnie społeczeństwo się zaczyna robić takie roszczeniowe i do tego "uprzejmie donoszę" ;p
 • Hasek64: Luk no tacy nowocześni szmalcownicy. Ludzkie śmiecie nie mające własnego życia i próbujące udawać ormo
 • Simonn23: Bramka Pawła Zygmunta przeciwko Ostrawie
 • Hasek64: Szyba a co on ci może ciekawego powiedzieć? :D że podoba mu się Polska zima, Oświęcim to wspaniałe miasto z masą zabytków i droga Benzyna na stacji? :D aha no i trener robi fajne treningi ponoć ale mamy kwarantannę drużynową i słyszałem tylko od kolegów z drużyny
 • Yzerman #19: Lu ..Nie wiem jak u Was..ale to cu u nas się dzieje...Dla mnie to juz jest koniec świata...A to niby policja robi to juz jest najnormalniej wstyd
 • Unikatowy99: Yzerman #19 podziel się co się dzieje
 • Simonn23: Zygmunt druga bramka
 • QbaSTS: Sędziowanie dramat
 • PEL52: Dzisiaj Sanok to nie ten sam co w piatek,Cracovia caly czas w tercji Sanoka
 • Andrzejek111: Sanok Sanok. Jeszcze dwie, jeszcze dwie.
 • emeryt: manie19 no nie mów że mandaty wystawiajo?
 • Polaczek1: Cracovia dogoni trójkę?
 • Yzerman #19: Eme..no nie bądż zdziwiony..Bo to co robią???
 • calan: Mam nadzieję że nowy trener Sidorienko ściganie dobrych zawodników do drużyny, bo narazie GKS Tychy słabiutko
 • emeryt: wie ktoś czy nowy kocur zagra w piątek z Kato?
 • szyba666: Wszyscy pewno zagrajo. Oby
 • emeryt: strasznie szybki ten pepik taki skoczny
 • PEL52: Eme znowu rozkreca SB,a gdzie go widziales?Poczekajmy na oficjalne
 • emeryt: Pelu embargo na info,dr.Rudi czyta
 • PEL52: Rudi w tym sezonie chyba zmienil zasady,moze jeszcze cos dokupi ale takich zmian jak w poprzednich sezonach to napewno nie bedzie
 • Arma: Dzisiaj przechwyciłem gołębia z wiadomością, było tam pewne nazwisko. Trzeba czekać
 • emeryt: Armo czy doszło do próby przechwycenia ? Czy gołąb był ranny?
 • PEL52: Jutro wtorek wybiore sie na targ moze babsko bedzie to sie cos dowiem
 • Arma: Gołąb miał wyraźne ślady lakieru do włosów na piórach i był delikatny osad węglowy na szyi. Większych obrażeń nie stwierdzono.
 • emeryt: Gps wyraźnie pokazuje że doszło do gwałtownego obniżenia lotu nad Kostuchno
 • gbr22\\/: No i jak obiecali tak zrobili, pisiont groszy wincyj za chleb, a do tego trzeba wykonać gest wyrażający uznanie dla prezesa za obniżenie vatu, pod groźbą karceru.
  Jedzmy ciastka.
  Jutro w końcu pełna kolejka, ciekawe w jakich składach.
 • emeryt: musztarda strasznie poszła w góre
 • Unikatowy99: rząd wprowadza możliwość kupienia musztardy na raty mają pokryć wszystkie odsetki z tego tytułu
 • Yzerman #19: Poczekaj jak wprowadza większy vat na gorczyce :D
 • emeryt: https://www.youtube.com/watch?v=Z4oWDpBHilU
 • emeryt: 14:24 :):)
 • Jamer: eme dzisiaj ogłoszą nowego kocura? :)
 • Jamer: Prawie 3 piątki trenują aż miło!
 • swojak: Dzisiaj spacerując z psem znalazłem taką kartkę. U dołu był dopisek BRAĆ! I nieczytelny podpis. Nie wiem czy to nasze czy może zza Wisły przywiało? https://www.eliteprospects.com/player/47536/daniil-apalkov
 • rober03: Wszystko fajnie tylko jak długo by było trzeba czekać na takiego grajka. Kierunek Rosja równa się czekanie a czasu kluby mają coraz mniej.
 • emeryt: a Jano wciąz czeka na telefon...
 • rober03: Unia już chyba dogra tym co mamy.
 • uniaosw: Oj swojak puknij sie w głowę...
 • hubal: podpis czytelny - "pani brożka" ale swojak na feriach mózg wyłączył
 • Hasek64: Nigdy nie byłem w Ameryce, ale znam kogoś kto był I opowiadał, że niedawno spacerując z kotem na wieczornej kupci spotkał przez przypadek w parku A. Owieczkina i N. Kuczerowa. Poprosił o autograf a gdy podziękował i odszedł kilka kroków znalazł dwa bilety które wypadły Aleksandrowi z kieszeni. Były to dwa bilety do Oświęcimia. Oj co to będą za play offy
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2022 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe