Zespół Kärpät Oulu okazał się wyraźnie lepszy w meczu dwóch dotychczasowych zwycięzców turnieju Nordic Trophy.
W obecności sporej jak na mecz przedsezonowy liczby 6 tys. widzów w Oulu od pierwszych minut przewagę mieli goście, zespół Färjestads Karlstad, świetnie jednak bronił Tuomas Tarkki. Szwedzi nie potrafili wykorzystać żadnej z nadarzających się sytuacji, a to udało się w końcówce pierwszych 20 minut gospodarzom. Gronostaje strzeliły 2 bramki dające im prowadzenie po pierwszej tercji, które później okazały się być jedynymi trafieniami w całym spotkaniu. W pierwszym meczu Nordic Trophy, najbardziej prestiżowego letniego turnieju w Europie szansę występu na lodzie dostało kilku młodszych graczy, rzadziej pokazujących się w barwach mistrza Finlandii, m.in. 19-letni Tomi Pekkala, czy o 2 lata starszy Matti Koistinen. Co jednak najważniejsze dla nowego trenera Mattiego Alatalo, który zastapił Kariego Jalonena jego podopieczni pokazali, że również bez czołowych graczy ubiegłego sezonu SM-Liigi, Janne Pesonena i Hannesa Hyvönena (w nowym sezonie odpowiednio Pittsburgh Penguins i Södertälje SK) są w stanie strzelać bramki grającym niemal w najsilniejszym składzie, bo tylko bez Johana Motina Szwedom. W bramce zespołu z Karlstad stanął Jonas Gustavsson, nie dostał więc swojej szansy pozyskany z Red Bulla Salzburg austriacki weteran, Reinhard Divis. Już jutro przed Kärpät niezwykle prestiżowe spotkanie z HV Jönköping, a więc pojedynek mistrzów Finlandii i Szwecji. Kärpät Oulu - Färjestads Karlstad 2:0.
W spotkaniu debiutujących w Nordic Trophy zespołów lepszy okazał się mistrz Szwecji, HV Jönköping, który pokonał Jokerit Helsinki 3:2. Świetnie przeciwko swoim rodakom zagrali Finowie - Mikko Luoma zaliczył 2 asysty, a Teemu Laine strzelił gola. Oprócz niego dla HV trafiali także Johan Lindström i Björn Melin. Jutro w Oulu HV Jönköping spotka się z miejscowymi Kärpät.
Dziwny mecz obejrzeli kibice w Lempäälä, gdzie zespół Tappara Tampere po dwóch tercjach prowadził z Linköpings HC 3:2, ale w trzeciej części gry stracił 5 goli (w tym 3 w 6 minut) i przegrał 4:7. Szwedzki zespół oddał w meczu więcej strzałów od Finów, ale długo mecz wyglądał jak zapowiedź kłopotów ze strzelaniem goli oczekiwanych przez kibiców z Linköping w nowym sezonie po stracie najlepszego duetu lig europejskich w ubiegłym sezonie - Tony'ego Märtenssona i Mattiasa Weinhandla (obaj zagrają w Rosji). Lukę po supergwiazdach będzie chciał jednak wypełnić nowopozyskany Kanadyjczyk Eric Beaudoin, który strzelił czwartego i piątego gola i został wybrany graczem meczu. Pierwszego gola w nowych barwach zdobył były zawodnik Colorado Avalanche, Jaroslav Hlinka. Z dobrej strony pokazał się w barwach Finów 21-letni Joonas Koskinen, autor jednej z bramek, który wciąż nie zadebiutował w meczu ligowym.
Najskuteczniejszy gracz ubiegłorocznego Nordic Trophy, Tomi Kallio z Frölunda Indians już w 8. minucie meczu w Turku przeciwko miejscowemu TPS pokazał, że ma apetyt na ponowny tytuł króla klasyfikacji punktowej. Na tym jednak skończyły się zdobycze jego zespołu. W drugiej tercji najpierw starszy brat Valtteriego Filppuli z Detroit Red Wings, Ilari podał do starszego brata Miikki Kiprusoffa z Calgary Flames, Marko, który wyrównał, a później trafił także nowy nabytek TPS, Sami Venäläinen. Co ciekawe, przy golu Kallio z 8. minuty asystował Oskar Hedman, starszy brat Victora, jednego z kandydatów do wyboru z numerem 1 w tegorocznym drafcie NHL. W trzeciej tercji gracze TPS trafili jeszcze dwukrotnie, ustalając wynik meczu na 4:1.
Ciekawie było w Järvenpää, gdzie Djurgårdens Sztokholm dwukrotnie obejmowali prowadzenie w meczu z najsłabszym zespołem ubiegłorocznego Nordic Trophy, IFK Helsinki, ale ostatecznie to Finowie okazali się lepsi wygrywając 3:2. Zwycięskiego gola zdobył obrońca IFK, Mikko Turunen.
1. kolejka Nordic Trophy:
Kärpät Oulu - Färjestads Karlstad 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)
Jokerit Helsinki - HV Jönköping 2:3 (1:3, 0:0, 1:0)
Tappara Tampere - Linköpings HC 4:7 (2:2, 1:0, 1:5)
TPS Turku - Frölunda Indians 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)
IFK Helsinki - Djurgårdens Sztokholm 3:2 (0:1, 3:1, 0:0)
2. kolejka - 8 sierpnia:
Kärpät Oulu - HV Jönköping (Mecz w Oulu)
TPS Turku - Färjestads Karlstad (Loimaa)
Jokerit Helsinki - Linköpings HC (Varkaus)
IFK Helsinki - Frölunda Indians (Järvenpää)
Tappara Tampere - Djurgårdens (Tampere)
Jarosław Grabowski
Hokej.Net
Czytaj także: