Oryginalna produkcja NHL - "Królowe Lodu" zadebiutuje w Międzynarodowy Dzień Kobiet

"Królowe lodu" to filmowa produkcja NHL, opowiadająca historię kilku najlepszych hokeistek i ich wpływu na młodsze pokolenia.
Film dokumentalny, który skupia się na czarnoskórych hokeistkach, ich harcie ducha, wytrwałości i wkładzie w rozwój hokeja, zostanie wypuszczony w Dniu Kobiet. Widzowie usłyszą wywiady z zawodniczkami, zobaczą niepublikowane wcześniej zdjęcia, zgłębią hokej na styku takich kwestii jak rasa i płeć. Będzie to już szósty rok z rzędu, gdy NHL Network produkuje dokumenty związane z kobietami.
Wraz z premierą "Królowych lodu" NHL oraz NHLPA będzie celebrować miesiąc kobiet przez cały marzec, przedstawiając profile kobiet, które kształtują ligę w jej obecnym kształcie i szykują ją dla nowych pokoleń. Od sal, w których zbierają się decyzyjni w NHL po przedmieścia Minnesoty, kobiety i dziewczyny pracują nad tym, aby hokej stał się bardziej inkluzywną i różnorodną dyscypliną, kulturowym nośnikiem skupiającym wokół siebie wszystkich, bez wyjątku. Kluby NHL również przyłączą się do tej akcji i zorganizują przedmeczowe wieczory celebrujące kobiety związane z hokejem.
"Królowe lodu" skupiają się wokół Angeli James, kanadyjskiej hokeistki nazywanej kobiecym odpowiednikiem Wayne’a Gretzky’ego, Sary Nurse, która wraz z ekipą spod znaku "Klonowego Liścia" sięgnęła po olimpijskie złoto – jako pierwsza czarnoskóra zawodniczka w historii – czy Mikyli Grant-Mentis, jednej z najlepiej opłacanych zawodniczek w historii profesjonalnego kobiecego hokeja. Kelsey Koelzer podzieli się swoją drogą od zawodniczki do sędziny i pierwszej w historii czarnoskórej trenerki drużyny NCAA zaś 15-letnia Lincoln Brown z Los Angeles opowie o tym jaki wpływ miały i mają na nie wszystkie wspomniane zawodniczki.
– "Królowe lodu" pokażą wiele silnych, dobrze wykształconych czarnoskórych kobiet, które wspierają młodych hokeistów i hokeistki w byciu sobą – mówi James. – Jestem ogromnie dumna ze wszystkich wspomnianych w filmie kobiet i tego, że ich postawa pozwoliła marzyć o hokeju całemu pokoleniu dzieci i młodych kobiet, które wiedzą, że mogą osiągnąć w tym sporcie wszystko bez względu na swoją płeć, czy kolor skóry. Bycie częścią tej społeczności to dla mnie ogromny zaszczyt, robimy razem coś wspaniałego.
W trwającym 45 minut filmie pojawia się też Kim Davis, odpowiedzialna w NHL za kwestie społeczno-kulturowo-prawne. Reżyser „Królowych…”, podkreśla, że to Davis stworzyła podwaliny inkluzywności w NHL i przyczyniła się do tego, że głos niebiałych kobiet pracujących w lub dla ligi stał się bardziej słyszalny. Mason, fan hokeja i uznany dokumentalista, mówi, że jego najnowsze dzieło skupia się na pasji i oddaniu dla tej dyscypliny wszystkich wypowiadających się w nim osób oraz na kształtowaniu wzorów do naśladowania czy to na lodzie, czy poza nim.
– Byłem w trasie promującej mój dokument "Soul On Ice: Past, Present & Future". W Chicago, podczas spotkania z publicznością i odpowiadania na pytania z sali, młoda, czarnoskóra dziewczyna zapytała mnie co z kobietami, które grają w hokeja. Wtedy narodził się koncept "Królowych lodu". Zawodnicy, trenerzy, kibice na całym świecie muszą się dowiedzieć jaką drogę przeszły te niesamowite kobiety i ile dobrego robią dla całej masy młodych dziewczyn na całym świecie.
Obecny sezon NHL skupia rekordową ilość kobiet działających na rzecz i dla ligi. Poza zawodniczkami są to również skautki, managerki, fizjoterapeutki i lekarki, analityczki danych, specjalistki od bezpieczeństwa. Akcja "Women’s History Month" jest częścią programu „Hokej dla wszystkich”, całorocznej inicjatywy NHL i NHLPA, który ma na celu poszerzenie inkluzywności na lodzie, w szatniach, w zarządach i na trybunach.
Komentarze