Nie odbędzie się zapowiadany na przyszły rok turniej Pucharu Świata, który miał odbywać się cyklicznie co cztery lata i gwarantować udział wszystkich najlepszych hokeistów globu z uwagi na fakt, iż jego organizatorem była NHL, a impreza niejako inaugurowała kolejny sezon zmagań w najlepszej lidze świata.
Historia Pucharu Świata, jako następcy rozgrywanego w latach 1976-1991 Pucharu Kanady jest krótka i niezbyt rozbudowana. Pierwszy turniej udało się zorganizować w 1996 w Montrealu, a trofeum zabrali ze sobą reprezentanci USA. Na kolejną imprezę tego cyklu trzeba było czekać, aż do 2004. W Toronto triumfowali Kanadyjczycy, podobnie jak w ostatniej edycji, która odbyła się w tym samym miejscu trzy lata temu.
Na starcie turnieju w 2016 roku zameldowali się Amerykanie, Rosjanie, Czesi, Szwedzi, Finowie, a także nietypowe reprezentacje Europy oraz Ameryki Północnej. Stawkę uzupełnili gospodarze, czyli triumfatorzy dwóch z trzech edycji Pucharu. Drużyna Starego Kontynentu składała się z zawodników państw europejskich innych niż te, które zostały zaproszone do rywalizacji ze swoimi kadrami, Ekipa Ameryki Północnej to hokeiści do lat 23 z USA i Kanady.

Kanadyjczycy są ostatnimi triumfatorami Pucharu Świata z 2016 roku (fot. sportsnet.ca).
Największym plusem tej imprezy jest to, że organizowana była przez NHL, nie kolidowała terminem z jej rozgrywkami, a co za tym idzie na starcie meldowali się wszyscy najlepsi hokeiści świata. Mistrzostwa globu rozgrywane są w terminie, w którym trwa rywalizacja play-off w NHL, co oznacza, że wielu czołowych zawodników jest wyłączonych z udziału w turnieju. Ostatnie Igrzyska Olimpijskie w Pjongczangu odbyły się bez zawodników NHL na skutek braku porozumienia włodarzy najlepszej ligi świata z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim i Międzynarodową Federacją Hokeja na Lodzie. Był to pierwszy przypadek od 1994, kiedy najlepszych hokeistów świata zabrakło na olimpiadzie.
Przy okazji ostatniej edycji Pucharu Świata mówiło się, że od teraz impreza rozgrywana będzie cyklicznie co cztery lata. Kolejna zaplanowana została na 2020 rok. Okazało się, że na dobrych chęciach wszystko się skończyło. Na ponad półtora roku przed rozpoczęciem następnej edycji, już wiadomo, że do niej nie dojdzie. W ostatnich dniach swoje stanowisko przedstawiła liga NHL oraz Stowarzyszenie Zawodników NHL (NHLPA), które wydały wspólne oświadczenie:
Strony doszły do wniosku, że nie ma realnych szans na rozegranie Pucharu Świata jesienią 2020 roku. Rozmowy będą jednak kontynuowane w celu osiągnięcia szerszego porozumienia, pozwalającego opracować kalendarz międzynarodowych rozgrywek na wiele lat.
Hokej w wydaniu rywalizacji drużyn narodowych jest w bardzo specyficznym położeniu . W odróżnieniu od innych dyscyplin (piłka nożna, koszykówka, siatkówka, piłka ręczna), nie ma takiej imprezy na starcie, której stawaliby wszyscy najlepsi zawodnicy świata. Taka sytuacja nie jest dobra i wpływa n pozycję tej dyscypliny w światowym rankingu popularności.
Czytaj także: