W listopadzie w Polsce odbędzie się jeden z turniejów kwalifikacyjnych w hokeju na lodzie do igrzysk olimpijskich 2006 w Turynie.
Na polskich lodowiskach w następnym sezonie odbędą się także dwie inne imprezy - mistrzostwa świata juniorów do lat 18 dywizji I oraz jeden z międzynarodowych turniejów z cyklu Euro ICE Hockey Challenge (EIHC) - poinformował uczestniczący w kongresie IIHF w Pradze prezes PZHL Zenon Hajduga.
Turniej kwalifikacyjny zostanie rozegrany w dniach 11-14 listopada br. Polska, która będzie organizatorem tej imprezy, znalazła się w grupie E wraz z Holandią, Litwą i Chorwacją.
Mistrzostwa świata 18-latków, dywizji I (grupa B) zostaną rozegrane w dniach 2-8 kwietnia 2005 roku w Sosnowcu. W polskiej grupie znalazły się także Norwegia, Japonia, Włochy, Łotwa i Ukraina.
W grudniu tego roku zostanie rozegrany także jeden z turniejów EIHC, w którym oprócz polskich hokeistów wystąpi Norwegia, Białoruś i Francja. Jak poinformował Zenon Hajduga miejsca dwóch imprez, które mają się odbyć w Polsce - olimpijskiego turnieju kwalifikacyjnego i turnieju EIHC - zostaną ustalone później.
Ponadto w mistrzostwach świata seniorów dywizji I Polska znalazła się w grupie A wraz z Japonią, Norwegią, Węgrami, W.Brytanią i Chinami. Mistrzostwa mają się odbyć w Debreczynie w dniach 17-23 kwietnia 2005 roku. Udało się zakontraktować dwa mecze z Francją, u nas w kraju, przed wyjazdem na MŚ w Debreczynie - dodał Hajduga.
Natomiast występująca w dywizji I drużyna 20-latków ma grać w Estonii w dniach 13-19 grudnia 2004 roku wraz z zespołami Ukrainy, Danii, Słowenii, Łotwy i Estonii.
W piątek kongres IIHF przyznał Kanadzie organizację mistrzostw świata w 2008 roku w 100-lecie hokeja. Najbliższe mistrzostwa świata, w 2005 roku, odbędą się w Austrii. Łotwa ma być organizatorem MŚ w 2006, ale ma problemy z wybudowaniem nowej hali sportowej. Gdyby problemów tych nie udało się przezwyciężyć, jak poinformował Hajduga, mistrzostwa światowej elity odbyłyby się w Szwecji. Gospodarzem MŚ 2007 r. ma być Rosja, a w 2009 - Szwajcaria.
Oto podział na grupy turniejów, w których wezmą udział polscy hokeiści:
olimpijskie turnieje kwalifikacyjne - pierwsza eliminacja: grupa D - Francja, Estonia, Rumunia, Bułgaria grupa E - Polska, Holandia, Litwa, Chorwacja grupa F - Norwegia, Węgry, Chiny, Serbia i Czarnogóra
na pierwszym miejscu wymienieni są organizatorzy turniejów. Zwycięzca rywalizacji w każdej z grup zakwalifikuje się do drugiej eliminacji olimpijskiej, która zostanie rozegrana w dniach 10-13 lutego 2005 roku.
oto podział na grupy: grupa A - Szwajcaria, Dania, Japonia, 1D (zwycięzca grupy D) grupa B - Łotwa, Białoruś, Słowenia, 1E grupa C - Austria, Ukraina, Kazachstan, 1F
MŚ dywizji I grupa A - Japonia, Norwegia, Polska, Węgry, W.Brytania, Chiny turniej odbędzie się w Debreczynie na Węgrzech w dniach 17-23 kwietnia 2005
grupa B - Francja, Włochy, Holandia, Estonia, Rumunia, Litwa turniej w Holandii
U-20 dywizja I grupa A - Austria, Norwegia, Francja, Włochy, Kazachstan, W.Brytania
grupa B - Ukraina, Dania, Słowenia, Łotwa, Estonia, Polska turniej w Estonii, 13-19 grudnia 2004
U-18 dywizja I grupa A - Białoruś, Słowenia, Austria, Kazachstan, Francja, W.Brytania grupa B - Norwegia, Japonia, Włochy, Łotwa, Polska, Ukraina turniej w Sosnowcu, 2-8 kwietnia 2005 r
turniej EIHC - w grudniu w Polsce z udziałem Białorusi, Francji, Norwegii i Polski.
mathias
Czytaj także: