Siedmioro nowych członków dołączy w tym roku do Galerii Sławy Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF). Właśnie ogłoszono ich nazwiska.
IIHF zdecydowała, że w tym roku do Galerii Sławy włączonych zostanie 6 osób w kategorii zawodników i jedna w kategorii budowniczych/twórców.
Wśród hokeistów wyróżnieni w tym roku za swoje osiągnięcia zostali 4 mężczyźni - Słowak Zdeno Chára, Szwed Henrik Lundqvist, Duńczyk Frans Nielsen i Czech David Výborný, a także 2 kobiety - Szwedka Kim Martin Hasson i Kanadyjka Vicky Sunohara. Jedynym w tym roku nominowanym wśród osób budujących rozwój hokeja w rolach działaczy czy trenerów jest Fin Kai Hietarinta.
Zdeno Chára na arenie międzynarodowej zdobył z reprezentacją Słowacji 2 srebrne medale Mistrzostw Świata (2000 i 2012). Podczas tego drugiego turnieju został wybrany najlepszym obrońcą. W 2016 roku zdobył także "srebro" Hokejowego Pucharu Świata w drużynie Europy. W NHL rozegrał 1 680 meczów sezonów zasadniczych, czyli najwięcej ze wszystkich obrońców w historii. W 2011 roku sięgnął po puchar Stanleya i podniósł go jako drugi w historii europejski kapitan drużyny. W 2009 roku otrzymał Trofeum Norrisa dla najlepszego obrońcy ligi.
Henrik Lundqvist w barwach reprezentacji Szwecji został mistrzem olimpijskim z Turynu (2006) i wicemistrzem z Soczi (2014). W 2017 roku wywalczył złoty medal Mistrzostw Świata, a w dorobku ma także "srebro" z 2004 roku, gdy został wybrany najlepszym bramkarzem MŚ. W NHL rozegrał 887 meczów sezonów zasadniczych, z których wygrał 459. W obu kategoriach jest najlepszy w historii wśród europejskich bramkarzy. Za sezon 2011-12 zaliczył "hat trick" nagród NHL, sięgając jednocześnie po: Trofeum Harta dla najbardziej wartościowego gracza ligi, Nagrodę Teda Lindsaya dla najlepszego zawodnika w głosowaniu graczy i Trofeum Véziny dla najlepszego bramkarza.
Frans Nielsen 9 razy reprezentował Danię na Mistrzostwach Świata. Grał w jej barwach zarówno w 2003 roku na pierwszych MŚ najwyższego poziomu dla Duńczyków po 54-letniej przerwie, jak i w 2022 roku w Pekinie, gdy Dania po raz pierwszy zagrała na zimowych igrzyskach olimpijskich. W NHL wystąpił w 925 meczach sezonów zasadniczych i zdobył 473 punkty. Był najlepiej punktującym hokeistą ze swojego kraju aż do obecnego sezonu, gdy wyprzedził go Nikolaj Ehlers.
Wybór tego wybitnego specjalisty od wykonywania rzutów karnych jest ukłonem w stronę duńskiego hokeja, szczególnie że oficjalne włączenie wybranych osób do Galerii Sławy odbędzie się co prawda w Sztokholmie, ale podczas Mistrzostw Świata elity, które zostaną wiosną rozegrane w Szwecji oraz Danii.
David Výborný jest najbardziej utytułowanym na arenie międzynarodowej hokeistą ze wszystkich włączanych w tym roku do Galerii Sławy IIHF mężczyzn. Był członkiem reprezentacji Czech, która w latach 1999-2001 zdobyła 3 złote medale Mistrzostw Świata z rzędu, a łącznie ma na koncie aż 5 tytułów mistrza świata (także w 1996 i 2005 roku) oraz 1 srebrny i 2 brązowe medale MŚ. Był również brązowym medalistą zimowych igrzysk olimpijskich w Turynie. W NHL rozegrał 543 mecze w barwach Columbus Blue Jackets.
Kim Martin Hasson była bramkarką reprezentacji Szwecji na 8 turniejach Mistrzostw Świata i 4 zimowych igrzyskach olimpijskich. W 2006 w Turynie zdobyła srebrny medal i została wybrana najlepszą bramkarką turnieju olimpijskiego. W swoim dorobku ma także "brąz" igrzysk w Salt Lake City i brązowe medale Mistrzostw Świata w 2005 i 2007 roku. W karierze klubowej zdobyła 2 puchary Europy w barwach AIK Sztokholm (2005 i 2006), a także mistrzostwo uczelnianej ligi NCAA w Stanach Zjednoczonych z Uniwersytetem Minnesota-Duluth (2008).
Vicky Sunohara zdobyła w barwach reprezentacji Kanady złote medale zimowych igrzysk olimpijskich w Salt Lake City i Turynie, a także "srebro" w Nagano oraz 7 tytułów mistrzyni świata (1990, 1997, 1999, 2000, 2001, 2004 i 2007) i jedno wicemistrzostwo globu. Nazywana kiedyś żeńską wersją Wayne'a Gretzky'ego, jest uważana za jedną z pionierek hokeja kobiet; Brała udział w pierwszych w historii Mistrzostwach Świata pod egidą IIHF w 1990 roku. Po zakończeniu kariery została trenerką i przez wiele lat pracowała z żeńską drużyną Uniwersytetu Toronto, a aktualnie jest główną trenerką żeńskiej reprezentacji Kanady do lat 18.
Kai Hietarinta był prezydentem Fińskiego Związku Hokeja na Lodzie w latach 1984-97. To za jego rządów Finlandia zdobyła swoje pierwsze mistrzostwo świata (1995), a także pierwszy medal olimpijski (srebrny w Calgary w 1988 roku). Przez 8 był także członkiem zarządu Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie, a przez 9 taką funkcję pełnił w Fińskim Komitecie Olimpijskim. Według IIHF za jego rządów w fińskim związku liczba krytych hal hokejowych w Finlandii wzrosła z 12 do ponad 100.
Oficjalna ceremonia włączenia wymienionych osób do Galerii Sławy IIHF odbędzie się w Sztokholmie 25 maja przy okazji Mistrzostw Świata. Dzień wcześniej w tym samym miejscu będzie miała miejsce uroczystość wręczenia nagród za wkład w międzynarodowy hokej, towarzyszących nominacjom do IIHF Hall of Fame.
Jak informowaliśmy w Nowy Rok, w tym roku jedną z nich - Nagrodę im. Richarda "Bibiego" Torrianiego, przyznawaną za osiągnięcia reprezentacyjne hokeistom z krajów, które nie są hokejowymi potęgami, otrzyma Leszek Laszkiewicz. Laureaci Nagrody Torrianiego także są członkami Galerii Sławy IIHF w swojej osobnej kategorii.
Czytaj także: