Hokej.net Logo

Jacek Płachta: Każdy ma marzenia...

Jacek Płachta: Każdy ma marzenia...

Żaden trener nie złoży deklaracji, że awansuje do elity. Zapewniam, że chcemy wygrać każdy mecz - mówi selekcjoner reprezentacji.

WŁODZIMIERZ SOWIŃSKI: Czy 30 lat temu, gdy zaczynał pan trenować hokej na nieistniejącym już katowickim „Torkacie”, przypuszczał pan, że kiedyś będzie prowadził reprezentację w mistrzostwach świata i to na dodatek w „Spodku”?
JACEK PŁACHTA: - Oczywiście wówczas tak daleko nie wybiegałem w przyszłość (śmiech). Niemniej pod koniec kariery - jeżeli można ją tak nazwać - wiedziałem, w jakim kierunku chciałbym pójść. Zbierałem odpowiednie doświadczenia i tak się ułożyło, że właśnie teraz prowadzę reprezentację. Wiem, co nas czeka w „Spodku”, bo miałem już przyjemność w nim występować.

No, właśnie grał pan w mistrzostwach 10 razy. Czy turnieje w Katowicach były dla pana najważniejsze?
JACEK PŁACHTA: - Były niezwykłym wydarzeniem w moich reprezentacyjnych występach, najbardziej emocjonalnymi, bo przecież graliśmy w domu, przy pełnej hali. Za granicą wiadomo - z reguły gramy przy garstce kibiców. Awans do elity w 2001 roku był znaczącym sukcesem naszej reprezentacji i tylko szkoda, że tak krótko w niej byliśmy.

Wraca pan do Katowic po kilkunastu latach i w nowej roli. Od pierwszego pana występu w „Spodku” upłynęło już 19 lat...
JACEK PŁACHTA: - Tak dawno? Niemożliwe! Kolejny dreszcz emocji. Z niecierpliwością czekamy już na pierwszy mecz. Z każdej strony słychać i widać, że w Katowicach są mistrzostwa, czujemy to w drużynie i sztabie. Wszyscy są zaangażowani, wszyscy już chcą grać. Doskonale zdajemy sobie sprawę z presji, ale musimy sobie z nią poradzić, to przecież normalne w sporcie.

Odizolować się od tego chyba jest wam trudno, bo wokół jest sporo zgiełku wokół mistrzostw?
JACEK PŁACHTA: - Staraliśmy się. Czasami skracałem zajęcia albo wymyślałem takie, by zawodnicy oderwali się od tego, co ich za chwilę czeka. Nie można żyć tylko w rytmie trening, trening, a potem mecz, mecz. Wówczas koncentracja spada, dochodzi jeszcze stres. Uważam, że z tym sobie poradziliśmy. Najważniejsze, by w sobotę o godz. 16.30 forma była optymalna, odpowiednie - albo inaczej: mądre - zaangażowanie. Wówczas podejmuje się dobre decyzje. Chcemy udanie wejść w ten turniej.

Ma pan chyba komfort, bo reprezentację tworzy z szerokiej grupy kadrowiczów?
JACEK PŁACHTA: - W kadrze są najlepsi hokeiści, choć czasem mają do wypełnienia inne role niż w klubach. Nie jest sztuką powołać najlepszych strzelców ligowych, ale sztuką jest zrobić z nich zespół. Nie można stworzyć czterech piątek, które będą strzelać gole albo czterech, które będą tylko bronić. Trzeba to odpowiednio zbilansować. Mam nadzieję, że tak jest.

Zawodnicy akceptują te nowe dla siebie role?
JACEK PŁACHTA: - Bez tego byłoby źle. Nie ma nic gorszego niż zawodnik, który czuje się nieszczęśliwy, z dyskomfortem, bo na lodzie nie będzie prezentował pełni swoich umiejętności. Jeżeli jednak taka sytuacja ma miejsce, wówczas trzeba z nim porozmawiać, ustalić strategię postępowania. Mogę zapewnić, że ta drużyna jest mocno scementowana, wszyscy chcą jak najlepiej.

Nim jednak reprezentacja wyjedzie na lód, musi pan podjąć wybór i odesłać kilku zawodników do domu...
JACEK PŁACHTA: - To prawda, takie decyzje zawsze są trudne. Codziennie analizuję sytuację w kadrze. Robimy różne przymiarki, jak zestawić zespół, w jakiej konfiguracji. Zastanawiamy się, czy postawić na 7 obrońców i 13 napastników, czy może jednak wziąć 8 defensorów kosztem jednego atakującego. Z dnia na dzień to się zmienia. Musimy również patrzeć na to, jak będą reagowali zawodnicy, gdy przed pierwszym meczem wyjadą na lód i zobaczą pełną halę. Nie będzie to łatwa decyzja, ale takie obowiązują regulaminy i nie możemy zabrać więcej niż 22 zawodników.

Którego z rywali uważa pan za najtrudniejszego?
JACEK PŁACHTA: - Nie mogę wskazać jednego. Najtrudniejszy może okazać się ten pierwszy, bo każdy oczekuje, że wygramy z Włochami. To będzie niezwykle trudny mecz. Trzeba wejść dobrze w turniej, bo w tamtym roku w Krakowie to nam się nie udało. Potem jednak chłopcy pokazali charakter, wygrali następne spotkania, co było niezwykle budujące. Italia to wymagający przeciwnik. Analizowaliśmy ich ostatni, poniedziałkowy mecz z Austrią (przegrany 2:3 – przyp. red.). Nieźle zaprezentowali się z równie trudnym rywalem. Wiemy, jakie są wobec nas oczekiwania. Każde zwycięstwo biorę w ciemno. Wierzę w naszą siłę oraz charakter chłopaków.

Japonia oraz Korea będą łatwiejszymi rywalami?
JACEK PŁACHTA: - Podkreślam stanowczo: w żadnym wypadku nie bagatelizujemy żadnego przeciwnika. W dwóch ostatnich meczach z Koreą - w Janowie i ostatnim w Katowicach - wszystko ułożyło się po naszej myśli. Dwa razy prowadziliśmy 2:0, mieliśmy przewagę i wszystkie atuty po swojej stronie, ale nie wiemy, jak zareagowalibyśmy w innej sytuacji. Musimy być na to przygotowani. O nieszczęsnym meczu w Krynicy w 2012 roku, gdy zanotowaliśmy spadek do Dywizji 1B, chyba wszyscy już zapomnieliśmy. To był inny czas, inna drużyna. Mecze z Koreą i Japonią to na razie jednak dla mnie odległa przyszłość. Teraz koncentrujemy się w pełni tylko na potyczce z Włochami.


Czy faworytów turnieju należy upatrywać w Słoweńcach?
JACEK PŁACHTA: - Nie jest dziełem przypadku, że grali na igrzyskach w Soczi dwa lata temu. Ten turniej będzie zdecydowanie trudniejszy, bardziej wyrównany. Mogą być niespodzianki w każdy dniu, w każdym kierunku. Może dlatego nie rozdzielamy żadnych ról w tych mistrzostwach.

Zadeklaruje pan, że polska reprezentacja gra o awans?
JACEK PŁACHTA: - Obojętnie, którego z trenerów uczestników mistrzostw by pan o to nie zapytał, taka deklaracja zapewne z ich ust też nie padnie. Na każdy mecz wychodzimy z myślą o wygranej, ale czy zwyciężymy we wszystkich? Tego nikt nie zagwarantuje, więc nie wybiegam w przyszłość. Koncentrujemy się na naszej grze, bo to jest najważniejsze. W ostatnich meczach to było naszym atutem. Musimy grać swój hokej i odpowiednio reagować na to, co zrobi przeciwnik. Ale oczywiście każdy ma swoje marzenia...

Włodzimierz Sowiński - Dziennik Sport

Przeczytaj dodatkowo
Liczba komentarzy: 0

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Wypowiedz się!
Shoutbox
 • jastrzebie: Niby po co Jastrzębie by miało ściemniać?
 • PEL52: gbr22\\/,a co grali w maseczkach?czy nie bylo kontaktu ze jedni maja drudzy nie.
 • Jersan1: emerycie prowadziles kiedyś własny biznes ?
 • emeryt: nie Sanie ale każdy kto takowy prowadzi twierdzi ze sie nie opłaca,takie hasło na dzień dobry
 • Hasek64: Emeryt jeszcze dwie kolejki I czas będzie zjeść z fotela lidera :)
 • statys: A co to za ludzka namiętność każe pani Joli z piekarni podnosić ceny? A Frankowi z młyna? A Zbyszkowi z gazowni? Obniżone będą, czy już są vaty i akcyzy, a reszta to sprawa przedsiębiorców i ich świadomości, że na rynku jest pieniądz, który można wziąć.
 • Unikatowy99: Z godnie z nowymi przepisami jeżeli któraś z drużyn nie przystąpi o 5 rundy do meczu to walkower. Więc wiemy na czy stoimy chodzi mi o mecz 21.01.2021 z Katowicami
 • Simonn23: i tak mamy farta ze we wtorek pauzujemy
 • Luque: Statysku jak widać wielu ludziom przydałoby się poprowadzić jakiś biznes żeby zrozumieli jak to działa i dlaczego rosną ceny, bo obietnice dla gawiedzi za pieniądze tej gawiedzi to się fajnie składa, jednak prędzej czy później przychodzi za to rachunek ekonomiczny..
 • hubal: jaki problem , załóż jeden z drugim działalność i powodzenia , takie bzdety wygadują ludzie typu statysa
 • jastrzebie: PELE5 nie wymyślaj farmazonów. Właśnie JKH woli być na bieżąco z meczami. Chyba każda drużyna. Unia 6 stycznia zagrała z JKH, a 9 już nie doszło do spotkania Cracovia- Unia. Nagle po paru dniach kilka przypadków zakażenia u Nas. Ale nit nie wymyśla teorii spiskowych. Będzie protokół to się zrobi ciekawie.
 • Unikatowy99: moim zdaniem już wszyscy na całym świecie uczą się żyć w dobie wirusa stąd zmiany regulaminowe między innymi w PlH. Zmiana przepisów od 5 rundy to dobry krok do którego będą się musieli wszyscy dostosować w dobie pandemi. Z tego co mi wiadomo Tychy to jedna z nielicznych drużyn której covid 19 nie dotknął i niech tak zostanie bo w innym przypadku można domniemywać że będą najbardziej poszkodowani w dobie nowych przepisów.
 • Yzerman #19: Chcecie pogadac o działalnosci gospodarczej...Ja jeszcze próbuje...Ale na to wygląda ze moze dociągne do końca miesiąca.Tak to jest opłacalne
 • Jersan1: Dlatego piszę wszyscy którzy wypowiadają się na temat działalności a nigdy tego nie lizneli niech zamilkna .Nowy Ład wy kończy połowę drobnego biznesu . Teraz bardziej opłaca się nic nie robić i żyć Z różnej masy zasiłków
 • Ksiądz Robak: Prowadzę działalność prawie 20 lat i jak czytam niektóre wypowiedzi to mnie pot oblewa.....taka rad jak się nie ma pojęcia to lepiej mądrze milczeć niż głupio pie.dić
 • Andrzejek111: Celem tej władzy od początku "rządzenia" jest wykończenie drobnych i średnich przedsiębiorców. I jeszcze żeby ich jakiś "orlen" przejął.
 • Yzerman #19: Robaku stwek nie zmieniłem od kilku lat..paliwo wiadomo..a gdzie reszta. A do tego kodzty....rzygać mi sie chcę.Na szczęście mam inny dochód..ale to na przetrwanie
 • Yzerman #19: A do tego nic a nic nie dostałem..tak jak restauratorzy czy hotelarze..którzy za dotacje jezdzą.BMW 8
 • Yzerman #19: ceny podniesli..a im jeszcze mało
 • Luque: Panowie takich gości co myślą jak statys to jest cała masa w kraju, najlepiej jakby rząd jeszcze powołał nowoczesnych ORMOwc... tzn. Sygnalistów do sprawdzania cen w sklepach czy przypadkiem nie są inne niż te które narzuci nie bacząc na rzeczywiste koszty rynkowe
 • Yzerman #19: Luq a to nie ma tak. Mandaty za info z kamerek.Do tego doszło...To nie nowoczesne ORMO
 • szyba666: Rado może jakiś krótki wywiad z Maxem?
 • Luque: Ajzer o ile jeszcze rażące łamanie przepisów drogowych to jestem w stanie zrozumieć, że ktoś gliniarzom podsyła to ogólnie społeczeństwo się zaczyna robić takie roszczeniowe i do tego "uprzejmie donoszę" ;p
 • Hasek64: Luk no tacy nowocześni szmalcownicy. Ludzkie śmiecie nie mające własnego życia i próbujące udawać ormo
 • Simonn23: Bramka Pawła Zygmunta przeciwko Ostrawie
 • Hasek64: Szyba a co on ci może ciekawego powiedzieć? :D że podoba mu się Polska zima, Oświęcim to wspaniałe miasto z masą zabytków i droga Benzyna na stacji? :D aha no i trener robi fajne treningi ponoć ale mamy kwarantannę drużynową i słyszałem tylko od kolegów z drużyny
 • Yzerman #19: Lu ..Nie wiem jak u Was..ale to cu u nas się dzieje...Dla mnie to juz jest koniec świata...A to niby policja robi to juz jest najnormalniej wstyd
 • Unikatowy99: Yzerman #19 podziel się co się dzieje
 • Simonn23: Zygmunt druga bramka
 • QbaSTS: Sędziowanie dramat
 • PEL52: Dzisiaj Sanok to nie ten sam co w piatek,Cracovia caly czas w tercji Sanoka
 • Andrzejek111: Sanok Sanok. Jeszcze dwie, jeszcze dwie.
 • emeryt: manie19 no nie mów że mandaty wystawiajo?
 • Polaczek1: Cracovia dogoni trójkę?
 • Yzerman #19: Eme..no nie bądż zdziwiony..Bo to co robią???
 • calan: Mam nadzieję że nowy trener Sidorienko ściganie dobrych zawodników do drużyny, bo narazie GKS Tychy słabiutko
 • emeryt: wie ktoś czy nowy kocur zagra w piątek z Kato?
 • szyba666: Wszyscy pewno zagrajo. Oby
 • emeryt: strasznie szybki ten pepik taki skoczny
 • PEL52: Eme znowu rozkreca SB,a gdzie go widziales?Poczekajmy na oficjalne
 • emeryt: Pelu embargo na info,dr.Rudi czyta
 • PEL52: Rudi w tym sezonie chyba zmienil zasady,moze jeszcze cos dokupi ale takich zmian jak w poprzednich sezonach to napewno nie bedzie
 • Arma: Dzisiaj przechwyciłem gołębia z wiadomością, było tam pewne nazwisko. Trzeba czekać
 • emeryt: Armo czy doszło do próby przechwycenia ? Czy gołąb był ranny?
 • PEL52: Jutro wtorek wybiore sie na targ moze babsko bedzie to sie cos dowiem
 • Arma: Gołąb miał wyraźne ślady lakieru do włosów na piórach i był delikatny osad węglowy na szyi. Większych obrażeń nie stwierdzono.
 • emeryt: Gps wyraźnie pokazuje że doszło do gwałtownego obniżenia lotu nad Kostuchno
 • gbr22\\/: No i jak obiecali tak zrobili, pisiont groszy wincyj za chleb, a do tego trzeba wykonać gest wyrażający uznanie dla prezesa za obniżenie vatu, pod groźbą karceru.
  Jedzmy ciastka.
  Jutro w końcu pełna kolejka, ciekawe w jakich składach.
 • emeryt: musztarda strasznie poszła w góre
 • Unikatowy99: rząd wprowadza możliwość kupienia musztardy na raty mają pokryć wszystkie odsetki z tego tytułu
 • Yzerman #19: Poczekaj jak wprowadza większy vat na gorczyce :D
 • emeryt: https://www.youtube.com/watch?v=Z4oWDpBHilU
 • emeryt: 14:24 :):)
 • Jamer: eme dzisiaj ogłoszą nowego kocura? :)
 • Jamer: Prawie 3 piątki trenują aż miło!
 • swojak: Dzisiaj spacerując z psem znalazłem taką kartkę. U dołu był dopisek BRAĆ! I nieczytelny podpis. Nie wiem czy to nasze czy może zza Wisły przywiało? https://www.eliteprospects.com/player/47536/daniil-apalkov
 • rober03: Wszystko fajnie tylko jak długo by było trzeba czekać na takiego grajka. Kierunek Rosja równa się czekanie a czasu kluby mają coraz mniej.
 • emeryt: a Jano wciąz czeka na telefon...
 • rober03: Unia już chyba dogra tym co mamy.
 • uniaosw: Oj swojak puknij sie w głowę...
 • hubal: podpis czytelny - "pani brożka" ale swojak na feriach mózg wyłączył
 • Hasek64: Nigdy nie byłem w Ameryce, ale znam kogoś kto był I opowiadał, że niedawno spacerując z kotem na wieczornej kupci spotkał przez przypadek w parku A. Owieczkina i N. Kuczerowa. Poprosił o autograf a gdy podziękował i odszedł kilka kroków znalazł dwa bilety które wypadły Aleksandrowi z kieszeni. Były to dwa bilety do Oświęcimia. Oj co to będą za play offy
 • Hasek64: Kolusz dwie bramki :) widać dobrze mu się gra z Wronesem
 • gieksa76: Jestem spokojny forma wraca
 • Unikatowy99: Gratulacje dla Tych oby tak dalej a będzie bardzo ciekawy play off
 • Hasek64: JTKJ !!!
 • rober03: Ciekawe ile jeszcze meczy będzie nam dane zobaczyć na żywo i czy dograja w tym sezonie do końca Play off
 • Unikatowy99: Uważam jeżeli mają wprowadzić zakazy to tylko dla nie zaszczepionych
 • hokej_fan: Dzisiaj rozmawiałem z moim znajomym taksówkarzem. Opowiadał, że wiózł dzisiaj dwa knedle z dworca na Chemików. Może w piątek zadebiutują.
 • uniaosw: To zmień taksówkarza :)
 • Jamer: uniaosw, będzie dobrze ze wzmocnieniami? :)
 • PEL52: Kto zamawia 2 knedle,przeciez tym nikt nie poje
 • Paskal79: Myślę że będą dwa wzmocnienia do końca stycznia jeszcze jest trochę czasu 👍😁
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Taka mała odpowiedź na JTKJ upośledzonego Haska 64
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Relacja z wyjazdu giełdy do Jastrzębia
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: https://youtu.be/pU8DYKSfrZo
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: 😂😂😂
 • uniaosw: Paskal pozdro
 • uniaosw: Jak mawiał klasyk nie uprzedzajmy faktów
 • uniaosw: I dajmy czasowi czas
 • Yzerman #19: Ejjjj...ale to moje :D
 • emeryt: jako dyżurny cieć tego gremium potwierdzam,powiedzenie "dajmy czasowi czas" to dziecko mana19
 • Hasek64: Tyski dzbanie słabe kopiowanie żałosnych filmików od rywala z gorolowa. Jeszcze jakbyście to wymyślili, ale wy tam u siebie macie problem z myśleniem więc nie dziwne, że nawet takiego czegoś nikt nie zmontował i was :D jedyne co z zmontować to potraficie ustawić się z psami w parku A potem udawać prawilną ekipę hahaha:d
 • Paskal79: Pozdro uniaosw👍
 • Paskal79: Coś na pewno się wzmocniony priorytet obrońca tak jak pisze bo w bo artykule a może będzie bonus 🤔😁
 • Jamer: Pascal79 Trzymamy kciuki za dobre wzmocnienia! Teraz weekend i dwa arcyważne spotkania...
 • Paskal79: No na pewno jak będzie obrońca to już jest dobrze bo w ataku mamy wybór a i jest może z dwóch młodych co mogą dać coś nieprzewidywalnego jak to młodzi więc jest dobrze
 • Paskal79: A co do meczy to b ważne i bardzo ciężkie
 • hokej_fan: Dwa głodne renifery widziane na dworcu PKP w Oświęcimiu. Pytały o drogę na Chemików. Pewne info
 • Paskal79: Hokej fan lepiej by były to pitbulle 😁
 • hokej_fan: Syber.yjski niedźwiedź był w drodze, ale Dr. Rudi go przechwycił
 • Paskal79: No.nie można nic pisać po polsku ani czesku bo rudi.przechwyci i przebiję ofertę choć nie tylko on tak może zrobić.... Bo już byli tacy ...😁
 • hokej_fan: Др. Руди, отпусти это
 • Unikatowy99: ***** ***
 • Luque: Unikatowy czyżbyś poczuł #NowyWał w swojej kieszeni? ;p
 • Unikatowy99: tak zabrać ludziom przedsiębiorczym dać nieudacznikom pisowskiej ciemnocie, która na nich głosuje
 • PEL52: Unikatowy99,nic dodac,nic ujac.Trafione w samo sedno
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Hasek jakie kopiowanie?? Przecież cała Polska wie, że jesteście cyganami, a Persja to wasza ojczyzna. Sam przygłupie się szarpiesz, a później masz pretensje.
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Cisniesz tu [****] po wszystkich, a później płaczesz.
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Weź swój dywan i leć spać.
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2022 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe