Na Słowacji pod okiem światowych sław kobiecego hokeja trenuje 48 bramkarek, wśród których znalazły się: Martyna Sass i Helena Grzybowska. Nasi przedstawiciele pełnią również inne funkcję na tym obozie.
Wydawałoby się, że czerwiec to czas totalnego luzu i odpoczynku dla hokejowej braci. Wszystkie najważniejsze rozstrzygnięcia sezonu już za nami, a do rozpoczęcia nowego w sumie jeszcze sporo czasu.
Nie wszyscy jednak mogą wygrzewać się na słońcu i zażywać kąpieli w morzu lub jeziorze. Niektórzy korzystają z możliwości jakie daje Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie (IIHF), która co roku organizuje latem swoje obozy szkoleniowe.
Najbliższe tygodnie poświęcone są tak zwanym campom, które odbywają się w Finlandii i na Słowacji. W owianym sławą ośrodku w Vierumäki 6 lipca spotkają się z ramienia Komisji Rozwoju Młodzieży i Juniorów IIHF oraz Komisji Trenerskiej tej federacji najzdolniejsi młodzi hokeiści. Przypomnijmy, że w fińskiej wiosce słynącej z doskonałych warunków do przygotowań przebywała w minionym sezonie na zgrupowaniu polska reprezentacja seniorów.
Przedwczoraj w Hamuliakovie, położonym 20 km na południowy wschód od Bratysławy wystartował obóz hokeistek, a w zasadzie bramkarek, który potrwa do końca miesiąca. Na miejscu przed przyjazdem grupy treningowej zameldowali się trenerzy oraz cała obsługa, a wśród niej trójka naszych rodaków. Nad sprawnym funkcjonowaniem obozu z ramienia IIHF-u czuwa Marta Zawadzka, członek zarządu tej organizacji. Kierownikiem technicznym jest Patryk Sikora współpracujący z polską kadrą seniorek. Natomiast jednym ze szkoleniowców został Tomasz Kowalczyk, prowadzący reprezentację polskich juniorek, który najpierw sam przeszedł szkolenie. A było od kogo chłonąć wiedzę, gdyż w grupie wykładowców pojawiły się takie nazwiska jak Valentina Lizana-Wallner, Kim Martin-Hasson, Meeri Räisänen, Florence Schelling oraz Zuzana Tomčíková.
Szwedka Lizana-Wallner to bramkarka legitymująca się dwukrotnie najlepszymi statystykami w SDHL. Jej rodaczka Martin Hasson uznana był najlepszą szwedzką hokeistką sezonu 2003/04, również dwukrotnie miała najlepsze statystyki w SDHL, a na jej szyi zawisł srebrny i brązowy medal olimpijski oraz krążek za trzecie miejsce mistrzostw świata. Finka Räisänen właśnie zakończyła swój debiutancki sezon w NWHL. Zanim wyjechała za Ocean otrzymała Nagrodę Tuuli Puputti dla najlepszej bramkarki rodzimej Liigi. Dwa razy kończyła mistrzostwa świata w Drużynie Gwiazd. Zdobyła z Finlandią brązowe medale czempionatu globu i igrzysk olimpijskich. Szwajcarka Schelling ma takie samo żniwo medalowe, ale najwięcej innych wyróżnień spośród wszystkich wyżej wymienionych zawodniczek. 30-latka dwukrotnie miała najlepsze statystyki w SDHL, a raz w turnieju mistrzostw świata. Raz wybrano ją do Drużyny Gwiazd czempionatu globu i raz hokejowego turnieju olimpijskiego, gdzie wybrano ją również najbardziej wartościową zawodniczką imprezy. Schelling dwukrotnie uznawana była za najlepszą hokeistkę roku w Szwajcarii. Tomčíková reprezentuje gospodarzy campu. Słowaczka to mistrzyni europejskiej ligi EWHL z sezonu 2006/07, gdzie popisała się najlepszą skutecznością obron oraz najniższą średnią wpuszczonych goli w meczu. W mistrzostwach świata 2011 roku wybrano ją do Drużyny Gwiazd, a ponadto otrzymała tytuł najbardziej wartościowej zawodniczki imprezy.
Intencją Komisji Hokeja Kobiecego w IIHF-ie jest zniwelowanie wciąż istniejącej różnicy poziomów pomiędzy hokeistkami z Ameryki Północnej a resztą świata. Po jednym z ubiegłorocznych obozów dla hokeistek skupienie skierowane jest przede wszystkim na zawodniczkach i trenerach tego fachu z Afryki, Azji, Ameryki Łacińskiej i Europy. Komisja podjęła decyzję o konieczności wdrożenia dalszych działań zmierzających do podniesienia poziomu zarówno wśród hokeistek, jak i kadry szkoleniowej.
Bramkarki pracują w czterech grupach, przy czym podstawowy rozdział nastąpił na juniorki i seniorki, których jest 20. W tej pierwszej kategorii liczącej 24 zawodniczki znalazły się dwie reprezentantki Polski – Martyna Sass i Helena Grzybowska. Przypomnijmy, że pierwsza z wymienionych zawodniczek to golkiperka dysponująca najlepszymi statystykami ekstraklasy słowackiej w ostatnim sezonie i podstawowa bramkarka polskiej kadry seniorek, a druga to podpora reprezentacji juniorskiej.
Do Hamuliakova zjechał się cały hokejowy świat. Są Finki, Szwedki, Czeszki, Słowaczki, Niemki, ale również przybyły przedstawicielki tak egzotycznych zakątków jak Indonezja, Indie. Tajpej, Turcja, Singapur, czy Meksyk.
Czytaj także: