Hokej.net Logo

MŚ kobiet Dywizji IB: O krok od historycznego awansu

MŚ kobiet Dywizji IB: O krok od historycznego awansu

Polki pokonały w Pekinie w Mistrzostwach Świata Dywizji I Grupy B 4:3 Chinki i zajmują drugie miejsce w tabeli przed ostatnią kolejką, która odbędzie się w piątek. Mecz z Holandią zadecyduje, czy po raz pierwszy w historii awansują na bezpośrednie zaplecze światowej elity.

Chinki i Polki znalazły się w tej samej sytuacji. Do wczoraj obie drużyny cieszyły się statusem niepokonanych, ale przyszło im w tym samym dniu przełknąć gorycz porażki. O ile nasze dziewczyny były o krok od odwrócenia złej passy w spotkaniu z Koreą Południową, które Azjatki wygrały ostatecznie 4:3, to Chinki poległy z kretesem w starciu z Holenderkami, dając sobie zaaplikować cztery gole i nie odpowiadając na te trafienia ani razu.


To zwiastowało jedno. Łatwo nie będzie. Po pierwsze dlatego, że Chinki to zawsze niewygodne rywalki, których atutem jest szybkość, a biało-czerwone straciły wiele sił w starciu z prezentującą ten sam styl Koreą. Po drugie, bo Chinki to gospodynie imprezy, co zawsze wyzwala dodatkowe pokłady sił w drużynie. Po trzecie, bo rywalki za wszelką cenę będą chciały zmazać plamę ze starcia z „Pomarańczowymi”, no i wreszcie dlatego, że do prowadzenia meczu wyznaczona została Czeszka Ilona Novotna, czyli ta sama sędzia, która dzień wcześniej tak restrykcyjnie traktowała wszelkie przewinienia, co spowodowało nałożenie na polski zespół aż 24 minut kar.Spotkanie rozpoczęło się w najgorszy z możliwych sposobów. Na zegarze nie wybiła nawet jeszcze druga minuta gry, jak krążek wylądował w naszej siatce. Błyskawicznym trafieniem popisała się 22-letnia Xin He, występująca swego czasu w zlikwidowanej właśnie najważniejszej lidze kanadyjskiej CWHL, gdzie rywalizowała wraz z drużyną Vanke Rays z chińskiego Shenzhen.


Polki starały się za wszelką cenę grać uważnie i zgodnie z przepisami, aby nie podpaść pani Novotnej. Jako pierwsza jej uwagę zwróciła Liying Yang za przeszkadzanie. Biało-czerwone nie zdążyły nawet rozwinąć skrzydeł w przewadze, jak rozległ się gwizdek sygnalizujący odesłanie do boksu kar Patrycji Sfory za spowodowanie upadku przeciwniczki. Znacznie gorzej sytuacja wyglądała w 9. minucie, gdy przyszło nam bronić się w czwórkę przeciwko piątce przez pełne 120 sekund. Był to wynik odsiadywania przewinienia przez Joannę Strzelecką.


W końcu nadeszła 12.minuta, czyli wielka chwila w życiu 16-letniej Wiktorii Sikorskiej. Najlepsza napastniczka ostatnich Mistrzostw Świata Juniorek Dywizji I Grupy B rozgrywanych w styczniu w szkockim Dumfries, zaliczyła swoje debiutanckie trafienie w oficjalnym meczu reprezentacji seniorskiej, a co za tym idzie swój pierwszy gol w „dorosłym” czempionacie.


Straty zostały odrobione, choć łatwo nie było, gdyż strzelczyni bramki dla naszych barw za opóźnianie gry trafiła za hokejowe „kratki” i biało-czerwone musiały przez dwie ostatnie minuty pierwszej tercji bronić się, mając o jedną zawodniczkę mniej.


Widać, że Polki przeanalizowały sobie dokładnie wydarzenia dnia poprzedniego, a także to co zaczęło się dziać w premierowej odsłonie pojedynku z Chinkami i zamiast same łapać kolejne kary prowokowały swoje rywalki do popełniania błędów. Efekt? Cztery wizyty Azjatek w boksie kar i dwie bramki Polek w tym czasie.


Pierwsze prowadzenie dla biało-czerwonych zapewniła nam niezawodna w tym turnieju Karolina Późniewska. Pani kapitan znów otrzymała wsparcie od głównej „asystentki” naszej kadry Kamili Wieczorek. W 38. minucie smak zdobycia gola na pekińskiej imprezie poczuła nasza defensorka Wiktoria Gogoc, do której podawała grająca z nią w jednej parze Natalia Kamińska. 3:1 to wymarzony dla nas rezultat, którego na szczęście nie zmienił nawet fakt, że tak jak w poprzedniej tercji znów Polki ostatnie momenty partii musiały zagrać w osłabieniu. Ukarana została Olivia Tomczok za spowodowanie upadku przeciwniczki.


Czym mniej czasu zostawało na zegarze w trzeciej tercji, tym bardziej wzrastały szanse Polek na końcowy sukces, choć trzeba przyznać, że Chinki wprost szalały, aby odrobić dwubramkową stratę. W tej pogoni posunęły się do przekroczenia przepisów, co skrzętnie zauważyła sędzia i odesłała na ławkę Zhixin Liu. Do akcji wkroczyła w tym momencie nasza eskadra do zadań specjalnych pod dowództwem pani kapitan Późniewskiej. Jej nieodzowne asystentki w osobach Wieczorek oraz Magdaleny Czaplik pomogły, a bytomianka zdobyła swojego drugiego gola w tym dniu i zarazem dziewiąty punkt (5G + 4A) na pekińskiej imprezie, co czyni ją wraz z Holenderką Savine Wielengą najskuteczniejszą zawodniczką tego turnieju. Tuż za nią w rankingu znajdują się Czaplik (2G + 4A) i Wieczorek (1G + 5A), która nie ma sobie równych w ilości kluczowych podań.


Polki miały w swoich rękach wszelki oręż ku temu, żeby spokojnie dokończyć spotkanie z bezpieczną przewagą. To jednak byłoby za proste, a przede wszystkim pozbawione należytej dramaturgii. W 52. minucie na ławkę kar odesłana została za uderzanie kijem Wiktoria Dziwok. W czasie gry w osłabieniu i prawdziwej chińskiej nawałnicy faulem ratowała się Gogoc, której nie pozostało już nic innego, żeby udaremnić atak będącej na czystej pozycji rywalki. Skończyło się rzutem karnym, który na gola zamieniła Xin Fang.


Podopieczne Jakoba Köllikera, byłego kapitana szwajcarskiej kadry momentalnie ruszyły do kolejnych ataków, chcąc wykorzystać fakt, że Polki wciąż grały jeszcze w czwórkę, gdyż na ławce kar przebywała Dziwok.


Na 11 sekund przed jej powrotem do gry po raz drugi w ciągu niespełna minuty Fang pokonała Martynę Sass, tyle tylko, że tym razem był to gol z akcji, a nie z najazdu.


W tym momencie zrobiło się już bardzo nerwowo. Jeszcze chwilę temu Polki miały bezpieczne trzy bramki różnicy, a w wyniku jednej kary, w czasie jej trwania straciły dwa gole.


Zawodniczki byłego trenera zespołów NLA oraz wieloletniego głównego szkoleniowca kadry narodowej juniorów Szwajcarii, będącego zarazem asystentem w seniorskiej reprezentacji tego kraju, rzuciły się z całym impetem na biało-czerwone, aby odrobić już tylko jedno trafienie straty.


Na niespełna dwie minuty przed końcem Kölliker wezwał swoje hokeistki na rozmowę, ustalając taktykę na ostatnie fragmenty meczu. Na drodze do realizacji jego planów stanęła kara otrzymana przez Minghui Kong na 73 sekundy przed syreną oznajmiająca zakończenie gry.


Polki dowiozły korzystny wynik, rewanżując się kolejnej ekipie za porażkę w zeszłym roku w Asiago, gdzie nasze dziewczyny na dzień dobry uległy Chinkom 0:4. Biorąc pod uwagę wynik sparingu rozegranego tuż przed rozpoczęciem pekińskiej imprezy, w którym nasze znów nie wbiły nic Azjatkom, trzeba podkreślić, że tym razem skuteczność i wykorzystywanie przewag okazało się kluczem do sukcesu.Polki mają czas do piątku, aby odpocząć po dwóch kolejnych bojach z piekielnie szybkimi azjatyckimi drużynami. Natomiast za dwa dni staną przed historyczną szansą awansu na bezpośrednie zaplecze światowej elity. Aby to zrobić trzeba tylko i aż wygrać z Holenderkami w trakcie 60 minut, bez dogrywki i rzutów karnych. „Pomarańczowe” jak na razie jeszcze się nie potknęły. Dziś odniosły czwarte kolejne zwycięstwo. Tym razem 3:1 nad Łotyszkami.


Czyżbyśmy mieli emocjonować się w przyszłym roku pojedynkiem ze Szwedkami, które właśnie po raz pierwszy w historii spadły do dywizji IA? Szanse na to są, poczekamy zobaczymy…


Po meczu powiedzieli:


Ivan Bednar (trener reprezentacji Polski)

Dziewczyny piszą historię! Jestem dumny z każdej z nich, bo zostawiają serce na lodzie. Dzisiaj walczyły nie tylko z drużyną przeciwną, ale i z całą halą, gdyż mecz odbywał się przy pełnej widowni. Podkreślam jeszcze raz, że jestem z nich dumny i dziękuje za walkę. Chcę wyróżnić i pochwalić postawę drugiej i trzeciej piątki, które odpaliły i pokazały pełnię swoich możliwości.


Patrycja Sfora (wybrana najlepszą zawodniczką polskiej drużyny)

Każda z dziewczyn walczyła dzisiaj całym sercem za drużynę. Wszystkie stały za sobą murem. Przejęłyśmy inicjatywę na początku, by na własne życzenie doprowadzić do nerwowej końcówki. Ale udało się utrzymać dobry rezultat i będziemy walczyć w piątek z Holenderkami. Może w przyszłym sezonie zagramy przeciwko Szwedkom.


Chiny – Polska 3:4 (1:1, 0:2, 2:1)


1:0 – Xin He – Liying Yang (00:55)

1:1 – Wiktoria Sikorska – Wiktoria Dziwok (12:00)

1:2 – Karolina Późniewska – Kamila Wieczorek, Magdalena Czaplik (32:32, 5/4)

1:3 – Wiktoria Gogoc – Natalia Kamińska (37:17, 5/4)

1:4 – Karolina Późniewska – Magdalena Czaplik, Kamila Wieczorek (50:02, 5/4)

2:4 – Xin Fang (52:24, rzut karny)

3:4 – Xin Fang – Rui Ma (53:10, 5/4)


Sędziowie: Ilona Novotna (Czechy) – główny; Alexandra Blair (Kanada), Jenna Puhakka (Finlandia) – liniowe.

Strzały: 38-31 (10-13, 11-13, 17-5)

Kary: 14-12 (2-4, 8-2, 4-2)

Widzowie: 1580


Polska: Martyna Sass (Agata Kosińska) – Patrycja Sfora, Klaudia Chrapek; Karolina Późniewska, Kamila Wieczorek, Magdalena Czaplik - Wiktoria Gogoc, Natalia Kamińska; Sylwia Łaskawska, Ewelina Czarnecka, Oliwia Tomczok – Dominika Korkuz, Joanna Strzelecka; Wiktoria Dziwok, Joanna Orawska, Wiktoria Sikorska – Renata Tokarska, Alicja Wcisło; Katarzyna Wybiral, Iga Schramm, Alicja Siejka.

Trener: Ivan Bednar


Pozostałe mecze przedostatniej kolejki:

Holandia – Łotwa 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)

Korea Południowa – Kazachstan 5:1 (2:0, 2:0, 1:1)


Tabela turnieju po przedostatniej kolejce


Miejsce

Drużyna

Mecze

Punkty

1.

Holandia

4

12

2.

Polska

4

9

3.

Chiny

4

6

4.

Korea Południowa

4

6

5.

Łotwa

4

2

6.

Kazachstan

4

1Liczba komentarzy: 0

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Wypowiedz się o hokeju!
Shoutbox
 • hanysTHU: Pięć godzin...
 • Andrzejek111: 4,5
 • podhfan: Ostatni raz Podhale wygrało z Tychami w play off 2010 wypadalo by po tylu latach powturzyć ten wynik chociasz to nierealne.Niech wygra lepszy powodzenia
 • szop: JKH Gieksa i UniA tak sobie zagram
 • szop: i osobno na Craxe
 • emeryt: wracamy po to co nasze x8.55
 • hanysTHU: 130 minut
 • hanysTHU: Wszystko jest możliwe...
 • narut: Ślusarczyk w Vitkach w I ataku zagra przeciwko Litwinowowi Zygmunta, natomiast nie wiem co się znowuż dziej z Aronem - niema go w składzie Kogutów, no i wszystko wskazuje na to, że dzisiejszy mecz dla Frydka będzie zakończeniem ligowego sezonu dla Kamila Wałęgi..
 • narut: bzdura z tym Ślusarczykiem, tak podali najpierw, a przecież grał dziś w juniorach..
 • PanFan1: Wyrównany mecz w Tychach, pisałem Tychy awansują, ale będą musieli na to zapracować.
 • PanFan1: A w Jastrzębiu co ja widzę 😯 ❓
 • ker_100: Kalambur po trupch celu , u nas Julius Pohjanoksa w szpitalu Zieliński zlamany palec, jak mozna tak zawodników nastawiać, jutro jak i w Toruniu Urbanowicz będzie j.any
 • hanysTHU: Świński hokej zawsze gra.
 • PEL52: A u nas Jezek jak zwsze szuka guza
 • PEL52: Co tam sie dzieje w tym Jastrzebiu??? wszystkie bramki w przewagach
 • PanFan1: Jakoś tak koniecznie chcemy wjechać z krążkiem do bramki
 • gieksa76: Taką GIEKSE chcemy oglądać.
 • Arma: Unia na razie ciężary
 • uniaosw: Ojojoj
 • Oświęcimianin_23: Chcieliśmy (w tym ja) Craxę, a Rudi pięknie odpowiada :)
 • emeryt: a eme to stare dzia.dzisko przestrzegał że dr.Rudi cwany i cos wymyśli...
 • uniaosw: Żeby się to wszystko nie odbiło czkawką..
 • emeryt: Robson miał zaległości ale potrenował ,to klasowy łapacz
 • Arma: Przecież Unia nic nie gra, zero chęci, wjazd od niechcenia.
 • Oświęcimianin_23: To dopiero pierwszy mecz, jeszcze cała tercja przed nami, ale staniemy się pośmiewiskiem jak odpadniemy:) Niemniej jeszcze daleko do tego.
 • emeryt: wracamy po to co nasze już tylko 6.55
 • emeryt: Robson sie bawi
 • Pawlak: Luzik Chłopaki Mężczyźni, nie ważne jak zaczynasz ważne jak kończysz, bolało mnie to jak pokochałem Hokej , jak wypierdala liście cal lige Dwory Unia , tak karuzela się teraz Połączy, I Życzę wam MISTRZA Polski , pozdrawiam z Sanoka
 • Arma: Tragedia
 • 1946KSUnia: Lundin dziś na razie śpi
 • Pawlak: Przyszedł czas żeby zmienić Króla, tzn Wielkie Katowice , to już będzie nudne jak znowu Wygrają Lige , Kto jak nie wy Unia ,Pozdrawiam
 • emeryt: Unia liczyła że Kraków sie położy
 • Pawlak: Nie komentuje ale widzę ,Emeryt ten mecz jest do wygrania
 • Pawlak: Nwm co mi się stało, ale jestem za Wami Pzdr z Snk
 • PanFan1: Gooooooolllllll
 • Grzybek: Tkh tkh
 • JARASSTO: Super TKH !
 • PanFan1: 1 : 1 w Tychach
 • hanysTHU: Trzecia tercja przed nami. Jeszcze mecz się nie skończył.
 • PanFan1: Brawo Toruń niech się dzieje 👏👍
 • Oświęcimianin_23: Ilu kibiców NT jest w Tychach?
 • 1946KSUnia: Wanat i Denyskin 💪
 • Oświęcimianin_23: Po co ta bójka Denyskina...
 • 1946KSUnia: Jeśli chcieli sobie coś wyjaśnić to czemu nie
 • 1946KSUnia: Aczkolwiek kara meczu trochę nad wyraz
 • Oświęcimianin_23: Kosztem kary meczu...
 • jack_daniels: Na moje oko, około 200 górali...
 • emeryt: Denyskin i Spacek pod prysznic...
 • Oświęcimianin_23: Przecież to było jasne, że będzie kara meczu...
 • PanFan1: 200 górali w Tychach
 • JARASSTO: Jeszcze Podhale i Cracovia i będzie ok.😜
 • Arma: 45 minut tej samej gry, zero reakcji czy jakiegoś zrywu
 • 1946KSUnia: Teraz świetna szansa na gola i pociągnięcia za wynikiem
 • Oświęcimianin_23: W końcu Aho!
 • 1946KSUnia: Jesttt jedziemy dalej i ratujemy ten mecz
 • emeryt: Eriś daje nadzieje
 • PanFan1: Włączylliście Musiołowi mikrofon ? no może i racja 👍
 • PanFan1: Graty GKS - jak już pisałem awans musi być wasz ale lekko nie będzie
 • jack_daniels: Jeeeeezzzziiiioorrrrrr
 • narut: jeśli Podhale to wygra to i nie jest bez szans w całej rywalizacji..
 • narut: ech.. niestety..
 • narut: w złym momencie to naspałem..
 • narut: mam nadzieję, że jutro też będzie przynajmniej wyrównany mecz...
 • PanFan1: wyrównany będzie na pewno
 • Oświęcimianin_23: Raska? Ty wiesz co!
 • 1946KSUnia: Ehhh no i po meczu
 • 1946KSUnia: No nic, mobilizacja na jutro
 • Arma: Ostatni sezon Zupy, bez względu na wynik
 • hubal: męczarnie w Tychach
 • 1946KSUnia: Craxa nam ciągle wystawia pomocną dłoń w postaci osłabień, ale jak widać idzie jak krew z nosa
 • normas: Niestety ale nie da się wygrać jedną piątką ;) Wyjaśni mi ktoś co się stało z Dziubińskim?
 • emeryt: graty dr.Rudi
 • Andrzejx48: To chyba będzie koniec sezonu dla Unii po meczach z Cracovią
 • Arma: A co się miało stać. Zarabia kasę, po co ma się starać jak odejdzie po sezonie?
 • hubal: zdziwiłem się jak wybraliście Cracovię
 • narut: Rudolf dziś zrobił zarząd, zobaczymy co będzie dalej, ale wydaje się, że przedwcześnie już go tutaj niektórzy żegnali..
 • redgar: Brawo Unia. Chcieliście wyru***ac Ruchoaczka a Rochaczek wyru***ale was
 • Andrzejx48: Kombinowali kombinowali no i wykombinowali
 • Luque: Brawo Podhale, polski hokej dla kibiców! ;)
 • Andrzejx48: A teraz będzie płacz obwinianie wszystkich trenera zawodników no i Bóg wie kogo jeszcze
 • 1946KSUnia: Jak na razie pierwszy mecz zaskoczył i to negatywnie. Jutro bardzo ważne spotkanie, które nam trochę więcej wyjaśni
 • Passtor: Skończcie z tym płaczem i żalami, kibicować i wspierać a nie to wypad 😡
 • Andrzejx48: Brawa dla Podhala za walkę i serducho włożone w mecz
 • aggropas: Uni nawet sędziowanie na ich stronę dziś nje pomogło .
 • aggropas: Brak respektu do przeciwnika tak się kończy
 • Paskal79: Jutro musimy zrobić wszystko żeby było po meczch w Oświęcimiu 1:1 , Craxa dziś zagrała dobry mecz tak jak w Play off trzeba,nasi trochę nerwowo, choć okazję były mam nadzieję że sobota będzie dla nas
 • unista55: Spokojnie, to dopiero pierwszy mecz. Zluzować gacie i powinno być okej.
 • PanFan1: Unia ciągle może być mistrzem Polski, pod koniec zasadniczego grali najlepszy hokej w lidze, nie łapcie ryb przed sakiem, jest dopiero 0:1
 • Luque: PF1 o co Ci chodziło z tą "młotkologią"? Jeśli mogę spytać ;p
 • Paskal79: Dokładnie falstart,ale można było się spodziewać ciężkich meczy trzeba wygrać 4 meczę, więc droga daleka jak i Uni czy craxy, choć goście maja jednen do zdobienia mniej....
 • PanFan1: głoś co głównie się ino subtelniej
 • PanFan1: ... co głosisz ino ...
 • Luque: Nie bardzo rozumiem, po polsku bym wolał ;p
 • hanysTHU: Nie pultać się...
 • gieksa76: BRAWO GIEKSA
 • tombot64: Wieczór bez niespodzianek :D
 • Frasier: O Rochaczku można wiele napisać,ale chyba nikt nie rozegrał więcej od niego play offowych meczów w historii w naszej lidze :)
 • Infernalism: Ktoś tutaj jest gotowy powiedzieć, że Cracovia albo Toruń wygrają swój ćwierćfinał?
 • Arma: Jak będzie 2:0 dla Craxy to całkiem prawdopodobne
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2024 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe