Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie (IIHF) ogłosiła nazwiska kolejnych osób, które zostaną włączone w poczet „Galeria Sławy”. Władze federacji zdecydowały się uhonorować siedmiu wybrańców. Wśród nominowanych znajduje się chociażby Jaromír Jágr, który wciąż jest aktywnym zawodnikiem!
Siedmiu hokeistów i hokeistek znalazło miejsce w IIHF Hall Of Fame. Lista świeżych członków zawiera nazwiska dwóch kobiet i czterech mężczyzn, którzy swoim wkładem w rozwój hokeja zasłużyli na miejsce w zaszczytnym gronie członków prestiżowego wyróżnienia.
Ryan Smyth (Kanada)
Kanadyjczyk teoretycznie został już włączony do Hall Of Fame w 2020 roku, ale z powodu szalejącej pandemii koronawirusa nie został uhonorowany tym zaszczytem. Wieloletni reprezentant Kanady, dodatkowo kapitan tej drużyny. Zagrał na ośmiu imprezach rangi mistrzostw świata i przywiózł z nich trzy medale: dwa złote i jeden srebrny. Człowiek przez wielu nazywany żartobliwie „Kapitanem Kanadą” zdobył również złoto olimpijskie w 2002 roku i złoto na mistrzostwach świata juniorów w 1995 roku.
Jaroslav Pouzar (Czechy)
Zdobywca trzech Pucharów Stanleya w latach 1984, 1985 i 1987. Występował wtedy w jednej formacji chociażby z Waynem Gretzkym. Dodatkowo Czech dwukrotnie zdobył złoto na Mistrzostwach Świata 1976 i 1977, a łączna ilość medali ze światowych czempionatów zatrzymała się na liczbie siedmiu. Pouzar był bardzo blisko dołączenia do tak zwanego Triple Gold Club, jednak na Igrzyskach Olimpijskich w 1976 musiał się zadowolić srebrnym medalem.
Petteri Nummelin (Finlandia)
Oszałamiające piętnaście turniejów rangi Mistrzostw Świata daje fińskiemu obrońcy 12, miejsce w klasyfikacji wszech czasów pod względem ilości gier rozegranych właśnie na światowym czempionacie - to aż 104 spotkania! Podczas tych występów Fin zdobył: 2 brązowe, 4 srebrne i jeden złoty medal. Dodatkowo Nummelin może pochwalić się srebrem zdobytym, podczas Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku.
Igor Liba (Słowacja)
Legenda lat 80-tych czechosłowackiego hokeja. Igor Liba nigdy nie zagrał w reprezentacji Słowacji po rozpadzie Czechosłowacji, ale został wyróżniony przez Słowaków i wpisany w poczet członków słowackiej Galerii Sław. Słowak wydatnie pomógł reprezentacji Czechosłowacji w osiągnięciach medalowych i zainkasował podczas swojej kariery siedem medali: brąz i srebro olimpijskie a dodatkowo na mistrzostwach świata dwukrotnie brąz, dwukrotnie srebro i raz sięgnął po najwyższe trofeum.
Jaromír Jágr (Czechy)
Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać tej ikony światowego hokejowa. 51-letni Czech wciąż gra w hokej na najwyższym poziomie rozgrywkowym, występując w HC Rytíři Kladno, czyli klubie, którego jest właścicielem. W lidze NHL Jágr ze swoimi 1921 punktami ustępuje tylko Wayne'owi Gretzky'emu. Dumny reprezentant Triple Gold Club ma swoim dorobku jedno złoto i jeden brąz olimpijski. Dodatkowo Czech dwukrotnie unosił w górę Puchar Stanleya. Nie gorzej wyglądają medale z Mistrzostw Świat, których 51-latek uzbierał trzy, na co składają się dwa złota i jeden brąz.
Kenny Jönsson (Szwecja)
Niezwykle utytułowany szwedzki defensor największe sukcesy z reprezentacją święcił na Igrzyskach Olimpijskich. Szwed w swojej kolekcji posiada dwa złote medale z tych imprez. Dodatkowo w swoich zbiorach może się pochwalić medalami mistrzostw świata: 2 brązowe, 1 srebrny, 1 złoty. Jönsson najdłużej w swojej karierze był związany z zespołem New York Rangers, gdzie już na stałe ma miejsce w Hall Of Fame nowojorskiej drużyny.
Natalie Darwitz (Stany Zjednoczone)
40-letnia Amerykanka występowała w drużynie narodowej od 1999 do 2009 roku, praktycznie co roku zdobywając na imprezach mistrzowskich medal. Natalie może pochwalić się dwoma medalami Igrzysk Olimpijskich (brąz i srebro) oraz, aż ośmioma krążkami z kobiecych mistrzostw świata (3 złota, 5 srebr), co czyni ją niewątpliwie jedną z najbardziej utytułowanych hokeistek na świecie.
Uhonorowanie wszystkich nowo przyjętych członków odbędzie się w maju w Pradze, podczas Mistrzostw Świata. Nowym członkom IIHF Hall Of Fame serdecznie gratulujemy.
Czytaj także: