Hokej.net Logo

Okiem Kojota: Plaga bezpieczeństwa, czyli chronimy zawodników… na śmierć

fot. Klaudia Baron
fot. Klaudia Baron

Śmierć Adama Johnsona wywołała olbrzymią dyskusję, i słusznie. Bezpieczeństwo zawodników nie jest wcale tematem bardzo odwiecznym. Mimo, że kilkadziesiąt lat temu zawodnicy jeździli już w „czołgistkach” na głowach, to w dalszym ciągu hokej przypominał trochę sceny z filmu „Rollerball” z kratami zamiast pleksi i bramkarzami bez masek. Do pewnego momentu wszystko miało sens – od kasków po ochraniacze na szczęki. Od pewnego czasu jednak hokej na każdym poziomie stara się wprowadzić politykę „zero tolerancji”. Dlaczego taka utopia jest szkodliwa?

Maski nie chronią w stu procentach

W utworze „One”, Metallica opowiada historię żołnierza, który po wejściu na minę traci wszystkie kończyny, oczy, uszy i wiele innych organów. W efekcie, zostaje obwoźną antyreklamą wojny, jeżdżąc w gablotce i stanowiąc przykład efektów wojny. Oczywiście celowo przesadzam, natomiast taką rolę pełni aktualnie zdjęcie Terry’ego Sawchuka. Legendarny bramkarz Red Wings grał bez maski co dało kilkaset szwów w życiu na samej twarzy, włączając gałkę oczną. Różne formy ochrony twarzy miał od tej pory zapewnić absolutny milion procent zabezpieczenia.

Nie, nie jestem przeciwnikiem masek bramkarzy. Przeciwnie, uważam, że to jedna z najbardziej zajeb****** wizytówek naszego sportu. Nikt jednak nie przytacza np. Glena Halla, legendy Chicago Blackhawks. Zawodnik grała całą karierę z odsłoniętą twarzą, a guma nigdy nawet nie zbliżyła się do jego twarzoczaszki.

Co więcej, śmiało można powiedzieć, że bramkarze zaliczają dużo więcej kontuzji twarzy niż kiedyś, a maski zdają się nie chronić w stu procentach. Antti Raanta, grając dla Rangers, broni głową potężny strzał rywala i kończy się to wizytą w krainie jednorożców (wstrząs mózgu) i szpitalem. Tuukka Rask z Boston Bruins oberwał w policzek, teoretycznie chroniony, co skończyło się urazem twarzy. Podobną sytuację zaliczył Ben Bishop, Brain Boucher (któremu krążek utkwił w kracie, raniąc oko). Przykłady można mnożyć.

Jaki zakaz będzie następny? Zakaz strzelania nad poprzeczką? Zakaz strzelania z klepy? W końcu raz na jakiś czas bramkarz odnosi w ten sposób kontuzję.

Ochraniacze nie chronią. Niektóre wręcz krzywdzą

Przez kilka niedawnych lat na świecie panował pogląd na temat pewnego zjawiska – pogląd jedyny słuszny. Teraz sytuacja zmieniła się, oficjele popierający ówczesny pogląd teraz przyznają się do błędu, ale „maluczkim” dalej nie wolno publicznie głosić obecnej wersji. W świecie hokeja tak właśnie jest z bójkami.

John Scott nazywa obecne bójki „tandetnymi”. W porównaniu z jego czasami, jest to jedynie namiastka i rodzaj pokazu pojedynku niż faktyczna szermierka na pięści. Zawodnicy nauczyli się bronić, trzymać gardę, zasłaniać i unikać ciosów. Natomiast cała masa urazów ma miejsce w efekcie…ochraniacza na ramiona. Bodiczki serwowane przez i tak naturalnie silnego Jacoba Troubę (Rangers) dzięki temu sprzętowi zyskują na sile, a ekwipunek działa jak artefakty w grach przygodowych: +10 do siły i +20 do urazów.

Mimo wszystko, trwa ewolucja ochraniaczy na ramiona i stopniowa eliminacja bójek. Ponieważ liczba wstrząsów mózgu nie spada, ale nie powodują ją bójki tylko ochraniacze na ramiona – ogranicza się bójki.

To się musi udać.

Zakaz mocniejszych zagrań ochroni zawodników... przed pieniędzmi

Kilka dni temu Garnet Hathawy z Flyers wysyła w kosmos Luke’a Hughesa z Devils. Zagranie bardzo mocne tym bardziej, że odbywa się koło bramki, a Hughes ląduje na bandach jak Natalia Janoszek na stronach pism plotkarskich. Hathaway zostaje wyrzucony z lodowiska za ABSOLUTNIE czyste zagranie ramieniem w ciało, bez kontaktu z głową, bez rzucania na bandę i tym podobnych. Dyskusja nad ostrzejszymi karami za zagrania ciałem rozgorzała na nowo.

Wszyscy pominęli fakt, że zawinili sędziowie. W sytuacji, gdy dwóch zawodników pędzi po krążek na „uwolnienie”, arbiter ma obowiązek to uwolnienie odgwizdać wcześniej nawet jeśli gracze idą łeb w łeb – właśnie w trosce o to, by w końcu wyhamowali. Zrobili to za późno, więc zawodnik Flyers pewny kontynuacji gry robi to, co robi od lat – zagrywa ciałem. Co więcej, „ofiara” przyznaje, że powinna była być bardziej uważna i zwyczajnie zwracać uwagę na to, co dzieje się wokół niego.

Inaczej mówiąc, to kolejny przykład kary za to, że uderzenie było co prawda czyste, ale bardzo mocne i uderzonego zawodnika naprawdę bardzo bolało. Kilka lat temu Connor Garland zadrwił z bramkarza Ducks, Johna Gibsona. Dostał za to…karę dwóch minut. Mamy już więc od czasu do czasu kary za mówienie do siebie nawzajem nieładnie, a teraz kary za to, że przeciwnika bolało.

Kiedy tak soczysty bodiczek otrzymał niegdyś Wayne Gretzky i zdziwiony brakiem reakcji podjechał do swojej bandy, jeden z weteranów powiedział mu „łeb w górze dzieciaku”. Wayne szybko się nauczył, ale obecnie zawodników traktuje się jak bandę troglodytów, którymi trzeba sterować jak oddziałem orków w „Warcraft II”.

Ochraniacz na szyję nie uchroni wszystkich

Nie mam pojęcia czy „neck guard” mógłby ocalić życie Adama Johnsona i śmiem powątpiewać. „Kopniak” zaserwowany z łyżwy, z takim impetem i w tak newralgiczne miejsce raczej nie zostawi siniaka przy takim ochraniaczu.

EIHL, w której grał Johnson, niemal automatycznie nakazała wszystkim zawodnikom nosić właśnie taki sprzęt. Reakcja w teorii słuszna, bo liga pokazuje, że ma na względzie dobro swoich zawodników. Czy jednak ocali to życie? Czy szyja to w ogóle często uderzane miejsce w hokeju (w taki czy inny sposób)?

T.J. Oshie, zawodnik Capitals i producent tego sprzętu jest przeciwny nakazowi jego używania. Podnosi tu ważny argument, który jest bardzo często pomijany. „Jesteśmy dorosłymi mężczyznami”.

Niestety, włodarze ligi zdają się tego nie słyszeć. Przypomina mi to wypowiedź pewnej polityczki, która powiedziała, że to jest nie do pomyślenia, żeby ludzie sami decydowali o swoich pieniądzach.

Powiem wam, jak to się dalej potoczy

Wszystkie imprezy pod banderą Międzynarodowej Federacji Hokeja Na Lodzie (IIHF) będą odbywać się z udziałem zawodników noszących ten ochraniacz, ale tu to akurat bez różnicy – oglądalność tych imprez jest jak 10. sezon Must Be The Music. To tylko kolejny dodatek do ograniczania bójek, zagrań ciałem itp., w wykonaniu tej chwalebnej federacji.

Powiem Wam, co będzie dalej.

Większość lig na świecie wprowadzi obowiązek noszenia ochrony szyi. Części zawodnikom nie będzie się to podobać, no ale kogo to tam obchodzi. Za chwilę któryś z zawodników otrzyma „buta” w twarz i skończy się to paskudną kontuzją. Wtedy obowiązkowo noszone będą kraty mimo, że są bramkarze, którzy więcej razy dostali w twarz niż nienoszący pleksy i regularnie bijący się Ryan Reaves czy będący wiecznie na lodzie Ryan O’Reilly.

Bicie się z osłoną oczu już wygląda głupio, a z kratą na kasku zupełnie straci sens. Ilość urazów twarzy spadnie niemal do zera i będzie super bezpiecznie. Wtedy ponownie skoncentrujemy się dużo bardziej na zagraniach ciałem, bo twarze będą już chronione bardziej niż wszystkie kolejne sobowtóry pewnego przywódcy światowego. W prostej linii ograniczymy, a w końcu zabronimy gry ciałem. Zawodnicy będą już bezpieczniejsi, niż publiczność.

Właśnie opisałem obecny kształt hokeja kobiet. Przestań przeszukiwać w myślach ostatni mecz drużyn kobiecych, który oglądałeś/oglądałaś. Nie oglądasz tego. Dziewczyny są zupełnie bezpieczne, tylko nikt im za to nie płaci.

Niebawem mokry sen części społeczeństwa ziści się i płacę obu płci w hokeju zrównają się. Będzie bezpiecznie, będzie super ochronnie i nietykalnie. I tylko pieniędzy nikt na to nie wyda.

Liczba komentarzy: 13

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Lista komentarzy
 • tfor23
  2023-12-06 20:01:43

  Niestety. Oficjele hokeja próbują zrobić z prawdziwych facetów takich gogusiów jakie dzisiaj są twarzami kopanej...co do Hathawaya to jako kibic Flyers, myślałem, że z racji późnej godziny mam zwidy po tym jak zostało to potraktowane.

 • beny77
  2023-12-06 20:52:56

  Jak zwykle w punkt. Tylko że w dzisiejszych czasach nikt nie słucha rozsądku, jest populizm i ten kto się wydziera najgłośniej ma rację a drą się sfrustrowane f... , prawdziwi mężczyźni milczą i w związku z tym nie są brani pod uwagę

 • narut
  2023-12-06 21:01:43

  ktoś dobry hajs przytuli ...

 • swojak
  2023-12-06 21:35:31

  Felieton w punkt. Zauważcie, że w ogóle w większości federacji/związków sportowych utarł sie jakiś dziwny i nie wróżący nic dobrego trend. Otóż jeżeli przed sezonem (a czasami i w trakcie) nie wprowadzi się jakichś zmian to będzie to sezon nie udany. Wychodzi na to, że mecze hokeja czy piłki nożnej sprzed lat były jakieś nieudane/nie pełne bo dopiero teraz po "cudownych i odkrywczych" poprawkach i zmianach "wybitnych" działaczy możemy te rozgrywki oglądać na właściwym poziomie. O zniszczeniu skoków narciarskich nie wspomnę bo to już jest dno. Hokej oglądam od ponad 50 lat. Kiedyś nawet próbowałem swych sił w tym sporcie. Pamiętam, że jedną z pierwszych zasad którą nam wpajał trener to było: kij na lodzie, głowa w górze. Kto tego nie stosował odczuwał to boleśnie. Gdy teraz widzę na meczu prawidłowo "zasadzone drzewo" za które sędzia karze to zastanawiam się czym to sie skończy? Zero kontaktu jak w koszykówce? Tragedia.

  • beny77
   2023-12-06 23:39:44

   Zawsze ktoś z działaczy przytui kasę za "pomysł racjonalizatorski" i o to chodzi

 • mario.kornik1971
  2023-12-06 22:26:58

  trochę to takie naciągane

 • J_Ruutu
  2023-12-06 22:45:51

  Nie powinno być przymusu, więc właśnie dlatego będzie.
  A co do kar nie za faul, a za efekt czystego wejścia ciałem to nieraz już pisałem o tym, bo w naszej lidze jest to swego rodzaju standard. Ktoś się wystawi jak pi..a, dostanie czysty strzał, nawet nie mocny, ale poleci malowniczo, w tle od razu odezwie się gromkie "eeeee" z trybun (jeśli to zawodnik gospodarzy), albo jedynie z ławki gości - i co robi sędzia? Wiadomo.

 • WitekKH
  2023-12-06 23:02:49

  Jak to zazwyczaj bywa w newralgicznych tematach, tak i tu ze skrajności w skrajność. Podobne dbanie o czysty, bezurazowy sport ma/miało miejsce w przypadku chocby piłki kopanej czy nawet skoków narciarskich.I nie zawsze przynosi to pożądany, wymierny efekt; a nawet wręcz przeciwnie - sprawia, że dana dyscyplina traci swoją wyjątkowość.

 • J_Ruutu
  2023-12-06 23:40:55

  Drobna uwaga - "dziewczyny są zupełnie bezpieczne"? No chyba nie do końca, skoro w innym artykule piszecie "hokeistka sparaliżowana po wypadku w czasie meczu"

 • PanFan1
  2023-12-07 07:21:05

  Kojot w zasadzie zgadzam się z tym co ująłeś w swoim felietonie, z jedną tylko uwagą, że taki "rozmiękczony" hokej nie znajdzie nabywców. Jeszcze parę lat temu i w tym aspekcie przyznałbym ci rację. Niestety obserwując społeczeństwo w którym się obecnie znajdujemy, kierunek zmian społecznych jaki postępuje ku coraz większej "infantylizacji", pozwala mi powątpiewać w trafność twojego stwierdzenia w tym punkcie.

 • Pio.
  2023-12-07 09:44:35

  Bardzo szanuję, że na tym portalu wreszcie zaczęły pojawiać się jakieś felietony, a nie tylko wywiady, oświadczenia czy podsumowania kolejek.
  Niestety co do samej treści ciężko mi się zgodzić.
  Autor całkowicie pomija wzrost ryzyka odniesienia poważnych obrażeń, który jest o parę poziomów wyższy niż jeszcze parę lat temu. Statystyka urazów twarzy między "dziś" a "kiedyś" mocno trąci "takmisięwydaizmem". Strzał w maskę, powodujący wyplucie jednego zęba przy maskach typu Hasek prawdopodobnie zakończyłby się zgonem.
  Zawodnicy są więksi i szybsi, jeżdżą na lepszych łyżwach- siła, którą w ten sposób wytwarzają, musi być kontrolowana i zasady obowiązujące jeszcze 10 lat temu mogą się szybko deaktualizować.
  Wydzwięk tego felietonu trochę zalatuje starym budowlańcem, który śmieje się młodego, że ten jest [****], bo kask na budowie nosi.
  Zmiany niekoniecznie muszą być złe, złe jest natomiast przedkładanie ludzkiego życia nad własną rozrywkę przy piwku.

  • Pio.
   2023-12-07 09:48:54

   Niemniej jest to bardzo dobry temat do dyskusji, choć mam nadzieję, że w innym wydźwięku niż "30 lat temu to byli hokeiści, a teraz, to są p*i*z*d*y", bo zapewniam, że tych hokeistów sprzed 30 lat, to zarówno technicznie, jak i fizycznie obecni zawodnicy, jeszcze przy wsparciu technologii, by zjedli. Nawet niekoniecznie tych najlepszych byśmy musieli wystawić

  • PanFan1
   2023-12-07 17:47:09

   OK, ale przyznasz chyba że karanie zawodników karą meczu za najdrobniejszą szarpaninę (która przy tak szybkim i kontaktowym sporcie, gdzie zacierają się z sobą ludzie obdarzeni testosteronem) nie jest pozytywną rzeczą i zdecydowanie obniża atrakcyjność widowisk ? Bo nie zapominajmy, że sport to przede wszystkim "show", produkt który swoją atrakcyjnością ma przyciągać i zarabiać.

Wypowiedz się o hokeju!
Shoutbox
 • rawa: Vegas z Liściami 4:2
 • rawa: Buffalo dalej walczy 3:2
 • PanFan1: Thomson i mamy mecz
 • PanFan1: Thompson
 • PanFan1: Wings 8:3 w sobotę będzie fajny mecz i o dobrej godzinie
 • rawa: Zajefajny bedzie
 • PanFan1: A Buffalo poczuło krew i ciśnie
 • rawa: Muszą cisnąć bo 2 minuty zostały
 • PanFan1: Empty Net
 • PanFan1: nie jeszcze nie
 • rawa: Vegas rozjechało Liście 6:2
 • PanFan1: Koty prezesem na wschodzie po dzisiejszym
 • rawa: No i miodzio.
 • PanFan1: Czas lulu, dobrej nocy Bracie - do zaś
 • rawa: Ide troche przykimać.
  Do zaś Brachu
 • Padaka77: Już nie mogę się doczekać piątku. Nareszcie Podhale gra w play off :)
 • Oświęcimianin_23: Przy pełnej hali w NT, Tychy nie będą miały łatwo.
 • Padaka77: no myślę że będzie hala wypełniona do ostatniego miejsca
 • hanysTHU: Bilety zakupione. Czuwaj!
 • hanysTHU: Mam nadzieję na trzy tysie...
 • emeryt: dr.Rudi cwany lis,napewno przygotuje czarcio zapadke na Unie
 • Krakowski : Eeee tam, czym mógłby on Was zaskoczyć teraz?
 • emeryt: to bedzie bardzo trudna przeprawa
 • emeryt: jeszcze jedno -DOT liczba minut karnych-0
 • hanysTHU: Nie ma Dota we wsi nad Daniela.
 • hanysTHU: Cała hala robi falę...
 • emeryt: DOT-cie zwątpiłem,nie jestem godzien wymieniać imienia Twego...
 • unista55: DOT bez ani jednej kary w sezonie. Aż trudne do uwierzenia.
 • hanysTHU: #dotnextseasonsmustbe
 • Andrzejek111: Ściskałem kciuki żeby strzelił i nie złapał głupiej kary. Jedno się udało
 • Andrzejek111: Aaa, bilet kupiony.
 • Padaka77: Jak to jest że kibice z Tych do Nowego Targu są wpuszczani na mecz a dla nas nie będzie miejsca. Wstyd. Hokej dla kibiców!!!
 • Matteus: Katowice, Nowy Targ, Cracovia i Toruń. Ciekawe te półfinały będą.
 • Alex2023: Padaka77@a kto Ci broni przyjechać do Tychów ? Zakup sobie bilet i kibicuj , a nie płacz - co roku masz ten sam problem.
 • Padaka77: Alex2023 inaczej jest wejść grupa i kibicować tak żeby było nas słychać i widać :) I nie mów że płacze bo klub który zdobył troche medali w ostatnich latach, ma duży budżet itp nie był w stanie przyjąc kibiców drużyny przyjezdnych. Wstyd i tyle.
 • Luque: Dokładnie kup sobie bilet i usiądź w miejscu dla przyjezdnych, nikt Ci nie zabroni. Czasem byli kibice Podhala i jakoś nikt im krzywdy nie robił
 • Padaka77: Luque u nas krzywdy też nikt przyjezdnym nie robi i jak chcą to wchodza na nasze sektory. Wczoraj też byli ludzie z Jastrzebia między naszymi kibicami w kosuzlkach. To normalne. Jednak na play off żeby nie było miejsca to inna sprawa
 • Padaka77: ALex2023 i nie pieprz głupot że co roku mam ten sam problem bo jak interesujesz się hokejem to wiesz że ostatnimi czasy to Podhale o play off mogło tylko marzyć ;)
 • Alex2023: Padaka77@ Cieszę się w ocu gracie w Play Off. Ale Ty już nie perwszy raz poruszasz ten sam temat - wstępu kibiców przyjezdnych na naszą hale. Tak jest a nie inaczej. Skoro chce was przyjechać kilkaset osób ,to po prostu kupcie bilety i tyle , a na pewno wejdziecie. A zrobienie teraz sektora dla kibiców przyjezdnych i dostać wszystkie zgody i odbiory , to nie jest takie proste.
 • Luque: Tak ogólnie to szanujmy się bardziej jako zwykli obywatele, bo Ci sprzedajni politycy już przebierają rączkami jak Nas wcisnąć do wojny, bo ludzie zaczynają protestować przeciwko ich chęci urządzenia Nam "zielonego łagru"
 • Arma: Ale kto pytał ? To jest SB na stronie o hokeju, to dotrze kiedyś ?
 • Luque: Przyjdzie prawdziwa bieda to do Ciebie na pewno dotrze, a druga strona nie zrozumiałeś jak widać, bo napisałem o wzajemnym szacunku...
 • Arma: Ciebie nikt nie wciśnie do wojny bo już ją macie od 2 lat i dość słabo wam idzie. Zaraz PO więc skup się na sporcie a nie na polityce
 • Luque: Lecz się chłopie na nogi, na głowę już dawno za późno.
 • emeryt: kupia papużka Nimfa w stanie dobrym
 • Alex2023: Padaka77@ Cieszę się w końcu gracie w Play Off. Ale Ty już nie perwszy raz poruszasz ten sam temat - wstępu kibiców przyjezdnych na naszą hale. Tak jest a nie inaczej. Skoro chce was przyjechać kilkaset osób ,to po prostu kupcie bilety i tyle , a na pewno wejdziecie. A zrobienie teraz sektora dla kibiców przyjezdnych i dostać wszystkie zgody i odbiory , to nie jest takie proste.
 • emeryt: Św. Linus był drugim z kolei papieżem, bezpośrednim następcą św. Piotra Apostoła. Pochodził z Toskanii (Tuscii), być może z Volterry i był synem Herkulanusa. Nic jednak nie wiemy o nim do momentu objęcia urzędu po św. Piotrze. Legenda podaje, że to z jego rąk przyjął chrzest święty i prawdopodobnie przez św. Piotra został wskazany jako jego następca.
 • J_Ruutu: Cosik mi mówi że jeśli Cracovia gładko odpadnie z Unią, to dr Rudi dostatnie wypowiedzenie. Nie ma już profesora, który go najwyraźniej lubił i trzymał bez względu na wyniki.
  No chyba że w testamencie zapis zrobił gwarantujący Rudiemu posadę na x lat.
 • botanick: Na ctsport oglądam piłkarskie derby Pragi ..takiej murawy jak na Slavii nie widziałem w Polsce.Jak perski dywan.
 • botanick: Wracając do hokeja to Tychy będą miały ciężko w Nowym Targu,a Unia wbrała Cracovię? Hmm..
 • botanick: JKH też się pomęczy.
 • PanFan1: To zależy czy wróci do gry Damian Kapica, jak poważna jest kontuzja Szczechury i czy Themar zdąży się coś rozkręcić po kontuzji - botanicku - poza tym nawet jeżeli zagramy najlepszym obecnym naszym składem, rywalizacja skończy się co najwyżej 4:1 Tychy
 • botanick: Mistrzostwo wygrywa się bramkarzem oraz 3 i 4 piątką.Według mnie.No i gry w przewagach.
 • Luque: Bot umówmy się, że Nasi powinni prezentować formę z Pucharu Polski na PO
 • hanysTHU: #inZupa.we.trust
 • Polaczek1: Czy jest jeszcze jakiś podstawowy/kluczowy zawodnik w lidze który ma 0 powtarzam Zero minut karnych ? Bo jak dla mnie to aż niepojęte w tak kontaktowym sporcie
 • Luque: Z ciekawości sprawdziłem i Fraszko ma tylko 2min, więc też prawie na 0, a raczej sporo przebywa na tafli
 • Gleb_Łucznikow: https://gazetakrakowska.pl/comarch-cracovia-zaczyna-playoff-rudolf-rohaczek-zostaje/ar/c2-18345811
 • Polaczek1: Oki Dzięki Luq to i tak pewnie idzie policzyć na palcach jednej ręki
 • emeryt: Szwedzi w thl nie zawodzo,sprawdzajo sie w Polsce
 • emeryt: w Krakowie trza uważać na Berlinga i niechcianego w Tychach Younana
 • Gleb_Łucznikow: Za to Sanok w THLu zawodzi
 • PanFan1: Miał swoje problemy, przetrwał je i oby teraz było tylko lepiej z STSem
 • Gleb_Łucznikow: Niech im Bóg błogosławi
 • Gleb_Łucznikow: Z 13 graczami juniorami
 • Hrabouski_Oceanic: Sanok grał młodymi zawodnikami, bez obcokrajowców
 • Gleb_Łucznikow: Ty, Grabowski to napisz jak do tego doszło
 • Hrabouski_Oceanic: W ostatnim meczu mieli 3 piątki
 • Gleb_Łucznikow: I jak a dokładnie za co ściągną ich w nowym sezonie
 • Gleb_Łucznikow: Kasy nie mają
 • Hrabouski_Oceanic: Ambitnie grali do końca ;)
 • Gleb_Łucznikow: Szczególnie w Sosnowcu 8:0
 • Hrabouski_Oceanic: W Sosnowcu przegrali 0-8, a powinna być tam naprawdę dwucyfrówka
 • Hrabouski_Oceanic: *tak
 • Gleb_Łucznikow: Tak
 • Matteus: Niedoceniany Zorro ZZ powinien zostać Prezesem w Sanoku ;)
 • Oświęcimianin_23: Dawać już ten piątek:)
 • PanFan1: Tyś jednak zwykły złośliwiec jest Matteus ;)
 • PanFan1: ... tymu chłopu trza kupić ze śtyrek baranow niek chebie pod Giewont i tam se z nimi siedzi poźyro w koło i nie złazi
 • Goral99.: Pan fan prawda jest taka że gdyby nie ten Zaręba to dzisiaj w NT byloby g....a nie hokej...juz wszyscy zapomnieli jak powracający dzisiaj w glorii panowie Tomasz i Paweł w lipcu 2 lata temu zostawili Szarotki jak zużyta zabawkę?każdy wtedy mowil Zarębie zostaw to ....kukułcze jajo i zajmij się młodzieżą tylko ..i jak czas pokazał mieli racje ...dzisiaj wszyscy na niego plują ale prawda jest taka że dzisiaj możecie się emocjonowac Play-offem tylko dzięki niemu.
 • hanysTHU: Niesprawiedliwa sprawiedliwość.
 • Matteus: PanieFanie, śmiechu nam potrzeba w tej szarej rzeczywistości! ;)
 • PanFan1: ... i gdzie efekty jego pracy ?
 • emeryt: Mateusie popieram,życze nam wszystkim większego dystansu do życia na tym łez padole
 • emeryt: całe życie z wariatami x 8.55
 • Matteus: dokładnie eme!
 • mario.kornik1971: Zupa ostatni sezon bez względu na wynik w tym sezonie , pewne info 99,99% róbcie screeny.
 • PanFan1: Sama nędzna egzystencja to trochę mało nie uważasz Goral99 ? a skoro chłop nie ogarnia - bo nie ogarnia, rozwiązuje umowy na gębę, waśni wszystkich wokoło etc. - to może wreszcie miałby odrobinę rozumu i dał sobie i nam już święty spokój ??
 • PanFan1: ... popytaj ludzi którzy mają "przyjemność" bezpośrednio zcierać się ze Zdziniem, oni ci wyjaśnią w czym problem skoro jeszcze nie rozumiesz
 • PanFan1: ... do tego jego idiotyczne publiczne wypowiedzi: cytuję z pamięci "musimy się pogodzić że nie jesteśmy już tym silnym Podhalem z przed lat ... " naprawdę mamy mamy się z tym pogodzić ❓❗
 • PanFan1: ... skoro takie podejście prezentuje prezes od naszej młodzieży, to powtarzam, dać mu parę baranów i won w Gorce
 • Arma: To chyba dobrze że zamiast bić w tony wielkiego Podhala sprzed lat, twardo stąpa po ziemi i mówi że tamten etap już się zakończył, a teraz jest nowy w którym klub może aspirować do czołówki.
 • emeryt: mam mgłe pokovidowo...ile to lat temu Jeżek i ten drugi uciekli do Cracovii? chyba lata temu a w społeczeństwie jeszcze dużo jadu i agresji...
 • emeryt: ciekawe ilu z tych krzykaczy zmienił/uciekł z roboty z dnia na dzień za piniondzem wystawiając swojemu dotychczasowemu pracodawcy srodkowy palec...
 • kłapek: Góral tylko pasowaloby dowiedzieć się dlaczego odeszli jaka była przyczyna bo ktoś im kłody pod nogi rzucał min Zdzisek i jego sekretarka Natalia późniejsza prezes klubu przypadek ?
 • AgniechaNT: to że nie ma wielkiego Podhala teraz nie znaczy że nie ma Go być w przyszłości zaręba takiego nie zrobi
 • PanFan1: Nooo ja wiem Arma że ty byś wolał żeby Podhale nie wróciło na szczyty ;)
 • Arma: Szkoda że nie byleś taki oświecony jak groziłeś HN pozwem za artykuł który okazał się prawdą
 • hanysTHU: 26 godzin i dwadzieścia minut...
 • hanysTHU: ...i jadymy!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2024 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe