Przed nami drugie spotkanie EIHC Sosnowiec Cup. Dziś o 18:00 reprezentacja Polski zmierzy się ze Słowenią, a my zapraszamy na pigułkę informacyjną dotyczącą naszego rywala.
Powołania na EIHC Sosnowiec Cup otrzymało 22 zawodników - 2 bramkarzy, 7 obrońców i 13 napastników. Skład "Rysiów" opiera się w największej mierze na występującej w międzynarodowej ICE Hockey League drużynie Olimpiji Lublana. Jest ich w składzie aż ośmiu.
W składzie znalazł się też uchodzący za wielki talent Matic Török z ekstraklasy fińskiej, Luka Maver z Black Wings Linz oraz Matija Pintarič z francuskiego zespołu Brûleurs de Loups Grenoble, który niedawno grał przeciwko GKS-owi Katowice w Turnieju Finałowym Pucharu Kontynentalnego.
Słoweńska kadra znów będzie więc odmłodzona, jak miało to miejsce podczas listopadowego turnieju w Budapeszcie, w którym także rywalizowała z Polską, Węgrami i Włochami. Mniej doświadczeni gracze mają zbierać cenne doświadczenie.
– Na ten turniej w Polsce staraliśmy się stworzyć drużynę z zawodników młodej generacji, która ma w przyszłości przewodzić kadrze. Niektórzy zawodnicy z poprzedniego zgrupowania znów są w reprezentacji, inni odmówili, bo luty to taki czas, gdy wszyscy grają dużo meczów. Jest zmęczenie, są lekkie kontuzje, a też niektóre kluby prosiły nas, żeby zawodnicy mogli zostać w domu – zaznaczył Terglav.
W składzie nie ma oczywiście Anžego Kopitara, kapitana Los Angeles Kings, Jana Drozga występującego na co dzień w KHL oraz tercetu Žiga Jeglič, Jan Urbas, Miha Verlič, który ze świetne strony prezentuje się na taflach DEL, ale zakończył reprezentacyjne kariery.
Nie ma też doświadczonych obrońców Blaža Gregorca, Žigi Pavlina oraz napastników Anžego Kuralta, Roberta Saboliča, Roka Tičara i Blaža Tomaževiča.
Na zgrupowanie nie dotarli też defensor Matic Podlipnik (obowiązki klubowe) oraz dynamiczny skrzydłowy Ken Ograjenšek (drobny uraz) .
Kadra Słowenii na turniej w Sosnowcu:
Bramkarze: Luka Kolin (Olimpija Lublana/ICEHL), Matija Pintarič (Brûleurs de Loups Grenoble/Francja).
Obrońcy: Rožle Bohinc, Aljoša Crnović, Tian Hebar (Olimpija Lublana/ICEHL), Nejc Brus, Ožbe Šlibar, Žiga Urukalo (Sij Acroni Jesenice/Liga Alpejska), Ožbej Rep (Södertälje SK U20/Szwecja).
Napastnicy: Miha Beričič, Rok Kapel, Marcel Mahkovec, Nik Simšič, Jaka Sodja (Olimpija Lublana/ICEHL), Tjaš Lesničar, Erik Svetina, Jaka Šturm (Sij Acroni Jesenice/Liga Alpejska), Luka Maver (Black Wings Linz/Austria/ICEHL), Jure Povše (RST Pellet Celje/Liga Alpejska), Mark Sever (EHC Olten/Szwajcaria 2), Matic Török (KooKoo Kouvola/Finlandia), Anže Žeželj (FEHA19 Székesfehérvár/Węgry).
Na niego warto zwrócić uwagę - Matic Török
21-letni napastnik sześć lat temu przeniósł się do Finlandii, aby systematycznie podnosić swoje hokejowe umiejętności. Grał w drużynach młodzieżowych KooKoo Kouvola, a teraz jest ważną postacią seniorskiej ekipy, która zajmuje siódme miejsce w Liidze.
Choć jest jednym z najmłodszych zawodników w ekipie z Kouvoli, to znajduje się w dziesiątce najlepiej punktujących graczy całego zespołu. W 48 meczach zgromadził 22 punkty za 9 bramek i 13 asyst. Sędziowie nałożyli na niego 14 minut karnych, a w klasyfikacji plus/minus wypadł na +11.
W przegranym meczu z Węgrami 1:3 nie wykorzystał rzutu karnego, ale zaliczył asystę przy jedynym golu zdobytym przez Słoweńców. Grał w pierwszym ataku z Rokiem Kapelem i Marcelem Mahkovcem.

Fot: KooKoo
Trener - Edo Terglav
Ma 45 lat, a trenerskiego fachu uczył się we Francji. Najpierw był trenerem Briançon, a od dziewięciu lat pracuje w Les Brûleurs de Loups Grenoble. Ta ekipa była rywalem GKS-u Katowice w rozgrywkach Pucharu Kontynentalnego.
Obecnie jest asystentem Pera Hånberga. Warto wspomnieć, że w zespole "Wilków" występuje też bramkarz Matija Pintarič, którego najprawdopodobniej zobaczymy w meczu z Polską.
Edo Terglav przygodę z reprezentacją rozpoczął od bycia asystentem Fina Kariego Savolainena, Matjaža Kopitara, a także Nika Zupančiča, który do niedawna pracował w Re-Plast Unii Oświęcim.
Funkcję selekcjonera objął przed rozpoczęciem sezonu 2023-24 i poprowadził "Rysie" do awansu do Elity.
\
fot: Brûleurs de Loups
SŁOWENIA:
Miejsce w rankingu IIHF: 19
Bilans spotkań z Polską (Z, R, P): 18-0-10
Bilans bramek z Polską: 76-61.
Najwyższe zwycięstwo z Polską: 6:1
Najwyższa porażka z Polską: 1:5
Aktualna dywizja: Elita
Ostatnich pięć meczów Polski ze Słowenią
Słowenia - Polska 1:2 k. (0:0, 0:1, 1:0, 0:0 d., 2:3 k.) - listopad 2024, Memoriał Tamása Sarközyego
Bramki: Török - Michalski, Syty
Polska - Słowenia 1:3 (0:1, 1:0, 0:2) - kwiecień 2024, mecz towarzyski
Bramki: Wałęga - Makhovec, Tomazevič, Sabolič
Polska - Słowenia 0:2 (0:0, 0:0, 0:2) - kwiecień 2024, mecz towarzyski
Bramki: Tičar, Ograjenšek
Słowenia - Polska 3:4 k. (1:1, 1:1, 1:1, 0:0 d., 0:1 k.) - kwiecień 2023, mecz towarzyski
Bramki: Pance (2), Sabolič - Ciura, Dziubiński, Górny, Wronka
Słowenia - Polska 3:2 k. (1:1, 1:1, 0:0, 0:0 d., 3:1 k.) - kwiecień 2023, mecz towarzyski
Bramki: Maver (2), Masić - Łyszczarczyk (2)
Ostatnie pięć spotkań Słowenii:
Węgry - Słowenia 6:2 (0:1, 4:1, 2:0)
Povse, Bohinc
Słowenia - Polska 1:2 k. (0:0, 0:1, 1:0, 0:0 d., 2:3 k.)
Török
Słowenia - Włochy 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
Słowenia - Ukraina 6:2 (2:0, 1:2, 3:0)
Drozg (2), Urbas (2), Jeglič, Kuralt
Francja - Słowenia 5:1 (2:0, 0:1, 3:0)
Urbas
Czytaj także: