Duże niezadowolenie wywołał plan nowego sezonu bliźniaczo podobny do tego, który ma na najbliższe rozgrywki polska TAURON Hokej Liga. Kluby i eksperci protestują przeciwko zamiarom związku.
W ubiegłym tygodniu prezentowaliśmy terminarz zbliżającego się sezonu TAURON Hokej Ligi, który wystartuje 13 września. Zgodnie z nim, podobnie jak w poprzednich latach, wszystkie zespoły rozegrają w części zasadniczej po 40 meczów.
Tymczasem bardzo podobne plany na nowy sezon wywołały duże poruszenie w Kazachstanie. Portal shaiba.kz jeszcze nieoficjalnie poinformował o schemacie nowych rozgrywek tamtejszej ligi. Według tych zamiarów rozgrywki wystartują 14 września i także każdy zespół rozegra po 40 meczów w sezonie zasadniczym.
Projekt nie został jeszcze oficjalnie zaakceptowany, ale należy się spodziewać, że zostanie. Wywołało to protesty zarówno ze strony klubów, jak i ekspertów hokejowych, zdaniem których jest to zdecydowanie zbyt mała liczba gier.
Jak pisze shaiba.kz, co najmniej 6 klubów kazachskiej ligi przygotowuje pismo do Kazachskiej Federacji Hokejowej (KFH), w którym będzie się domagało zwiększenia liczby meczów. Kluby chcą, by każdy rozegrał ich w przedziale 50-60.
Zgodnie z kazachskim planem sezon zasadniczy kończyłby się już 1 lutego przyszłego roku, a mistrz ligi byłby wyłoniony w play-offach kończonych w marcu.
- Taka liczba meczów nie ma żadnego sensu. Drużyny, które nie wejdą do play-off, będą pauzowały 7 miesięcy. Znam chłopaków, którzy są zmuszeni pracować jako dostawcy jedzenia, na budowie albo jako taksówkarze. Świetnie ich rozumiem, bo trzeba zarabiać pieniądze - mówi w rozmowie z portalem shaiba.kz rosyjski trener Jertisu Pawłodar Jewgienij Sztajgier. - Wiem, że wielu kolegów się ze mną zgadza, bo już o tym rozmawialiśmy między sobą.
Jego zdaniem taka liczba meczów ligowych jest szkodliwa dla rozwoju hokeja w Kazachstanie.
- Zawodowi hokeiści powinni grać od września do kwietnia. Nawet jeśli drużyna nie wejdzie do play-off, powinna trenować, żeby stworzyć sobie możliwość na przyszły sezon. Teraz hokeiści przyjeżdżają na przygotowania do sezonu zupełnie nieprzygotowani, bo są zajęci zarabianiem w innych zawodach. O jakim rozwoju hokeja możemy mówić w takim przypadku? - pyta. - Poza tym trzeba myśleć o kibicach. Jest tylko 20 meczów u siebie w sezonie. Czy miłośnicy naszej ligi na to zasługują?
Decyzję o zmniejszeniu liczby meczów krytykuje też łotewski były gracz NHL Pēteris Skudra, który w Kazachstanie prowadził w przeszłości Saryarkę Karaganda.
- Trudno zrozumieć, z jakiego powodu to jest robione. Najprawdopodobniej przyczyna jest finansowa. Ale taka liga nie przyniesie korzyści młodym zawodnikom. Gdy patrzymy na dzisiejszy hokej, wszystkie ligi starają się podnieść liczbę meczów - mówi były bramkarz Pittsburgh Penguins. - Dla obecnej młodzieży w dzisiejszym hokeju, gdzie wszyscy starają się grać jak najwięcej, 40 meczów to bardzo mało.
Zawodnikom, którzy wcześnie skończą sezon, może zostać długa przerwa do Mistrzostw Świata, w których Kazachstan znajduje się w elicie i będzie grał dopiero od 9 maja. Co prawda reprezentacja oparta jest przede wszystkim na występującym w KHL Barysie Astana, ale już nie aż tak bardzo jak kiedyś. Na ostatnich MŚ w Czechach w barwach Kazachstanu było 7 zawodników rodzimej ligi, choć głównie z filialnego dla Barysu zespołu Nomad Astana, którzy mogą pozostawać do dyspozycji zespołu z KHL, jeśli ten będzie grał w fazie play-off.
Sam Barys zresztą może mieć odwrotny problem, bowiem w obliczu wykluczenia Rosji z Mistrzostw Świata, KHL wiosną podjęła decyzję, że jej sezon musi się kończyć do końca maja, a nie kwietnia jak wcześniej. Rosjanie zignorowali obiekcje zgłaszane przez Kazachów, którym ewentualny awans ich zespołu do dalszych rund play-off KHL może mocno kolidować z MŚ. Niektórzy eksperci tłumaczyli, że Barys i tak zwykle szybko odpada, więc problemu nie powinno być.
Jeśli zaś chodzi o ligę kazachską, Pēteris Skudra przekonuje także, że z taką liczbą gier nie będzie atrakcyjna dla hokeistów zagranicznych.
- Wydaje mi się, że zadaniem federacji jest podniesienie poziomu i prestiżu mistrzostw Kazachstanu. Zmniejszenie liczby meczów w tym nie pomoże - przekonuje. - Wielu kibiców chce widzieć nie tylko kazachskich i rosyjskich zawodników, ale też hokeistów z innych krajów. Trudno jest do takiej ligi przyciągać zagranicznych zawodników, bo nikt nie chce jechać na wakacje tak wcześnie.
Czytaj także: