Zaskakująca kandydatura może zostać zgłoszona do organizacji Mistrzostw Świata elity. Współpraca dwóch krajów w tej sprawie nabiera realnych kształtów.
Przyszłoroczny Kongres Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF) zdecyduje o tym, kto zorganizuje Mistrzostwa Świata elity w 2029 roku. Dziś wiemy, że coraz bardziej możliwa jest wspólna kandydatura Czech i Węgier.
Wczoraj w Brnie doszło do spotkania prezydentów czeskiego i węgierskiego związku hokejowego - Aloisa Hadamczika i Zsuzsanny Kolbenheyer, która jest także członkinią zarządu IIHF. Tematem spotkania było możliwe wspólne zorganizowanie MŚ, a uczestniczył w nim również właściciel Komety Brno Libor Zábranský.
Turniej miałby się odbyć w Budapeszcie i w Brnie. To stolica Węgier byłaby jego głównym miejscem i w tamtejszej hali MVM Dome, która może na meczach hokejowych pomieścić nawet 17 tysięcy widzów, odbyłyby się najważniejsze mecze. Wynika to z faktu, że to Węgrzy są inicjatorami tego pomysłu, a także ich obiekt jest większy od tego, który powstaje w drugim największym czeskim mieście.
Supernowoczesny obiekt w Brnie, który pomieści według planów ok. 13,5 tys. kibiców, ma być oddany do użytku w połowie 2026 roku, a jego budowa ma kosztować w przeliczeniu nawet do niespełna miliarda złotych.
- Wszystko zaczęło się od telefonu od prezydentki Węgierskiego Związku Hokeja na Lodzie, która chciała ze mną przedyskutować możliwość wspólnego zorganizowania Mistrzostw Świata w 2029 roku. Moja natychmiastowa reakcja była taka, że to wspaniały pomysł, który da się połączyć z nową wielofunkcyjną halą w Brnie - mówi Hadamczik w rozmowie z oficjalną stroną internetową Komety Brno.
Jak powiedział czeski działacz, na razie jest ustne porozumienie między stroną czeską i węgierską, ale pomysł musiałaby zaakceptować także IIHF.
- Jako Węgierski Związek Hokeja na Lodzie myślimy o organizacji Mistrzostw Świata w 2029 roku. W Budapeszcie mamy piękną, nową multifunkcjonalną arenę, ale żeby zorganizować mistrzostwa potrzeba dwóch hal, więc szukamy teraz potencjalnych współorganizatorów - zdradziła Kolbenheyer. - Czeski związek i Brno są bardzo zainteresowane rozmową na ten temat z naszą stroną.
Jeszcze podczas tegorocznych Mistrzostw Świata w Pradze i Ostrawie Alois Hadamczik rzucił pomysł przyszłej wspólnej organizacji turnieju elity przez Czechy i Słowację, proponując jako miasta-gospodarzy właśnie Brno, a także Bratysławę.
Jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, Słowacy zapowiedzieli w IIHF, że zamierzają się ubiegać o Mistrzostwa Świata 2029, ale sami i chcą, by odbyły się w Bratysławie oraz Koszycach. Problem polega na tym, że hala w Koszycach jest dość mała. Mieści oficjalnie 8 300 widzów, a w konfiguracji na ostatnie rozgrywane w niej Mistrzostwa Świata miejsc było nawet jeszcze o ok. tysiąc mniej.
Tymczasem IIHF wymaga od organizatorów, by jeden obiekt MŚ mieścił co najmniej 12, a drugi co najmniej 8 tysięcy. Sam prezydent federacji Luc Tardif pytany o koszycki obiekt i słowacką kandydaturę mówił "mają kilka lat, żeby rozbudować".
Prezydent Słowackiego Związku Hokeja na Lodzie Miroslav Šatan informując o chęci ubiegania się o turniej w 2029 roku odrzucił jednak pomysł współpracy z Czechami i Brnem.
- Nie rozmawialiśmy o tym, bo hala w Brnie jeszcze nie stoi - skomentował. - A nie mamy innych odpowiednich stadionów zimowych niż Bratysława i Koszyce.
W przeciwieństwie do Słowaków Węgrzy są jednak gotowi poczekać aż nowy obiekt w Brnie stanie.
- Dyskutowaliśmy o różnych możliwościach, zwłaszcza dotyczących sąsiednich krajów. Wiem, że jest budowana nowa hala, która ma być otwarta na sezon 2026-27, więc dlaczego nie wykorzystać Brna jako drugiego organizującego miasta na Mistrzostwa Świata 2029? - mówi Zsuzsanna Kolbenheyer.
W Czechach lub Czechosłowacji Mistrzostwa Świata najwyższego poziomu rozgrywkowego odbywały się już 11 razy, ale jeszcze nigdy we współpracy z innym krajem (Praga i Bratysława organizowały wspólnie, ale w czasach Czechosłowacji).
Z kolei Węgrzy nigdy jeszcze nie gościli najlepszych reprezentacji świata, choć w ostatnich latach kilkukrotnie się o to starali.
Przed dwoma laty próbowali przejąć odebrane Rosji po zbrojnej agresji na Ukrainę ubiegłoroczne Mistrzostwa Świata. Wstępnie zgłosili wówczas wspólną kandydaturę ze Słowenią, ale ze względu na niemożność uzyskania gwarancji rządowych wycofali się z tej propozycji, zmuszając do tego samego Słoweńców, którzy nie mają drugiej odpowiednio dużej hali. Turniej zorganizowały wspólnie Finlandia i Łotwa.
Mistrzostwa Świata 2029 są najbliższym turniejem elity, który do tej pory nie ma gospodarza. Wiadomo, że chętni do zorganizowania go są także Brytyjczycy.
- Kontynuujemy badanie możliwości imprez, które przyniosą korzyść rozwojowi hokeja w kraju i będą również miały pozytywny wpływ na przyszłe pokolenie. Możliwość organizacji Mistrzostw Świata w hokeju 2029 jest okazją, którą analizujemy - powiedział niedawno Dyrektor Generalny Brytyjskiego Związku Hokeja na Lodzie Henry Staelens.
Organizatorzy najbliższych Mistrzostw Świata elity:
2025 - Szwecja (Sztokholm) i Dania (Herning)
2026 - Szwajcaria (Zurych i Fryburg)
2027 - Niemcy (Düsseldorf i Mannheim)
2028 - Francja (Paryż i Lyon)
Czytaj także: