10 najważniejszych pytań przed rozpoczęciem walki w playoff o Puchar Stanleya

Do zakończenia sezonu zasadniczego w NHL został już tylko miesiąc – ostatnie mecze tej rundy zaplanowano na 14 kwietnia. Tom Gulitti z portalu nhl.com zadaje dziesięć pytań, na które - jak uważa - warto byłoby poznać odpowiedzi zanim zacznie się batalia o Puchar Stanleya.
1. Kto zajmie pierwsze miejsce w Dywizji Metropolitalnej?
Po wygranej New Jersey Devils nad Carolina Hurricanes obydwie drużyny zgromadziły taką samą liczbę punktów i są na czele tabeli. Carolina ma jeszcze do rozegranie 16 spotkań, New Jersey 15. Zwycięzca dywizji będzie miał przewagę zagrania większej liczby spotkań przed własną publicznością.
2. Czy Jonathan Quick pomoże Vegas Golden Knights?
Po 16 sezonach w NHL i dwóch Pucharach Stanleya zdobytych z Los Angeles Kings w 2012 i 2014 roku, Quick pomoże swojemu nowemu klubowi powstrzymać między innymi właśnie Króli w trudnej walce o fotel lidera Konferencji Zachodniej. Blisko tego celu jest bowiem kilka klubów - poza Knights i Kings również Dallas Star oraz Minnesota Wild. Dość niespodziewanie 37-letni Quick stał się pierwszym bramkarzem swojej nowej drużyny (przybył do Vegas z Columbus Blue Jackets 2 marca) po tym jak kontuzji dolnych partii ciała nabawili się Logan Thompson, Laurent Brossoit i Adin Hill.
3. Czy Pittsburgh Penguins i Washington Capitals przeniosą swoją rywalizację do play-offów?
"Pingwiny" są w znacznie lepszej sytuacji – wraz z New York Islanders są już bardzo blisko otrzymania dzikich kart w Konferencji Wschodniej i już tylko piętnaście meczów dzieli ich od dostania się siedemnasty raz z rzędu do play-offów. Dla stołecznej drużyny będzie to znacznie bardziej stroma przeprawa, zwłaszcza po tym, jak stracili pięciu zawodników w trakcie ostatniego okienka transferowego. "Caps" tracą do Pittsburgha pięć punktów, a przed nimi do rozegrania jeszcze trzynaście spotkań.
4. Czy Boston Bruins ustanowią nowe rekordy zwycięstw i punktów w NHL?
Niedźwiadki mogą przejść do historii NHL jako drużyna z największą ilością wygranych spotkań i uzyskanych punktów w sezonie. Na 66 dotychczas rozegranych meczów wygrali 63 i zdobyli 132 punkty. Wcześniej ten rekord należał ex aequo do Tampa Bay Lightnings (sezon 2018/19) i Detroit Red Wings (1995/96), które zdobyły we wspomnianych latach po 62 zwycięstwa w rundzie zasadniczej.
5. Z iloma punktami i golami na koncie zakończy sezon Connor McDavid?
Środkowy Edmonton Oilers zdobył już w tym sezonie 56 goli i 129 punktów w rozegranych 68 spotkaniach. Jeżeli zdobędzie 65 bramek wyrówna wynik Alexa Owieczkina z sezonu 2007/08 i będzie miał szansę strzelenia 70 goli jako pierwszy zawodnik od sezonu 1992/93, kiedy to ta sztuka udała się Aleksandrowi Mogilnemu z Buffalo Sabres i Teemu Sealenne z Winnipeg Jets. A jak zdobędzie 150 punktów, to będzie pierwszym po Mario Lemieux hokeistą NHL, który przekroczy tę barierę. Super Mario zdobył 161 punktów w sezonie 1995/96. Wcześniej przed nim 155 punktów zdobył Steve Yzerman dla Detroit (sezon 1988/89).
6. Czy Erik Karlsson zdobędzie100 punktów?
Karlsson z San Jose Sharks jest liderem obrońców pod względem zdobytych punktów. Ma ich w tym sezonie już 85 (20 bramek i 65 asyst) i jest szansa, że będzie pierwszym defensorem z tak imponującym dorobkiem punktowym od czasu Briana Leetcha, który rozbił bank i zdobył 102 punkty dla New York Rangers w sezonie 1991/92.
7. Czy Florida Panthers zakwalifikują się do play-offów?
"Pantery" walczą z "Pingwinami" i "Wyspiarzami" o dwie "dzikie karty" w Konferencji Wschodniej. Do rozegrania mają jeszcze piętnaście spotkań. Drużyna z Florydy konsekwentnie nie wygrała jeszcze w tym sezonie więcej niż trzech meczów z rzędu, ale ich bramkarz, Sergiej Bobrowski znalazł w końcu swój meczowy rytm i regularnie, od siedemnastu spotkań, osiąga 92% skuteczności, więc kto wie?
8. Czy Nashville Predators lub Calgary Flames wejdą do play-offów Konferencji Zachodniej?
Sytuacja w Konferencji Zachodniej wydaje się dość klarowna, ale mimo wszystko drużyny z Nashville i Calgary mogą jeszcze komuś napsuć krwi. Ekipa ze światowej stolicy muzyki country oraz "Płomienie" są bardzo blisko sklasyfikowanych nad nimi Winnipeg Jets przy czym Nashville ma do rozegrania jeszcze 17 meczów, z czego aż 13 z zespołami bijącymi się o play-offy. Calgary ma przed sobą jeszcze 14 spotkań, ale tylko 6 z drużynami walczącymi o awans.
9. Kiedy zagra Gabriel Landeskog?
W tym sezonie napastnik i kapitan Colorado Avalanche nie wyjechał jeszcze na lód. W październiku przeszedł drugą w ciągu ośmiu miesięcy operację kolana. W połowie lutego rozpoczął treningi na lodzie, ale na razie nie trafił jeszcze do składu. 30-latek był kluczowym zawodnikiem Avalanche, gdy ci sięgali w zeszłym roku po Puchar Stanleya. W 22 meczach play-off wtedy zdobył 20 punktów i może w tym sezonie jego wsparcie również okaże się bezcenne, ale musiałby się naprawdę szybko i porządnie postawić na nogi.
10. Co będzie z Tampa Bay Lightning?
Błyskawice są trzecie w Dywizji Atlantyckiej i mają trzynaście punktów przewagi nad czwartymi Panterami, ale ich ostatnie wyniki (3-5-2) każą się zastanawiać, czy po trzech finałach ligi i zwycięstwach w 2020 i 2021 roku, pod rząd zaczyna im brakować pary przed samym końcem sezonu zasadniczego. Osiem z czternastu ostatnich meczów w tym sezonie grają z zespołami mającymi realne szanse awansu do play-offów co przy ich obecnej średniej zdobywania 2,8 bramek na mecz nie wróży im spokojnej końcówki rundy zasadniczej.
*Stan tematów w punktach na 16 marca.
Komentarze
Lista komentarzy
kajot67
W punkcie 4 Boston na obecną chwilę wygrał 45 + 7 po dogrywce oraz 5 przegrał za 1 punkt co daje łącznie 109 punktów . Więc nie wiem skąd autor wziął cyfrę 63 meczów wygranych i 132 pkt.
edek_211
@kajot67 o to samo miałem zapytać w komentarzu.... skąd takie statystyki??