Hokej.net Logo

Co dalej z halą „Olivia”?

Hala Olivia w Gdańsku, fot. Anna Zieniewicz
Hala Olivia w Gdańsku, fot. Anna Zieniewicz

Uchwała GKS Stoczniowiec, która de facto zamyka drzwi do obiektu przed hokeistami Fudeko GAS Gdańsk, rozgrzała do czerwoności temat hokeja w Gdańsku.

Przypomnijmy, że 6 czerwca Walne Zebranie Delegatów GKS Stoczniowiec przyjęło uchwałę, w której - powołując się na statut Gdańskiego Klubu Sportowego Stoczniowiec - uznaje, że „nie jest dopuszczalne prowadzenie działalności sportowej przez inne organizacje, stowarzyszenia i fundacje na terenie Hali Sportowo-Widowiskowej Olivia w Gdańsku”. W szczególności uchwała ta ma dotyczyć podmiotów korzystających z infrastruktury lodowej prowadzących działalność sportową w ramach struktur Polskiego Związku Hokeja na Lodzie, a nie drużyn grających w Trójmiejskiej Lidze Hokejowej ani innych dyscyplin uprawianych w obiekcie - łyżwiarstwa synchronicznego czy figurowego.

W świetle przyjętej uchwały pojawiła się uzasadniona obawa o przyszłość grającego w MHL Fudeko GAS Gdańsk. Klub trenuje i rozgrywa swoje mecze właśnie na terenie należącej do miasta hali, której zarządcą jest GKS Stoczniowiec. Projekt, firmowany przez Krzysztofa Lehmanna i Josefa Vitka, powstał dwa lata temu. W zeszłym roku drużyna została zgłoszona do Młodzieżowej Hokej Lidze, gdzie w debiutanckim sezonie dotarła do ćwierćfinałów. Miała jednak problemy z zarządcą hali przez co grupy młodzieżowe, które również prowadzi fundacja GAS Olivia musiały trenować i grać w Elblągu lub Malborku. Klub zgłosił także akces na sezon 2024/25.

Pytany o tę sytuację w kuluarach walnego zgromadzenia władz PZHL, które odbyło się 11 czerwca, zarządzający zarówno obiektem jak i klubem Marek Kostecki konsekwentnie odmawiał komentarza w sprawie, rzucając jedynie momentami kuriozalnym argumentem, że nie może być tak, że dwa konkurencyjne kluby rozgrywają swoje mecze na tym samym obiekcie. Problem w tym, że w Trójmieście innego obiektu do profesjonalnej gry w hokeja zwyczajnie nie ma, zaś sama „Olivia”, cały czas ma status należącego do miasta budynku użyteczności publicznej.

W sprawie wypowiedzieli się rzecznik Fudeko GAS Gdańsk, Arkadiusz Bruliński. Jego zdaniem kwestia zakazu korzystania z Hali przez reprezentowany przez niego klub nie jest jeszcze przesądzona – oraz radny miasta Gdańsk, Andrzej Kowalczys, który wystosował w tej sprawie list otwarty do Marka Kosteckiego i określił w nim uchwałę GKS jako „skandal” i „dyskryminację”.

– „Zachowuje się Pan, jakby Olivia to był Pana majątek a swoimi decyzjami przypomina sekretarza PZPR.” czytamy w liście, który opublikowały m.in. Radio Gdańsk oraz portal trójmiasto.pl.

– „Pańskie działania są takie, że obiekt pustoszeje i „pachnie” stęchlizną w przenośni i dosłownie. (…) Połączenie prezesury Stoczniowca i kierowania obiektem nie sprawdziło się. Szczególnie zauważalne było to przy próbach ratowania hokeja przez pasjonatów MH Automatyka, Pomorski Klub Hokejowy czy obecnie Fudeko GAS Gdańsk.”

We wczorajszej rozmowie z Radiem Gdańsk, radny Kowalczys przypomniał, że hala jest obiektem wybudowanym za publiczne pieniądze, że jest dobrem wspólnym. Jak podaje portal trójmiasto.pl, część miejskich radnych zaangażowała się w pomoc klubowi Krzysztofa Lehmanna i Josefa Vitka, by ten mógł dalej grać w Gdańsku. Mają wspólnie wykorzystać część zapisów z umowy dzierżawczej „Olivii”, mówiących o tym, że to miasto ma pierwszeństwo na wynajem lodu. Jeśli jednak mediacje nie dojdą do skutku, Fudeko GAS nie zamierza wycofywać swojego udziału w kolejnym sezonie MHL, władze klubu mają już bowiem gotowe plany awaryjne.

Trudno jednak nie patrzeć na tę sytuację inaczej niż tak, że pod nosem obojętnych urzędników, którzy od lat ignorują tę sprawę, Hala stała się państwem w państwie a miasto Gdańsk musi dokonywać niemałej ekwilibrystyki, by pozwolić chętnym z niej korzystać.

 Przykro mi to mówić, ale ja to w sumie wykrakałem  powiedział na antenie Radia Gdańsk Kris Mieliński, były kierownik PKH2014. – Przypomina to, jak przez kalkę, podobny scenariusz do tego, co działo się w 2020 roku. Na tej Hali, z tymi ludźmi, zdrowego hokeja niestety nie można zrobić. 

Stoczniowiec umowę na dzierżawę „Olivii” ma aż do 2036 i naprawdę trudno tu nie doszukiwać się podobieństw do sytuacji sprzed dokładnie czterech lat, kiedy to GKS Stoczniowiec najpierw zgłosił się do ekstraligi jako drugi po Lotosie PKH klub z Gdańska - który na hali był „u siebie” i miał preferencyjne warunki korzystania z obiektu jak i ustalany pod siebie grafik treningów - a w końcu doszło do rozwiązania PKH. Kibice potem długo walczyli o powrót swojego klubu m.in. pisząc otwarte listy do władz miasta, spotykając się z Adamem Korolem, który w gdańskim magistracie odpowiada za kwestie sportowe, prosząc o pomoc ówczesną posłankę Lewicy Beatę Maciejewską, a w końcu nagłośnili w mediach pomysł na przeniesienie hokeja do należącej do Sopotu i Gdańska Ergo Areny, który niestety nie spotkał się z jakimkolwiek odzewem ze strony włodarzy tych miast. Nie można nie odnieść wrażenia, że problem z „Olivią” został wówczas - po raz kolejny - zamieciony pod dywan a teraz, w paskudnych konwulsjach, po raz kolejny się spod niego wydobywa. Jak długo jeszcze Miasto Gdańsk będzie się tłumaczyć z patologicznej sytuacji na „Olivii” niczego konstruktywnego w tej sprawie nie robiąc?

List otwarty radnego Andrzeja Kowalczysa do Marka Kosteckiego, prezesa Stoczniowca Gdańsk - pisownia oryginalna:

 

Pan Marek Kostecki

Prezes GKS Stoczniowiec Gdańsk

Gdańsk ul. Grunwaldzka 470

 

Jako mieszkaniec Gdańska, sympatyk sportu, radny Miasta jestem ogromnie zaniepokojony Pana działaniami ograniczającymi dostęp do lodowisk w Hali Olivia. W Uchwale nr 2 z dnia 6 czerwca 2024r. podkreślacie, że GKS Stoczniowiec jest jedynym stowarzyszeniem kultury fizycznej, które może swobodnie prowadzić szkolenie sportowe w obiekcie HSW Olivia na każdym szczeblu rozgrywek w ramach praw i obowiązków wynikających z odpowiednich przepisów Polskiego Związku Hokeja na Lodzie. Uważam, że podjęcie takiej uchwały jest skandaliczne i ma charakter dyskryminujący inne sportowe podmioty w tym niedawno powstały Klub Fudeko GAS Gdańsk. Doskonale Pan się orientuje, że ta inicjatywa ma wielu, kibiców którzy fascynują tą piękną dyscypliną sportu, która w Gdańsku ma bogatą historię. Pragnę przypomnieć, że legendarna Hala Olivia nie jest Pana własnością, została wybudowana z środków publicznych przez m.in. gdańskich stoczniowców. To w tej Hali w 1981r. odbył się historyczny I Zjazd NSZZ SOLIDARNOŚĆ. Niestety z bólem stwierdzam, że Pańskie działania są na przeciwległym biegunie od słowa - Solidarność i są bardzo dalekie od idei Fair - Play.

Zarządcy Olivii powinno zależeć na upowszechnianiu dyscyplin sportowych, wspieraniu inicjatyw, które temu służą. Zamknięcie Hali, która jest symbolem Gdańska, jest policzkiem wymierzonym nie tylko w sportowe środowisko, to krótkowzroczne chronienie bytu, który tak naprawdę słabo funkcjonuje w obiekcie, w którym są dwa lodowiska. Ostatnia Pana decyzja, to kolejna próba zdławienia hokeja i jest ze wszech miar egoistyczna. Zachowuje się Pan, jakby Olivia to był Pana majątek, a swoimi decyzjami przypomina I sekretarza PZPR.

Zarządzanie taka Halą, jak Olivia powinna wiązać z umiejętnościami prowadzenia dialogów z Miastem, stowarzyszeniami, klubami, szkołami czy środowiskami sportowymi, którym zależy na tym, aby hala ponownie żyła imprezami, meczami hokeja, aby trybuny były wypełnione. Pan tych wymogów nie spełnia. Pańskie działania są takie, że obiekt pustoszeje i ,,pachnie" stęchlizną w przenośni i dosłownie. Z zrozumieniem przyjąłbym informację o rezygnacji z zarządzania Olivią. Połączenie prezesury Stoczniowca i kierowania obiektem nie sprawdziło się. Szczególnie zauważalne było to przy próbach ratowania hokeja przez pasjonatów z MH Automatyka, Pomorski Klub Hokejowy czy obecnie Fudeko GAS Gdańsk.

Andrzej Kowalczys

Radny Miasta Gdańska

Liczba komentarzy: 8

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Lista komentarzy
 • mario.kornik1971
  2024-06-12 13:35:35

  że też nie ma na tego pryncypała bata?

  • beny77
   2024-06-12 16:11:47

   Śmieje się całej hokejowej Polsce w twarz

  • beny77
   2024-06-12 16:12:04

   Śmieje się dziad całej hokejowej Polsce w twarz

 • beny77
  2024-06-12 14:22:35

  Jeszcze mu pzhl pewnie sypnie groszem na organizację jakiejś imprezy okolicznościowej, czy na wsparcie zajęć z młodzieżą które prowadzi

 • PanFan1
  2024-06-12 15:18:49

  "wszystkie zwierzęta są równe, ale świnie są równiejsze"

 • Jac88
  2024-06-12 18:09:20

  To jest obraz polskiego hokeja. Kostecki wcale się dużo nie różni od Pzhl-u. Niestety ustrój się zmienił dawno, ale ludzie zostali...

 • hubal
  2024-06-12 19:45:26

  co Wy w tym Gdańsku , z dziadem nie możecie dać sobie rady ?

  • kijek
   2024-06-13 02:40:11

   A jak mają sobie poradzić? Facet ma papier na zarządzanie halą. Dopóki ze swojej strony wywiązuje się z obowiązków względem miasta albo dopóki nikt nie podważy legalności umowy to może robić co tylko chce w ramach praw do dzierżawy. Wszyscy, którym się to nie podoba mogą go jedynie cmoknąć w pompkę i spytać się czy mu się podobało.
   Mediacje niech se w buty wsadzą, robi tka jak chce skoro może. A że to jest skur...ństwo to zupełnie inna para kaloszy.

Wypowiedz się o hokeju!
Shoutbox
 • hubal: fenks eme
  szefu pisał , że Ty też
 • Szefu: Hejka będziemy pracować tak żeby każdy mniej więcej przepracował tyle samo godzin i tyle samo siedział w domu. Zaczęliśmy dzisiaj 2 hale działają na 100%. Reszta na razie stoi do 3 tygodni chcemy uruchomić 3 hale największą. A część sprawnych maszyn pozostaje bez hali szef szuka hali na tymczasowe wynajęcie dopóki nie odbuduje spalonych hal. Tyle co wiem na chwilę obecną. Najważniejsze że nikt pracy nie stracił i nie straci.
 • emeryt: to dobre wiesci,zwykle konczy sie to zwolnieniami przynajmniej na czas jakiś...Pan Klęczar dobry czlowiek
 • emeryt: a tymczasem...pojawiła sie rozpiska sparingów klubów thl,dzęki kochani z HN
 • Luque: Sanok ma tylko jeden sparing rozpisany...
 • emeryt: ale jest też wyraźny sygnał Pani Prezes ze wystartujo w lidze
 • emeryt: skromnie ale wystartujo...
 • emeryt: wie ktoś czy NT uregulował już zaległosci?
 • szop: wciąż zalegają
 • HokejfanNT: Koniec hokeja w Nowym Targu !!!!zapiszcie zapamiętajcie.
 • szop: ale ty g.l.u.pi
 • szop: napewno z mmks he
 • RodrigoFlorin: szop powiem tak
  bizub nie będzie nr1 a pzu przelało na zaległości
 • Padaka77: https://podhaleregion.pl/na-komisji-sportu-o-terazniejszosci-i-przyszlosci-pilki-noznej-i-hokeja/
 • Padaka77: Rodrigo ponoc częśc zaległości, raczej bym spokojnie jeszcze poczekał z takimi informacjami bo dalej licencji brak i informacji że sponosr jest.
 • mały hokeista: Rodrigo nick sobie z wcześniejszego zmieniłeś bo za dużo osób Cie zna haha, co do pierwszego jak i drugiego słabe masz info
 • Blizzy: Kadra stranieri Comarch Cracovii na sezon 24/25 to 6 Szwedów, 1 Kanadyjczyk
 • emeryt: straszne kłótnie w tym NT,konflikty interesów,wzajemne animozje,może przerwa w THL na czas jakiś uzdrowiłoby nieco sytuacje...
 • szop: zareba sabotazuje Podhale od dluzszego czaSU z Natalka kto nie wyslal dokumentow do PZU
 • szop: a raczej przez kogo nie zostaly wyslane na czas
 • emeryt: spółki skarbu państwa wycofujo sie ze sponsoringu...no mosz
 • emeryt: taka Stal Mielec straciła i PGE i PZU ,dubeltowo
 • emeryt: z Lubina za chwile zawinie sie KGHM
 • Arma: Sponsorzy przychodzą i odchodzą, naturalny cykl życia w sporcie
 • Andrzejek111: Sytuacja, w której politycy decydują który klub dostaje miliony z państwowej (naszej) kasy jest conajmniej niezdrowa.
 • narut: póty co sponsorzy bardziej odchodzą aniżeli przychodzą - w ogólnym bilansie...
 • emeryt: Andrzeju ale taka sytuacja miała/ma miejsce od zarania dziejów
 • Luque: To jest raczej odpowiedź rynku na to jaki bigos został nawarzony...
 • Arma: Jeśli chodzi o hokej to sponsorzy ciągle przychodzą ale nie są aż tak duzi jak PZU czy kopalnie, przez co mniej docenia się takich ludzi bo jak odejdą to budżet niewiele straci.
 • Luque: Przebijanie się polityków w socjalnym rozdawnictwie zawsze w końcowym rozrachunku zostanie przerzucone na społeczeństwo, które nie jest świadome tego że jest sponsorem tego rozdawania...
 • narut: na propagandę trzeba łożyć, politykom to się opłaca Luque..
 • Luque: Druga strona medalu jakby policzyć ilu jest tzw. urzędników w kraju, którzy niczego nie produkują a trzeba im płacić pensję i emerytury to możnaby się pewnie nieźle zdziwić... to też są konkretne koszty
 • szop: jak ktos myslal ze rzad mu cos moze dac no to wybaczcie to wszystko sobie i tak od Nas biora rzad nie ma nic oprocz naszej kasy Naszej!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • szop: wystarczy zeby do polityki szli tylko milionerzy albo multi jak w USA korupcja rodem z pis wykluczona na wstepie
 • Luque: Szopie żebym nie był gołosłowny to tzw. nowy rząd przyklepał z poprzednim 800+, a sam wprowadził podwyżki dla nauczycieli i powiększył deficyt z 165 na 185 mld, mówi Ci to coś?
 • szop: niestety na Podhalu same pisiory a to tez nie pomaga
 • Luque: Szopie kiedy mój dobrowolny zus, powrót dk starej zryczałtowanej składki zdrowotnej i paliwo po 5,19 zł? Ciemny lud pyta...
 • szop: podwyzki dla nauczycieli to sluszna inicjatywa
 • szop: 800 + pisu tez
 • szop: ale tylko dla pracujacych powinno byc nie dla patoli
 • szop: a jak pis i m.i.n fundusz sprawiedliwosci itp byloby lepiej
  wystarczylo zeby nie kradli no ale to sie im nalezalo przeciez
 • Andrzejek111: Naprawdę Szopie sądzisz, że jak Brown ma 10 milionów to nie chce jedenastego?
 • Luque: Szop zbytnio nie kuma że jedni złodzieje zamieniają się z drugimi...
 • szop: wiem ze dla wyborcow pisu a raczej wyznawcow to nic wielkiego no ale bo przeciez wszyscy kradna a konfederacja to po jednych pieniadzach z pisem
 • szop: Luq nie zaskoczyl mnie Twoj wpis ale mafia nigdy jeszcze nie byla rzadem :) wazne ze wy rozumiecie ja wole w ten sposob nie myslec
 • szop: wiec dla was moge nie rozumiec :)
 • Luque: Ty chyba masz 18 lat że nie pamiętasz co oni wyprawiali w czasach swoich 8 lat rządzenia...
 • szop: a Ty chyba jestes ulomny ze sadzisz ze bylo gorzej jak teraz :D
 • szop: wspolczuje ale pozdrawiam trzeba byc de....em zeby tego nie widziec :)
 • Luque: Fakt roczniki lat 80 to de...le że wyjeżdżali masowo za granicę z tej zielonej wyspy... drugiej Irlandii ;)
 • szop: bylem za granica
 • emeryt: oo coś o tuskaszence głośniej...Polska to aktualnie jedyny kraj w tzw europie gdzie aresztuje sie przeciwnikow politycznych
 • szop: moge byc dla Ciebie [****] malo mnie to interere
 • emeryt: a dlaczego tuskaszenko nie zlikwidował socjalu,przeciez sie nim tak brzydzil hmm?
 • Luque: Oj a to dlaczego uciekłeś z "zielonej wyspy" :/
 • szop: eme przyklady kogo
 • emeryt: socjal to normalna forma pomocy państwa na zachodzie
 • szop: Luq az tak dobrze sie nie znamy :D ale wracam na Nia regularnie niedawno wrocilem
 • Luque: Socjal rozleniwia eme...
 • Luque: Regularnie wracasz czyli nie pracujesz w PL...
 • szop: pracuje
 • szop: skad wysuwasz te wnioski
 • szop: jestem zatrudniony rowniez w PL
 • szop: place podatki i tu i tam i wiem ze socjal jest konieczny i wiem jaki socjal jest za granica ale tam nie kradna jak PIS
 • emeryt: Luq a życie ma polegac na zap.laniu...?mam inno filozofie zycia,złodziei zamykać,potrzebujacym pomagac,szumowiny palowac...np te szumowiny co pojechaly lżyc Polskim żołnierzo przy granicy z Bialorusio
 • Luque: To po co ta zagranica skoro tutaj było wtedy tak dobrze, a jak odkręcałeś kran to leciał Johnny Walker...
 • szop: i np stac ich na socjal dla bezrobotnych wystarczy ze jestes obywatele tego kraju masz socjal do konca zycia
 • szop: po to zeby mogl sobie zadac to pytanie :)
 • szop: hej przygodo jak to mowia rozumiesz
 • szop: czy Twe widelki tolerancji tego nie puszczaja :D
 • Luque: Eme rozumiem że Ci potrzebujący skaczący przez płot lub płynący na łódkach to też socjal rozdawać...
 • Luque: "Hej przygodo" czyli chcę więcej zarabiać bo u Nas wysokie bezrobocie, pisz normalnie jak było, nie musisz nikomu wciskać kitu
 • szop: socjal nalezy sie glownie obywatelom bezrobotnym itp a nie ze tracisz prace a masz bezrobocia od 3 do 6 miesiecy a nieroby z dziecmi pijaki i patola ma na dziecko 800
 • szop: co miesiac
 • Luque: Na zachodzie też tylko tym pracującym rozdajo? Jakoś mam inne informacje od swojej rodziny, znajomych czy nawet kontrahentów...
 • szop: czyli jednak nie miesci sie :)
 • szop: czlowieku przeciesz pisze ze nie nie umiesz czytac w Belgii masz w zasadzie socjal dozywotni wystarczy ze jestes Belgiem a jak chcesz miec lepiej idziesz do pracy na wakacje kazdy zameldowany w Belgii dostaje 3 kola euro
 • szop: placa tam wiecej od deszczu budowlanka w wakacje nie moze pracowac smieci malowanie pasow latanie dziur dzieje sie w nocy
 • szop: *przeciez
 • szop: i socjalu tam nie zaluja kredyty 0,02 procent
 • szop: tylko rozumieja go inaczej dla pijakow minimu i lenii
 • szop: dla dzieciorobow i patoli mniej
 • szop: dla ludzi wykazujacych aktywnosc zawodowa najwieksze przywileje
 • szop: widzisz roznice?
 • szop: pamietam jak Polacy z Belgii jezdzili do Anglii brac kredyty bo tam nawet do 10000 tys funtow nie scigali :)
 • szop: oczywiscie jak nie pojawiles sie wiecej juz w Anglii
 • szop: bilet w jedna strone :)
 • szop: milo sie gadalo milego wieczoru
 • J_Ruutu: "Shoutbox - wypowiedz się o hokeju"
 • J_Ruutu: Zmieńcie ten nagłówek, bo to pic na wodę.
 • Luque: Szop ciekawe tylko że Ci "hojni" Belgowie nie chcą w 3/4 tych leni i nierobów z nielegalnej imigracji...
 • Luque: Bo rozdawanie pieniędzy tylko za to że żyjesz nigdy nie jest mądre, bo jednak ktoś musi na to zarobić, a zwykle jest to ludność tubylcza...
 • Luque: A z hokejowej beczki to ciekawe co będzie z Cracovią skoro nowy właściciel w Comarchu
 • Luque: Bo w sumie cała ta dyskusja z szopem to wyszła z finansowania sportu ze spółek SP...
 • KopalnianyRyll: Co z Trkulja i Marklundem
 • KopalnianyRyll: Wiadomo coś ?
 • mario.kornik1971: ponoć sprawy formalne
 • Andrzejek111: Minęło osiem dni bez Opery. Nie polecam nikomu.
 • xniebiescyx: Dzisiaj wieści z CH4 lub w poniedziałek jeśli śpią 😁
 • hanysTHU: Jeeeeeszczeee jeeeden!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2024 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe