Hokej.net Logo

Historyczny wyrok. Kara więzienia za faul podczas meczu (WIDEO)

Historyczny wyrok. Kara więzienia za faul podczas meczu (WIDEO)

Po dwóch miesiącach od brzydkiego faulu na lodzie zapadł historyczny wyrok. Sąd orzekł wobec hokeisty karę więzienia za brutalny atak na rywala.


Taki wyrok wydał duński sąd w sprawie, którą opisywaliśmy we wrześniu. Podczas meczu tamtejszej Metal Ligaen pomiędzy Odense Bulldogs a Frederikshavn White Hawks doszło na tafli do awantury. W jej trakcie gracz White Hawks Kristian Jensen uderzył w tył głowy leżącego już na lodzie 18-letniego zawodnika rywali Lucasa Bjerre Rasmussena. Młody gracz, który wcześniej stracił już kask stracił przytomność i doznał poważnego wstrząśnienia mózgu. Jensen otrzymał od komisji dyscyplinarnej najdłuższe zawieszenie w historii duńskiego hokeja - na 17 meczów. Jego kara obowiązuje jeszcze do końca listopada.

Teraz jednak został skazany przez sąd w Hjørring na 20 dni więzienia w zawieszeniu. Oznacza to, że nie trafi do miejsca odosobnienia, jeżeli nie powtórzą się w jego wykonaniu podobne zachowania. Sam fakt, że sąd postanowił go skazać właśnie na taką karę jest jednak historyczny, bo to pierwszy w Danii wyrok wydany za faul podczas wydarzenia sportowego. Proces był efektem doniesienia złożonego przez anonimowego kibica. Wiadomo, że o postępowanie sądowe wobec Jensena nie wnioskował ani poszkodowany Bjerre Rasmussen, który ciągle nie wrócił do gry, ani jego klub.

Jensen po wyroku nie chciał go komentować. Przed sądem w trakcie zeznań powiedział, że gdy w czasie meczu działa adrenalina, człowiek nie zawsze jest w stanie wszystko kontrolować. We wrześniu, zaraz po swoim brutalnym zachowaniu, przepraszał rywala, który sprowokował całe zamieszanie i mówił, że nie zauważył, iż Bjerre Rasmussen stracił kask przed jego ciosem. Powtórzył to przed sądem. Nie przyznał się do winy i zwrócił uwagę, że był zdenerwowany tym, że to jego rywal sprowokował całą sytuację ciosem kijem trzymanym oburącz.


Atak Kristiana Jensena na Lucasa Bjerre Rasmussena
Duński sąd w uzasadnieniu wyroku stwierdził, że choć winowajca został już ukarany zgodnie z zasadami dyscyplinarnymi obowiązującymi w hokeju, to nie może to wykluczać wyroku wydanego przez sąd powszechny. - Sąd jest świadomy tego, że zawodnik został surowo ukarany karą dyscyplinarną w sporcie, który uprawia. Doszło jednak do sytuacji, w której system prawny obowiązujący w państwie musi podjąć odpowiednie kroki - powiedziała orzekająca sędzia Jeanette Thørholm Andersen. - Wymiar sprawiedliwości musi zapewniać ochronę poza przepisami dyscyplinarnymi obowiązującymi w danej dyscyplinie sportu.

Oprócz kary więzienia w zawieszeniu Jensen musi także wypłacić poszkodowanemu raczej symboliczne w warunkach duńskich zadośćuczynienie w wysokości 5 740 koron, czyli niespełna 3,3 tys. złotych. Wyrok otwiera jednak Bjerre Rasmussenowi drogę do domagania się od rywala odszkodowania za straty wynikające z długiej niemożności grania. Nie wiadomo czy młody hokeista "Buldogów" zdecyduje się z tej drogi skorzystać. To i tak łagodniejsza kara niż ta, której domagał się prokurator. Wnioskował on o karę więzienia od 30 do 40 dni, dodając, że pozostawia do decyzji sądu czy powinna być ona w zawieszeniu czy bezwzględna. - Można to uznać za pobicie, gdy jedna osoba pada na lód i jest bita w tył głowy przez drugą - mówił w sądzie prokurator.

Obrońca Jensena Jens Christian Christensen zwracał uwagę, że hokej to twardy, ostry sport i należy wziąć to pod uwagę przy orzeczeniu o winie. - Sprawa taka jak ta nigdy nie powinna trafić przed sąd. Powinny ją rozstrzygać odpowiednie organy Duńskiego Związku Hokeja na Lodzie - mówił. - Hokej jest twardym sportem, a jeśli ktoś nie potrafi się z tym pogodzić, to powinien grać w szachy. Mój klient został już ukarany przez hokejową komisję dyscyplinarną, więc skazywanie go przez sąd to przykład podwójnego karania za ten sam czyn.

Wyrok wywołał dużą dyskusję w duńskim środowisku hokejowym. Niektórzy obawiają się, że teraz każda hokejowa bójka czy ostrzejsze starcie na lodzie może trafić przed oblicze sądu. Sam oskarżający hokeistę prokurator powiedział dziennikarzom, że nie należy się tego spodziewać, bo wyrok dotyczył konkretnej sytuacji, w której zawodnik przekroczył granicę walki na lodzie i nie powinien być traktowany jako precedens.

Duński Związek Hokeja na Lodzie nie zajmował stanowiska w sprawie Jensena poza karą nałożoną przez komisję dyscyplinarną. Jego dyrektor Ulrik Larsen nie obawia się, że takich przypadków będzie więcej. - Poza wszystkim hokej ciągle jest twardym sportem. To bardzo fizyczna dyscyplina, zresztą jest takich więcej. Nie wydaje mi się, żeby zawodnicy mieli teraz grać jakoś inaczej niż przed tym faulem. Trzeba uważać na swoje zachowania, ale zawsze trzeba było - mówi. Inny przedstawiciel związku Morten Mølholm dodał, że nie jest absolutnym przeciwnikiem rozstrzygania zdarzeń z tafli przed sądem. - Dla mnie ten wyrok nie jest zaskakujący czy unikalny - mówi. - Ale może niektórym otworzy oczy. Czasem na lodzie zdarzają się sytuacje przekraczające granice sportowej rywalizacji i musimy respektować to, że może się nimi zająć sąd.

Po stronie winowajcy nadal stoi jego klub. Władze nie rozwiązały kontraktu z Jensenem i czekają na jego powrót do gry od początku grudnia. - Dla naszego klubu to nie ma znaczenia - powiedział chwilę po wyroku prezes Frederikshavn White Hawks Henrik Andersen. - Kristian w tej sytuacji przesadził i wie o tym dobrze, a my z nim o tym rozmawialiśmy. Uważam, że ta sprawa nigdy nie powinna trafić do sądu. Takie rzeczy sport powinien rozstrzygać wewnątrz i myślę, że jest warto podkreślenia to, że tego doniesienia nie założył ani Lucas Bjerre Rasmussen, ani Odense Bulldogs, ani nikt ze świata hokeja.

Jensen ma 14 dni na odwołanie się od wyroku, ale jeszcze nie wiadomo czy to zrobi. - Jest rozczarowany i zły, ale przede wszystkim poruszony całą sprawą. Teraz musimy się wspólnie zastanowić, co z tym zrobić. Czy powinien zostawić to za sobą, czy się odwoływać i czekać kolejne miesiące na rozstrzygnięcie apelacji - mówi Andersen. - W każdym razie jestem przekonany, że ma 100 % wsparcia od wszystkich w naszym klubie. Codziennie trenuje i jest częścią drużyny. Zrobimy wszystko, by mu pomóc w udanym powrocie na lód.

Przeczytaj dodatkowo
Liczba komentarzy: 0

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Wypowiedz się o hokeju!
Shoutbox
 • Arma: Ale wiecie że budżet nic nie zmienia. Co najwyżej możecie sobie pozwolić na nazwiska z lepszym CV. A świetne CV jak wiemy, w Unii najczęściej powodowało zbędny wydatek bo gry w tym nie było za grosz.
 • Tellqvist: A moze jeszcze ktos dojdzie na PK
 • Paskal79: Chodzi mi to pogłowie by jechać, choć czas jeszcze jest,a turniej który jest przez weekend to trzeba być dobrze przygotowanym fizycznie
 • Paskal79: Telu będzie transfer...😁
 • omgKsu: Oby covidek niewrocił na puchary ;)
 • born-for-unia: Raczej stawiam, że jak ktoś przyjdzie to na wymianę za najsłabsze ogniwo
 • Tellqvist: Paskal oby:) Na Słowacje wato by sie wybrac rzut beretem.
 • omgKsu: Też sie wybieram ale tak jak piszecie , co bedzie za kilka tygodni to sie zobaczy.
  Choć Unia w pucharach brzmi zachęcająco :)
 • Paskal79: Mieltior nie zgodzę się z Tobą powtórzenie finału będzie dużo trudniejsze w tym roku bo i Craxa mocniejsza Tychy też Kato również bardzo mocne Unia jest 4 drużyna do finału a jest jeszcze Jkh Toruń a może i Sanok
 • Tellqvist: Narazie nie powinni nikogo ruszac sam Prusak i Jerasov troche malo.
 • born-for-unia: Bardziej niż covidu bałbym się euro po 6 zł i benzyny po 10...
 • Paskal79: Born to wymień teraz słabe ogniwo,chyba nie ma
 • omgKsu: Born jechać busem grupą bedzie tanieh ;)
 • omgKsu: Paskal narazie niewidać słabszego ogniwa
 • born-for-unia: Na obronie bym znalazł jedno lub dwa nazwiska, ale daję dwie rundy spokoju
 • omgKsu: Nawet Rudy Majk jakby jakiś Złotawy sie robi :)
 • born-for-unia: OMG, poplułem ekran: D
 • omgKsu: :D
 • Miletor: Paskal dołóż jeszcze Zagłębie i Podhale i masz całą ligę ;) nie interesują mnie inni, nie zdobyliśmy jeśli nie zdobyliśmy vice mistrzostwa przez przypadek to liczę na powtórzenie tego wyniku. A jeśli mamy mniejsze ambicje to wole oglądać zawodników z Szabli bo za rok znowu 3/4 drużyny będzie nowa.
 • omgKsu: Utarłby nosa tyskim gdyby pokrył sie złotem :)
 • Paskal79: Może jedno z obrony, trochę odstaję nazwisko ale spokojnie grają chłopaki b.dobrze
 • Zaba: Born-for-unia w zeszłym roku na tym etapie rozgrywek zwalniał 3/4 składu:) Dlaterlgo jestem pod ogromnym wrazeniem jego pozytywnej zmiany, że w tym roku tylko dwa nazwiska i jeszxze łaskawie daje im szanse i póki co zawiesza ich zwalnianie :)
 • born-for-unia: Życie przewrotne, Car dołuje w Tychach, Majk na topie w Unii
 • born-for-unia: Żabo wierzę w Nika
 • Paskal79: Mieletor ok to pięć zespołów a na pewno 4 chcą grać w finale a miejsc 2 😁
 • omgKsu: Nik zrobi robote :)
 • omgKsu: Dobranoc wszystkim .
 • Paskal79: Omgksu dobrą noc
 • born-for-unia: Żabo na tym etapie trzeba było wy****ć Kanadziorów ;)
 • Zaba: Born... za pierwszym razem tez w niego wierzyłeś? Wiesz, że w internecie nic nie ginie...
 • emeryt: Golden Majk
 • Paskal79: Też kończę Pozdro jest przynajmniej dobrze i trzeba to szanować że z4-5 budżetem jesteśmy tak wysoko choć to dopiero pierwszą runda fajnie było by skończy zasadniczy w pierwszej trójce
 • born-for-unia: Był wybranym po Stantienie na plan trzyletni i przyniósł Kapłana, Koblara, Pretnara i Clarka
 • born-for-unia: Gdyby nie covid była realna szansa na złoto, z Tychami byłoby pół na pół
 • Paskal79: Teraz zupa mądrzejszy o ten rok w Unii, zna bardziej ligę więc na pewno będzie lepiej,bi drużyna za jego pierwszej próbie w Play off z meczu na mecz rosła
 • Paskal79: Sezon bardzo długi , więc spokojnie.... choć to wygląda na ten moment przynajmniej Dobrze
 • emeryt: bardzo lubie obserwacje meczu przez Pana Trenera "na surykatke' ,jedyna w swoim rodzaju bez zbędnych gestów czy nerwowych ruchów
 • born-for-unia: Cel krótkoterminowy to czwórka po drugiej rundzie, potem PK. Po tym czasie będzie miejsce na oceny
 • Arma: Po tym czasie będzie chwila na forsowanie opinii że w drużynie nie ma gwiazd.
 • emeryt: kochani...drużyna w czubie tabeli,pewna gra a tu niektórym korekty w składze majaczo...chyba sie nam troszku w doopach poprzewracało,pozdro,bez napinki
 • born-for-unia: Mój znajomy nazywa to oświęcimską klątwą Dworów ;)
 • Hokejowy1964: bornforunia a to wy przed covidem już w finale byliście.... ? No tak u was jest zawsze do przodu.....bo jak pamiętam to sezon został przerwany po pierwszej rundzie play off....ale rozumiem, rozumiem....przecież finał przez most miał być....tak jak w ostatnim sezonie.....bierz połowę tego co teraz bierzesz bo się w wymiarze przeniosłeś niebezpiecznie....
 • born-for-unia: Byliśmy faworytem półfinału, jeśli chodzi o ścisłość. Pozdro
 • Unikatowy99: Maja odżył u nas bez Bagisia
 • Luque: Jak Zupa znowu rzuci workiem z lodem w sędziego to wtedy będziesz mógł oceniać jakim trenerem jest Majkowski ;)
 • Hokejowy1964: born to nie jest nieścisłość jak napisałeś-to jednak zasadnicza różnica bo podzieliłeś skórę na niedźwiedziu....Pozdro.
 • botanick: Pomijając fakt że [****]sko oddaliśmy punkt Toruniowi. Zobaczcie za co Radek znokautował zawodnika z Torunia.
 • botanick: W tym momencie tracimy 2 bramki,a powinna być tak samo kara dla znokautowanego.
 • botanick: Tylko że ktoś go by musiał tam zaholować:)
 • Miletor: Ten Radek, który jest cieniem zawodnika z poprzedniego sezonu ? Mogliby z Mroczkiem grać sobie w jednym ataku
 • uniaosw: Sto lat trenerze
 • hokej_fan: Zupancić, Sto Lat i wszyscy życzymy Mistrzostwa Polski z Unią
 • hokej_fan: Wszyscy planować wolne popołudnie w niedzielę i atakować Chemików 4 , idziemy się zrewanżować Gieksie
 • Unikatowy99: Musimy się zrewanżować mamy już w meczach o stawkę, punkty z Katowicami 7 porażek pod rząd więc najwyższy czas
 • jastrzebie: Begin kuleczka
 • Luque: Rav zawsze lubił rosołki z dobrego kurczaczka... jak się okazuje karmionego paszami z dodatkami olejów technicznych, smacznego...
 • omgKsu: Kto ma viaplay od 20:15

  Sc Bern - Nashville Predators , otoczka meczu niesamowita ;)
 • Hokejowy1964: Dziś kolejny nasz mecz w CHL , będzie bardzo ciężko z nimi wygrać, na papierze mają lepszy skład, wyższy budżet ale Lions też mają i sensacja stała się faktem :). Super emocje przed nami !
 • rober03: Powodzenia w pucharach 👍
 • redgar: może mi ktoś powiedzieć gdzie jest nasza tabela ligowa? i po co mi punktacja kanadyjska ligi mistrzów zamiast mieć naszą? wchodze sobie na hokej net popatrzeć a tu strona przewrócona do góry nogami
 • redgar: dobra, znalazłem, ale żeby tego na głównej nie było to ja nie wiem
 • PEL52: Hokejowy,nie pier...ol glupot ja juz postawilem na GKS wiec macie wygrac
 • PEL52: Trzyniec na papierze tez wyglada lepiej a przegral z Belfastem
 • wpv: @redgar, jest ustawiona liga mistrzów na dzisiaj, ze względu, że polskie drużyny w niej dzisiaj występują
 • omgKsu: Paski mogą dostać bencki jak Szwedzi zagrają na maxa , ale za to Gksu Katowice niestawiałbym na straconej pozycji.
 • Luque: Liczę, że Katowice zrobią ku ku ekipie od Pana Kartkówki ;)
 • hubal: sam Kapi pie3dolnie że 3 tory
 • hubal: a Grześ że 4y
 • Polaczek1: Jest gdzieś w internetach mecz ?
 • Simonn23: jest i Kevin treneiro ;D
 • rdietrich: http://onhockey.tv/
 • Arkos_Snk: pokazują na Polsacie Sport News
 • jastrzebie: Nasi sędziowie są gościnni w CHL.
 • Prawdziwy Kibic Unii: VRC na rezerwie JS nie gra ale u nas nie zostali …
 • hanysTHU: Przewagi aż oczy bolą.
 • hubal: Giełda dostaje od Madziarów? toż to koniec świata
 • hubal: Gieksa "
 • wiemswoje: Jeżka granie to co najwyżej się nadaje na naszą PHL do tych lepszych mu sporo brakuje. Aż oczy bolą jak chłopa potrafi odpuścić
 • hanysTHU: Żujo i żujo i przeżuć nie mogo...
 • wiemswoje: 15 min grania drugiej tercji Cracovia bez celnego strzału..
 • hokej_fan: Ale ze gumożujca zjechał żelka
 • statys: Czarna rozpacz... jest tyle dobrych klubów w Europie, polskie nie muszą grać w CHL, nie ten budżet, nie ci zawodnicy, niestety.
 • gieksa76: Brawo GIEKSA za walkę za rok będzie lepiej
 • Unikatowy99: Skoro przeciętni Węgrzy ograli Katowice my również to zrobimy w niedzielę
 • gieksa76: Tak jak w ostatnich pięciu meczach
 • gieksa76: sorry 7 meczach
 • Unikatowy99: Jeżeli chodzi o liczbę naszych porażek z Katowicami to chyba 8 albo 7 pod rząd
 • hanysTHU: Nie ma to jak grać u siebie...
 • Hokejowy1964: Pel52 następnym razem napisz przed tym jak będziesz robił jakieś zakłady to może postawisz inaczej....
 • szajbu: GieKSa wygra teraz na wyjeździe
 • Luque: Kato przegrać z Magikiem to normalnie wstyd ;P
 • uniaosw: 111 czekamy
 • Prawdziwy Kibic Unii: Uniaosw prosze Cie zakoncz te plotki bo to juz jest nudne nikogo na tym etapie nie bedzie
 • rober03: Niektórzy napiszą wszystko żeby tylko tu w jakiś sposób zaistnieć. Z początku było to nawet śmieszne ale teraz to pie..przenie delikatnie mówiąc trochę irytuje.Coz demokracja nic nie poradzimy nie bluzga nie obraża a za głupie pisanie niestety nie banują
 • uniaosw: Liczba 111 oznacza plotkę?
 • Andrzejek111: O co chodzi?
 • uniaosw: Spokojnie Andrzejku nie o Ciebie 😁
 • hanysTHU: #inzupawetrust
 • hanysTHU: Co tam piszecie, że co?
 • emeryt: uniaosw dopisz jeszcze że def i czeka na wize,chłopy tak trudno poszukać na ellite o kim uniaosw pisze...?
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2022 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe