Jugra i Łada wyrzucone z ligi, twarde zasady budżetowe bez odstępstw dla największych gwiazd, ścisła kontrola finansów klubowych, wstępny harmonogram gier na przyszły sezon i ustalenie lokalizacji Tygodnia Gwiazd to główne efekty posiedzenia Rady Dyrektorów KHL.
W środę odbyło się w Moskwie posiedzenie Rady Dyrektorów Kontynentalnej Ligi Hokeja na którym ogłoszono listę drużyn i format rywalizacji na przyszły sezon, a także harmonogram gier i gospodarzy przyszłorocznego Tygodnia Gwiazd.
Wprowadzono kilka zmian, których zaistnienie jest wynikiem wypracowania strategii rozwoju będącej w fazie realizacji, z końcową datą wprowadzenia jej w pełni w życie w 2023 roku. 23 marca zyskała ona całkowitą akceptację Rady Dyrektorów KHL, choć wstępnie była już zaaprobowana przez to ciało w maju ubiegłego roku, jednakże wypracowanie ostatecznej treści wymagało uwzględnienia uwag uczestników ligi, Rosyjskiej Federacji Hokeja na Lodzie i Ministerstwa Sportu Federacji Rosyjskiej.
Mniejsze zarobki dla najlepszych
W imieniu Rady Dyrektorów KHL utworzono grupę roboczą, w skład której wchodzą przedstawiciele 8 klubów uczestniczących w lidze oraz członkowie Rady, a jej zadaniem było opracowanie i przedstawienie dalszych propozycji mających na celu obniżenie pułapu wynagrodzeń. Na podstawie raportu przesłanego przez grupę, Rada Dyrektorów KHL zdecydowała, że w sezonie 2020-21 nastąpi wprowadzenie "twardego" pułapu wynagrodzeń graczy, wynoszącego maksymalnie 900 mln rubli (ok. 54 mln złotych), bez dodatkowych ustępstw dla zawodników określanych mianem gwiazd. Tak odległe wprowadzenie tej zmiany podyktowane jest tym, że wiele klubów potrzebowało dłuższego okresu przejściowego w celu dostosowania istniejących umów do nowych warunków.
Nowe zasady finansowe wprowadzane będą stopniowo, z "miękkim" pułapem wynagrodzeń przez następne dwa sezony. W okresie przejściowym kluby będą mogły przekroczyć określony limit, ale muszą zapłacić "podatek od luksusu" w wysokości 20% kwoty nadwyżki ponad ustalonym poziomem dozwolonym, który w przyszłym sezonie wynosić będzie 850 mln rubli (ok. 51 mln złotych), a w kolejnym zostanie zredukowany do 800 mln rubli (ok. 48 mln złotych), zaś "opłata za luksus" wzrośnie do 30% nadwyżki.
Przy obliczaniu "twardego" pułapu wynagrodzeń grupa robocza postanowiła nie brać po uwagę premii za nagrody, czy to indywidualne, czy zespołowe, a także premii za zdobycie medalu. Limit zarobków nie obejmuje również pensji graczy w wieku 21 lat i młodszych.
Prezydent KHL Dmitrij Czernyszenko promował nieco inną wizję pułapów płacowych - W grudniu zeszłego roku, z inicjatywy jednego z klubów, utworzyliśmy komitet, który składał się z przedstawicieli ośmiu zespołów. Dzisiaj, przy praktycznie jednogłośnym wsparciu, przyjęliśmy wariant, w którym w sezonie 2020-21 wprowadzony zostanie sztywny limit 900 mln rubli, bez wyjątków dla graczy o statucie gwiazdorskim. Opowiadałem się za rozwiązaniem, w którym maksymalny pułap płacowy wynosiłby 600 mln rubli za wyjątkiem dwóch gwiazd w każdej drużynie, których kontrakty nie musiałyby odpowiadać tym ograniczeniom, uważając, że dałoby to klubom większe pole manewru, ponieważ priorytetowo traktujemy jak najbardziej równomierne rozmieszczenie „gwiazd” pomiędzy klubami. Zdecydowano się jednak na inną opcję i nie ma już odwrotu. Decyzja została podjęta.
Bez pobłażania dłużnikom
Zgodnie z zasadami nakładania kar na kluby, które zalegają ponad dwa miesiące z wypłatą pensji zawodnikom, Rada Dyrektorów nałożyła grzywnę na Admirała Władywostok za niespłacone długi z grudnia 2017 r. Wysokość kary wynosi 20% kwoty, z którą klub zalega graczowi.
O sytuacji dotyczącej stanu zadłużeń klubów względem swoich pracowników wypowiedział się prezydent KHL Czernyszenko - Wszystkie kluby przedłożyły wymaganą dokumentację finansową na przyszły sezon, a także szczegóły dotyczące budżetu. Było jednak 11 klubów, które wciąż były winne pieniądze swoim graczom. Nowe zasady „czystości finansowej”, zgodnie z którymi nakładane są kary za dwumiesięczne zaległości lub dłuższe, doprowadziła do znacznej poprawy relacji pracodawca-pracownik w klubach. Teraz mamy tylko jeden zespół wciąż posiadający długi wobec graczy, a ten klub został ukarany grzywną. Wszyscy pozostali wypełnili swoje zobowiązania w całości. Uważam, że ta decyzja była dobra, a zmiany w regulacjach przyniosły nam pozytywne rezultaty.
Prezydent KHL Dmitrij Czernyszenko
Mniej klubów od przyszłego sezonu
Przyjęta strategia rozwoju wymusiła zmiany w składzie drużyn, które przystąpią do rywalizacji od przyszłego sezonu. Nowych wymagań nie spełniły zespoły Jugry Chanty-Mansyjsk i Łady Togliatti, które żegnają się z KHL, a do walki o Puchar Gagarina w następnej edycji ligi przystąpi 25 ekip.
Przeprowadzono kompleksową analizę potencjału każdego zespołu grającego w lidze, a badania prowadzone były już od sezonu 2016-17 i zawierają ocenę według 8 parametrów, uszeregowanych według ważności, z których na pierwszym miejscu są wyniki sportowe drużyny. Oto pełna lista parametrów wraz z określeniem stopnia ich ważności:
Lp. | Nazwa parametru | Waga |
1. | Wynik sportowy | 30% |
2. | Poziom zarobków graczy | 20% |
3. | Zainteresowanie telewizji | 15% |
4. | Źródła finansowania działalności klubu | 15% |
5. | Liczba widzów | 10% |
6. | Zadłużenie względem graczy | 5% |
7. | Pojemność hali | 5% |
8. | Lokalny potencjał marketingowy | 5% |
Nowych wymogów nie spełniły tak naprawdę trzy kluby – Siewierstal Czerepowiec , Łada Togliatti i Jugra Chanty-Mansyjsk. Spod „topora zmian” udało się jednak uciec Siewierstalowi na co największy wpływ miały imponujące postępy sportowe poczynione przez klub w bieżącym sezonie. Drużyna zajęła ósme miejsce w konferencji zachodniej, kwalifikując się do playoffów po raz pierwszy od pięciu sezonów, ponadto nastąpił wzrost frekwencji, klub nie polega na finansowaniu ze środków budżetowych i nie zalega z wypłatami na rzecz zawodników.
W przypadku Jugry i Łady nie było parametrów, które mogłyby obronić te zespoły przed degradacją z ligi. Słabe wyniki sportowe, zbyt duże finansowanie działalności ze środków budżetowych (odpowiednio 82% i 70%), niskie zainteresowanie telewizji (odpowiednio 27. i 25.miejsce w rankingu oglądalności) to główne „grzechy” tych dwóch zespołów. Dodatkowo, kluby te dysponowały zbyt niskim budżetem płacowym, co czyniło je niekonkurencyjnymi na rynku transferowym.
Czołówkę rankingu opartego na wyżej wymienionych parametrach utworzyły następujące kluby (z zachowaniem kolejności zajętych miejsc): SKA St.Petersburg, Jokerit Helsinki, CSKA Moskwa, Mietałłurg Magnitogorsk, Łokomotiw Jarosław, Dinamo Moskwa, Ak Bars Kazań. Na cenzurowanym znajdują się takie zespoły jak Kunlun Red Star, Admirał Władywostok i Dinamo Ryga.
Prezydent KHL, Czernyszenko wyjaśnił podstawy podjętych decyzji w zakresie składu ilościowego drużyn, które rywalizować będą w KHL - Pozwolę sobie przypomnieć, że celem naszej strategii jest podniesienie sportowej jakości klubów, zmniejszenie udziału ich finansowania ze środków publicznych, a także zwiększenie komercyjnego potencjału ligi. Decyzja została podjęta na podstawie ocen i trudno jej odmówić logiki jeśli spojrzy się głębiej na to co pokazały badania. Myślę, że wszyscy zainteresowani już to przeanalizowali. Najważniejszym parametrem były wyniki sportowe. Nasze rankingi uplasowały Jugrę, Ładę i Siewierstal poza przyjętymi normami, ale nie muszę chyba rozwodzić się nad ogromem pracy, którą wykonano w Czerepowcu. Siewierstal pokazał w tym sezonie, jak klub naprawdę może się zmienić. Po raz pierwszy od 5 lat drużyna dotarła do play-off i walczyła dzielnie z mistrzem, SKA St.Petersburg. Liczba widzów wzrosła o 13%, a wzrost oglądalności poprawił się aż o 57%. Klub zainstalował również wysokiej jakości sprzęt oświetleniowy wymagany przez ligę. Najwyższy udział finansowania ze środków budżetowych miały: Łada (70%) i Jugra (82%), kluby te nie były łakomym kąskiem dla telewizji z uwagi na słabą oglądalność ich spotkań. Budżety płacowe na wynagrodzenia dla graczy nie gwarantują, że te drużyny będą konkurencyjne względem innych zespołów. Spodziewamy się, że fundusze państwowe wydawane do tej pory na działalność tych klubów, będą teraz pod kontrolą Federacji Hokejowej Rosji skierowane na sport dziecięcy i młodzieżowy, a także na budowę nowych lodowisk, które pomogą w rozwoju talentów młodych graczy.
Fragment meczu KHL, Łada Togliatti - Kunlun Red Star. Wartość historyczna zdjęcia polega na tym, że
zespół Łady nie będzie już występował w lidze KHL.
Wstępny rozkład jazdy
Wstępna wersja harmonogramu gier na następny sezon obejmuje wzrost liczby meczów rozgrywanych przez każdy zespół w sezonie zasadniczym do co najmniej 60. Wynika to z faktu zwiększenia liczby pojedynków derbowych z lokalnymi oponentami, a także tych z drużynami znajdującymi się w stosunkowo bliskim sąsiedztwie geograficznym, ponieważ to właśnie takie pojedynki wzbudzają największe zainteresowanie wśród kibiców. Mecz otwarcia sezonu 2018-19 KHL zaplanowano na 1 września. Ostateczny harmonogram zostanie opublikowany w czerwcu, po konsultacjach ze wszystkimi klubami uczestniczącymi w rozgrywkach.
Oto co przekazał w tym temacie prezydent Czernyszenko - Proponowane terminy play-off to 21 lutego do 25 kwietnia, ale teraz musimy tak dostosować harmonogram, aby uwzględnić życzenia wszystkich klubów i zebrać wszystkie informacje dotyczące dostępności hal, w których grają zespoły. Mamy nadzieję, że w połowie czerwca opublikujemy ostateczną wersję kalendarza.
Finanse pod ścisłą kontrolą
Aby poprawić i wzmocnić przejrzystość i efektywność klubów KHL, a także ułatwić ścisłe wdrażanie zasad Finansowego Fair Play, liga powołała do życia komitet monitorujący działalność finansową wszystkich ekip rywalizujących w największej lidze europejskiej. Praca tej komórki ma być skupiona na poprawie wydajności komercyjnej klubów i zwiększeniu ich stabilności finansowej.
- Komitet będzie przeprowadzał inspekcje w poszczególnych klubach, pracując z podstawową dokumentacją, przygotowując statystyki, aż powstanie odpowiedni system wdrożeniowy dla wszystkich zespołów. Uznaliśmy, że nawet jeśli poprawimy koszty przeciętnego klubu w jednym z aspektów finansowania jego działalności, to przyniesie to oszczędności rzędu kilku miliardów rubli. Jak zapewne pamiętacie, dokładamy wszelkich starań, aby zmniejszyć obciążenia budżetów federalnych i regionalnych – wyjaśnił prezydent Czernyszenko.
Tydzień Gwiazd w Tatarstanie
Kolejne święto trzech największych lig rosyjskich (KHL, MHL i WHL) odbędzie się na początku przyszłego roku w Republice Tatarstanu. 12-go i 13-go stycznia w Niżniekamsku rozegrany zostanie Mecz Gwiazd żeńskiej WHL oraz Challenge MHL, czyli spotkanie najlepszych z ligi młodzieżowej. 19-go i 20-go stycznia w Kazaniu będzie mieć miejsce Weekend Gwiazd, podczas którego odbędzie się tradycyjny Konkurs Umiejętności i Mecz Gwiazd KHL. W tym temacie w maju w Kazaniu dojdzie do podpisania stosownych umów pomiędzy władzami Ligi a Republiką Tatarastanu.
Tafneft Arena w Kazaniu
Bukmacherzy wspomogą rozwój dziecięcego hokeja
Dochody otrzymane od bukmacherów zostaną wykorzystane na współfinansowanie turniejów z udziałem drużyn dziecięcych klubów KHL, a także na zakup sprzętu sportowego dla szkół hokejowych dziecięcych i młodzieżowych zorganizowanych przy zespołach KHL. Całkowita kwota wsparcia finansowego w 2018 r. wyniesie około 12 milionów rubli (ok. 720 tys. złotych). Liga rozważa pomysł rozdzielenia pozostałych środków otrzymanych od bukmacherów pośród poszczególne zespoły jako jedno ze źródeł dystrybucji dodatkowych dochodów komercyjnych, w ramach realizacji przyjętej strategii KHL.
Czytaj także: