Hokej.net Logo

Dominik Hašek: "NHL jest bezpośrednio winna masowej śmierci ludzi"

2023-09-14 11:28 NHL
Legendarny bramkarz NHL Dominik Hašek
Legendarny bramkarz NHL Dominik Hašek

Pozwalając grać rosyjskim hokeistom NHL jest bezpośrednio winna masowej śmierci ludzi - przekonuje były wybitny bramkarz Dominik Hašek. - NHL powinna zapłacić Ukrainie od 2 do 4 miliardów dolarów - mówi.

Od początku rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę Hašek krytykuje najlepszą ligę świata za to, że ta pozwala rosyjskim hokeistom wciąż w niej występować.

Między innymi do tej sprawy odniósł się ponownie w wywiadzie udzielonym rosyjskojęzycznej telewizji Current Time TV, finansowanej przez Kongres Stanów Zjednoczonych.

Zdaniem mistrza olimpijskiego z Nagano fakt, że Rosjanie nadal mogą występować w NHL, sprawia, że można uznać ligę za bezpośrednio odpowiedzialną za śmierć ludzi w Ukrainie.

- NHL jest bezpośrednio winna masowej śmierci ludzi. Wyjaśnię to. Za każdym razem, gdy oni wyjeżdżają na lód, wspierają działania swojego kraju - wojnę, morderstwa i ludobójstwo. I tyle - tłumaczy Czech. - A jeśli NHL pozwala im wychodzić na lód nie słysząc od nich publicznego potępienia tych strasznych zbrodni, to i NHL staje się odpowiedzialna za to, co dzieje się w Ukrainie.

Zapytany o to czy nadal uważa, że NHL powinna "odesłać do domu" rosyjskich hokeistów, odpowiedział jednak: - Nie jestem pewien, że tak powiedziałem. Ale dobrze. Może powinienem wyrazić się lepiej. Napisałem do pana Bettmana [komisarza NHL - red.]: "Proszę, wypłaćcie im ich kontrakty do ostatniego grosza, ale nie pozwalajcie im wychodzić na lód i grać".

Zdaniem byłego bramkarza NHL jest winna Ukrainie miliardy dolarów za czas gry Rosjan w lidze od rozpoczęcia wojny.

- Uważam, że za te półtora roku, gdy trwa wojna, NHL powinna zapłacić Ukrainie od 2 do 4 miliardów dolarów. Za to, że pozwolili rosyjskim hokeistom grać. Nie mówię, że to zbrodnia, ale to bezpośrednie wsparcie dla rosyjskiej wojny i zbrodni. Rozumiem, że teraz jest to niemal niemożliwe, ale wierzę, że prawnicy znajdą sposób i NHL kiedyś zapłaci - skomentował.

O bezpośrednią winę w sprawie wojny prowadzonej przez Rosję Hašek oskarżył także byłego wybitnego radzieckiego hokeistę Wiaczesława Fietisowa, który wielokrotnie krytykował jego stanowisko.

- On jako deputowany rosyjskiego parlamentu wsparł wojnę. Powiedział jej "tak". Nie wiem czy kiedykolwiek stanie przed trybunałem w Hadze, ale jest winny. Jest jednym z tych, którzy podnieśli rękę za wojną. To bardzo, bardzo smutne widzieć takiego wielkiego hokeistę odpowiadającego za rozpętanie wojny - mówi o mistrzu olimpijskim z Sarajewa i Calgary.

Hašek jest powszechnie krytykowany w Rosji także przez innych byłych hokeistów. Nie robi to jednak na nim wrażenia.

- Krytykują mnie zwolennicy pana Putina, który jest winny tego, ze setki tysięcy ludzi zmarły, być może miliony zostały ranne i winny ludobójstwu ukraińskich dzieci. Jeśli zwolennicy tego człowieka mnie krytykują, to znaczy, że wszystko robię dobrze - mówi.

Były czeski bramkarz ostro krytykuje nie tylko grę Rosjan w NHL, ale także występy zagranicznych, w tym czeskich, hokeistów w klubach rosyjskich.

- Nie wiem czy jestem w stanie to wystarczająco jasno wytłumaczyć, ale uczą o tym już w szkołach. Każdy, kto pracuje w jakimś kraju, wytwarza jakąś wartość dla tego kraju. Jeśli ktoś pracuje w Rosji, to wytwarza coś dla Rosji. A niestety państwo rosyjskie używa tego do prowadzenia wojny - mówi. - Więc każdy, kto pracuje w Rosji, pomaga rosyjskiej władzy. Jeśli tam jedziesz, wytwarzasz coś, czego Rosja używa do wojny, w której giną Ukraińcy, ale nie tylko oni. Ta wojna zabija też obywateli Rosji. Ja chcę chronić tych ludzi.

Jednym z zarzutów pod jego adresem jest także fakt, że sam karierę kończył w barwach Spartaka Moskwa, które reprezentował w sezonie 2010-11. Dziś uważa to za błąd.

- Cóż, cofając się w czasie, powiedziałbym, że tak, to było niewłaściwe - przyznaje. - Ale z tą wiedzą i doświadczeniem, które mieliśmy w Europie, nie miałem pojęcia, że to błąd. Jak 99 % ludzi myślałem, że Rosja zmierza we właściwym kierunku.

Hašek został także zapytany czy według logiki, że każda osoba reprezentująca dany kraj na arenie międzynarodowej, odpowiada za wspieranie władzy, można również uznać, że on sam grając w reprezentacji Czechosłowacji przed 1990 rokiem również wspierał państwo autorytarne.

- Tak, kiedy reprezentowałem Czechosłowację, to reprezentowałem również reżim komunistyczny. Niestety taka była rzeczywistość - przyznał.

Jednocześnie jednak podkreślił, że jego zdaniem nie można tego porównać z sytuacją obecnej Rosji.

- Mój kraj nie prowadził wojny, nie zabijał ludzi. Oczywiście muszę przyznać, że mieliśmy problemy z prawami człowieka. Ludzie trafiali przed sąd, do więzienia. I, jak każdy obywatel kraju, pracując w Czechosłowacji wspierałem władze kraju - mówi. - Spoczywa więc na mnie część odpowiedzialności za przestępstwa, które były wtedy w kraju popełniane. Ale my nie najechaliśmy Polski, Niemiec, Słowacji czy Austrii. Jeśli coś było nie tak, to było to wewnętrzną sprawą mojego kraju.

Hašek przyznał również, że rozumie, iż hokeiści rosyjscy mogą bać się publicznego potępienia swoich władz, tak jak on sam bał się w latach 80. ubiegłego wieku.

- Tak, byłem przerażony, bałem się. W szatni czy z przyjaciółmi oczywiście mówiliśmy źle o Rosjanach i o sytuacji w kraju. Ale tak, bałem się jak miliony ludzi w Czechach mówić o tym publicznie - wspomina. - Byli tacy ludzie jak Václav Havel, [później] nasz prezydent. On był odważniejszy, mówił o tym publicznie, tak jak inni. Ja taki odważny nie byłem. To była trudna sytuacja. I jako na obywatelu z pewnością spoczywała na mnie określona odpowiedzialność, zwłaszcza że reprezentowałem swój kraj na arenie międzynarodowej.

Nadal jest jednak przekonany, że obecni rosyjscy hokeiści ponoszą winę za coś gorszego.

- Problem z Rosją jest taki, że oni zabijają ludzi w innych krajach. Jeśli coś się dzieje w twoim kraju, to jest jedna rzecz. Ale jeśli jedzie się do innego kraju i tam zabija ludzi, popełnia ludobójstwo, to moim zdaniem jest to coś gorszego - mówi.

Hašek od dłuższego czasu jest zaangażowany w sprawy publiczne i nie ukrywa, że interesuje go działalność w polityce. W wywiadzie potwierdził, że w przyszłym roku chce kandydować w wyborach do czeskiego Senatu. Nieoficjalnie mówi się, że będzie kandydatem centroprawicowej partii TOP 09.

Od pewnego czasu pojawiają się także pogłoski o tym,, że może chcieć w przyszłości zrealizować wyrażane przez czeskich kibiców już po igrzyskach w Nagano 25 lat temu - wtedy żartobliwie - życzenie, by został prezydentem Czech.

- W tej chwili to nie jest mój cel. Myślałem o tym, ale uważam, że teraz właściwym krokiem byłoby zostanie senatorem Republiki Czeskiej. A to, co się zdarzy w przyszłości, będzie zależało od tego, jak sprawdzę się w polityce, jak się będę czuł jako polityk - mówi. - Nie powiem: "nie, nie chcę być prezydentem" ani "tak, chcę zostać prezydentem". Kocham odpowiedzialność. I jestem na nią gotowy w roli polityka. A czy to będzie w roli prezydenta? Zobaczymy.

Przeczytaj dodatkowo
Liczba komentarzy: 6

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Lista komentarzy
 • narut
  2023-09-14 13:08:04

  (niestety) świat nie wierzy łzom... był kiedyś taki utwór ... i tak jakoś mi się kojarzy w zw. z tymi wynurzeniami Haska... po tej linii to całą NHL należałoby przeznaczyć do kasacji i kasę przez nią zgromadzoną wypłacić kilku państwom na tym globie ... a swoją drogą to już myślałem, że o preparatach na wiadomą przypadłość będzie.. tego słonia w menażerii różnej maści moralizatorzy czasów współczesnych jakoś nie widzą... choć momentami rzeczywistość wokół nas wręcz krzyczy...

  • rawa
   2023-09-15 09:04:46

   O Jankesach nielegalnie okupujacych roponośne terytorium Syrii i wspierajacych dżihadistów jakoś ten hipokryta nie mówi.

  • kijek
   2023-09-15 15:42:03

   Po jakiej linii? To jest organizacja komercyjna, ma zarabiać kasę dla podmiotów, które reprezentuje. Skoro robi to dobrze to sam możesz skasuj i won od ich pieniędzy.
   Ciekawe co na to kibice drużyn, gdzie gwiazdami są Rosjanie. Sądzę, że powiedzą staropolskie fuck off.

 • beny77
  2023-09-14 16:32:07

  Super bronił, w bramce był szalony i widać nie tylko

 • Patrick Albert Dole
  2023-09-18 21:53:54

  Zgadzam się. NHL to rosyjska mafia: Pawel Bure

 • Patrick Albert Dole
  2023-09-18 21:54:48

  Hasek to bohater!

Wypowiedz się o hokeju!
Shoutbox
 • rawa: Głupia kara.
 • rawa: Dogrywka.
 • PanFan1: Strasznie głupia, cały Kojot
 • hanysTHU: Hejhej pociście
 • Jrkato90: GKS
 • PanFan1: Co to za 5:02 na zegarze ?
 • rawa: Co on z tymi.karnymi?
 • hanysTHU: I co to ?
 • PanFan1: Cóż, brawo Gieksa, my udowodniliśmy że możemy już grać ze wszystkimi, bardzo dobry mecz
 • PanFan1: Myślę że wróci trochę wiara w NT
 • rawa: Brawo Szarotki za walkę i dobry mecz!
  Luque no coż Mistrz, Mistrz GieKS!
 • Jrkato90: Wywołaliscie Sokaya do tablicy. Dobry meczyk do następnego
 • rawa: Hasiu i co już żeŝ ozdrowioł?😁
 • szop: tam nie bylo kary brawo Podhale
 • PanFan1: Dobra pocimy się dalej, jutro na 15:00 do roboty, muszę być jak nowy 😉
 • rawa: HanysTHU sorki. Pocisli my;)
 • rawa: PF1 jedni się pocą a inni na kiblu siedzą😁
 • Jrkato90: Rawa tabletki na razie działają i zbiły do 37.5 ale coś czuję nawrót koło północy. Nawet zwycięstwo tego nie wyleczy ;D
 • rawa: Kurujcie się chłopy i do następnego.
  Nie wiem czy gorączka czy sraczka jest lepsza.
 • szop: Rawa czesto jedno i drugire jest w pakiecie :) chyba jednak sraczke wybieram
 • Jrkato90: Dzięki Rawa. Do piątku Panowie
 • rawa: Szop niestety od kilku lat nie mam zapachu i smaku po wypadku. Jak coś wsiamam nieświeżego ( a nie jestem wstanie tego czasem odróźnić że jedzenie jest nie halo) to potem nasiadówki na tronie.
 • narut: Panowie - na wszystko co związane z grypą/przeziębieniem/zwidem19 bierzcie acetylocysteinę, do 2 gr (ale nie na noc) - NAC (prosty aminokwas o szerokim spektrum działania) plus 50 mg cynku, mam ten patent przetestowany
 • szop: Rawa sraczi i zycia nie oszukasz :D
 • mario.kornik1971: Oj Rawa, Rawa publicznie takie rzeczy prywatne? Powiedz, że żartowałeś dobrze Ci radzę
 • rawa: Dokładnie szop.
  Mario nic w tym śmiesznego nie ma. A tak poza tym co za roznica jedni pisza o ograczce, inni o biegunce a Ty o tym coś ostatnio zmaszkecił;)
 • hanysTHU: Kto ciśnie tyn sprzonto
 • mario.kornik1971: Dziś nic nie gotowołem ,ale jutro bydzie gor bigosu na 2 dni a resztę
  do zamrażarki na piątek po meczu.
 • mario.kornik1971: Lub niedzielę
 • PEL52: Mario,ja dzisiaj wlasnie koncze fasolke po bretońsku bedzie na 3 dni ,koldra bedzie podskakiwac
 • mario.kornik1971: PEL52, fasolkę po bretońsku także uwielbiam,na równi z bigosem
 • hanysTHU: Bobem pociście.
 • hanysTHU: I kryzys energetyczny zażegnany.
 • PanFan1: Panowie ! jaki bigos ! jaka fasolka ! gdzie z bobem ! Co z fit-for-55 ? Co na to "ujnia [****]ejska" ?!
 • PanFan1: ... "ujnia jołopejska"
 • Jrkato90: Jak bigos to tylko wegański ;D
  A co do gazów od warzyw strączkowych to zapewne żeby nie emitować do dziury ozonowej ;D jakieś lewackie yntelygenty wymyślą jakiś worek z wężykiem wkładanym do żopy i będzie się tak chodziło żeby dbać o zdrowie obywateli :D patrząc wstecz na ludzi z kawałkami pleksy na głowach to worek antyprykatorowy też przejdzie
 • emeryt: po dobrym świeżym Bobie pozostało jeno wspomnienie
 • PanFan1: a no tak Eme, sezon na hokej, to nie sezon na bób, tyz prowda
 • emeryt: jedno zastępuje drugie,nie wiedzieć co lepsze
 • Polaczek1: Co z Dziubińskim i Wanatem ?
 • narut: dzisiaj Trzyniec z Ołomuńcem no i Frydek ze Znojmem ... oraz Litwinów z Mountfieldem ...
 • narut: no i ładnie - Kamil Wałęga pierwszy punkt (bramka) dla Frydka, a wiec pierwsze ligowe zdobycze
 • hanysTHU: Kto ciśnie ten puchnie.
 • narut: Kamil Wałęga 2 bramki dziś i asysta, niestety nasi czescy ekstra-ligowcy (wciąż) bez zdobyczy..
 • PanFan1: Chmielewski w wieku Wałęgi też młócił we Frydku, ale nie ma co ukrywać że dla Wałęgi to jest zesłanie, całkiem niedawno podobne przygody miał Łyszczarczyk, dobrze to na ten moment nie wygląda.
 • narut: ważne że na ten moment Kamil zaczął punktować, na tym winien się skoncentrować i spróbować zawalczyć, natomiast co do Alana to myślę, że ten zrobił błąd kiedy zamiast możliwości gry w Karlovych wybrał grę w tym ECHL za Oceanem, dziś już spokojnie byłby etatowym zawodnikiem w czeskiej ekstralidze, na pełnych prawach, a tak wylądował w naszej lidze..
 • PanFan1: Tylko że z "east coast hockey league" wiodła już prosta droga do NHL i pewny jestem że taki był nadrzędny cel - Narucie - wtedy o grze w lidze czeskiej czy polskiej, jeżeli nawet myślano, to w ramach opcji zapasowej. Masz teraz dobry przykład Maciasia, chłopaczek ledwo się zaczął przebijać do pierwszej ekipy Vitkovic, a kiedy tylko pojawiła się opcja gry za oceanem, wszystkie inne opcje zbladły. Zgodzę się że mógł jeszcze Alan zawalczyć z sezon balansując między Frydkiem a Trzyńcem ...
 • PanFan1: ... chyba że takiej opcji w ogóle nie było (my też nie o wszystkim musimy wiedzieć), a akurat pojawiła się lukratywna propozycja z Krakowa, więc postanowił już dłużej nie marnować czasu i pójść śladem pieniędzy, jeżeli tak było, to moim zdaniem postąpił rozsądnie.
 • narut: pewnie, zgoda PanFanie, natomiast zawsze jest to przysłowie, że lepsze jest wrogiem dobrego no i to co w jednym ze swoich wywiadów mówił ich starszy kolega Aron - że on też marzył o NHLu, ale teraz Bogu dziękuje, że jego kariera potoczyła się właśnie tak (różne względy tutaj zagrały w przypadku Arona, ale i te czysto ludzkie), zresztą swoją drogą jest jego nowy wywiad na youtube, który serdecznie wszystkim polecam.. https://www.youtube.com/watch?v=kmokR_tOhxs
 • arekm80: szukam najlepszej(najpopularniejszej) aplikacji żeby pograć w fantasy nhl.
  espn próbowałem ale jakoś nie mogłem wybrać składu.jest coś jeszcze?
 • PanFan1: Narut - konto które opublikowało wywiad z Aronem, zostało usunięte, wiesz coś na ten temat ??
 • narut: PanFan - no nieźle bo jeszcze godzinę temu gdzieś słuchałem drugiego krótkiego wywiadu z Aronem, a teraz patrze, że im zamknęli kanał.. jakiś obłęd, absurd...
 • narut: to musi być jakieś grube nieporozumienie - bo zamieszczali na nim wywiady z zawodnikami, ostatnio z Filipem Komorskim
 • BernsztajnAlef: Dzień dobry Panowie i Panie
 • BernsztajnAlef: Czy w Sanoku nie ma zgody na imprezy masowe?
 • BernsztajnAlef: Mało ludzi bardzo na lodowisku
 • Luque: 1-0 znowu się szykuje męczarnia z Sanokiem jak to w zasadniczym
 • GregMen: BernsztajnAlef jak na czwartek do nie jest źle, z 1,5k jest na pewno
 • fruwaj: Luq - a w którym z dotychczasowych meczy nasi się nie męczyli? odpowiem - w żadnym. póki co gra słaba i ciężka dla oka
 • Luque: Fruwaju na inaugurację z Podhalem to na pewno się nie męczyli ;P
 • Luque: A gra była niezła do utraty tej bramki... nawet zbyt pewnie sobie poczynali i to ich zgubił, po potem powinniśmy dostać z jedną albo dwie bramki jeszcze
 • Luque: zgubiło, bo potem*
 • fruwaj: czyli póki co zagrali dobrze jedną tercję ;)
 • hubal: czyżby znów ciężkie treningi Sidora czy coś innego ?
 • Luque: Bizon i 1-1 ;)
 • fruwaj: patrząc na grę naszej drużyny to taktyka wygląda jak za czasów Matczaka - bij a leć ;)
 • PanFan1: Hubalu gdzieś ty się podziewał, już myślałem że cię obcy uprowadzili, albo jeszcze co gorszego ;)
 • bolo73: Sorki nie mój cyrk ale Tychy dramat - Sanok można rzec na 3 piątki, teoretycznie najsłabsza ekipa a mecz wyrównany i ogólnie Tychy mało klarownych sytuacji a do tego głupie kary
 • fruwaj: bolo73 - a nie wiesz że Tychy to taki klub który zawsze daje wygrywać ostatnikm drużynom w tabeli zarówno w hokeja jak i w nogę ;)
 • Arma: Tychy po prostu bardzo chcą być koło Unii w tabeli, Unia zresztą też chce
 • Luque: No wreszcie, 2-2 Turkin
 • Luque: Kara to chyba musi być ten moment na przełamanie ;p
 • Luque: 3-2 piękna akcja :))
 • Luque: 4-2 Padaka i ładne wyłożenie Bizona
 • Luque: No i znowu kara... a tak dobrze szło ;p
 • Polaczek1: Radku co z Dziubkiem i Wanacikiem ?
 • Luque: Wygrana No i krytycy się pochowali :/
 • fruwaj: męka ze szczęśliwym zakończeniem czyli norma ;)
 • bolo73: Nie pochowali. Wygrana ok. ale ślizganie się przez 50 minut to jest nieodpowiednie podejście do swoich obowiązków i robienie jaj z kibiców. Mam nadzieję, że za tydzień u nas zagracie lepiej i wespół z Zagłębiem stworzycie dobre widowisko. Zapraszamy do Sosnowca na nowy obiekt
 • Luque: Bolo73 a może jak taki Sanok ma siły walczyć to nie przychodzi tak łatwo jak w końcówce?
 • bolo73: Żeby być sprawiedliwym to powiem tak: nie oodoba mi się podejście większości klubów do meczów ze słabszymi. Tak było w ub. roku gdy grali z Podhalem i tak póki co wygląda to teraz. Katowice też zagrały słaby mecz z Sanokiem
 • bolo73: Luque po części masz rację, ale umówmy się, że to co napisałem to jest prawda. Gdyby to był mecz o życie albo potrzeba wygrania kilkoma bramkami to z pewnością ci silni od początku zagraliby na maxa
 • Luque: Czyli jak Tychy nie wcisnąć w pierwszej tercji Sanokowi 6-0 to ch... nie mecz? Hmm
 • bolo73: dlatego chociaż nie lubię CRAXY to szanuję ich za to jak podeszli w play-off do meczów z nami. Nie było zmiłuj się i grali na maxa we wszystkich meczach bijąc nas mocno
 • Luque: A potem ma być ślizgawki i to jest to widowisko ;)
 • Luque: Ślizgawka*
 • bolo73: nie o to chodzi Luque - widziałeś mecz więc wyciągnij wnioski - chodzi o styl a ten był wybitnie olewający i tutaj nie ma dyskusji
 • bolo73: rozumiem tercja bo to się zdarza ale 50 minut? Zresztą nieważne
 • Luque: Czyli pierwsze kolejki na maxa, połapać kontuzji i potem będzie ok?
 • Luque: Rozumiem, że by się ślizgali i przegrali, no ale tak nie było
 • bolo73: tak jak napisałem na początku - nie mój cyrk - skoro Tobie się podoba to ok. Jednak z tego co czytałem tutaj na SB to inni kibice Tyscy też mają zastrzeżenia do postawy drużyny
 • fruwaj: jak już łapać kontuzje to lepiej wcześniej niż później ;) najlepiej w ogóle
 • bolo73: a pakę macie mocną
 • hubal: Turkin się rozkręca
  będzie katem w ważnych szpilach
 • Variat: Jakbym słyszał Stebleckigo, który nie potrafił powiedzieć że sanocki bramkarz broni dobrze. Tylko twierdził że krakowscy zawodnicy źle strzelają
 • Jrkato90: Turkin z ślizgawkowego w przeciągu tygodnia staje się już katem w ważnych szpilach?;D ten to potrafi progresować ;D
 • calan: Brawo za wygrana dzisiaj Tyszan. W niedzielę mecz o 6 pkt z Toruniem. Mam nadzieję że również zwycięski mecz dla Tyszan. Forma na razie jest. Ony tak dalej panowie
 • narut: znowuż na youtune jest możliwość odsłuchania bardzo fajnego wywiadu z Aronem Chmielewskim, na kanale CROSS-CHECK IHP
 • hubal: Jrkato90 uśmiechnij się Synek :)
 • PanFan1: https://youtu.be/kmokR_tOhxs?si=ks_sU4zXe4x3RzyJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2023 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe