Hokej.net Logo

„Młodzi Gniewni” (8): Hubert Szarzyński

Młody obrońca Hubert Szarzyński
Młody obrońca Hubert Szarzyński

W siódmym odcinku serii „Młodzi Gniewni” przybliżymy sylwetkę młodego i perspektywicznego obrońcy, który po hokejową naukę wyjechał do Szwecji. Przed Państwem Hubert Szarzyński, który w wieku 15 lat zadebiutował w seniorskiej drużynie Flemingsbergs IK, która występuje w Division 2.

Czy jesteś człowiekiem, który lubi spełniać swoje marzenia i dążyć do postawionych sobie celów ?

Hubert Szarzynski: – Oczywiście, że tak. Według mnie cele są bardzo ważnym aspektem w hokeju, jak i każdym innym sporcie. Dlaczego? Bo pozwalają się lepiej skupić i wzmacniają motywację, a dzięki celom można też przecież spełniać marzenia.

Dużo ich w życiu wyznaczyłeś?

– Ciągle wyznaczam sobie nowe cele, nie tylko na lodzie. Są to różne rzeczy jak na przykład nauka języków obcych. Jestem już drugi sezon w Szwecji. Bardzo dobrze mówię po angielsku, rozumiem już większość szwedzkiego i zaczynam też rozmawiać w tym języku. To bardzo ważne.

Jakiego klubu jesteś wychowankiem?

– Pochodzę z Sanoka i dużo temu zawdzięczam, ponieważ zawsze mieliśmy świetną drużynę i trenerów. Pełen profesjonalizm na poziomie juniora. Za każdym razem, gdy wracam do Sanoka odżywają bardzo miłe wspomnienia.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, co byś robił, gdybyś jednak nie grał w hokeja?

– Czasami się zastanawiam i szczerze mówiąc nie widzę świata bez hokeja. Wiadomo, że coś może nie wyjść albo przydarzyć się kontuzja i wtedy trzeba będzie pomyśleć. Niestety nie mam na to jeszcze większego planu.

Jak zaczęła się twoja przygoda z hokejem?

– Jak miałem trzy lata tata zabrał mnie ma mecz PHL w Sanoku i od razu mi się spodobało, więc poszedłem na trening i tak złapałem bakcyla. Najpierw chciałem być bramkarzem. Podobało mi się , że jest tak ważnym członkiem zespołu i jest inny niż reszta graczy. Ale najpierw musiałem się nauczyć jeździć na łyżwach, więc minęło trochę czasu. Zostałem bramkarzem, jednak po jednym sezonie stwierdziłem, że twarda gra i strzelanie bramek bardziej do mnie przemawia. Miałem wtedy osiem lat.

Jak ocenisz poprzedni sezon w Twoim wykonaniu?

– Mój sezon oceniam bardzo pozytywnie. Wszyscy trenerzy są zadowoleni i widzą, że zrobiłem bardzo duży progres. Uważam tak samo. Czuję się o wiele lepszy niż w momencie, w którym przyjechałem do Szwecji. Niestety nie rozegraliśmy nawet połowy sezonu z powodu koronawirusa. Szkoda, bo ze wszystkich meczów przegraliśmy tylko jeden. Wygraliśmy też turniej, w którym uczestniczyły najlepsze drużyny z całej Szwecji. Miałem w tym wielki udział, ponieważ wiele meczów w turnieju rozgrywaliśmy na dwie pary obrony i zawsze się w nich znajdowałem.

Wierzysz w możliwość debiutu w reprezentacji i zagrania z orzełkiem na piersi na ważnej imprezie?

– Oczywiście, że tak. To jeden z moich głównych celów. Chcę tego dokonać jak najszybciej i wierzę, że się uda! Byłem na jednym zgrupowaniu kadry do lat 16, ale niestety nie mogłem być na kolejnych. Sam udział w zgrupowaniu był wspaniałym uczuciem. Panowała tam też świetna atmosfera i było profesjonalne podejście do treningów.

Dlaczego i kiedy zdecydowałeś się wyjechać z kraju?

– Plany na wyjazdu z kraju pojawiły się, gdy miałem 13 lat i chodziłem do siódmej klasy szkoły podstawowej. Z rodzicami postanowiliśmy, że spróbuje swoich sił za granicą po ukończeniu „podstawówki”. Udało się to zrealizować przy pomocy Hockey Progress Management.

https://hokej.net/storage/filesystem/Zdjecia-do-newsow/Szarzynski-Hubert.jpg

Czy decyzja o wyjeździe do Szwecji była trafna?

– Wiedziałem, że w Szwecji jest dużo więcej możliwości i wyższy poziom. Jest również większa rywalizacja. Chciałem grać na najwyższym poziomie i bardziej się rozwinąć.

Jakie są Twoje mocne strony?

– Jestem obrońcą i moje najlepsze strony to na pewno odpowiedzialność w grze. Nie popełniam dużo błędów, widzę dużo na lodzie i wykorzystuję to, decydując się na długie i silne podania. Myślę , że również bardzo dobrze czytam grę, co ułatwia mi wykonywanie swoich obowiązków w grze defensywnej. Dzięki temu szybko mogę wyprowadzić krążek z tercji. Jestem też silny, co pozwala wygrywać pojedynki przy bandach i nie tylko.

Czego oczekujesz od siebie w tym sezonie?

– W tym sezonie oczekuje wygrania mistrzostwa Szwecji i ciągłego progresu. Jak na razie idzie nam bardzo dobrze, mamy za sobą kolejny wygrany turniej z topowymi drużynami ze Szwecji i Austrii, więc jak najbardziej jest to możliwe. Mam nadzieję, że nam się to uda i będę miał w tym swój wielki udział !

Jak dużo dają tobie treningi w Szwecji. Jakie są różnice między zajęciami w Polsce a Szwecji?

– Po pierwsze jest dużo więcej treningów i ich intensywność jest większa. Jest więcej możliwości do trenowania, ponieważ w większości dzielnic jest lodowisko, czasami nawet więcej. Jest też wielu chętnych do gry, więc zawsze jest rywalizacja miejsce w składzie, która bardzo motywuje. Poziom jest dość wyrównany, więc każdy ma szansę zaprezentować się przed trenerem.

Czy Sztokholm to dobre miejsce do rozwoju dla młodego hokeisty?

– Sztokholm jest perfekcyjnym miejscem do rozwoju. To duże miasto, wszędzie są tu lodowiska i drużyny. W stolicy Szwecji jest ich ponad 50, czyli więcej niż w całej Polsce. Oczywiście są one na różnym poziomie, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Dzięki temu jest więcej meczów. Ja gram w drużynie do lat 16 i 18, ale rozegrałem też dwa mecze w lidze seniorskiej. Gram więc od 3 do 5 meczów tygodniowo.

Ulubiona liga poza PHL ?

– Oczywiście NHL niestety mecze są zazwyczaj późno w nocy, ale jeśli mam okazję to podpatruję najlepszych zawodników. Oglądanie NHL to poza normalnymi treningami i meczami najlepsza nauka. Chyba każdy zawodnik chce tam trafić.

Gdybyś w przyszłości miał wracać do Polski, to do którego klubu chciałbyś trafić i dlaczego?

– Raczej nie myślę o powrocie, ale jeśli tak by się stało, to na pewno w pierwszej kolejności chciałbym trafić do Sanoka. Tam się wychowałem i nie chciałbym grać dla innej drużyny w Polsce. Trzeba jednak pamiętać, że życie pisze różne scenariusze.

Który z dotychczasowych trenerów dał ci najwięcej i pod skrzydłami którego najbardziej się rozwinąłeś?

– Od każdego trenera wyniosłem coś dobrego i dlatego ciężko powiedzieć mi, który był najlepszy. Nie spotkałem jeszcze trenera, z którego nie byłbym zadowolony. Szkoleniowcy w Szwecji również są świetni, bardzo spodobało mi się ich podejście i lubię z nimi pracować. Naprawdę sporo się tu uczę. Nie tylko w hokeju, ale i poza nim.

Czy wierzysz w sukces Twojej drużyny w tym sezonie?

– Drużyna jest świetna wszyscy bardzo dobrze się rozumiemy. Oczywiście w każdej drużynie są wzloty i upadki, ale jak na razie jesteśmy na dobrej drodze i jestem przekonany, że jeśli będziemy grać jak najlepiej potrafimy, to zdobędziemy mistrzostwo.

Gdzie chciałbyś zagrać w przyszłości? Masz jakieś marzenia z tym związane?

– Moim marzeniem zawsze będzie gra w NHL. Myślę, że może się ono spełnić, jeśli będę ciężko pracował. Kiedyś nie za bardzo w to wierzyłem, ale teraz wiem, że jest to możliwe, ponieważ zrobiłem ogromny progres jako hokeista i człowiek. Wszyscy trenerzy w Szwecji są pod wrażeniem, ponieważ nie widzieli jeszcze takiego zawodnika z Polski, ale ja wiem, że to jeszcze mało znaczy i że muszę pracować jeszcze ciężej, a wtedy dostanę swoją szansę. Oczywiście jestem świadomy, że bardzo niewielu zawodnikom się to udaje i nie załamię się, jeśli się nie uda. Jest wiele innych świetnych lig za granicą i byłbym zadowolony, gdybym w nich zagrał.

Parę słów do młodych adeptów hokeja?

– Nie poddawajcie się i ciężko pracujcie. Miejcie pokorę, ponieważ wielu zawodników zgubił jej brak. Róbcie co tylko możecie, żeby spełnić marzenia!

Rozmawiał: Sebastian Taborek.
 

Przeczytaj dodatkowo
Liczba komentarzy: 0

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Wypowiedz się!
Shoutbox
 • Krakowski : Wszyscy się wzmacniają, coś się dzieje a w Oświęcimiu cisza - i znowu będzie zastanawianie się co poszło nie tak.
 • Arma: I jaki mamy na to wpływ jako kibice ?
 • Krakowski : Właśnie nijaki :/
 • Krakowski : Ale nie rozumiem ile czasu można samego trenera wybierać...
 • uniaosw: Może nie ma za co go wybrać heh..
 • uniaosw: Marek Modrzejewski sto lat pamiętamy
 • Beta: Podopieczni Roberta Kalabera rozegrają co najmniej jedenaście spotkań, w tym sześć w ramach turniejów w czeskiej Porubie i słowackiej Dubnicy. Trzy sparingi odbędą się na Jastorze, a wśród nich jest mecz ze słowacką Duklą Michalovce.
 • Beta: info ze strony JKH
 • Luque: Każdy trener przed przystąpieniem do rozmów musi wypełnić ankietę: ile czasu trwają treningi na lodzie, ile czasu kartkówki, czy styl drużyny jest defensywny, czy szatnia mu się podoba, czy lubi rzucać workami z lodem itp. ;)
 • lou: A na ch. wam trener teraz? czy Sidor trenuje na siłowni w Tychach? Nie. Dał rozpiskę - nara. W Unii jest tak samo. a Trener będzie od czerwca.
 • lou: Nie ma co się spieszyć z decyzją - lepiej poczekać i porządnie sprawdzić trenera, żeby potem nie zwalniać go za rok.
 • uniaosw: A naszym kto dał rozpiske? Kozaczek?
 • uniaosw: A po drugie komu jak ich jest ośmiu chłopa... Sidor trenuje razem z nimi cały czas więc nie pisz głupot
 • Hokejowy1964: Monto przedłużył kontrakt- i to jest informacja na początek weekendu !!! Czekamy cierpliwie na kolejne dobre informacje
 • redgar: albo Pani od wfu im dała rozpiskę :P całym 8 chłopa jak pisałeś. zanim trener przyjdzie to już na rynku szrot zostanie
 • Beta: chyba więcej -naliczyłam 10
 • lou: przepraszam, o jakim rynku mówimy? :D
 • lou: światowym? :D
 • lou: A z tego co wiem, to Sidor jest w Finlandii, to jak trenuje? Dojeżdża?
 • Luque: Pewnie jest na międzynarodowym szkoleniu trenerów tak jak i Płachta, więc to chyba dobrze o trenerze świadczy ;)
 • lou: ogląda mistrzostwa świata :)
 • Luque: W Podhalu widać niewesoło... Lepiej jakby się dogadali, bo 40 tys na młodzież to chyba nie jest jakaś nie wiadomo jaka kwota (o ile to prawda w ogóle)
 • hanysTHU: Informacje o nowym sezonie proponuję rozpocząć od podania ceny karnetów.
 • emeryt: lou...trzeba tez powiedziec że i trenerzy sprawdzajo Unie
 • emeryt: a że praktycznie po kazdym zwolnieniu pyskówka i oświadczenia to kołcze ostrożni
 • botanick: a co tam słychać u waszego sponsora?
 • botanick: współpracował z firmami europy wschodniej i azji..gdzieś wyczytałem.
 • Simonn23: Witecki ma nowy klub
 • gbr22\\/: Widzę, że fińczyki i pepiki uciekają z ligi najeźdzcy.
 • Jamer: Nowy trener blisko... ale niestety trzeba czekać do przyszłego tygodnia.
 • Paskal79: Jamer czyżby Fin 😁
 • Luque: Chłopy już tyle czekajo, że może chłop przyjechać i w sierpniu byle by był ;P
 • Paskal79: Lugue jak słyszę czasem na mieście kto ma być trenerem to aż głos się jeży 😁
 • Paskal79: Włos
 • Luque: Hmmm K.M.? ;)
 • Paskal79: No nie przesadzaj słyszałem że J.D były Trener Uni 😁
 • Paskal79: No ale trzeba do większości podchodzić z przymrużeniem oka, choć jest kilka osób co wie sporo i ma dobre cynki 😁
 • Luque: Józek i jego dyr. sportowy z Robura, piękne czasy ;)
 • Luque: Wymarzony duet emeryta, nie licząc starej miłości Czucha w pakiecie z zeszytem ;P
 • Paskal79: Zobaczymy co nasi rządzący wymyślili z trenerem?
 • Paskal79: Eme wychowany na lentynkach czeskich 😁
 • Simonn23: Lado Spisiak czeka, tylko łóżko solidne kupić w końcu.
 • Jamer: Paskal79, Nie mam pewności wiec się nie wypowiadam i czekam na decyzje zarządu… w przyszłym tygodniu będziemy komentować ;)
 • emeryt: Siemionie...Lado klasowy trener ale my potrzebujemy światowca,mówiącego w obcym języku,najlepiej jakies epizody khl/nhl
 • uniaosw: Przypomnijmy to Lado sprowadził Rihe i Krajciego to Lado był trener drużyny obcokrajowców w meczu gwiazd u nas fajne czasy
 • emeryt: niemiłe rozstanie,3łózka Ladislava,spalone mosty,nierealne a szkoda...
 • emeryt: swojo drogo na Słowacji sporo wolnych kołczów ale my sie nie mozemy znizac do ich poziomu
 • Arma: Ciekawe czy takiego Słowaka byłoby trudno zatrzymać na dłużej. Pewnie tak. Do tego te oczekiwania, szkoda gadać.
 • Simonn23: Charles Franzen... Why Zboro? To też było dobre :D
 • emeryt: samolot,wiza,kołcz z metropolii,ba Armo
 • emeryt: Franzen ma sie bardzo dobrze w Kitzbichel a poza tym to wariat
 • emeryt: red. Jarzy Dusik pozdrawiam
 • Arma: Taki młody Słowak z pomysłem na drużynę, to nie byłby drogi interes.
 • emeryt: pewnie że nie
 • emeryt: każdy,nawet klasowy trener gdzies kiedys zaczynał przecież,korzysc dla obu stron,ryzyko niewielkie koszty jeszcze mniejsze...
 • emeryt: przyjdzie drogi trener z tzw wielkiego świata,jaka gwarancja że wypali...no właśnie
 • Paskal79: W sumie Spisak dobry trener a dodatku drużyna byłaby przygotowania b.dobrze fizycznie nie bez kozery nawywali go mały Sidorenko 😁
 • Paskal79: Eme drogi chyba nie przyjdzie, sądzę że będzie młody Fin
 • emeryt: ale że internetowi znawcy troszczo sie o budżet i chcieliby niedrogiego kołcza...patrz pan
 • Arma: Proponuje się wyzbyć poczucia że grajek czy kołcz z najlepszych hokejowo krajów cokolwiek gwarantuje i że przyjdą samograje którzy zrobią mistrza bo tak nie będzie. Jak tak dalej pójdzie to się ludzi przyzwyczai do KHLów i każdego tańszego grajka będą traktować jak zapchajdziurę.
 • Simonn23: Za Apalkowa to lepiej jakby grał nie wiem... Ktokolwiek
 • emeryt: grajek po khl/nhl z tzw bogato przeszłościo klubowo trafiajacy do phl mocno podejrzany....zreszto historia tylko to potwierdza
 • Simonn23: Ciekawie ile tych ruskich będzie kontynuować kariery
 • emeryt: ba Siemionie,świetny przykład...ruska kadra,khl i zjadz na łeb
 • Paskal79: No Apalkowa myślę że VW pierwszej trójce nie kich w historii Unii a chcieli go trenerzy to dostali
 • Arma: Czterech obrońców pokroju Bezy, sześciu napadziorów pokroju Daneczka z napędem w łyżwach a za sezon wymieniać wadliwe elementy.
 • emeryt: wielbiciel przetworów mlecznych
 • Paskal79: Myślę że ciekawy kierunek obrało Jkh młodych Łotyszy biorą co będą walczyć na maxa i będą chcieli się pokazać
 • Paskal79: Jedna z Największych kich transferowych Uni Apalkow
 • emeryt: JKH...kiedys mocno krytykowałem ich polityke,teraz przyznaje to co robio,jakich grajków potrafio wyłowic...szacunek i brawa
 • Paskal79: Arma takich jak beza wystarczy jeszcze dwóch...😁
 • emeryt: mówiąc wprost-drugi Kalaber mile widziany,tylko pozwolic mu pracować
 • Paskal79: Zgoda w 100%obojetnie jaka narodowość tego typu Trener i kontrakt 2lata
 • uniaosw: Jakby przyszedł taki Rham na bramkę to od razu by było lżej na sercu
 • lou: Robin chciał 500 eu wiecej 3 lata temu od Clarka... Raczej teraz też tu nie przyjdzie ;)
 • emeryt: 3 lata temu był młodszy...3 lata
 • emeryt: Salama z 3 ligi,trzeba tylko dobrze poszukać
 • hanysTHU: Czuję zrzutkę... Ale czy ktoś będzie chętny się dorzucić???
 • Luque: A na co ta zrzutka?
 • unista55: Na Dobosa, bo parę euro więcej chce, niż ostatnio
 • Luque: No to zrzutka pl z dopiskiem "generał Dobosz" ;P
 • szajbu: Terve Suomi
 • Simonn23: Dobrze ze poszerzyli dywizje do 6 drużyn, mam nadzieję, że w końcu pokonają tych Rumunów nasi
 • Simonn23: Że w końcu bramkę strzela :D
 • Luque: Co tu taka stypa? Nie patrzycie na Kanadoli z Pepikami? ;P
 • hanysTHU: https://unia-oswiecim.pl/kibice-ruszyli-z-pomoca-zorganizowali-zrzutke/
 • emeryt: stara i zakończona sprawa
 • Luque: Hanys jesteś opóźniony jak finał ligi mistrzów ;P
 • hubal: ktoś zaklei pychol temu gadule z TV ?
 • Luque: Któremu Hubi? ;P
 • hubal: komentator finału LM
 • hubal: pomylił radio z tv
 • Luque: Szpaq? Czy Sebuś ;P
 • Luque: Największa mądrala to Twój ulubieniec Robert P. ;D
 • hubal: to nie srakovski Luqu dziś komentuje a pie3doliński coś znikł
 • Unikatowy99: ten co komentował dzisiaj finał LM powinien komentować porniole
 • hanysTHU: Luk,jak nie rozumiesz dygresji to się nie odzywaj.
 • hanysTHU: Emeryt następny bystrzak...
 • hanysTHU: Przykład Podhala powinien być dla nas przestrogą.
 • hanysTHU: Rozumiem,że dopiero czerwiec za pasem ale jakiekolwiek informacje, nie tylko o paru sparingach, powinny być chociaż raz w tygodniu oficjalnym kanałem przedstawiane
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2022 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe