Hokej.net Logo
KWI
19
MAJ
3

MZOR zarzyna sport

Miejski Zarząd Obiektów Rekreacyjnych w Opolu wprowadził nowy taryfikator za wynajem swoich obiektów. Niektóre ceny wzrosły nawet o 100 procent.Na przykład za godzinę gry w Okrąglaku do południa (szkoły, uczelnie) trzeba już zapłacić nie 50, a 107 zł. Do 30 sierpnia koszt wynajęcia lodowiska Toropol dla szkół do poniedziałku wynosił 50, 100 lub 150 (mniejsze grupy mogły korzystać z 1/3 lub 2/3 tafli). Obecnie jest jedna stawka - 210 zł.
Podwyżki nie uniknęli hokeiści Orlika. Grupy młodzieżowe muszą zapłacić 250 zł za godzinę i 700 za mecz.

- Chyba trzeba to wszystko rozwiązać, bo kogo stać na zapłacenie takich pieniędzy za lód? - denerwuje się Jerzy Pawłowski, trener Orlika. - Jesteśmy klubem młodzieżowym, za udział w treningach i meczach płacą rodzice. Już w zeszłym sezonie część dzieciaków musiała zrezygnować z uprawiania hokeja, bo rodziców nie było na to stać. Przecież po tej podwyżce za sam wynajem lodu na mecze i treningi musielibyśmy wydawać prawie 18 tysięcy miesięcznie! A sezon trwa 8 miesięcy... Nie liczę opłat za sędziów, transportu trenerów. Przecież żaden klub młodzieżowy w Polsce nie jest w stanie udźwignąć takich kosztów.

Orlik prowadzi cztery grupy młodzieżowe (junior młodszy, młodzik, żak młodszy i starszy), które biorą udział w ligowych rozgrywkach.
- Mamy jeszcze mikrusów, tradycyjnie prowadzimy nabór do szkółki, ale w tym momencie chyba nie ma o niej mowy - zastanawia się Pawłowski. - To przecież zarzynanie sportu młodzieżowego. Unia Europejska ogłosiła rok 2004 rokiem wychowania przez sport. A jak mamy wychowywać, skoro nie ma gdzie potrenować?
Od ponad 20 lat TKKF "Szóstka" organizuje w Okrąglaku imprezy rekreacyjno-sportowe. Prezes towarzystwa Paweł Kiszka nie kryje frustracji.
- Przy 12 drużynach w lidze za samo wynajęcie parkietu trzeba zapłacić prawie 22 tysiące złotych - wylicza Kiszka. - Żeby ponieść te koszty, musielibyśmy podnieść kwotę wpisowego. A na takim ruchu najwięcej ucierpi młodzież, na której nam najbardziej zależy. Dorośli szybciej mogą wysupłać jakieś pieniądze, ale i tak spadek drużyn w rozgrywkach będzie widoczny. My nie robimy imprez komercyjnych, wstęp na nie jest bezpłatny, to jest rekreacja i zabawa. Taka decyzja zabija sport typowo amatorski. Nie wiem, komu na tym zależy, przecież młodzież szuka takich form rozrywki.

Do końca sierpnia Okrąglak do godz. 16 kosztował 50 zł. W nowym taryfikatorze będzie kosztować 107 zł za godzinę. Po 16.00 dotąd trzeba było zapłacić 100 zł, obecnie godzina czynnego wypoczynku pod kopułą to koszt 160 zł.
Co na to obecne władze Opola, które, szukając wyborczego wsparcia, organizowały konferencje na stadionie Odry, zapewniając o swej sportowej wrażliwości?
- Nie można stawiać znaku równości między dzieciakami z Orlika a zawodowym sportem - przyznaje Janusz Kowalski, prawicowy radny Opola. - Chyba warto wrócić do niepopularnego pomysłu przekształcenia MZOR-u z zakładu w jednostkę budżetową. Bo takie problemy pewnie będą się powtarzać.

Skoro dyrektor MZOR-u nie ma pomysłu na inne formy zarabiania niż tylko podnoszenie cen wynajmu, może należy go zmienić?
- Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest powierzanie takich funkcji ludziom znającym się na sporcie i mającym pewną wrażliwość - przyznaje dyplomatycznie Kowalski.
Dyrektor MZOR Piotr Semak trzeci dzień z rzędu był nieuchwytny dla dziennikarza "NTO". Sekretarka znów przesuwała godzinę możliwej rozmowy, wreszcie do słuchawki podszedł... Dariusz Madera, kierownik pływalni Akwarium.

ROZMOWA
Dyrektor musi zarabiać
z Arkadiuszem Karbowiakiem, wiceprezydentem Opola
- Jak rodzice mają się zmierzyć z nowymi stawkami za lód?
- Oczekiwania klubów, szczególnie mających sekcje młodzieżowe, są takie, by za lód płacić jak najniższe stawki. MZOR, bez dodatkowych źródeł dofinansowania - wcześniej pieniądze były przekazywane z funduszu antyalkoholowego - nie jest w stanie utrzymać niskich stawek dla grup Orlika. Decyzja o podwyżce jest suwerenną decyzją dyrektora, wynikała z przyczyn ekonomicznych.
- Nie można zawsze zasłaniać się ekonomią, szczególnie jeśli chodzi o sport młodzieżowy.
- Z MZOR-em jest ciągły problem taki, że dopóki będzie to zakład budżetowy, a nie jednostka budżetowa, to cały czas czynnik ekonomiczny będzie wisiał nad decyzjami podejmowanymi przez dyrekcję. Dyrektor tak racjonalnie musi gospodarować, by zdobywać pieniądze.
- To może by wpadł na inny pomysł niż tylko podwyżka cen. Może zarabiać w Okrąglaku na targach, koncertach, na Toropolu na rewiach. Przez cztery miesiące nie było lodu. Kilka lat temu lodowisko latem było oblegane przez inne kluby, które w Opolu miały znakomitą bazę. Dlaczego nie w tym roku?
- To prawda. Nie potrafię się odnieść, dlaczego lodowisko nie zostało wcześniej uruchomione. Wiem, że miał być przeprowadzony remont skraplaczy.
- Taki remont chyba można zacząć zaraz po sezonie i skończyć w maju. Zostałyby trzy miesiące na zarobek...
- Na to pytanie musiałby odpowiedzieć pan dyrektor.
- Tylko że od kilku dni chyba nas unika. Pan uważa, że można wyjść z tej sytuacji? Pytam w imieniu rodziców płacących za lód?
- Dobrze by było, aby poza drastycznymi podwyżkami dyrektor spotkał się ze wszystkimi, którzy korzystają z lodowiska, wynajmują pomieszczenia. Można z nimi przeprowadzić negocjacje, zaproponować obniżenie stawek. Przecież w przypadku dużej ilości godzin taka możliwość istnieje.
- Możemy liczyć, że pan - jako zwierzchnik dyrektora Semaka - zobowiąże go do takich pertraktacji?
- Już prosiłem, by do takich spotkań doszło. Sama korespondencja i przerzucanie się pismami niewiele w tej materii zmieni.

Rozmawiał: Romaz Stęporowski - Nowa Trybuna Opolska

KOMENTARZ
A może by tak bez lodu...
Roman Stęporowski
Szukając wyborczego wsparcia prawica dumnie afiszowała się na stadionach, zapewniając, jak ważnym jest stworzenie sportowej infrastruktury i masowego dostępu do niej. Ot i za oddany głos wsadziła na stołek dyrektorski Miejskiego Zarządu Obiektów Rekreacyjnych "fachowca" od sportu. Dyrektor Semak nie chce rozmawiać z mediami. Jego sprawa. Ale jest na garnuszku podatnika i temu podatnikowi ma służyć. Na pewno nie służy rodzicom dzieci chcących uprawiać sport. Podniesienie opłat za wynajem choćby tafli lodowej dla wielu z nich oznacza koniec sportowej przygody już na jej początku. Nowa stawka wynajmu może sprawić, że na Toropolu w ogóle nie będzie grup uprawiających jakiekolwiek dyscypliny. Może dyrektorowi o to chodzi. Wszak przez ostatnie cztery miesiące z powodu modernizacji maszynowni lodowisko było bez lodu. I dało się z tym żyć.

skhLiczba komentarzy: 0

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Wypowiedz się o hokeju!
Shoutbox
 • Paskal79: Sawicki ciekawa opcja .... zależy jak się ceni....?
 • Simonn23: Ja napisałem
 • Simonn23: Wywiad z Markiem Zietarą, stąd info
 • szarotekNT: Sawicki juz w gorach jest..Kapica wyladuje u Ziętary w Krakowie...tam ma dom,zona tam mieszka caly czas a syn chodzi do szkoly..za kase Kapicy mozna naprawde sprowadzic nietyzinkowego grajka...ale ja bym sie niezdziwil jakby soe ukázal artykol že zostaje w NT
 • Simonn23: Myślę że dla niego to będzie najlepsza opcja czyli powrót do Krakowa. Choć to raczej będzie wiązać się z brakiem walki o medale (chyba)
 • emeryt: a chłopaki z Sanoka czekajo...
 • emeryt: Biłas,Filipek,Florczak
 • szarotekNT: Eme mysle ze sa juz tez po slowie z Craxa przynajmniek Florczak i Bilas
 • emeryt: też tak myśle,łakome kąski,jeszcze młodzi a już doświadczeni,kadrowicze
 • emeryt: to okienko transferowe wybitnie na dobry piniondz dla ślizgaczy,towaru mało a popyt duży
 • Arma: Bo ostatecznie tylko paru grajków ma wiele ofert do wyboru, reszta dostaje jedną propozycję albo wcale i muszą brać co jest
 • Simonn23: W Mestis do wyboru do koloru
 • Simonn23: https://www.eliteprospects.com/player/395076/joni-airo
 • szarotekNT: Ja bym sie tez bardziej skupil na Ameryce Północnej...przyklady Sadlochy i Szčzerby pokazuje ze mozna tam za stosunkowo mala kase wylowic fajne perelki
 • Simonn23: https://youtu.be/AKDj6Ad2p7o?si=ggEPWL0CwJo5zTUt
 • AdaM1234: Podeśle ktoś link do strony gdzie zakupię bilety na sparing Słowacji z Polską, który odbędzie się w Zylinie?
 • Zaba: Pamiętajcie, zw w obronie musimy zachować jeszcze miejsce dla Kacpra Prokopiaka... Nawet jak będzie na początku popełniał błędy powinien się ogrywać i łapać jsk najwięcej minut. Widziałbym go w 3 obronie z jakimś doświadczonym obrońcą. Tak swego czasu ogrywaliśmy Piatka cz
 • omgKsu: https://www.ticketportal.sk/event/Pripravny-zapas-Slovensko-vs-Polsko
 • omgKsu: Tutaj masz , o ile cos zostało ;)
 • Simonn23: Zaba myślę, że sezon zasadniczy a szczególnie po drugiej rundzie(kwalifikacja do PP) to można, jak najbardziej
 • Zaba: Czy innych młodych naszych obrońców ustawiając ich w parze z Aleksiejewem czy Markiem Cholewą. Sławek Czerwik, który był jednym z najbardziej wysmiewanych (niestety) przez kibiców obrońców juz jako doświadczony obrońca przeszedł taka metamorfozę, że ocierał się o kadrę na koniec kariery
 • emeryt: ze starymi wygami grali też Kozak,śp. Szymon Urbańczyk i chyba Gabryś ,to dobra droga,występy tylko w 4 piątce przytłacza i zatrzymuje w rozwoju
 • Zaba: Nur jestem zwolennikiem ustawiania w 4 obronie dwóch najsłabszych obrońców. Choć ciągle liczę, że Milosz będzie grał na poziomie Patryka.
 • Luque: Ja tam bym się przyglądnął tym z u18 co grają w Polsce i dawał im szansę w PHL
 • Zaba: *nie jestem
 • emeryt: Luq ale oni chyba jeszcze fizycznie nie so gotowi
 • AgniechaNT: w przypadku Damiana decydujące będzie ile zaoferuje mu cracovia @szarotek
 • AgniechaNT: z krakowa do nas nie jedzie się już tak długo godzina z małym chaczykiem i jesteś
 • emeryt: problem z młodymi tez jest taki ze sponsor płaci chce wyników tu i teraz,raczej nie patrzy na ogrywanie młodych bo woli doswiadczonego który gwarantuje wynik...paradoksalnie im słabszy zespół czyt malo kasy tym wieksze szanse na ogrywanie młodych bo "ktoś musi grać a piniondza brak"
 • Luque: Eme jakoś w Czechach tak robią i taki np. Krzysiek Maciaś wystąpił w kilku spotkaniach w wieku 17 lat
 • Luque: A poziom dużo wyższy
 • AgniechaNT: a w zeszłym roku o tej porze zaoferowali mu tyle że nawet po tylu wspólnych pięknych chwilach skończyły się sentymenty
 • Andrzejek111: A tymczasem w Pardubicach 3-0
 • emeryt: Maciaś rodzynek,Czesi potrafo łowić talenty
 • Paskal79: Bo u nas to się wszystkiego boją,chodzi mi o Polskę zawszę się boją młodych dać do składu,chyba że muszą.....
 • AgniechaNT: także w przypadku Damiana zwyczajnie przemówią pieniądze @szarotek
 • Luque: Młody Majak niech się tam szkoli w Czechach, widać że to może być dobry obrońca
 • Simonn23: Pamiętam jak w grudniu byłem na Trzyniec - Sparta i w karnych strzelał chłopak z rocznika 2006
 • emeryt: Vzechoslowacja to chyba na ten moment jedynie słuszna droga
 • Paskal79: U nas był Janek i nie zawszę grał a ograny i dobry chłopak, może teraz nie będzie taniej presji bo zdobyli majatra,to może kilku młodych dostanie więcej szans,a tych co wymieniłeś eme to tylko Gabryś to etatowy elsrraligiwiec,ale on miał serducho i poświęcał się Kozak grał gdy Unia miała pakę i miał ciężko zaistnieć..... choć warunki super i prawy kij
 • Arma: Unii nic nie zmieni jeden czy dwóch młodych w składzie, to nie jest tak że jeden czy drugi sam przegra mecz a niech łapią doświadczenie. Przy dobrym trenerze będą się błyskawicznie rozwijać, o ile tylko głowa nadązy i będą chęci by się uczyć
 • Luque: Popatrzcie na Kacpra Maciasia... grał a nie otwierał boks i dzisiaj jest już w innym miejscu
 • Paskal79: Powini wprowadzić takie coś że w 4 atakach grają sami młodzi typu 18-20lat i z góry powinni mieć określoną wypłatę by nie było przebijania i sztucznego zawyżania kontraktów, jakąś średnia może 3-4 tys, może Max 5
 • Arma: Jak w czwartej piątce śmigają 32 latkowie kosztem młodych to jest spory problem
 • Luque: Paskalu pytanie czy trenerzy będą wypuszczać taki 4 atak...
 • Paskal79: Dam wam przykład Może nie którzy pamiętają jak młody Tomek Piątek wchodził do drużyny Sidora, chłopak chciał walczył i sam mocno trenował,a i Sidor nie był jego zwolennikiem, ale ciężka praca został potem jednym z podstawowych obrońców w Uni i reprezentacji
 • Paskal79: Lugue przymus z centrali i wszyscy by mięli takie piątki więc sprawiedliwie,tak jak teraz z młodzieżą że muszą być dwóch,a jak nie grają to kary pieniężne czy inne ,lub jakieś bonusy....
 • Paskal79: Takie Jake w ekstraklasie jak nie grają młodzieżowcy określoną ilość minut to kluby płacą duże kary a kto ma ich na więcej dostaje za to kasę na koniec sezonu, powiecie że PZPN to nie PZHL i kasy u nas nie ma,ale coś podobnego zrobić....
 • Luque: Paskalu tu związek powinien znaleźć sponsora/sponsorów którzy by sfinansowali takie nagrody dla klubów i np. byłyby takie które mogłyby być tym zainteresowane
 • Paskal79: No ja wiem , dało by się to ogarnąć ,ale u nas w hokeju to bieda niestety.....
 • Paskal79: W takim przypadku taki Sanok mógłby dostać duża kasę....bo ogrywają młodych....
 • Paskal79: Jak kogoś stać tak jak Raków w piłkę bo mają zapłacić chyba ok 400 tys , choć mogę się mylić a taki górnik dostanie no nie pamiętam pewnie ok 300-400 tys za młodych, a Ci co wygrają to pewnie oke500-700 tyś może mniej bo nie pamiętam ile dokładnie ,ale można to sprawdzić....
 • Paskal79: Wiadomo piłka to nie hokej,ale trzeba coś z tym zrobić bo za5-10 lat nie będzie kim grać w reprezentacji,chyba że podciągami z za Oceanu i
 • Paskal79: Chyba w Norwegii w ekstraklasie w hokeju są limity płacowe dla młodych grajków co grają w seniorach,by nie było przeginania płacy, można by to jakoś przenieść do nas...
 • KubaKSU: Brawo Heiki ! :) ciekawe kto jutro ;P ?
 • unista55: Brawo Heineken :)
 • Luque: Jaromersky i Jaśkiewicz oficjalnie odchodzą z GKSu Tychy
 • Paskal79: Przecież to było już kilka dni temu że podpiszę.....
 • Paskal79: Lugue u wase strasznie czystki,chyba będzie Tychy Suomi w nazwie....
 • KubaKSU: Dziś jest oficjalnie i tego się trzymajmy;)
 • Paskal79: Trener to podstawa.....
 • Luque: Paskal sam jestem ciekaw kto będzie grał w GKSie w przyszłym sezonie
 • Polaczek1: Kase macie to pewnie jedna mocna polska piątka w ataku Komora Łyżka i Aron ? W kolejnej Vitanen Turkin i Olaf. A resztę ściągnie pewnie Kołcz od siebie i w 4 upcha limit Polaków
 • PanFan1: Kto jeszcze nie widział tej widowiskowej interwencji Bobrovskiego, ten niech nacieszy oczy ;)

  https://youtu.be/vGHEqwyFrRU?si=moVL3On753_Qi-Jy
 • omgKsu: Super że zatrzymaliśmy TOPowych 🇫🇮 , wszak sąsiedzi zza miedzy robili podchody :)
 • Polaczek1: Na papierze juz Ci to mowie Luq będziecie mocni. Tylko pytanie czy będzie chemia i zalotnik to poukłada.
 • Luque: Polaczek jaki Olaf?
 • BOBEK: omgKsu:

  ty jesteś z zarządu Unii ? ze wiesz o podchodach Tyskich ????
 • narut: I Włosi mają problem z Korea Południową w towarzyskim meczu, póty co 3-2 dla Koreii, natomiast Francja prowadzi po I tercji ze Słowenią choć z gry lepiej się prezentują Słoweńcy..Francuzi natomiast szybko wykorzystali przewagę, bez zabawy zbytniej w rozgrywania krążka..
 • Prawdziwy Kibic Unii: Bobek ta informacja byla o Radka ze tak bylo wobec naszych Fin i Katowickich wiec omg nie jest podejrzany :)
 • 6908TB: Nitra 1:1. Kibicuje z kubkiem klubowym Nitry z zeszłego roku, niech tworzą historię.
 • narut: obrona Bobrovskiego - coś niesamowitego, on jeszcze tyłem ten krążek obronił.. niesamowite..
 • BOBEK: on nie pytał o zawodników tylko jak sie kobitom mieszka w Polsce to też sprawdzona info chce zone sprowadzić
 • narut: surrealizm.. na pełnej...
 • Prawdziwy Kibic Unii: Bobek …masz racje 🤥
 • BOBEK: na tą chwile Tychy w przyszłym sezonie na poziomie Sanoka bez urazy
 • omgKsu: Panie Bobku przepraszam że uraziłem .
  Jestem sponsorem Unii lecz nie jestem w jej zarządzie.

  Pozdrawiam
 • Prawdziwy Kibic Unii: Podchody pod Ahopelto rozpoczely sie w lutym Bobku i moja informacja jest 100% rozmawialismy wiec utnijmy ta dyskusje
 • Prawdziwy Kibic Unii: Tak samo bylo z Valtolą
 • PanFan1: Fajna czterdziestka siódemka Jets-òw za dosłownie parę jurkòw
 • PanFan1: https://www.muziker.pl/winnipeg-jets-nhl-47-sure-shot-snapback-navy
 • 6908TB: Nitra mistrzem z 8. miejsca po sezonie zasadniczym
 • omgKsu: Czyli jednak nieprzepraszam :)
  Sezon ogórkowy w pełni 😁

  Fanie fajna czapa , wolałbym coś w barwach Toronto :)
 • omgKsu: Magnitogorsk wygrał KHL .
 • Paskal79: Potwierdzam to co piszę OMGksu były podchody trenera Tychy pod naszych Finów....
 • PanFan1: Capsi za 7 dyszek
 • PanFan1: https://www.muziker.pl/washington-capitals-nhl-47-mvp-branson-navy-blue
 • PanFan1: Maple Leafs trochę droższe
 • PanFan1: Muziker. pl fajna stronka
 • PanFan1: Bluzy hokejowe POLSKA na eBay
 • PanFan1: https://www.ebay.co.uk/itm/185821043788?mkcid=16&mkevt=1&mkrid=711-127632-2357-0&ssspo=DJq1sl0WSA6&sssrc=4429486&ssuid=MvYB1mP6Tri&var=&widget_ver=artemis&media=COPY
 • PanFan1: https://www.ebay.co.uk/itm/184198679833?mkcid=16&mkevt=1&mkrid=711-127632-2357-0&ssspo=DJq1sl0WSA6&sssrc=4429486&ssuid=MvYB1mP6Tri&var=&widget_ver=artemis&media=COPY
 • PanFan1: ... i jeszcze taka
 • PanFan1: 👇
  https://www.ebay.co.uk/itm/266772264778?mkcid=16&mkevt=1&mkrid=711-127632-2357-0&ssspo=MvYB1mP6Tri&sssrc=4429486&ssuid=MvYB1mP6Tri&var=&widget_ver=artemis&media=COPY
 • omgKsu: Fajna strona Fanie , niewidziałem jej jeszcze.
  Póki co mamy przyjemnośc w Osw chodzic w czapkach z napisem Mistrz Polski :)
 • BOBEK: ok mój błąd
 • omgKsu: Pytanie co teraz ? 🙃
 • Prawdziwy Kibic Unii: Omg jak to co po slowiansku wysle kolega karton ulubionej substancji na adres klubu Mistrza Polski z dopiskiem dla Omg przepraszam i po temacie 🤓
 • omgKsu: Uważam pomysł kolegi za znakomity :)
  A tak na serio to zróbmy tak jak pisze pewien szanowny użytkownik tego portalu :
  "Miłujmy sie" 😁

  Dobrej nocy.
  Pozdrawiam
 • BOBEK: Dobranoc
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2024 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe