Hokej.net Logo

Molson Canadian, czyli patriotyczno-hokejowe picie piwa

2023-05-23 10:30 NHL
Kanadyjskie piwo Molson Canadian
Kanadyjskie piwo Molson Canadian

Komu nie zdarzyło się oglądać sportowych potyczek podjadając przy tym przekąski różnej maści i popijając je piwem, niech pierwszy rzuci kamieniem. Czy to w domu przed telewizorem, czy w pubie, czy na hali, sporo kibiców urozmaica sobie widowisko dodatkowymi, smakowymi wrażeniami. Trudno znaleźć obiekt sportowy, na którym przed i w trakcie danego spotkania nie serwuje się różnego rodzaju smakołyków oraz napojów, również tych z procentami. Do takich gastropunktów zwykle ustawiają się długie kolejki kibiców nerwowo spoglądających na zegarek i sprawdzających, czy zdążą zaopatrzyć się w prowiant i popitkę do końca regulaminowej przerwy w grze.

W hokeju bardzo szybko zorientowano się, że takich potrzeb kibiców nie należy lekceważyć. Ba, zmieniono nawet sposób rozgrywania spotkań między innymi po to, by łatwiej – i częściej – można było zaspokajać głód i pragnienie zgromadzonych na lodowiskach entuzjastów tego sportu! Do sezonu 1910/11 mecze hokeja podzielone były na trwające po 30 minut połowy, ale dwa czynniki przyczyniły się do rozbicia spotkań na trzy tercje – po pierwsze zaczęto z powodów technicznych zalecać częstsze czyszczenie lodu a po drugie kolejki, jakie ustawiały się do napojów i przekąsek były tak duże, że w czasie jednej przerwy sprzedawcy nie byli w stanie obsłużyć wszystkich klientów. Dwie przerwy świetnie się zatem sprawdziły nie tylko z uwagi na dbałość o stan lodowiska, ale też na poziom zadowolenia widzów, którzy, najedzeni i napici, mogli spokojnie wracać na trybuny i cieszyć się meczem.

Pisałam już o silnych w Kanadzie związkach między kawą a hokejem, pomyślałam, że warto też zwrócić uwagę na tamtejszą symbiozę tego sportu z piwem, a konkretnie z browarem Molson, który jest w Kraju Klonowego Liścia bardzo ściśle powiązany kulturowo i sponsorsko z interesującą nas tu wszystkich dyscypliną sportu. Symbiozą znacznie wykraczającą poza kupowanie sześciopaków przed meczem i trzymania ich w lodówce do czasu przedmeczowego studia, czy pierwszego gwizdka.

https://hokej.net/storage/filesystem/Zdjecia-do-newsow/Piwo-Molson.jpg

Browar Molson został założony w Montrealu pod koniec XVIII przez rodzinę Molsonów, która przybyła do Kanady z Anglii niewiele wcześniej. John Molson, nestor rodu, dorobił się niemałych pieniędzy inwestując w budowę kanadyjskich linii kolejowych oraz parowców. Działał też społecznie - założył w Montrealu szpital dla ubogich i wspomagał finansowo rozwój kościoła protestanckiego. W 1786 roku, przekonany o tym, że brytyjscy i irlandzcy imigranci to docenią, kupił podupadający browar, który – postawiony na nogi - stał się z czasem jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek w Kanadzie. Jak pisze Helen Antoniou w książce o Eriku Molsonie, praprawnuku Johna, Back to Beer… and Hockey, słowo "molson" stało się z czasem dla Kanadyjczyków synonimem dla takich haseł jak piwo, hokej i filantropia.

https://hokej.net/storage/filesystem/Zdjecia-do-newsow/Piwo-Molson2.jpg

Siedziby Molson Coors (od 2004 roku współwłaścicielem marki jest browar Coors ze Stanów Zjednoczonych) są w całej Kanadzie, spółka notowana jest na nowojorskiej giełdzie, a w 2016 roku kupiła amerykańską Miller Brewing Company co sprawiło, że jest w tej chwili trzecim największym producentem piwa na świecie.

Flagowym produktem Molson Coors jest piwo Molson Canadian, pięcioprocentowy lager wprowadzony na rynek w 1957 roku, który wśród Kanadyjczyków funkcjonuje po prostu jako "Canadian". Ścisły związek tej marki z hokejem rozpoczął się równocześnie z trafieniem tego konkretnego piwa do sklepów. Już w 1959 roku browar stał się współwłaścicielem Canadian Arena, hali, w której mecze rozgrywali Montreal Canadiens. Zresztą, dokładnie pół wieku później Molson kupił cały klub, co w zasadzie stało się kolejną kropką nad kolejnym "i", jeżeli chodzi o przenikające się ze sobą kanadyjsko-piwno-hokejowe powiązania. Początek współpracy browaru z NHL sięga 1973 roku, gdy Molson zaczął też wspierać Toronto Maple Leafs. Obecnie pod skrzydłami browaru są również Edmonton Oilers, bo tu nie chodzi o jeden, czy drugi klub, o to, czy inne miasto, tylko o Kanadę, która hokejem – i Molsonem – stoi. Mający w całym kraju osiem, usytuowanych od wybrzeża do wybrzeża, warzelni i punktów dystrybucyjnych browar postanowił zostać marką kojarzącą się hokejowo z całym krajem, a nie tylko z poszczególnymi punktami na jego mapie.

Logo z liściem klonowym oraz mocne marketingowe zakotwiczenie Molson Canadian z narodowym i ligowym hokejem, zwieńczone w 2011 umową partnerską z NHL wartą prawie 400 milionów dolarów, sprawiły, że to piwo stało się najpopularniejszym tego typu trunkiem w Kanadzie, synonimem hokejowego wieczoru, nośnikiem narodowej kultury w podobny sposób, co kawiarnie założone przez Tima Hortona. Tylko skala jest inna. O ile poza Krajem Klonowego Liścia trudno jest znaleźć kawiarnie Tim Hortons, o tyle Molson ma wyłączność na sprzedaż swoich produktów na halach The Habs, Ottawa Senators, the Leafs, Edmonton Oilers, Colorado Avalanche i Detroit Red Wings a do tego można je nabyć – już obok piw innych marek – w obiektach, na których grają Buffalo Sabres, Philadelphia FlyersWashington Capitals, czy Nashville Predators. W styczniu 2020 roku portal sportsmedia.com poinformował, że firma Molson Coors podpisała nową, wieloletnią umowę partnerską z NHL, na mocy której jej produkty stały się oficjalnymi napojami alkoholowymi sprzedawanymi podczas wszystkich meczów odbywających się w Kanadzie. 

Marka Molson jest w Kanadzie ściśle związana i utożsamiana z hokejem. Jest to związek z długą historią, w której obydwie strony świetnie się uzupełniają. Nasze partnerstwo z NHL trwa od 2011 roku i cieszymy się, że możemy rozpocząć jego kolejny etap, na mocy którego nasze produkty uzupełnią kibicom ich hokejowe wrażenia – mówi wprost Joy Ghosh, dyrektor marketingu w Molson Coors.

Kyle McMann, wiceprezes do spraw biznesowego rozwoju NHL przyznał w tym samym artykule, że Molson Canadian i liga, z punktu widzenia niezliczonych kanadyjskich kibiców, są ze sobą „w naturalny sposób nierozłączne”.

Dhaval Bhatt, specjalista od marketingu i brandingu, który na co dzień pracuje dla renomowanej kanadyjskiej agencji Rethink, udzielił w 2021 roku wywiadu serwisowi musebycl.io. Przyznał w nim, że:

 Bycie fanem hokeja w Kanadzie to dość skomplikowana sprawa. Albo kanadyjskie drużyny są często szybko eliminowane z walki o Puchar Stanleya, albo kibice mieszkają w tak niewielkich, oddalonych od siebie miejscowościach, że nie mają nawet porządnej lokalnej drużyny, za którą mogliby trzymać kciuki. Molson Canadian jest jednak od zawsze obecny jako część hokejowego przeżycia. Chcemy, by kanadyjscy kibice wiedzieli, że chociaż czasami trudno jest im doświadczać hokeja w pełnej krasie, Molson jest ogólnie dostępny i stanowi namiastkę tego naszego narodowego doznania, która jest zawsze w ich zasięgu.

Do kanonu kultury popularnej spod znaku Klonowego Liścia weszły hokejowe, molsonowe, reklamowe spoty. Są te zabawne:

i te podniosłe:

A na początek sezonu można na przykład obejrzeć sobie taką:

I chyba nie ma co się dziwić tym kanadyjsko-hokejowo-piwnym korelacjom, skoro nie tak dawno portal ctvnews.ca w artykule pod tytułem "Beer and hockey: Government-hosted webpage outlines Canadian culture" opisał, że w zaleceniach i poradach kanadyjskiego rządu dla obcokrajowców przyjeżdżających do Kraju Klonowego Liścia są m.in. rozmowy o piwie i hokeju jako łatwy sposób na przełamanie lodów w kontakcie z Kanadyjczykami i Kanadyjkami. Zresztą, w 2010 roku ówczesny premier Stephen Harper założył się z Barackiem Obamą o kratę Molson Canadian przed kanadyjsko-amerykańskim hokejowym finałem Igrzysk Olimpijskich w Vancouver, więc sprawa otarła się o najwyższe państwowe szczeble.

Podsumowując, picie piwa w trakcie hokejowego meczu to w Kanadzie nie tylko kwestia dodatkowego uprzyjemnienia sobie wieczoru, ale sprytnie przemyślana marketingowa strategia, która sprawiła, że butelka zimnego lagera urosła do rangi patriotycznej. Nie jest to bynajmniej jedyna sytuacja na świecie, gdy browar sponsoruje sport, w tym hokej, ale w przypadku Molsona mamy tu do czynienia ze zdecydowanie wyjątkowymi proporcjami - marką piwa skrojoną konkretnie pod hokej, od samego początku wykreowaną jako tą kojarząca się z narodowym kanadyjskim sportem i kulturową tożsamością. I to się z pewnością udało.

Ps. Obama przegrał zakład. Kanada pokonała USA w dogrywce i zdobyła złoty medal.
 

Agatha Rae – pisarka, fanka hokeja i Kanady. Autorka m.in. wyróżnionej nagrodą główną XX Costeriny powieści "Psychopomp" i zbioru wywiadów "Polki i Polacy w pracy", w którym o swoim zawodzie opowiada m.in. hokeista Szymon Marzec. Prowadzi bloga maplecorner.pl o kanadyjskiej kulturze popularnej i dorzuca drobną cegiełkę do pracy portalu Hokej.Net w postaci transkrypcji, tłumaczeń i korekty.


 

Przeczytaj dodatkowo
Liczba komentarzy: 2

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Lista komentarzy
 • wojtiF1
  2023-05-24 09:45:43

  Ja się tam nie znam ale czy pisanie o Browarze i jego produkcie (piwie) to nie jest reklama?...i czy to jest zgodne z polskim prawem?...w sensie reklamowanie produktów alkoholowych.
  No i jeszcze ustawa o wychowaniu w trzeźwości czy jakoś tak...
  Ja tam nie mam nic przeciwko...ale pytam z ciekawości - może ktoś wie coś więcej.
  Na zdrowie ;)

  • skh
   2023-05-24 16:32:10

   Po konsultacjach z prawnikiem, nie jest to reklama piwa tym bardziej, że go nie ma w Polsce a artykuł informujący.

Wypowiedz się o hokeju!
Shoutbox
 • dzidzio: Rycerze konkretniej graja w przewadze
 • dzidzio: Aptekarz
 • PanFan1: Szkoda tego sam na sam Llundela
 • PanFan1: Kutfa
 • rawa: Te durne kary zawsze sie mszcza.
 • PanFan1: na własne życzenie
 • szajbu: no jest znacznie lepiej ale mogli prowadzić 3:0 a mamy 1:1
 • PanFan1: oby postawili Tkachuka na nogi
 • rawa: Mam nadzieje, Tkachukowi wymienia ochraniacz do gryzienia i powroci w drugiej.
 • rawa: Ta kara dla Rumcajsa troche z d...
 • AgniechaNT: no nic czas na małą czarną
 • PanFan1: Tkachuk jak rozłożył Eichela mecz wcześniej, zarobił 2+10, Kolesar za Tkachuka dzisiaj nic, nie domagam się, bo było czysto, ale ...
 • rawa: Kocurom wszystko gwizdza.
 • rawa: Faktem jest tez ze podstawa to dyscyplina i chlodna glowa.
 • rawa: No nic czas na kawę.
 • AgniechaNT: rawa nie wiesz czy Mrugała zostaje u was ? bo coś słyszałam że ma do NT wracać
 • rawa: Nie jestem pewien. Szajbu jest na miejscu moze wie cos wiecej.
 • AgniechaNT: szajbu wiesz coś ?
 • PanFan1: Wróci w ramach Zdzisławowego exodusu wychowanków 😁😜
 • szajbu: wydaje mi się że wraca do was
 • dzidzio: Rycerze przyczajeni
 • szajbu: Brawo Bobrovsky
 • PanFan1: Rycerze grają cały czas swoje i to im wychodzi, niepokoi mnie to.
 • rawa: Bob daje rade.
 • rawa: Kolejna niepotrzebna kara.
 • PanFan1: zupełnie nie potrzebna
 • PanFan1: i [****]
 • rawa: Ja pierd....
 • szajbu: tak jak mówiłeś PF1
 • szajbu: grają swoje
 • dzidzio: Pobudka bo puchar odjeżdża!
 • AgniechaNT: może jeszcze się zbiorą, kiedy jak nie teraz
 • PanFan1: Co tam w Nowym Targu Aga, robimy ten hokej jeszcze jaki, czy już po ptokach jest ❓
 • AgniechaNT: był teraz nabór do szkółek, dużo chętnych się zgłosiło, bardzo dużo dzieciaków chce trenować u nas
 • AgniechaNT: Zientara przyciąga
 • PanFan1: Tak słyszałem, to dobre wieści, a seniorzy ❓wiesz coś ❓
 • AgniechaNT: tyle że ponoć wystartują, ale co i jak, nie wiem i chyba mało kto wie
 • PanFan1: Jak krew z nosa to idzie
 • AgniechaNT: cześć wszystkim będę się zbierać bo o 6:00 muszę być w pracy
 • rawa: Jak byla dyscyplina w grze na poczatku w grze to jakos to wygladalo. Potem gorace glowy i niepotrzebne faule. Vegas gra konsekwentnie swoje.
 • dzidzio: strzelać bo dnieje
 • PanFan1: Przewagi kompletnie nie idą, ale zobaczymy jeszcze, Panthers to dość nieobliczalna drużyna.
 • PanFan1: No i jak to widzicie❓bo ja raczej słabo 😉
 • rawa: Nie wyglada to ciekawie.
 • dzidzio: Gudasowi za to nie można odmówić ducha walki
 • PanFan1: 28 razy się zdarzyło w historii że po trzech meczach był wynik 3:0, 27 razy ta drużyna która prowadziła 3:0 sięgała po puchar
 • rawa: PF1 rozumiem, ze nadzieja umoera ostatnia ale fakty przemawiaja za Rycerzami. Glebia skladu i dyscyplina w grze. Tego brakuje Panterom.
 • dzidzio: ale jaja
 • dzidzio: zrobili to!
 • rawa: Ale faktem jest tez to ze sa Nieobliczalni.
 • rawa: Dzidzio jak jestes z nami podczas meczu to wygrywaja.
 • dzidzio: Przyznam się bez bicia że mecze w Vegas odpuściłem
 • PanFan1: Parzymy kawę
 • dzidzio: I to też zrobili znaczy głupią karę
 • PanFan1: Aga śpisz ❓❓
 • dzidzio: Pisała że na 6 idzie do pracy
 • rawa: PF1 Aga pisala, ze do pracy na 6:00 musi sie zbierac.
 • rawa: Kara troche z d...
 • PanFan1: może się mylę, ale przy każdym kontakcie można by się dopatrzyć jakiejś drobnostki i usprawiedliwić nią odgwizdanie przewinienia
 • PanFan1: pewnie że kara z tyłka
 • rawa: Nie mogli grac tych przewag jak koncowke 3t?
 • PanFan1: Gretzky jest w studio meczowym i twierdzi że to był niewystarczający kontakt na odgwizdanie przewinienia
 • rawa: Wiecej bylo gry aktorskiej niz kontaktu.
 • rawa: Jeeeest
 • dzidzio: mamy ich!
 • rawa: Dzidzio musisz w niedziele ogladac
 • dzidzio: a człowiek nastawiał się na dłuższy poranek :)
 • dzidzio: heh przesądy
 • PanFan1: Carter
 • rawa: Kocury mistrzowie dogrywek
 • PanFan1: No to zabawa jeszcze potrwa 💪👏
 • rawa: Chlodna glowa to podstawa.
 • PanFan1: Sprawdza się, że Kocurów oglądać trzeba do samego końca
 • PanFan1: dzięki Pani i Panom za dziś, do niedzieli
 • rawa: Dziekuję Aga i Panowie za wspólne ogladanie. Do niedzieli.
  Dzidzio nie zawiedz;)
 • rawa: https://m.youtube.com/watch?v=JNXs0czHtI0
 • rawa: Kocury 🐀
 • rawa: Eme spiąco królewno przejmuj pałeczka na eSBeku. Cały dzien možesz teraz puszczac kawałki "Bob" Marleya;)
 • uniaosw: Gorący lipiec przed nami :)
 • uniaosw: Prawie południe, ktoś wie czy kosił dzisiaj?
 • Andrzejek111: Rano śpi. Około 18, w porze meczu.
 • emeryt: nie pokosi,zaczyna podać,trudno ,co zrobić
 • botanick: Można jakieś info co tam u Bukowskiego?
 • Arma: 20 zł za transmisję. Hmm
 • statys: I spojrzy jeden potencjalny sponsor z drugim na wspólne zdjęcia działaczy klubów PHL i stwierdzi, no nie, jeszcze tylko
  krótkich spodenek zabrakło.
  Wstyd, moim zdaniem.
 • emeryt: troszke jak spotkanie klasowe,prawda?
 • Luque: Czyli co Minkina z Frasem najbardziej szykowni? ;P
 • Luque: Jak ta reklama z jeeeebbb... nym pingwinem nie przestanie utrudniać mi przeglądania tej strony to chyba sobie odpuszczę... No ileż można...
 • Luque: Chyba 15 razy ją zamknąłem żeby przeczytać artykuł i coś tutaj napisać... żenada...
 • skh: Dziękujemy za uwagę, sprawdzimy ten temat. Postaramy się usunąć problem.
 • Andrzejek111: o. p. e. r. a
 • mario.kornik1971: Co to [****] jest,jaja se robicie? Szlak mnie trafia!!!
 • mario.kornik1971: Co się nikt nie odezwie!!!
 • emeryt: O.p.e.r.a
 • mario.kornik1971: Eme [****] nie opera!!?
 • emeryt: mam opere plus bl. rekl i jest wspaniale
 • rober03: Jak nie Szwajcaria to pingwiny ja rozumiem że trzeba zarabiać ale łatwiej chyba wygrać w totka niż tu otworzyć artykuł żeby 10X w reklamę nie trafić
 • emeryt: oczywiście rano i wieczorem 3x klikam w reklamy
 • emeryt: Jaka SzwJcaria
 • emeryt: Jakie pingwiny?? Kochani gdzie Wy to przeglądacie...
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2023 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe